Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

V-ati mutat careva cu domiciliul din fostul oras? (munca remote)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Am o dilema in legatura cu toata povestea asta cu pandemia.
Eu ca si it-ist am lucrat de acasa ultimii 2 ani, insa nu sunt sigur cum vor evolua lucrurile si post pandemie.
Scurt si la obiect.
Ati facut careva credit, sau fara credit sa luati o locuinta la sute de km distanta de sediul firmei din moment ce firma va lasa sa lucrati de acasa pe perioada pandemiei?
Dupa pandemie ne vor obliga firmele sa ne intoarcem la birou?
Daca lucru de acasa de ce sa dau 2000 eur/mp in cluj cand pot da 1000 in alt oras

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 februarie 2022 - 08:14, said:

Dupa pandemie ne vor obliga firmele sa ne intoarcem la birou?
Asta era prima intrebare pe care trebuia sa o pui si carui raspuns,  genereaza raspunsul la urmatoarele intrebari, de aici pleca tot ce ai intrebat tu.

Iar la intrebarea asta, numai tu poti sa iti dai un raspuns, tu iti cunosti cel mai compania la care lucrezi si doar tu poti afla ce ganduri au. Nimeni de pe aci, nunpoate ghici ce companie e, ce conducere are si ce politica de hr va aborda pe viitor.

#3
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Pai la voi ce abordari au?

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Cel mai probabil vom reveni intr-un scenariu hibrid, dar sunt firme la care decizia a fost luata ca si angajatii sa munceasca doar de acasa, gen Microsoft.

#5
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postdiahim, on 13 februarie 2022 - 08:55, said:

Cel mai probabil vom reveni intr-un scenariu hibrid, dar sunt firme la care decizia a fost luata ca si angajatii sa munceasca doar de acasa, gen Microsoft.
Hybrid mi se pare tot una cu munca de la birou in permanenta.
Ca nu pot sta la 300 km de sediu doar 3 din 5 zile pe saptamana

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Inainte se punea problema ca noi nu putem lucra de acasa, avand acces la sisteme sensibile.
In pandemie toata lumea a lucrat de acasa si a fost bine.
Dupa, planul este ca vom lucra 2 zile la birou si 3 de acasa.

#7
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Bineinteles, partea buna e ca poti sa iti alegi acum firma, eventual o firma care a adoptat work from home in permanenta pe termen lung.
Eu m-as indrepta spre firme care aveau implementat si inainte de pandemie modulul de work from home. Firma unde muncesc eu a contractat deja 2 sedii noi acum in pandemie, desi inainte noi lucram 3 zile de la birou cu 2 de acasa, deci e un semn cu ceea ce vor ei sa abordeze pe viitor in privinta asta

Edited by diahim, 13 February 2022 - 09:10.


#8
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Mi se pare o mizerie sa lucrezi in stil hybrid.
Un exemplu pur:
De aceasi bani in cluj un apartament cu 2 camere pot lua unul cu 4 in baia mare.
Ce fac in hybrid? Lucrez din bucatarie? Din dormitor?
Daca pot full remote in ala cu 4 camere amenajez o camera sa fie exclusiv camera de birou, creste si productivitatea, si calitatea vietii

#9
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Pe noi ne-au anuntat ca vor fi numai 2 zile obligatorii de lucrat de la birou, dupa ce se termina pandemia. Si e vorba despre o banca iar cand m-am angajat, dupa inceputul pandemiei in mai 2020, spuneau ca voi lucra o singura zi pe luna de acasa, restul de la birou. Din iunie deja lucram numai de acasa.

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 februarie 2022 - 08:47, said:

Pai la voi ce abordari au?
Pe la noi nu e gata pandemia.
La mine cel mai probabil urmeaza sa fei optional lucrul de la birou.

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Da, am mai multi amici care si-au luat ori casa la tara ori apartamente in Navodari insa in cazul lor a fost vorba de chestii de vara/vacanta, nu de bani, salarii de 3-4000 de euro. Eu nu castig nici pe departe atatia bani si nici nu muncesc remote asa ca mi-am luat apartament aproape de job, "i can see the work from home and home from work" Posted Image .

Edited by spooky51, 13 February 2022 - 09:47.


#12
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postspooky51, on 13 februarie 2022 - 09:45, said:

Da, am mai multi amici care si-au luat ori casa la tara ori apartamente in Navodari insa in cazul lor a fost vorba de chestii de vara/vacanta, nu de bani, salarii de 3-4000 de euro.
Pai daca lucra remote pot sta si lucra si din ele

Eu ma referin special la o categorie mai prost platita, intre 1000 si 2000 euro, care nu isi permite case de vacanta

#13
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Cred ca e prea devreme acum de trasat o strategie pe termen lung, personal nu as lua apartament intr-un alt oras unde nu sunt oportunitati pe viitor. Mai degraba as opta pentru un oras / sat un pic mai departe de Cluj (gen Turda) dar de unde as putea ajunge la birou daca s-ar adopta modelul hybrid.

Edited by diahim, 13 February 2022 - 10:05.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu e treaba firmei cum iti gestionezi tu viata si sigur nu isi va gestiona nimeni firma dupa interesele tale din afara jobului. Mai ales ca zici ca nu aduci cine stie ce valoare.

E pariul tau, e riscul tau. Daca castigi, bine. Daca nu, e fix acelasi lucru.
Daca nu vrei sa iti asumi riscul, nu paria. Evident ca optiunea safe are si ea costul ei.

#15
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Mi se pare un risc extrem de mare să îți cumperi o locuință la sute de km de sediul firmei, în condițiile în care angajații veneau la birou înainte de pandemie.

Compania își poate schimba condițiile de lucru oricând, fie uni sau de bilateral acord (decizie comună cu majoritatea, nu cu tine personal).

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 februarie 2022 - 08:14, said:

...Dupa pandemie ne vor obliga firmele sa ne intoarcem la birou?...

da, eu asa cred.
evident ca or sa fie si exceptii, dar regula generala cred ca o sa fie revenirea la birou.
pur si simplu un colectiv e mult mai productiv asa, intr-o locatie relativ restransa, unde informatiile pot fi schimbate mult mai usor.
da, poti fi productiv si remote, dar in general nu "mai productiv" decat in birou.

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Hibrid e o mizerie, pentru alea 2-3 zile in care trebuie sa te vada la fata, aia care stau in chirie sunt obligati sa continue sa stea in chirie in loc sa se duca acasa si sa economiseasca astfel o gramada de bani.

La mine la serviciu e si (va fi) de acasa forever, urmarea benefica (si pentru firma, dar si pentru personal) fiind aceea ca bazinul de angajari s-a marit considerabil, nu se mai limiteaza doar la Bucuresti. Firma poate astfel sa caute angajati peste tot in tara, efectiv peste tot. Am colegi de prin toata tara (Zalau, Sibiu, Brasov, Constanta etc.), oameni care din start fac economii zdravene prin eliminarea chiriei pe care ar fi dat-o in Bucuresti. Si vreau sa va spun ca nu li s-au dat salarii de Zalau, ci de Bucuresti, sa fim bine intelesi aici.

Dupa mine, asta e cea mai importanta modalitate ca multe orase si zone sa se opreasca din agonie, sa nu mai "moara". Practic, oamenii astia au gasit de munca "loco", fara sa mai trebuiasca sa paraseasca Cucuietii de Sus, Dragasani, Barlad, Mizil si alte zeci de orase care s-au pustiit pe motiv de plecare catre marile orase.

La fel, si pentru marile orase e o sansa sa se mai elibereze de atata sufocare, trafic, poluare si galagie.

Daca as cauta job, nu m-as angaja nicaieri, dar absolut nicaieri unde nu e munca remote 100%. Acasa am toate conditiile, am ce monitor vreau, ce scaun vreau, stau cum vreau, sunt cel putin 3 ore pe zi pe care nu le mai pierd in infectia bucuresteana, sunt o gramada de bani economisiti ca nu mai iesi la pranz sa iei mancare la caserola de la tot felul de spelunci (care astfel au inflorit in ultimii 15 ani) si multe alte avantaje.

Faptul ca unii inca nu vor sa renunte si sa lase angajatii acasa 100% imi apare ca o scena unde dresorul (sefimea) nu vrea sa lase maimutele acasa de capul lor, fiindu-i frica ca nu mai are in fata cui sa se etaleze drept sef.

Orice jeg de team leader, de manager, de supervisor proaspat uns se simte fericit in sinea-i cand vede subalternii fizic la birou. In fiecare salasluieste un mic satrap, in diferite grade de manifestare. Si "remote" e mai greu sa se manifeste.

Asadar, la gandul de a nu-i mai vedea fizic pe subalterni si de a fi sef "remote", ei bine gandul asta ii innebuneste pe multi. Mai ales cum sunt romanache dornici de putere si de exercitarea ei. Am trecut prin prea multe corporatii la viata mea ca sa nu-mi fie clara chestia asta.

Edited by cattavencu, 13 February 2022 - 11:07.


#18
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
La mine de exemplu se angajeaza din orice oras deci a trecut full remote firma, tot pe IT.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate