Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Diaree cronica

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
De aproape 1 an si jumatate am inceput sa am diaree severa, scaune fara numar daca nu tineam regim; respectiv 3 - 8 scaune pe zi in functie de severitate regim si context (si tot arsenalul: borborosire in burta, chiorait, gaze intestinale).
Desi am ajuns cu regimul pana la a nu mai consuma decat orez fiert fara nimic in el si carne fripta, diareea a continuat; ma mai lasa putin daca luam imodium (la saprosan, furazolidon, enterol, ..., nu a dat nici un rezultat).
La inceputul acestui an am mers la un gastroenterolog, mi-a dat sa fac cateva analize de sange care sunt de baza pt. a clarifica situatia, singura analiza care nu a iesit bine a fost CRP (dublu), dar am repetat dupa cca 3 luni si a iesit bine si aceasta).
Mi-a prescris si am luat 3 luni Normex 200 (4 pe zi, 5 zile pe luna), enterolactis plus 1 pe zi, 10 zile pe luna dupa ce terminam antibiotic, plus filtrum si espumisan cand e necesar.
Rezultate spre zero.
Am mers la medic familie si am facut felurite analize de sange si din materii fecale, au iesit toate bune.
Am fost la spital pentru colonoscopie (la care mi s-a gasit un polip de pana in 1 cm; nu a fost rezectat intucat nu le functiona aparatul si mi s-a propus sa revin pentru aceasta operatie, dar inca nu am luat o decizie; mi s-a mai gasit si o aplazie cred, de cativa milimetrii), in afara de care mi s-au mai facut sau am mers eu si am facut o multime de analize care au iesit bine toate.
Tratamenul primit si pe care il urmez de 2 luni este: Normix 200, 4 pe zi, 10 zile pe luna; Debrilat 3 pe zi, in fiecare zi; Enterolactis plus 1 pe zi in fiecare zi.
Luna trecuta a fost binisor, chiar bine (cu regim moderat), dupa un an mi-am permis luxul sa mananc si ceva pepene (fructe, legume), chiar si cateva inghetate etc; in aceste conditii am avut cam 1-2 scaune pe zi.
Luna asta e mai rau decat luna trecuta, cu regim moderat sau sever (baza mancarii e din nou orezul) si ajutat de imodium, deabia reusesc sa nu am mereu diaree; 2-4 scaune pe zi.
Inca de la inceput, masa de dimineata e "blasfemie", de aceea o aman pentru ora 11 si nu consum in general decat orez simplu si carne fripta.
Pot oferi tipul de analize daca e cazul, oricum f. multe.
Poate cineva sa ma ajute cu un sfat? A mai trecut cineva prin asta?

Mentionez ca si inainte (de pe la 25 de ani, adica de 35 de ani) de a se declansa acesta diaree severa, avem unele probleme de acest gen, dar nu se comparau cu asta.

Edited by altnume, 14 August 2021 - 18:11.


#2
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
Sa nu fie ceva pe baza de stres, am mai vazut chestia asta la unele persoane care se streseaza mereu din orice fleac.

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008
Ce diagnostic ai primit? Colon iritabil sau ce ti-au spus medicii?

#4
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu, totul a iesit foarte bine in afara de faptul ca au gasit acel polip (medicul a spus ca ar fi posibil sa mi se traga de la el) si aplazia despre care nimeni nu a facut nici o precizare.

 florynsv, on 14 august 2021 - 18:06, said:

Sa nu fie ceva pe baza de stres, am mai vazut chestia asta la unele persoane care se streseaza mereu din orice fleac.
Nu e de la stres deoarece nu am nici un stres, cel putin eu nu percep a avea decat foarte rar si putin.

Edited by altnume, 14 August 2021 - 18:21.


#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Cred ca aveti probleme cu virusi,bacterii sau paraziti intestinali. Ati verificat cum stati cu astea?

#6
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Fratele meu,  a avut astfel de simptome timp de 6 luni ,aproape ca nu mai putea manca nimic ,iar toate analizele au iesit bine.
Cand a mers la al doilea gastroenterolog i a recomandat sa isi faca analize pentru glanda tiroida.

Astfel a descoperit ca are boala autoimuna , iar problema era de la glanda troida.

#7
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Cu probiotice ai incercat?

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 alionte, on 14 august 2021 - 18:51, said:

Cred ca aveti probleme cu virusi,bacterii sau paraziti intestinali. Ati verificat cum stati cu astea?
Da, am facut o multime de analize, printre care:
Clostridium dificile toxina A/B,
Examen coproparazitologic prin centrifugare
Coprocultura extinsa
Analize atasate mai jos:

Toate bune.

Attached Files


Edited by altnume, 14 August 2021 - 19:03.


#9
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Nu analize,  mancare...

#10
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 tranzistor21, on 14 august 2021 - 18:51, said:

Fratele meu,  a avut astfel de simptome timp de 6 luni ,aproape ca nu mai putea manca nimic ,iar toate analizele au iesit bine.
Cand a mers la al doilea gastroenterolog i a recomandat sa isi faca analize pentru glanda tiroida.

Astfel a descoperit ca are boala autoimuna , iar problema era de la glanda troida.
Nu stiu ce analize se pot face la tiroida, dar intrucat mi s-a recomandat si am facut TSH (Hormon de stimulare tiroidiana), acest test probabil ca e primul care da o directie; mi-a iesit bine.

 strehaia, on 14 august 2021 - 18:53, said:

Cu probiotice ai incercat?
Enterolactis Plus mi-a recomandat si primul gastroenterolog si al doilea si medicul de familie.

 strehaia, on 14 august 2021 - 19:03, said:

Nu analize,  mancare...
Nu inteleg.

#11
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

 altnume, on 14 august 2021 - 19:11, said:




Nu inteleg.

Eu intebam daca mananci bacterii lactice, tu pui teste analize....

#12
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am raspuns aici.

 altnume, on 14 august 2021 - 19:11, said:

Enterolactis Plus mi-a recomandat si primul gastroenterolog si al doilea si medicul de familie.


#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
O saptamana palinca, mamaliga, ceai de menta, curmale si oua fierte. Ne auzim saptamana viitoare.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Am patit la fel (si o iau din nou pe calea asta)

La mine a fost de la stres. In momentul in care am schimbat ambiantul (plecat din Polonia), totul si-a revenit ca prin minune. Si nu a fost prima oara, dar de data asta m-am cautat.

Analizele toate au iesit ok. Si nu doar generale. Am facut deep dive vara trecuta, de la tiroida la pancreas, ficat, stomac, colon, intoleranta la gluten, lactoza, agenti patogeni. Vreo 6 saptamani, numai analize am facut. Rezultatul? Nimic. In afara de ecografie care arata gaze si o usoara presiune a pancreasului din cauza gazelor, nimic altceva.

Am incercat regim, degeaba.

O problema care probabil a afectat: somnul. Somn neregulat si desi dormeam 7 ore, tot nu eram plin de energie.

Solutia? M-au pus sa ascult theta waves ca sa am somn mai bun. Nu prea am ascultat de ei (nu aveam rabdare, si am prostul obicei sa citesc de pe telefon inainte de somn).

Am plecat apoi din PL si totul si-a revenit ca prin minune.


Merita insa sa te cauti de intoleranta la lactoza (desi mici sanse, ca european, dar se poate intampla autoimun) si gluten ca sa le elimini si pe astea.

 altnume, on 14 august 2021 - 18:18, said:

Nu e de la stres deoarece nu am nici un stres, cel putin eu nu percep a avea decat foarte rar si putin.


la fel credeam si eu, ca totul e roz si frumos.

Edited by Lex404, 14 August 2021 - 21:26.


#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nu ai ceva pete roșii la nas sub ochi?
Eu mai pățesc de la brânză,  ceapa prăjită în mâncare când se gătește, sau de la prea multă proteină.


#16
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 07.01.2016
Ai avut, cumva, vreun tratament cu antibiotice puternice? Încearcă mai multe probiotice de pe piață. Îți recomand câte o cură (10-14 zile) cu fiecare dintre Bio Kult advanced, Megabiotic, Optibac extra și Spor Sun (unele dintre ele sunt scumpe, dar merită încercate).

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 lucianburjuiul, on 14 august 2021 - 21:25, said:

O saptamana palinca, mamaliga, ceai de menta, curmale si oua fierte. Ne auzim saptamana viitoare.
Am retinut. Dupa ce termin tratamentul.
Domn'e, ce sa zic, reteta asta nu am incercat-o insa, mi-am amintit la un moment dat vorbele cuiva: "tuica e buna pentru stomac" (daca nu ma insel se recomanda inaite de masa); si, intrucat aveam o sticla de tuica de cca 40 de grade, am inceput sa beau cate un paharel pe zi si a avut efect (sau o fi fost doar contextul); problema e ca a inceput sa ma doara stomacul de la tuica aia.

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Lex404, on 14 august 2021 - 21:27, said:

La mine a fost de la stres. In momentul in care am schimbat ambiantul (plecat din Polonia), totul si-a revenit ca prin minune. Si nu a fost prima oara, dar de data asta m-am cautat.

O problema care probabil a afectat: somnul. Somn neregulat si desi dormeam 7 ore, tot nu eram plin de energie.

Merita insa sa te cauti de intoleranta la lactoza (desi mici sanse, ca european, dar se poate intampla autoimun) si gluten ca sa le elimini si pe astea.

la fel credeam si eu, ca totul e roz si frumos.
Nu stiu acum, dar candva si la mine sau rezolvat anumite probleme de sanantate prin schimbarea totala a locului si activitatilor. Acuma insa, chiar nu stiu in ce fel ar fi posibil sa fac o asemenea schimbare radicala.

Si la mine somnul a devenit tot mai afectat, dar de intreruperi cauzate de o multitudine de factori (zgomot, caldura, tantari, polakiuria, catelul, oasele,....); imi pun dopuri, mi-am facut baldachin, nu beau lichide seara...; dorm si cca 7 ore pe zi, dar cu multe intreruperi.

Probabil am intoleranta la lactoza, nu pot sa beau lapte de zeci de ani (numai diareee si gaze intestinale), mai consumam inainte cate o cana dupa amiaza, dar asa o data la 1-2 saptamani. De gluten nu stiu, o sa am in vedere.

Am inteles, rozul e inselator.

Multumesc frumos si multa sanatate!

 wb626ek, on 14 august 2021 - 23:28, said:

Nu ai ceva pete roșii la nas sub ochi?
Eu mai pățesc de la brânză,  ceapa prăjită în mâncare când se gătește, sau de la prea multă proteină.
Nu am asa ceva.

 emacom, on 14 august 2021 - 23:42, said:

Ai avut, cumva, vreun tratament cu antibiotice puternice? Încearcă mai multe probiotice de pe piață. Îți recomand câte o cură (10-14 zile) cu fiecare dintre Bio Kult advanced, Megabiotic, Optibac extra și Spor Sun (unele dintre ele sunt scumpe, dar merită încercate).
Nu am luat antibiotice inainte de a incepe tratamentul pentru diaree. O sa incerc.

Edited by altnume, 15 August 2021 - 04:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate