Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

IT-ul mai cautat decat popia sau medicina

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2022 - 20:52, said:

Pe vremuri, vilele aveau camere de 30 mp, cu tavan la minimum 3m, saloane, etc in camerele goale ai ecou.
Unul dintre prietenii mei care ziceam ca au prins vila cand inca erau sub 200.000 de euro are la parter un living de vreo 60 mp, iar tavanul e si el tavan inalt, arata a 3 metri. Saloanele nu mai sunt la moda de multa vreme ... lumea are alte asteptari de la o locuinta in ziua de azi.

De vecinul tau care a luat o casa veche sa o extinda/modernizeze nu stiu ce sa zic, eu zic ca e o idee proasta ... dar fiecare face cum crede.

#182
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 20:44, said:

Nu esti nici macar pe-aproape:
https://www.thisismo...est-Europe.html
Ok, din 2010 a mai fost ceva inflatie, poti sa mai pui 30% la sumele alea ca sa fie la zi, dar dupa cum vezi nivelul de middle class si upper class e mult mai jos decat crezi.
Ce am pus eu era disposable income ... aici ai un calculator care iti zice nivelul middle class in UK in functie de numarul de membri ai familiei vs veniturile pe familie:
https://www.pewresea...-calculator/gb/

Edited by utopium, 18 February 2022 - 22:20.


#183
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 22:20, said:

Ce am pus eu era disposable income ... aici ai un calculator care iti zice nivelul middle class in UK in functie de numarul de membri ai familiei vs veniturile pe familie:
https://www.pewresea...-calculator/gb/
Site-ul asta ii total pe langa, de cand si pana cand 32k anual dupa taxe ii middle class....middle class is aia cu range rover 70 plate, cu case in suburbie in orase maricele gen Brighton/Southhampton. Un muncitor in depozit pe un motostivuitor sau nu mai zic de un panel beater astia ar veni upper class daca ii sa luam dupa logica site-ului.

#184
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View PostEvonxxx, on 18 februarie 2022 - 22:58, said:

Site-ul asta ii total pe langa, de cand si pana cand 32k anual dupa taxe ii middle class....middle class is aia cu range rover 70 plate, cu case in suburbie in orase maricele gen Brighton/Southhampton. Un muncitor in depozit pe un motostivuitor sau nu mai zic de un panel beater astia ar veni upper class daca ii sa luam dupa logica site-ului.
DISPOSABLE INCOME nu ANUAL INCOME

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 15:05, said:

Well, majoritatea prietenilor mei fac IT din pasiune ... faptul ca au ajuns sa castige bine a fost un noroc, cand am inceput noi liceul de info pe la inceputul anilor '90 nu aveam nici cea mai mica idee ca va fi o meserie foarte bine platita pentru Romania. Si majoritatea sunt la nivel upper-middle class sau chiar upper class si nu mai sunt de ceva vreme in punctul in care sa fie banii motivatia ... vor sa faca chestii care le plac, iar daca iau si 2.500-3.500 de euro pe luna pentru asta ca angajati sau 5.000+ ca manageri/antreprenori, foarte bine.
Si daca faci cu pasiune si facturezi 14.000 euro / luna, asa cum ne zice Liberace asta tinerel cu ZERO experienta in corporatii, nu e bine ?
Intership la corporatie e frectie, lucreaza la proiecte de "inovare", deci cai verzi pe pereti care se arunca direct in tomberonul git cam in 98% din cazuri
Zic asta dupa vreo 12 interni care mi-au trecut prin mana in ultimii 4 ani, asta e realitatea : au contract temporar si nici macar n-au access la grilele salariale de oameni mari, nu sunt numarati la head count in niciun raport, sunt "shadow" prind sa lucreze pe vreun proiect real

Edited by radu103, 19 February 2022 - 01:21.


#185
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postradu103, on 19 februarie 2022 - 01:15, said:

Si daca faci cu pasiune si facturezi 14.000 euro / luna, asa cum ne zice Liberace asta tinerel cu ZERO experienta in corporatii, nu e bine ?
E bine, dar nu se va intampla decat pe nise foarte inguste, pentru fiecare freelancer care castiga 14.000 de euro pe luna sunt alti 99 care castiga intre 2.000 si 5.000 de euro, din care trebuie sa mai plateasca apoi TAXE. Si majoritatea aleg sa plateasca acele taxe intr-un mod care ii face vulnerabili fata de banci/stat/sistemul de pensii.

La fel cum, pe nise de astea foarte inguste, gasesti si angajati IT in Romania care iau 10.000+ euro pe luna. Dar nu sunt reprezentativi, asa ca nu auzi vorbindu-se prea des despre asta.

#186
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View PostEvonxxx, on 18 februarie 2022 - 22:58, said:


Site-ul asta ii total pe langa, de cand si pana cand 32k anual dupa taxe ii middle class....middle class is aia cu range rover 70 plate, cu case in suburbie in orase maricele gen Brighton/Southhampton. Un muncitor in depozit pe un motostivuitor sau nu mai zic de un panel beater astia ar veni upper class daca ii sa luam dupa logica site-ului.
Intelege ca middle class e omul mediu, nu cel cu Range Rover, ci mai degraba cel cu Opel (Vauxhall) Astra (cumparat de nou) si pana pe la Opel Insignia. Conform definitiei larg acceptate la nivel mondial, o familie middle class castiga intre 66-75% din venitul mediu si 150-200% din venitul mediu. Procentul unde incepe middle class difera usor si la unii e 66%, la altii e 75%, dar ideea e aceeasi: middle class e omul cu venituri medii dintr-o tara, nu stiu de unde e ideea asta in Romania ca middle class sunt cei cu Range Rover si vila. Cei care castiga 75% din veniturile medii dintr-o tara cu siguranta nu pot fi considerati bogati, dimpotriva, dar tot se incadreaza in middle class. Sigur, spre partea de sus a middle class-ului masina aia poate fi Passat/Superb, dar o masina de 60.000 de euro nu e in targetul middle class (decat second, dupa ce i-a scazut la sub jumate pretul). Daca ai Range Rover de 50.000 de lire (luat de nou) si vila in zona buna pe langa un oras dezvoltat in UK, esti ori in upper middle class ori chiar mai sus.

PEW reserch sunt considerati un fel de referinta in domeniu (impreuna cu Brookings Institute), deci alea sunt cifrele: o familie de 3 persoane care are peste 60.000 de lire pe an net in UK deja a depasit nivelul middle class. Middle class-ul in UK incepe la 20.000 de lire pe an si se termina la 60.000. Si da, stiu, la 20.000 de lire nu o duci deloc grozav in UK ca familie de 3 persoane, dimpotriva, prin orasele dezvoltate e chiar greu la banii aia. Prin ruralul/urbanul mai sarac, te descurci si cu atat, chiar daca nu grozav. In Londra insa middle class-ul va incepe mai sus, pentru ca te raportezi la nivelul veniturilor de acolo.

In Romania dupa aceeasi definitie clasa de mijloc incepe undeva pe la 4.000-4.500 de lei pe luna la o familie de 3 persoane, raportat la nivelul mediu de venit pe tara. In Romania insa e cam jos sa incepi de la 66%, dar, din nou, in rural sau urbanul sarac merge sa incepi si de acolo. In orasele dezvoltate cam de la 5.000 in sus pe familie de 3 persoane intri in middle class.

La nivel de tara, cam intre 12.000 si 18.000 lei (intre 200% si 300% din nivelul mediu de venit al unei familii de 3 persoane, care e pe la 6.000 de lei conform INS) e upper middle class. Peste e upper class. Din nou, pentru orasele mai scumpe, faci o ajustare raportat la puterea de cumparare si nivelul e mai sus.

Mai trebuie inteles si ca bogatia e relativa, un "sarac" din Cluj, care are o garsoniera intr-o zona nu prea grozava va fi considerat bine peste medie daca isi vinde garsoniera cu 50.000 de euro si se muta intr-un sat din Vaslui sau Teleorman, unde cu banii aia isi ia o casa considerata  foarte buna, teren generos si vreo 10 vaci.

Edited by utopium, 19 February 2022 - 08:54.


#187
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View Postdem3ntor, on 31 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Salut!
Ati observat ca ultima vreme abunda internetul de reclame la cursuri si castiguri imense in IT?
Toti tinerii viseaza la 3 linii de cod si la cei 4000euro.
Am o cunostinta apropiata care a terminat drept (practic nu stie o boaba), a tot frecat-o cativa ani pe call center si acum face nush ce cursuri de acasa pentru 'it'.
Ii aud pe tinerii de 14-16ani de la coltul blocului ca viseaza la joburi in it prin tari straine, dar ei abia daca stiu operare PC.
Este normal ca media sa promoveze aceste iluzii care destabilizeaza tinerii, in special baietii.
Tinerele viseaza la asistente. Am o scolala de moase si asistente langa jobul meu si le vad cand ies la tigari, puhoi ...

Da ,iluziile se vand cel mai usor.Cand e vorba de fapte,pica pe capete.Sa viseze frumos  ca doar nu costa nimic  :))

#188
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postutopium, on 19 februarie 2022 - 08:48, said:

Intelege ca middle class e omul mediu

Cred că ar fi mult mai util să discutăm și despre median, nu doar despre mediu... pentru că raportarea doar la medie distorsionează semnificativ statisticile, precum poanta din bancul cu puii la rotisor unde, în medie, nimeni nu moare de foame („dacă eu mănânc doi pui la rotisor pe zi și tu niciunul, în medie fiecare mănâncă câte un pui zilnic”).

#189
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Diferenta intre venitul mediu si cel median nu e una semnificativa. Da, venitul median e ceva mai mic decat cel mediu (de obicei), dar cel cu median chiar daca nu mananca un pui intreg, tot mananca trei sferturi de pui :)

#190
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postutopium, on 20 februarie 2022 - 19:00, said:

Diferenta intre venitul mediu si cel median nu e una semnificativa.

Ori mi se pare mie, ori datele spun altceva: https://www.avocatne...nul-trecut.html :)

Quote

Astfel, conform comunicatului de presă din 11 decembrie 2020, salariul mediu brut în luna octombrie 2020 a fost de 5.452 de lei

Quote

Astfel, la sfârșitul anului 2020, din totalul contractelor de muncă active la nivel național, jumătate se află în jurul valorii de 2.700 de lei, acesta fiind salariul median.


#191
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Mie mi se pare mult mai relevanta statistica cu veniturile pe gospodarie pe decile ... din mai multe motive: nu includ doar venituri salariale (ci si pensii, chirii, venituri din agricultura, dividende, alocatii, ajutoare sociale, etc) si o statistica pe gospodarie e mult mai utila social decat una salariala (problema cu salariile e urmatoarea: intr-un oras ai 20% angajati, in altul ai 40% angajati, chiar daca media salariala e mai mare in orasul cu putini angajati, de fapt oamenii din orasul cu mai multi angajati cu salarii mai mici castiga mai mult per capita din salarii; mai mult, intr-o familie ai 2 salariati, in alta ai venituri din chirii si dividende, in alta ai venituri doar din agricultura, etc).

Decilele sunt un instrument statistic interesant, functioneaza cam asa (pentru venituri): se iau toate gospodariile din Romania si se ordoneaza dupa veniturile de toate tipurile, apoi se impart in 10 grupe egale numeric. Apoi in fiecare decila avem un venit mediu pentru acel grup de 10% din populatie si astfel vedem care e nivelul mediu al celor mai saraci 10% romani, a urmatorilor 10%, etc. Iar intre decila 5 si decila 6 e practic venitul median pe gospodarie. Pe asta il compari cu venitul mediu pe gospodarie.

In raportul INS pe 2020 avem imaginea asta:
Attached File  DecileINS.png   47.28K   9 downloads

Adica venitul mediu pe gospodarie in 2020 a fost 5.216 lei dupa cum se vede jos de tot, iar media veniturilor intre decila 5 si decila 6 e 4.267 lei, adica cam ala e venitul median pe gospodarie pe 2020 (pe 2021 inca nu avem un raport complet pe decile), adica venitul median pe gospodarie e la 82% din venitul mediu. Si ceva mai bine de 40% din gospodarii au venituri peste venitul mediu pe gospodarie. Intre timp venitul mediu pe gospodarie a crescut si e pe la 5.800-5.900 de lei in momentul de fata, dupa cum ziceam intr-o postare anterioara cand am calculat nivelul intre care se incadreaza clasa medie/medie superioara, aproximativ 6.000 de lei.

Practic in 2020 o familie cu 11.244 de lei venituri era aproximativ la mijlocul celei mai de sus decile, adica depasea ca venituri aproximativ 95% dintre gospodariile din Romania.

Edited by utopium, 20 February 2022 - 23:11.


#192
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Acum nu chiar așa mult timp era coada la filozofie, filologie, drept, ASE etc. La tot ce suna a inginerie nu se prea ducea nimeni. Și încă de atunci se făceau mulți bani in programare, electronica etc. Piata era irațională, abia acum e corecta.

PS: sa nu uit medicina care atunci nu acoperea nici minimul de trai.

#193
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 20 februarie 2022 - 23:20, said:

PS: sa nu uit medicina care atunci nu acoperea nici minimul de trai.
Oficial, ca multi doctori tot in vile moderne stateau si cand aveau oficial salarii mici :) Prin orasele mai mici cel putin, era mare smecherie sa fii doctor.

Edited by utopium, 20 February 2022 - 23:37.


#194
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Era șmecherie după 40 de ani și trebuia sa fii dispus sa iei șpagă.

Și nici așa nu toți.

#195
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postutopium, on 20 februarie 2022 - 23:04, said:

Adica venitul mediu pe gospodarie in 2020 a fost 5.216 lei dupa cum se vede jos de tot, iar media veniturilor intre decila 5 si decila 6 e 4.267 lei, adica cam ala e venitul median pe gospodarie pe 2020

Există trei tipuri de minciuni: minciuni, minciuni sfruntate și... statistici :)

Uite ce spune Eurostat pentru 2020 pentru venitul median net echivalent pe gospodărie: 7724 euro net / an / gospodărie ... adică vreo ~3182 lei lună.

Spre comparație, Bulgaria are 8.647 euro, iar Ungaria 9.699 euro.

Quote

Venit median net echivalent (venitul disponibil) – valoarea mediană a veniturilor tuturor gospodăriilor, după taxe și alte deduceri, care este disponibilă pentru cheltuire sau economisire, divizată cu numărul de membri ai gospodăriei convertit în adulți echivalenți în funcție de vârsta lor, utilizând așa-numita scară de echivalență modificată a OECD (valoarea 1 pentru primul adult, 0,5 pentru celelalte persoanele de la 14 ani în sus și 0,3 pentru tinerii cu vârsta sub 14 ani).


#196
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Tu de unde crezi ca ia Eurostat datele despre Romania? Nu tot de la INS?

Posibil sa fie o diferenta intre cifrele alea pentru ca nu masoara aceleasi tipuri de venituri (INS in raportul ala masoara si venituri care nu sunt banesti, stim foarte bine ca o gramada de romani au porcul lor, gaini, cartofi, rosii, mere, lemn, etc). De exemplu daca eu mi-as produce energia cu panouri solare, aia trebuie sa fie reflectat intr-o statistica corecta a veniturilor. Sau daca mananc mere/rosii/cartofi crescute si culese de mine.

Pana la urma ideea era alta, venitul median e la 82% din cel mediu.

Edited by utopium, 21 February 2022 - 10:05.


#197
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 20 februarie 2022 - 23:20, said:

Acum nu chiar așa mult timp era coada la filozofie, filologie, drept, ASE etc. La tot ce suna a inginerie nu se prea ducea nimeni. Și încă de atunci se făceau mulți bani in programare, electronica etc. Piata era irațională, abia acum e corecta.

PS: sa nu uit medicina care atunci nu acoperea nici minimul de trai.

"problema" cu facultatile de inginerie e ca inca au o reputatie (de multe ori pe buna dreptate) de facultati grele, in care se intra relativ usor, dar se iese greu. La facultatea de calculatoare de la poli Bucuresti in generatia mea, dupa primul an au renuntat cam 15-20% si dupa al doilea an cam inca 10%; daca ajungeai in anul 3, 95% sanse sa termini facultatea. Desi "se stie" ca dupa ce termini facultatea, sanse destul de mari sa ai salarii foarte bune pe termen lung, totusi 25-30% nu reusesc sa faca asta. Culmea e ca cele mai grele materii (si unde sunt de obicei notele cele mai mici) sunt materii care nu prea au legatura directa cu programarea (acele materii sunt electronica, electrotehnica, teoria sistemelor automate etc); altfel zis 90% dintre colegii mei (inclusiv eu) ar fi fost programatori la fel de buni fara sa fi invatat absolut deloc acele materii.

Desi e un criteriu subiectiv (si poate incorect) faptul ca nu ai facultate (sau ca nu ai terminat facultatea) e inca vazut ca un minus pe piata muncii. Asa ca unii prefera facultati mai simple pe care sa le termine, decat facultati grele unde exista un risc real sa nu termine.

#198
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Sau prefera sa studieze informatica/software unde se studiaza preponderent asta decat sa studieze electronica cand ei vor software.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate