Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cat mai tine avantul pseudostiintelor pe la noi

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Poststrongsss, on 18 ianuarie 2022 - 20:05, said:


LE
Fata asta (silvique) nu a murit intr-un accident, pe munte, acum vreo sapatamana, doua in urma?
Despre morti, numai bine...
Ba da.
Si din partea mea, numai ca e bine sa tragem niste invataminte. Bine, in cazul asta, nu vom sti niciodata daca exista o relatie cauza-efect.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nimeni nu poate sti. Trist. Pacat de ea.

Edited by pasilla, 18 January 2022 - 20:34.


#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaaaa4567, on 18 ianuarie 2022 - 18:59, said:

daca pana si un inginer a ajuns sa ia de bun asa ceva... NB: nu scrie ca a facut niucun fel de analize, nimic...


Nici inginerii nu mai sunt ce au fost odata.

ps.
Chiar ca ne ducem dracului Posted Image

#22
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
pe mine macar m-a dus capul sa intreb pe cineva competent, adica un medic adevarat, real
o colega ma sfatuia, de fapt chiar insista, sa inghit nuj ce minerale vulcanice vrajeala sub numele de Zinat sau zynat,,,ceva de genul, care
face, drege, elimina naspeturi si inlocuieste cu minuni dumnezeiesti etc
evident ca medicul mi-a spus sa nu cumva sa-i stric tratamentul, ca ma spinteca
evident ca am ascultat de medic
si bine am facut, acum sunt spre vindecare (fara cacatul ala vulcano-tamaduitor)

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postqwertyasdfg, on 18 ianuarie 2022 - 20:00, said:

Poate chiar este. Doctor poti fi in multe domenii, nu-i tot una cu medic.
Da, dar ai nevoie de o facultate si apoi de studiile de doctorat. Inca vreo 3 ani adica.

Ma rog, la noi astea se aranjeaza usor daca esti politician.

#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Postl_dan, on 18 ianuarie 2022 - 19:10, said:

Avantul pseudostiintelor si a tot soiul de teorii ale conspiratiei va tine atat timp cat exista clientela pentru asa ceva. Iar sistemul romanesc de invatatmant produce pe banda rulanta semidocti si analfabeti functionali. In general sistemul de valori de la noi nu e centrat pe meritocratie- ci pe impostura, plagiat, pile, cumetrie, spagute, "descurcareala".
Deci sunt toate premizele sa tina mult si bine Posted Image

S-a votat de mult timp pe Facebook că nu există conspiraţii.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,542
  • Înscris: 30.08.2017
Am un cunoscut fan al acestor leacuri/terapii... Se recomandă ca medic nutriționist, cu toate că a făcut ASE - ul, nu medicina. Pentru orice boala are un diagnostic ce tine de alimentație. E amator de conspirații și are mulți followeri pe pagina de Facebook dedicata nutriției, pe care în ultima vreme o folosește să organizeze proteste anti vaccin.

Bineinteles ca a scris si el o carte, care se vinde bine, din cate inteleg. Incercase de cateva ori sa mi-o vanda si mie, cred ca era cam 100 ron daca imi aduc bine aminte.

Mai intru din când în când pe la el pe pagină...în general oameni needucați, naivi, mulți aterizati acolo pentru că au copii cu probleme și și-au pierdut încrederea în medicina conventionala. Clienți numai buni pentru a umple buzunarele acestor indivizi.

Edited by george_alexandru, 18 January 2022 - 21:51.


#26
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Posteiffel, on 18 ianuarie 2022 - 19:47, said:

Dr. Alan Harper.

LOL :)!

View Postcarolinaherera, on 18 ianuarie 2022 - 20:56, said:

sa inghit nuj ce minerale vulcanice vrajeala sub numele de Zinat sau zynat,,,

;)

https://www.medicine...oduct/3810/smpc

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostPiscopescu, on 18 ianuarie 2022 - 21:49, said:

Probabil ca e vorba de alt produs...

#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Grav este ca pe retetele medicilor [ adevaratilor medici] sunt prescrise tot felul de suplimente alimentare, printre medicamentele reale.

Nu stiu ce sa zic, ia cauta in cartile vechi de farmacologie sa vezi cand au aparut in Romania spre vanzare aceste suplimente. Vitamine, minerale, aminoacizi, siropuri, drajeuri etc  Scopul era sa fie prescrise de catre medicii adevarati si daca nici aia de atunci nu erau...


View Postpasilla, on 18 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Statul ar trebui sa interzica medicilor cu licenta, sa prescrie aiureli.

Edited by sandu222, 18 January 2022 - 22:34.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Suntem in 2022, dar vad, intradevar, ca avem inca practici medievale.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaaaa4567, on 18 ianuarie 2022 - 18:59, said:

1. Avem ceva ca natie, specific romanesc, tendinta spre misticisme, sau?...
2. Nu ar trebui sa se autolimiteze, cumva? Sau... cum si cand credeti ca se va termina (daca se va termina) valul asta? Cand isi va da lumea seama (la scara mare) ca e vorba de niste sarlatani etc?
3. Personal, cum procedati cu apropiatii care au tendinta de a-si face singur rau in felul asta (diete neverificate etc)? (in cazul fetei, existau si riscuri sa se urce pe munte cu regimul ala - dar e doar un exemplu)
4. Ce e de facut (la nivel de sistem/guvern etc), tinand cont ca uneori se pierd vieti, la propriu?

1. NU, adica doar partial adevarat !  De ce zic asta? NU Pentru ca sunt misticisme/astrologie , numerologie unde suni la TV, iti vand cristale, etc. sunt si in alte tari eg. Spania, Italia, Ungaria,.
Deci nu au romanii nimic mai speciali, nu suntem mai  creduli cu nimic, dimpotriva suntem mai destepti, stim mai multe " trucuri / inselatorii" suntem mai imunizati !
Dar am zis si partial da, pentru ca guvernele de dupa communism asta au vrut: daca e saracie si poporul e ne-educat  atunci putem controla mai usor.  Cumpara voturi cu mici, bere, vin fiert,  zahar, faina gratis, in unele regiuni cheie, fix inainte de alegeri! E simplu !  Daca erau  mai multi "educati" - aici nu ma refer numai la cei cu faculta, si un taran poate fi educat,  Nu mai poti influenta asa de usor  decizia lui cu cine sa voteze !

2.  Ba se auto-regleaza,  ce putem face: educam populatia - si asta nu inseamna sa fie toti cu facultate, dar macar sa stie cum sa traiasca folosind tehn. moderna,  internetul sa foloseasca pentru altceva decat  tik-tok si facebook !

3.  Discut cu ei (daca si ei imi impartasesc planurile) ... aici norocul meu e ca unii ma si asculta (ca lucrez in domeniul medical) .  

4.  Precum am zis: educatia populatiei !
   Schimbat manuale scolare, updatat, introdus poate si materii noi, si mai scos din alea vechi!  La economie de ex, sa nu invete tot felu de chestii ci si practic: ce e un online, cum platesti o factura, ce e ROBOR , EURIBOR,  etc.
   Sa fie materie : nutritie (elemente de baza - nu sa fii expert nutritionist dar macar bazele) , sau sa bage in manualul de biologie, si nutritie sa inteleaga ce e carbohidrat, lipide etc,  ce sa reduca din ele.
   Eventual  ar fi util si sa se predea si cum sa interpretezi  o analiza de sange, treburile de baza macar: hematologie, colesterol, trigliceride, ce  e leucemia, diabetul, alergiile.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 22:48.


#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postsandu222, on 18 ianuarie 2022 - 22:33, said:

Nu stiu ce sa zic, ia cauta in cartile vechi de farmacologie sa vezi cand au aparut in Romania spre vanzare aceste suplimente. Vitamine, minerale, aminoacizi, siropuri, drajeuri etc  Scopul era sa fie prescrise de catre medicii adevarati si daca nici aia de atunci nu erau...
Vitaminele, mineralele, siropurile, adjuvantele in general sunt una, pseudostiintificele sunt alta. Dar, din pacate, sunt medici care le prescriu...

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2022 - 22:47, said:

La economie de ex, sa nu invete tot felu de chestii ci si practic: ce e un online, cum platesti o factura, ce e ROBOR , EURIBOR,  etc.
Tu sigur ai ceva cu profesorii Posted Image

Nu cred ca e nomal sa le ceri sa vorbeasca japoneza in RO. !

Edited by pasilla, 18 January 2022 - 22:52.


#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2022 - 22:47, said:

1. NU, adica doar partial adevarat !  De ce zic asta? NU Pentru ca sunt misticisme/astrologie , numerologie unde suni la TV, iti vand cristale, etc. sunt si in alte tari eg. Spania, Italia, Ungaria,.
Deci nu au romanii nimic mai speciali, nu suntem mai  creduli cu nimic, dimpotriva suntem mai destepti, stim mai multe " trucuri / inselatorii" suntem mai imunizati !
Dar am zis si partial da, pentru ca guvernele de dupa communism asta au vrut: daca e saracie si poporul e ne-educat  atunci putem controla mai usor.  Cumpara voturi cu mici, bere, vin fiert,  zahar, faina gratis, in unele regiuni cheie, fix inainte de alegeri! E simplu !  Daca erau  mai multi "educati" - aici nu ma refer numai la cei cu faculta, si un taran poate fi educat,  Nu mai poti influenta asa de usor  decizia lui cu cine sa voteze !

2.  Ba se auto-regleaza,  ce putem face: educam populatia - si asta nu inseamna sa fie toti cu facultate, dar macar sa stie cum sa traiasca folosind tehn. moderna,  internetul sa foloseasca pentru altceva decat  tik-tok si facebook !

3.  Discut cu ei (daca si ei imi impartasesc planurile) ... aici norocul meu e ca unii ma si asculta (ca lucrez in domeniul medical) .  

4.  Precum am zis: educatia populatiei !
   Schimbat manuale scolare, updatat, introdus poate si materii noi, si mai scos din alea vechi!  La economie de ex, sa nu invete tot felu de chestii ci si practic: ce e un online, cum platesti o factura, ce e ROBOR , EURIBOR,  etc.
   Sa fie materie : nutritie (elemente de baza - nu sa fii expert nutritionist dar macar bazele) , sau sa bage in manualul de biologie, si nutritie sa inteleaga ce e carbohidrat, lipide etc,  ce sa reduca din ele.
   Eventual  ar fi util si sa se predea si cum sa interpretezi  o analiza de sange, treburile de baza macar: hematologie, colesterol, trigliceride, ce  e leucemia, diabetul, alergiile.
Bun, astea sunt chestii simple, de ce nu se baga de atata amar de ani? De fapt, ele se gasesc bine mersi si online, chiar la mama lor (engleza, pe siteurile marilor clinici etc). E greu de crezut ca femeia asta nu stia sa citeasca in engleza, doar era automatist... Daca era cineva d ela tara de 70+, ziceam... Desre diabet, hipertensiune se invata ceva, inca din clicul I-VIII am impresia... Atunci... cum de nu stiu oamenii asemenea lucruri?

ce e un online, cum platesti o factura, ce e ROBOR , EURIBOR,  etc.

E destul de self evident cum faci o plata online - poate e o chestie ce ar trebui facuta la grupa 45+... Cat despre dobanzi, cred ca exista o materie numita economie, era vorba ca baga finante personale, dar, din nou, sunt cursuri, emisiuni la tv...

Edited by aaaa4567, 18 January 2022 - 22:54.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu ai intrebat:  4. Ce e de facut (la nivel de sistem/guvern etc), tinand cont ca uneori se pierd vieti, la propriu?
Pai asta, educatie,  ti-am dat cateva exemple cu robor, diabet, nutritie, etc.  Din pacate nici plata online nu e evident,  vezi aici, de ex. sunt oameni care au cuparat pantofi (si cadou de craciun)  pe site-uri  fake.
Trebuie inceput de undeva, Cu categoria  19+ in sus, faci emisiuni la TV daca se mai uita - cum era tele-enciclopedia  din 1965   incoace.
Iar cu sub 19   scoala (cele 12 clase) ramane principala "arma" pentru noi care ar trebui sa il folosim calumea!

Nu am nimic cu profii , am stima fata de ei, dar nu profii stabilesc ce se invata,  ci  ministerul + programa scolara.
Si crede-ma pseudo stiinta dispare, daca da de oameni putini mai educati...

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 23:21.


#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBlueKing-69, on 18 ianuarie 2022 - 19:42, said:

"Cat mai tine avantul pseudostiintelor pe la noi"

Vrei de fapt sa intrebi cat mai rezista userul karax pe Softpedia?
dupa numarul de raspunsuri de pe topicurile lui se pare ca este apreciat de multa lume!

View Postaaaa4567, on 18 ianuarie 2022 - 20:12, said:

Femeia asta, Setve Jobs (si probabil multi altii, de care nu stim noi) aveau.. putin mai mult decat un pic de creier, nu zici? Posted Image De asta zic...
............
or fi avut, dar se pare ca stramosii nostri aveau dreptate cind spuneau ca unde-i minte-i si prostie!

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Eu sper sa ma prind si sa nu apuc sa ajung acolo.

Grav este ca pe retetele medicilor [ adevaratilor medici] sunt prescrise tot felul de suplimente alimentare, printre medicamentele reale.
Pensionarii [mai ales] au compensate medicamentele, dar trebuie sa cheltuiasca bani pe tot felul de prostii.
Statul ar trebui sa interzica medicilor cu licenta, sa prescrie aiureli.
nu trebuie sa cheltuiasca nimeni banii pe prostii! suplimentele sint scrise pe alta hirtie, nu pe reteta asa ca o pot folosi sa aprinda focul cu ea!

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tehnica aia bou-tech  chiar suna interesant.  Iti dai seama un ucenic tamplar a vindecat oamenii,  pentru ca taica-sau nu la lasat sa se faca doctor?
Ce tatici naspa !
Fara sa educi copii, sa le explici  fizica si biologie, chimie si altele ,  nu o sa aiba bazele sa aiba discernamant,  si ok poti explica ca Bou-tech  e inselatorie poate te si cred,  dar vine altul cu altfel de inselatorie , si tu nu poti fi acolo tot timpul  langa toti...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate