Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat mai tine avantul pseudostiintelor pe la noi

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2022 - 23:20, said:

Trebuie inceput de undeva, Cu categoria  19+ in sus, faci emisiuni la TV daca se mai uita - cum era tele-enciclopedia  din 1965   incoace.
Iar cu sub 19   scoala (cele 12 clase) ramane principala "arma" pentru noi care ar trebui sa il folosim calumea!

Nu am nimic cu profii , am stima fata de ei, dar nu profii stabilesc ce se invata,  ci  ministerul + programa scolara.
Si crede-ma pseudo stiinta dispare, daca da de oameni putini mai educati...

1. Teleenciclopedia aia era emisiunea me preferata cand eram in scaola generala. La 19 ani numai la ea nu mai ma uitam...
2. Eu am ceva si cu profii. In primul rand majoritatea celor din scoli sunt ci care nu se pricep la altceva - aveau note de 5 cand erau prin scoala. Ce sa-o invete ei pe copii cand abia au trecut ei clasa ? Aia mai destepti un pic ii vezi prin liceele si facultatile mai cunoscute.

Ministerul are vina lui - a avut cel mai mare numar de ministrii de pana acum si fiecare a avut ideile sle tampite.

Nu mai zic ca modalitatile de admitere sunt imbecile. Conteaza mult notele din anii anteriori - scoala generala, liceu...
Ori astea se rezolva cu spaga la profi.

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2022 - 20:30, said:


Pensionarii [mai ales] au compensate medicamentele, dar trebuie sa cheltuiasca bani pe tot felul de prostii.
Statul ar trebui sa interzica medicilor cu licenta, sa prescrie aiureli.
Din păcate statul nu este în măsură să determince care sunt alea "aiurelile" având în vedere că o groază de remedii care sunt dovedite cu studii a avea un efect sunt considerate "aiureli" de către stat.

Atâta timp cât sistemul medical e cum e, nu vom scăpa de vrăjitori și de tot felul de tămăduitori mistici.

#39
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postandreic, on 18 ianuarie 2022 - 19:14, said:

O sa tina cat timp exista prosti care sa creada chestiile alea... adica vesnic daca nu se face ceva cu educatia Posted Image
Corect.
Ma gandeam ca doar in tabara religioasa exista astfel de specimene, numai ca ce sa vezi, Dacian Ciolos  facea si el spirale cu Bivolaru.
Am intalnit familie de atei care cred cu tarie in previziunile astrologice. De unde frate atata credulitate chiar si printre oameni cu educatie  mai rasarita ?Posted Image

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Bivolaru era un yoghin respectabil inițial, nu poți condamna pe cineva care i-a fost elev pentru că el ulterior a luat-o pe ulei.

BTW, tabăra religioasă include și vegani, new age și alte categorii dubioase chiar dacă ei se cred atei.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ca s-a vorbit de invatamant - https://www.digi24.r...absurda-1807643

#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMembruAnonim, on 19 ianuarie 2022 - 08:14, said:

Tehnica aia bou-tech  chiar suna interesant.  Iti dai seama un ucenic tamplar a vindecat oamenii,  pentru ca taica-sau nu la lasat sa se faca doctor?
Ce tatici naspa !
Fara sa educi copii, sa le explici  fizica si biologie, chimie si altele ,  nu o sa aiba bazele sa aiba discernamant,  si ok poti explica ca Bou-tech  e inselatorie poate te si cred,  dar vine altul cu altfel de inselatorie , si tu nu poti fi acolo tot timpul  langa toti...
Ideea e ca fizica, chimie, biologie se fac la scoala, si inca in extenso, din ce stiu eu. Generatiile noi or face altfel(?), dar cei de 35-40 si peste au apucat pe stil vechi. Informatiile exista din abundenta si pe Internet. Si totusi, lumea pica in plasa asta... Ce educatie sa mai faci?

Dar eu cred ca nu raman cu mare lucru, sa nu spun ca nu raman cu nimic, adica nu stiu sa recunoasca fenomenul, informatia, sa judece cu spirit critic, sa "deschida cartea" etc. Reactioneaza ca si cum nu ar fi fost educati...

Edited by aaaa4567, 19 January 2022 - 17:25.


#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaaaa4567, on 19 ianuarie 2022 - 17:23, said:

Ideea e ca fizica, chimie, biologie se fac la scoala, si inca in extenso, din ce stiu eu.
Pe bune ? Iti garantez ca nu stii bine. Astea sunt materii de umplutura chiar si la profilele de specialitate.

#44
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
In cazul particular a lui Steve Jobs rezultatul ar fi fost tot ala indiferent in ce ar fi crezut... Medicina sau ezoterism, la cancerul de pancreas din păcate ambele au cam același efect.
Problema e când faci alegerea greșită în cazuri în care medicina chiar ajuta. Sau mai rău, fac alții alegerile cretine în locul tău.

Edited by KiloW, 19 January 2022 - 17:43.


#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 19 ianuarie 2022 - 17:36, said:

Pe bune ? Iti garantez ca nu stii bine. Astea sunt materii de umplutura chiar si la profilele de specialitate.
Ce s-a scos din materiile de profil, fata de anii 90, de exemplu. Vad, de exemplu asta - https://youtu.be/W_PWiw28XOk?t=426 - era cam la fel... In orice caz, e mult peste ce ai nevoie strict in viata, adica ti-ar putea ramane un nucleu. Dar inca de pe vremea aceea 80% dintre elevi nu ramaneau cu mare lucru, if any...

PS: https://youtu.be/W_PWiw28XOk?t=426 - vad clasa a VII-a, pe vremea mea nu stiu daca se facea planul inlcinat in clasa a VII-a, cred ca l-am facut intr-a IX-a; dar ceva ceva mecanica, electricitate se faceau etc.

Pai.. si ce au de gand, de ce nu le fac sa nu mai fie de umplutura, zic? Posted Image Asa, cat de cat masurabil, zic, stii tu, macar pe aproape ca la obiective SMART...

View PostKiloW, on 19 ianuarie 2022 - 17:43, said:

In cazul particular a lui Steve Jobs rezultatul ar fi fost tot ala indiferent in ce ar fi crezut... Medicina sau ezoterism, la cancerul de pancreas din păcate ambele au cam același efect.
Problema e când faci alegerea greșită în cazuri în care medicina chiar ajuta. Sau mai rău, fac alții alegerile cretine în locul tău.
Scrie pe acolo - https://en.wikipedia...Health_problems ca tipul ala de cancer avea sanse bune de supravietuire, mai ales daca era luat din pripa. Si chiar isi regreta mai tarziu decizia de a apelam la med. alternativa etc. N-ai citit?

Quote

He essentially committed suicide."[167] According to Jobs's biographer, Walter Isaacson, "for nine months he refused to undergo surgery for his pancreatic cancer – a decision he later regretted as his health declined".[168] "Instead, he tried a vegan diet, acupuncture, herbal remedies, and other treatments he found online, and even consulted a psychic. He was also influenced by a doctor who ran a clinic that advised juice fasts, bowel cleansings and other unproven approaches, before finally having surgery in July 2004."[
Sursa: https://en.wikipedia...Health_problems

Asa de mult sa fi scazut niveul educatiei incat sa nu mai stim chestii banalissime de genul antobioticele nu omoara virusii, formula apei, a sarii de bucatarie and so? Cu astea nu luai 5-ul, oameni buni...

Si, da, si in cazul lui Jobs ma mir, ca nu era vreun analfabet din creierul muntilor, increderea in medici e totusi mare in tarile dezvoltate. Nu se scobea prin buzunare sa mearga la o consultatie...

Edited by aaaa4567, 19 January 2022 - 19:39.


#46
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

View Postaaaa4567, on 18 ianuarie 2022 - 22:03, said:

Probabil ca e vorba de alt produs...
da, mi-am amintit, este zeolit

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaaaa4567, on 19 ianuarie 2022 - 19:38, said:

Si, da, si in cazul lui Jobs ma mir, ca nu era vreun analfabet din creierul muntilor, increderea in medici e totusi mare in tarile dezvoltate. Nu se scobea prin buzunare sa mearga la o consultatie...
Ar trebui sa facem o distinctie intre omul de stiinta Steve Jobs si omul de Marketing Steve Jobs.

#48
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 19 ianuarie 2022 - 19:49, said:

Ar trebui sa facem o distinctie intre omul de stiinta Steve Jobs si omul de Marketing Steve Jobs.
Da. Dar totusi...

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaaaa4567, on 19 ianuarie 2022 - 19:52, said:

Da. Dar totusi...
Dar totusi ce ? Sunt o gramada de vrajitoare analfabete, care reusesc sa goleasca conturile unora.

#50
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 19 ianuarie 2022 - 19:56, said:

Dar totusi ce ? Sunt o gramada de vrajitoare analfabete, care reusesc sa goleasca conturile unora.
unora.. unora, dar cand sunt sute, cred ca mii de asemenea oameni (numai in domeniul medical cred ca sunt sute bune de practicieni, medici sau nu) te intrebi pana unde merge chestia asta... Ca nu mi se pare atat de bine facuta... Adica, come on, sunt listate ca pseudostiinte, nu trebuie sa intri in vreun institut de fizica atomica pentru a afla...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteiffel, on 19 ianuarie 2022 - 08:55, said:

Ministerul are vina lui - a avut cel mai mare numar de ministrii de pana acum si fiecare a avut ideile sle tampite.

Exact, dar pe Ecaterina Andronescu ar trebui dat in judecata pentru "genocidul educatiei"
...  a desfiintat scolile profesionale (ca doar nu e facultatea obligatorie - si oricum societatea nu e formata numai din cei care termina facultate, avem nevoie si de brutari scoliti, mecanici auto, domeniul hotelier, scoli de arte, etc.)

Edited by MembruAnonim, 19 January 2022 - 22:36.


#52
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

View Postaaaa4567, on 18 ianuarie 2022 - 18:59, said:

Pana si medici - ajungi sa vezi zeci de homeopati etc etc.

1. Avem ceva ca natie, specific romanesc, tendinta spre misticisme, sau?...

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2022 - 19:11, said:

Culmea e ca multi pati sunt cu licenta de la stat.

Povestea cu homeopatia este mai complexă de atât. Este suficient să ne uităm la Franța care abia în ianuarie 2021 a scos medicamentele (?? - nici nu știu cum să le zic - mai degrabă granulele de zahăr Posted Image ) homeopate de pe lista de medicamente rambursate. Rambursate, da? Adică nu doar că se prescriau dar erau și acoperite parțial de la bugetul de stat. Și nu puteți spune că francezii sunt niște desculți din punct de vedere al sistemelor de sănătate..

Quote

Clap de fin pour le remboursement partiel de l’homéopathie. Aujourd’hui remboursés à hauteur d’environ 15 %, les médicaments homéopathiques ne seront plus du tout pris en charge dès le 1er janvier 2021. Une décision prise par l’ex-ministre de la Santé, Agnès Buzyn, sur les recommandations de la Haute autorité de santé (HAS). Focus sur ce déremboursement total de l’homéopathie en 2021.

Un déremboursement par étapes
La fin du remboursement de l’homéopathie s’est faite progressivement, en cinq étapes :
  • de 1984 à 2003, l’homéopathie est remboursée à hauteur de 65 % ;


  • de 2003 à 2010, les remboursements passent à 35 % ;


  • de 2011 à 2019, les remboursements baissent à hauteur de 25-30 % ;


  • en 2020, les remboursements diminuent encore, à hauteur de 10-15 % ;


  • dès le 1er janvier 2021, les remboursements deviennent nuls et tombent à 0 %.
Selon les explications de l’ex-ministre de la Santé, la baisse des remboursements enclenchée dès le 1er janvier 2020 – passant de 30 % à 15 % environ – a été mise en œuvre afin d’opérer une « période de transition », avant le déremboursement total de l’homéopathie en 2021. À noter : l’Assurance Maladie aurait remboursé 126,8 millions d’euros pour les produits homéopathiques en 2018.


#53
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postasul, on 20 ianuarie 2022 - 02:00, said:

Povestea cu homeopatia este mai complexă de atât. Este suficient să ne uităm la Franța care abia în ianuarie 2021 a scos medicamentele (?? - nici nu știu cum să le zic - mai degrabă granulele de zahăr Posted Image ) homeopate de pe lista de medicamente rambursate. Rambursate, da? Adică nu doar că se prescriau dar erau și acoperite parțial de la bugetul de stat. Și nu puteți spune că francezii sunt niște desculți din punct de vedere al sistemelor de sănătate..
Da, dom'le, stiu treaba asta, totusi la ei e o exceptie tinand cont si de faptul ca e de la... mama lor :D (Boiron, rata leseasca etc etc). Parca nici UK nu mai prescrie si nici nu ramburseaza (nu stiu exact cifre etc), desi pana si ei o luasera pe calea asta (vezi si Casa Regala etc)

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Se pare ca exista chiar o marturie (publica, evident) a femeii despre dieta (interesant - desi nu cred ca se poate stabili o relatie cauzala etc), de dupa accident - numai daca suportati!:
https://www.facebook...27470923953106/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate