Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Copilul nostru de 1 an si 10 luni doarme intrerupt

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
358 răspunsuri în acest subiect

#235
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

 giuliani, on 12 aprilie 2023 - 11:29, said:



Nu vad de ce nu ar fi ok ca un copil de 1 an si 6 luni sa consume 150-200ml de lapte de vaca.

Ii taiem laptele de om, ca sa ii dam laptele altui animal. Nu stiu, suna atat de nenatural.

#236
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016

 catalina1, on 12 aprilie 2023 - 11:21, said:


Nici măcar mancatul la masa al unui adult nu e un act de hranire si atata tot.



Când nu se oferă altă apropriere, siguranță și intimitate în afara alăptatului, da, alăptatul va deveni alfa și omega vieții copilului.

 Catean, on 12 aprilie 2023 - 11:32, said:



Ii taiem laptele de om, ca sa ii dam laptele altui animal. Nu stiu, suna atat de nenatural.


Tu încă bei lapte matern?

#237
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

 Chayah, on 12 aprilie 2023 - 11:34, said:





Când nu se oferă altă apropriere, siguranță și intimitate în afara alăptatului, da, alăptatul va deveni alfa și omega vieții copilului.




Tu încă bei lapte matern?

Deja o dam in extreme. O mama care isi alapteaza copilul, si nu il pune pe sintetice de biberon, cred ca ofera mai multa apropiere, siguranta si intimitate si in afara scurtului process de alaptare (al nostru termina deja in 2-3 minute).

 Chayah, on 12 aprilie 2023 - 11:34, said:


Tu încă bei lapte matern?

Nu, dar nu beau nici laptele altui animal.

#238
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016
Catean, copilul tău are sub 1 an.
Alăptarea lui e ceva firesc și natural și tot ce vrei.


Eu ma refer doar la exagerările privind alăptarea și la alăptare la vârste mari ale copilului - pe care le*ai pomenit ieri.

#239
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

 Chayah, on 12 aprilie 2023 - 11:39, said:

Catean, copilul tău are sub 1 an.
Alăptarea lui e ceva firesc și natural și tot ce vrei.


Eu ma refer doar la exagerările privind alăptarea și la alăptare la vârste mari ale copilului - pe care le*ai pomenit ieri.

De acord, nu as vrea sa il vad dupa 2 ani la san, dar nici nu o sa ma pot baga in relatia lui cu mama. Alaptatul a fost si este un process plin de emotie si pot provoca mult rau daca intervin ca tata “rational”.

By the way, ieri a mancat ceapa verde, ridichi si oua. Am avut o noapte grea, s-a trezit la 2 ore. Noi suntem obisnuitj cu somn 7 - 6 cu 3-4 treziri scurte sa verifice unde ii si sa simta mirosul mamei (anxietate de separare probabil).

Editat de Catean, 12 aprilie 2023 - 11:45.


#240
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 Catean, on 12 aprilie 2023 - 11:32, said:

Ii taiem laptele de om, ca sa ii dam laptele altui animal. Nu stiu, suna atat de nenatural.

Pai daca la 18 luni laptele matern nu mai e o solutie fiindca nu mai e nutritiv trebuie cautate alternative. La varsta aia in multe cazuri laptele matern nici macar nu mai are culoarea alba intensa, e mai apos.

La varsta de 1,5 ani sau mai mult ma refer, o sa vezi cand ajungi acolo daca va fi cazul. Daca o sa vezi, ca si noi, ca dupa alaptat la 1h plange de foame, iar dupa lapte normal doarme 5h probabil o sa iei aceeasi decizie.

#241
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

 giuliani, on 12 aprilie 2023 - 11:45, said:





La varsta de 1,5 ani sau mai mult ma refer, o sa vezi cand ajungi acolo daca va fi cazul. Daca o sa vezi, ca si noi, ca dupa alaptat la 1h plange de foame, iar dupa lapte normal doarme 5h probabil o sa iei aceeasi decizie.

Da, cel mai probabil vom trece prin aceasi experienta ca si voi. Al nostru e foarte activ, deci clar va avea nevoie de mai mult ca altfel va fi la fiecare ora la san. Noi ne gandeam sa nu intrerupem complet pana spre 2 ani pentru beneficiile aduse imunitatii.

Si inca un studiu despre delayed weaning :

https://www.nature.c...598-020-61917-z

#242
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.913
  • Înscris: 21.04.2011

 giuliani, on 12 aprilie 2023 - 11:29, said:



Nu vad de ce nu ar fi ok ca un copil de 1 an si 6 luni sa consume 150-200ml de lapte de vaca.
Pai nu asta afirma citatul. Ci ca laptele de vaca e mai hranitor la vârsta aia decat laptele matern.

#243
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.457
  • Înscris: 06.02.2008
La imunitate sunt implicați atâția parametri încât laptele e undeva și el, pe-acolo.

#244
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.913
  • Înscris: 21.04.2011

 giuliani, on 12 aprilie 2023 - 11:45, said:



La varsta de 1,5 ani sau mai mult ma refer, o sa vezi cand ajungi acolo daca va fi cazul. Daca o sa vezi, ca si noi, ca dupa alaptat la 1h plange de foame, iar dupa lapte normal doarme 5h probabil o sa iei aceeasi decizie.
La 1.5 ani ar trebui deja sa aiba 3 mese si doua gustari, nici o masa doar lapte (indiferent de care) ca sa zici ca plânge dupa

 caiuscorneliu, on 12 aprilie 2023 - 12:56, said:

La imunitate sunt implicați atâția parametri încât laptele e undeva și el, pe-acolo.
Dupa 6 luni, da.

Editat de catalina1, 12 aprilie 2023 - 13:14.


#245
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016

 Catean, on 12 aprilie 2023 - 11:42, said:



De acord, nu as vrea sa il vad dupa 2 ani la san, dar nici nu o sa ma pot baga in relatia lui cu mama. Alaptatul a fost si este un process plin de emotie si pot provoca mult rau daca intervin ca tata “rational”.




Vezi, aici ar fi bine de explorat.
De ce alăptatul e însoțit de o emoție atât de copleșitoare?

E foarte de înțeles că ești profund emoționată ca mamă că îi asiguri viața copilului tău, alăptandu-l.
În eventualitatea în care prelungești însă aceasta dependență a copilului de sân, pe motivul că nu poți renunța la emoția puternică, e de puțină autoanaliză.
(nu mă refer la soția ta, pur și simplu e o discuție ipotetica, plecând de la ce ai scris).

#246
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002
Am inteles ca se poate lasa usor cu depresie si anxietate la mama daca procesul de intarcare este grabit sau nedorit. Sunt hormoni la mijloc si multe lucruri pe care nu le intelegem. Din respect fata de mama di copil, nu ma pot baga si cu atat mai putin nu pot lasa pe cineva extern noua (familia extinsa) sa se bage in acest proces natural. Nu inteleg nevoia omului de a controla totul, de a schimba natura.

Scuze ca intreb, tu esti mama? Ca intrebarea ta legat de bagajul emotional in procesul de alaptare, ma face sa cred ca ori esti barbat ori nu esti mama.

Editat de Catean, 12 aprilie 2023 - 15:27.


#247
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 Catean, on 12 aprilie 2023 - 11:42, said:

De acord, nu as vrea sa il vad dupa 2 ani la san, dar nici nu o sa ma pot baga in relatia lui cu mama. Alaptatul a fost si este un process plin de emotie si pot provoca mult rau daca intervin ca tata “rational”.

Rational vorbind, e esential sa nu mai fie alaptat in momentul in care va merge la cresa, daca va merge, atunci e important sa fie independent.

In plus, sa fii atent si la faptul ca depresia poate veni cu tot cu alaptarea, fiindca alaptarea asta inseamna nesomn. Dupa 2 ani de dormit aiurea esti praf, si indiferent cat de mult iti doresti sa mergi mai departe nu faci decat rau.

Editat de giuliani, 12 aprilie 2023 - 15:35.


#248
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.913
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, nu este esential rational vorbind. Poate fi, de exemplu, alaptat doar dimineata. Sau doar seara.

Quote

fiindca alaptarea asta inseamna nesomn
Nu pentru toată lumea.

 Catean, on 12 aprilie 2023 - 15:25, said:



Scuze ca intreb, tu esti mama? Ca intrebarea ta legat de bagajul emotional in procesul de alaptare, ma face sa cred ca ori esti barbat ori nu esti mama.
Am dat like, dar fara ultimul paragraf. Din motive pe care nu are sens sa le dezvoltam aici pentru ca nu colega e in discutie. Da, poate gandi asa si totusi sa fie mama. Ba chiar o mama buna.

Editat de catalina1, 12 aprilie 2023 - 15:38.


#249
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 catalina1, on 12 aprilie 2023 - 15:33, said:

Nu, nu este esential rational vorbind. Poate fi, de exemplu, alaptat doar dimineata. Sau doar seara.

La cresa copiii dorm, si daca un copil nu poate sa adoarma fara san o sa fie foarte greu sa aiba gradul ala de independenta care ii permite sa fie ca si ceilalti copii.
In plus, ca mama, nu stii exact cum evolueaza secretia de lapte, te trezesti la munca sau in perioada in care copilul e la cresa ca ai prea mult lapte, incep dureri, etc.

#250
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.913
  • Înscris: 21.04.2011

 giuliani, on 12 aprilie 2023 - 15:38, said:



La cresa copiii dorm, si daca un copil nu poate sa adoarma fara san o sa fie foarte greu sa aiba gradul ala de independenta care ii permite sa fie ca si ceilalti copii.
Intre asociere puternica san-somn si nealaptat sunt si alte posibile variante.

Quote

In plus, ca mama, nu stii exact cum evolueaza secretia de lapte, te trezesti la munca sau in perioada in care copilul e la cresa ca ai prea mult lapte, incep dureri, etc.
De aia lucrurile se fac cu cap, calm, așezat, calculat, din timp.

Editat de catalina1, 12 aprilie 2023 - 15:40.


#251
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016

 Catean, on 12 aprilie 2023 - 15:25, said:

Am inteles ca se poate lasa usor cu depresie si anxietate la mama daca procesul de intarcare este grabit sau nedorit. Sunt hormoni la mijloc si multe lucruri pe care nu le intelegem. Din respect fata de mama di copil, nu ma pot baga si cu atat mai putin nu pot lasa pe cineva extern noua (familia extinsa) sa se bage in acest proces natural. Nu inteleg nevoia omului de a controla totul, de a schimba natura.

Scuze ca intreb, tu esti mama? Ca intrebarea ta legat de bagajul emotional in procesul de alaptare, ma face sa cred ca ori esti barbat ori nu esti mama.


Da, sunt mamă.
Și da, am alăptat.
Și da, am simțit emoție când am alăptat.
Dar, in acelasi timp, am avut mereu în minte că, atâta timp cât există un copil în viața mea, important e sa cântăresc orice emoție aș simți și să mă întreb cum ar putea această emoție să îmi impacteze copilul.


Înțeleg circuitul ocitocinei în alăptare, înțeleg atașamentul care leagă mama de copil via ocitocina + alăptare, dar să intri în depresie că a crescut copilul și laptele tău nu ii mai e folositor, e ceva ce trebuie explorat și vindecat, cum ziceam.


Nu știu soția ta ce crede în legătură cu alăptarea, ce văd aici este ca ești băgat pana peste urechi în subiectul alăptării și cauți argumente peste argumente să fie prelungita alăptarea oricât de mult.

Și mai văd că ești foarte îngrijorat ca nu cumva soția ta sa se destabilizeze.
Și pare că în sfârșit ai găsit remediul perfect, iar acela este alăptarea.
Cel puțin 2 ani de-acum încolo, o știi în siguranță.

#252
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

 giuliani, on 12 aprilie 2023 - 15:31, said:



Rational vorbind, e esential sa nu mai fie alaptat in momentul in care va merge la cresa, daca va merge, atunci e important sa fie independent.


Nu va merge la cresa, mama sta acasa cu el pana la 4 ani cand va merge la preschool. Din sistemul britanic am inteles ca este daunator sa ii dai la cresa inainte de 3 ani. Nu ma bag in detali, fiecare stie cat poate duce.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate