Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Dottore Ciuca.. un nou plagiat

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
623 replies to this topic

#271
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,978
  • Înscris: 14.09.2004
Altul....impartial...Posted Image
Poate au fost altii inaintea lui....Tu ai ajutat-o cu ceva ?Posted Image

#272
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

View Postgarett, on 20 ianuarie 2022 - 07:27, said:

Băi dude, vrei să-ți amintesc câte cimitire ai spălat tu, de la popeye și nuți încoace? Posted Image

deci nici macar nu mai negi ca speli cadavre :)) e bine macar ca am stabilit asta, ca in bancul ala ...

View Postgarett, on 20 ianuarie 2022 - 07:38, said:

"Șef al Marelui Stat Major 1 octombrie 2015"
"Ministru al Apărării din 4 noiembrie 2019"
N-a avut timp până în aprilie 2021, era agenda full?

da bre.. tanti aia e un terminator venit din viitor, care de anul trecut stia ca o sa ajunga ciuca prim ministru.. penibil colegul, penibil.. spala cadavre in continuare :P

#273
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Să facem o strângere de semnături ca accesul în funcțiile publice să fie posibil doar fără doctorate. Fără doctorate în funcții publice! De ce să se porcăiască oamenii de știință prin politică, atât timp cât aportul lor social este maxim prin fructificarea roadelor cercetării?

#274
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Nu știu dacă ați citit articolul, dar cea care a descoperit plagiatul, este amenințată cu moartea. Exista o rețea.
https://www.libertat...ally-2022-01-19

#275
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 25.04.2007
Trecand peste ticalosia lor nu putem trece cu vederea si cat de prosti au fost sefii Academiei de Politie, profesional vorbind. Aia nu au stiut cum sa-si acopere urmele si erau nu numai sefii unei inalte scoli ce ar trebui sa-i invete pe viitorii investigatori cum sa prinda infractori dar erau chiar si profesori acolo.

Edited by Cousteau, 20 January 2022 - 08:14.


#276
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,348
  • Înscris: 31.08.2006

View PostCousteau, on 20 ianuarie 2022 - 08:10, said:

Trecand peste ticalosia lor nu putem trece cu vederea si cat de prosti au fost sefii Academiei de Politie, profesional vorbind. Aia nu au stiut cum sa-si acopere urmele si erau nu numai sefii unei inalte scoli ce ar trebui sa-i invete pe viitorii investigatori cum sa prinda infractori dar erau chiar si profesori acolo.

           Cum spuneam cateva posturi in urma, nu dau nici doi bani pe "dezvaluirile" in legatura cu Sercan. Indiferent de ce o fi facut ziarista, daca respectivii se stiau curati nu o amenintau cu moartea, asta e clar. Nu am incredere nici cat negru sub unghie in niciun politician si in niciun individ din structurile statului. Sunt tabacit, daca pot sa spun asa, in 31 de ani, cu nemerniciile barosanilor din politica si institutiile statului. Mi-e greata de mutrele astora cand ii vad la tv, gandindu-ma ce colcaiala e in spatele astora, ce coruptie, ce mafie...Romania e un stat esuat. Ferice de cei care tineri fiind, au reusit sa scape din mizeria asta si ii compatimesc pe cei care pleaca urechea sau ii sustin pe politicieni si "partidele" lor de doi bani.

#277
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postclorel_utnapishtim, on 20 ianuarie 2022 - 05:36, said:

Nu inteleg rostul acestei fraze, nu vad ce cauta intr-o lucrare stiintifica.  Toate celelalte fraze citate de E. Sercan sunt cam la fel - nu argumenteaza nimic, nu demostreaza nimic, nu comunica informatie.
Pai nici eu.
Acuma...na, poate fraza asta.. naiba stie?

Nu stau sa citesc prostiile lu ciuca, dar fara a fi din asta, clarvazator, cam stiu ce-i prin lucrarile astea ale astora. Nicio surpriza, la modul cat se poate de cinstit o zic.

#278
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgarett, on 20 ianuarie 2022 - 07:38, said:

"Șef al Marelui Stat Major 1 octombrie 2015"
"Ministru al Apărării din 4 noiembrie 2019"
N-a avut timp până în aprilie 2021, era agenda full?
Deci din motivele astea , Ciuca nu e un hot de doctorat ??


Ia sa vedem , te incadrezi ? :

https://www.libertat...ally-2022-01-19

""Polițiștii din echipă erau, în mesajele pe care anchetatorii aveau să le descopere mai târziu, violenți verbal și vulgari la adresa Emiliei Șercan. Dar nu s-au oprit la acest nivel. Rectorul și prorectorul au mobilizat mai mulți subordonați pe două direcții:

Să o compromită pe Emilia Șercan.
Să o sperie.""


Din mesajul tau rezulta ca ziarista e "compromisa " de unde rezulta ca............. Ciuca nu a plagiat ...nu-i asa ??


""Încercarea de a acoperi subiectul, prin ignorare sau prin atacarea „mesagerului” care a adus știrea, este tactica folosită de Guvern și de susținătorii săi și în cazul dezvăluirilor Emiliei Șercan despre plagiatul evident al premierului Nicolae Ciucă.""

Edited by Daco_Get, 20 January 2022 - 09:02.


#279
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmaccip, on 20 ianuarie 2022 - 00:51, said:

@argo
Depinde.
De exemplu, daca pun un tabel cu incidenta cancerului la fumatori, fara sa spun sursa, nu se considera plagiat, dar e recomandabil sa pui sursa pentru ca.. sunt motive.
E recomandabil să pui sursa datelor dacă acestea nu provin din cercetare personală. Fie și doar pentru faptul că, în funcție de sursa datelor, acestea pot varia, în unele cazuri chiar semnificativ

View Postmaccip, on 20 ianuarie 2022 - 00:51, said:

La noi, exista meteahna asta ca indrumatorul sa-ti ceara tot felul de cretinatati sa pui in teza, inclusiv un capitol cu valoare istorica. Practic tot ce scrii acolo e preluat de undeva, ca nu-ti asumi tu istoricul. Nu se considera plagiat, dar e bine sa ai referinte cam la orice afirmatie relevanta, la date statistice, la .. mai stiu eu ce.
În capitolul ăla scrii cine ce ce a cercetat și/sau publicat la tema respectivă de-a lungul timpului, deci e clar că atribui ce a de atribuit, chiar dacă faci o sinteză a ce a cercetat sau scris X-ulescu spui din capul locului că ideile/datele/whatever prezentate sunt ale lui X-ulescu

View Postmaccip, on 20 ianuarie 2022 - 00:51, said:

Nu cunosc teze de doctorat facute in ultimii 10 ani care sa aiba ceva substanta.
Uite o teză de doctorat cu substanță
https://cvlpress.ro/...ie-din-craiova/

#280
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostCousteau, on 20 ianuarie 2022 - 07:33, said:


Știi ceva? V-ați mai dat voi ăștia fanaticii useristi si atotștiutori și smardoi (deși nu știu ce aveți de câștigat) dar ați luat-o în cele din urmă în gură.. Rămâne să așteptăm momentul ăla, că văd că nu învățați nimic.

Mod edit:
1p+1z
atac la persoana

Edited by iladi, 20 January 2022 - 12:47.


#281
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,978
  • Înscris: 14.09.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ZpJZwnAlv8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hai....sariti cu polonicul ...Posted Image
Chiar sint curios ca mai putet sa scoateti. Inafara de "e lucrarea USR"...Posted Image

#282
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAlltrack, on 20 ianuarie 2022 - 01:29, said:

Tu esti atat de bogat ? Sunt oameni care muncesc o luna pentru banii astia ! Iar la astia sunt in plus fata de salariu...de obicei imens si nu pe performante !

PS - @Tomaso are dreptate ! Te duci la ''fabrica de doctorate'' si intrebi ''Cat ie doctoratu' ?'' ! Si iti iei ''doctorate'' de cati bani ai sau promiti...chestii !
Tocmai pentru ca e vorba de salarii imense! cit de penibil trebuie sa fii ca sa-ti vinzi onoarea pentru acel spor??? un strungar sau un muncitor necalificat ar resimti venitul suplimentar din sporul respectiv, dar ditamaii ofiterii superiori sau oameni politici de frunte??? mai mult ca penibil!

#283
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostCousteau, on 20 ianuarie 2022 - 07:33, said:

Trecand peste faptul ca habar nu ai ce inseamna dislexic, nu o sa-ti explic ce e ci te las in ignoranta ta, hai sa analizam cele doua dosare penale pe care le visezi, desi in textul citat mai jos pomenesti de o avalansa si fara sa specifici ca e vorba de doar doua persoane.
1) Cazul evacuarii spitalului Foisor, ca banuiesc ca la asta te referi.
...............
  Rahat pansat! daca la spitalul de oncologie nu mai sint locuri, ghinion! nu se evacueaza pacientii din alte spitale ca sa fie primiti bolnavii de cancer! valabil pentru oricare alta specialitate unde pacientii asteapta (daca au zile) sa le vina rindul la internare!

#284
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Astia daca nu copiau cuvant cu cuvant si se limitau doar la plagiatul vanilla, scapau binemersi neciufuliti.
Dar au fost atat de prosti sau atat de impotenti incat nu au fost in stare nici sa reformuleze. Ii gaseste google acum pe toti.
Well, am criticat tezele de doctorat ale colegilor mei, dar daca as judeca prin comparatie, nu merita asa ceva atata timp cat altii copiaza cuvant cu cuvant.
De aia a ajuns si sa-ti fie jena sa recunosti ca esti doctor. Pentru ca-i practic un fel de diploma de impostor, mai mult, diploma de prost. Pentru ca tre sa fii tare prost sa ajungi sa te faci de ras in halul asta, sa fii prins cu copiatul, cand era foarte simplu sa reformulezi si nu te mai prindea nici pulea. Pana acum nu am vazut pe niciunul criticat pentru plagiat doar din cauza faptului ca au reformulat ideile altuia, ci numai din motive de Ciuca/Ponta.
Ba mai exista si soft antiplagiat, domnule. Asa o golanie nu credeam ca se poate. Adica cei care au facut si cei care au pus in procedura acest soft se asteapta din start ca oamenii sa copieze cuvant cu cuvant astfel incat un soft sa poata identifica furtul.
Si asta mi se pare o impostura si o cacanarie next-level. Pai comisia, institutia, conducatorul, nu ar trebui sa fie suficienti sa-si dea seama? Se presupune ca cunosc lucrarile din domeniu, nu?  Cum sa folosesti un soft sa analizezi valoarea unei lucrari? Pai sa lasam softul sa faca din start lucrarea si gata, daca tot exista acest soft care poate judeca ideile.
In fine, nu stiu cum anume functioneaza acest soft, dar n-are cum sa fie mai destept ca google, da-l dracu.

#285
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 20 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Dar au fost atat de prosti sau atat de impotenti incat nu au fost in stare nici sa reformuleze.
1, Lucrarile nu au fost scrise de ei.
2. Lucrarile au fost o simpla formalitate. Nu le-a trecut prin cap ca le va citi cineva.

Acum, de ex. Rectorul universității care verifică teza de doctorat a premierului Nicolae Ciucă, generalul Dorin Pleșcan, este fostul șef de cabinet al acestuia, propus pentru avansarea în grad chiar de Ciucă.

#286
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 25.04.2007

View Posttytysor, on 20 ianuarie 2022 - 14:45, said:

  Rahat pansat! daca la spitalul de oncologie nu mai sint locuri, ghinion! nu se evacueaza pacientii din alte spitale ca sa fie primiti bolnavii de cancer! valabil pentru oricare alta specialitate unde pacientii asteapta (daca au zile) sa le vina rindul la internare!
Tu n-ai inteles esenta. Tipul zicea ca pe V.V. il asteapta dosar penal. Ca e userist, ca asa o sa li se inchida gura useristilor ca asa or sa se invete minte sa nu mai carcoteasca despre plagiatele alesilor poporului. Sic. El uraste usr-ul asa ca orice poate improsca fara acoperire despre orice userist este binevenit in mintea lui.
Eu doar am aratat ca nu o sa aiba V.V. dosar penal never ever ptr ca nu el a hotarat sa fie transferati pacientii cu maini, picioare rupte sau alte probleme conexe, ci Arafat, iar transferul ar fi decurs fara probleme si rapid daca nu s-ar fi opus directorul spitalului, un traseist cica, de la psd la pnl. Acesta i-a tinut pe bolnavi afara pana au venit apartinatori si televiziunile "prietene", ca sa fie Circul Mare, fara sa se gandeasca la pacienti sau sa aiba mila de ei. Iar spitalul era in subordinea Primariei Bucurestiului, nu a Ministerului Sanatatii.

#287
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
lasă că e bine și softul. el a fost introdus mai recent, lucrările valoroșilor sunt mai vechi, ei atunci când le-au copiat nu se gândeau așa departe

cei care fac acum doctorate știu și modifică dracului un pic

#288
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttytysor, on 20 ianuarie 2022 - 14:28, said:

Tocmai pentru ca e vorba de salarii imense! cit de penibil trebuie sa fii ca sa-ti vinzi onoarea pentru acel spor??? un strungar sau un muncitor necalificat ar resimti venitul suplimentar din sporul respectiv, dar ditamaii ofiterii superiori sau oameni politici de frunte??? mai mult ca penibil!
nu stiu cum am scapat doi de ''i''!

P.S. degeaba modifica sau schimba ordinea cuvintelor sau a propozitiilor, softul e ceva mai destept!

Edited by tytysor, 20 January 2022 - 15:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate