Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Diaree ciudata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am o forma ciudata de diaree cam de la începutul anului. În sensul ca fac doua zile diaree, câte un scaun pe zi, apoi 3-4 zile normale. Si când îmi e lumea mai draga iar o diaree.
Fost la medic gastroenterolog. Mi-a dat sa fac analize din fecale (clostridium, ceva legat de salmonela ... toate au ieșit ok). Urmez următorul tratament dat de enterolog:
Debridad 2 capsule dimineața și seara înainte de masa;
Normix 200 mg 2 capsule la 8 ore (6 pe zi);
Enterol 2 capsule pe zi dimineața și seara;
Smecta un plic pe zi la pranz;

Menționez ca nu mănânc lactate, gen iaurturi, lapte bătut. Pâine mănânc numai prăjită. Pe fiecare zi câte o ciorba de legume. Carne numai pasare fripta. Nu beau cafea sau sucuri. Nimic prăjit. Mănânc de obicei, piure de cartofi, cartofi copți, pilaf de orez, ou fiert dimineața, brânză de vaci, carne de pasare fripta, ciorba de legume, adică exact ce a recomandat enterologul.
Și nimic. La ultima vizita, mi-a recomandat o colonoscopie. Recunosc ca am un pic de teama sa îmi bage furtunul ala pe fund ...
Ciudat e ca din ce am citit pe net, diaree când ai, faci 3-4 scaune pe zi. Eu fac doar unul! Si dupa 2 zile îmi trece. Ca peste 4 zile sa înceapă din nou.
Sa fac colonoscopie? Oare colonoscopia va elucida cauza? Ați mai avut careva asa ceva?
Menționez ca pana anul acesta nu aveam probleme cu asa ceva. În decembrie am avut un tratament cu amoxicilina injectabila, în urma unui furuncul incizat chirurgical. Sa îmi fi dat antibioticul peste cap stomacul? Antibioticul a fost administrat intravenos.

#2
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Probabil suferi de sindromul colonului iritabil.Aceleași simptome le am si eu de vreo 5 ani.Am urmat același tratament ca tine,am făcut chiar și o colonoscopie,dar nu s-a găsit nimic în neregulă.Trebuie să ai grijă ce mănânci și să eviți alimentele care observi că îți fac rău.Eu am renuntat să mai fac investigații medicale,m-am obisnuit așa.

#3
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postioonell, on 30 ianuarie 2022 - 17:28, said:

Probabil suferi de sindromul colonului iritabil.Aceleași simptome le am si eu de vreo 5 ani.Am urmat același tratament ca tine,am făcut chiar și o colonoscopie,dar nu s-a găsit nimic în neregulă.Trebuie să ai grijă ce mănânci și să eviți alimentele care observi că îți fac rău.Eu am renuntat să mai fac investigații medicale,m-am obisnuit așa.
Colonoscopie ai făcut cu anestezie, sau fara? E ceva dureros?

#4
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Cu anestezie.Nu am simțit nimic atunci,doar că am avut ceva dureri(crampe) timp de vreo 2-3 ore după ce am efectuat colonoscopia.Asta a fost cu 4 ani în urmă și de atunci nu am mai fost la medic.Mi-a mai prescris si un tratament cu Enterolactis duo un plic pe zi și enterol.

Edited by ioonell, 30 January 2022 - 17:51.


#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Da, si eu mai am probleme de genul. Am luat si pastile (Saprosan si Furazolidon) si am vazut ca iar ma ia a doua zi.

Ciudat, cat am stat in izolare si am mancat supa de casa si branza de vaci, am fost perfect.

Daca as tine regim, ar fi ceva. Dar eu nu pot sa tin regim, mananc toate prostiile.

#6
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Și eu mănânc orice nu prea mă abțin de la nimic.Mai luam înainte câte o pastilă de Ercefuryl când aveam mai multe episoade de diaree,dar l-au scos și pe ăsta nu se mai găsește in farmacii.Acum mai bag câte un Imodium din când în când și câte un ceai de mentă.

Edited by ioonell, 30 January 2022 - 17:56.


#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
La mine e o problema cam urata. Lucrez ca curier. Si daca mă apuca pe traseu, am pus-o Posted Image . Trebuie sa abandonez distribuția de colete, si sa caut o benzinărie....

#8
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Cu timpul te obișnuiești și o reglezi din mers La mine când se manifestă apare imediat după ce servesc masa,maxim jumate de oră.Încep sa borborosescă mațele și trebuie să fug la baie😁

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 30 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Am o forma ciudata de diaree cam de la începutul anului. În sensul ca fac doua zile diaree, câte un scaun pe zi, apoi 3-4 zile normale. Si când îmi e lumea mai draga iar o diaree.
Fost la medic gastroenterolog. Mi-a dat sa fac analize din fecale (clostridium, ceva legat de salmonela ... toate au ieșit ok). Urmez următorul tratament dat de enterolog:
Debridad 2 capsule dimineața și seara înainte de masa;
Normix 200 mg 2 capsule la 8 ore (6 pe zi);
Enterol 2 capsule pe zi dimineața și seara;
Smecta un plic pe zi la pranz;

Tot tu esti Robert  cu  remorca 350kg?

1) Sfat oficial dute la alt medic.
2) Sfat personal:  as scoate 10 zile as renunta la  toate medicamentele - nu iti fac rau dar is cam multe   - maxim 1 smecta / zi dar numai cand ai diaree.
in principiu Orez, carne fiarta,  paine mai putin dar poti linistit,  ceva fructe moderat.  Renunta la supe/ciorbe in astea 10 zile.
Schimba apa, sau sursa de unde bei apa.  Baga ceai-uri dar  fierbi apa minim 2 minute, apoi faci ceai.  Cu putin miere poti pune si lamaie.
Trebuie sa te hidratezi apa dar nu de unde ai baut pana acuma ... poate e apa nu stiu.
  Sticksuri, biscuiti simpli, rontait putin face bine. Ca poate e exces de acid, colon iritabil.  Deci  nu lasa sa treaca mai mult de  2 ore fara putin rontait / biscuiti / paine.
  Si branza de vaci (telemeaua dulce + proaspata)  + kefir chiar e indicat sa  mananci, cu moderatie face bine la burta.
Vezi cateva zile asa,  daca nu mere,  dute la alt doctor !

Edited by MembruAnonim, 30 January 2022 - 18:36.


#10
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Pe asta cu apa am bănuit-o și eu la început ,dar s-a dovedit că nu e de la apă în cazul meu.

#11
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMembruAnonim, on 30 ianuarie 2022 - 18:34, said:

Tot tu esti Robert  cu  remorca 350kg?

1) Sfat oficial dute la alt medic.
2) Sfat personal:  as scoate 10 zile as renunta la  toate medicamentele - nu iti fac rau dar is cam multe   - maxim 1 smecta / zi dar numai cand ai diaree.
in principiu Orez, carne fiarta,  paine mai putin dar poti linistit,  ceva fructe moderat.  Renunta la supe/ciorbe in astea 10 zile.
Schimba apa, sau sursa de unde bei apa.  Baga ceai-uri dar  fierbi apa minim 2 minute, apoi faci ceai.  Cu putin miere poti pune si lamaie.
Trebuie sa te hidratezi apa dar nu de unde ai baut pana acuma ... poate e apa nu stiu.
  Sticksuri, biscuiti simpli, rontait putin face bine. Ca poate e exces de acid, colon iritabil.  Deci  nu lasa sa treaca mai mult de  2 ore fara putin rontait / biscuiti / paine.

Vezi cateva zile asa,  daca nu mere,  dute la alt doctor !
Fructe mi-a interzis doctorita. A spus fără fructe și legume crude. Legume numai fierte! Apa, beau numai plata, din supermarket,  stau la bloc și apa de la robinet nu e de băut... Ciorba, cica dacă e de legume, e ok (asa a zis doctorita)! O sa încerc sa renunț la ciorba. Rontait nu prea am luat, deși recunosc ca doctorita mi-a indicat și ea lucrul asta.
Da, eu sunt cel cu remorca!

Edited by Robert_Kiran, 30 January 2022 - 18:41.


#12
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Elimina oul, branza si orezul.
In ordinea mentionata.
Diareea mai poate fi pe baza de stres.
Sau mancat aiurea, fara un program cat de cat zilnic.
Cate mese ai pe zi?

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostRobert_Kiran, on 30 ianuarie 2022 - 17:10, said:


Nu cred ca e ciudata, mai degraba e si alimentatia o cauza, dar e posibila si o dereglare a sistemului digestiv: citeste si topicul asta, posibil sa gasesti cate ceva auxiliar: https://forum.softpe...diaree-cronica/

Pe mine ma deranja si ma deranjeaza pana si apa, deci, regimul poat ajunge la cote paroxistice.

#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Orezul este recomandat împotriva diareei. Și ceaiul de mentă.
Evitați alcoolul și cafeaua.

Edited by onisifor12, 30 January 2022 - 19:51.


#15
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Eu, am patit ca de la orez sa am aceasta diaree doar dupa ce l-am mancat.
Cam de fiecare data.

#16
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Ciudat. Și popular se știe dar și de pe toate saiturile că orezul „strânge” la stomac.

#17
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Pe mine nu.
Branza , imi place enorm, dar daca mananc multa, ma rupe apoi.
Sau ceapa calita mult iar imi omoara stomacul.

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 10.10.2011
da auzi, de spalat te speli pe maini F bine inainte sa mananci? dupa ce te pisi/il trantesti? intreb numa'

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate