Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dottore Ciuca.. un nou plagiat

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
623 replies to this topic

#307
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ciuca nu a plagiat. Aia care i-au facut teza de doctorat au plagiat. Omul e total inocent :)

#308
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pare ca CNATDCU va verifica teza de doctorat a lui Ciuca.

Mircea Dumitru, vicepreședinte al CNATDCU:
Ce am citit este foarte credibil și foarte bine documentat. Arată că există caz foarte clar de plagiat.

#309
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004

 pasilla, on 20 ianuarie 2022 - 22:25, said:

Ciuca nu a plagiat. Aia care i-au facut teza de doctorat au plagiat. Omul e total inocent Posted Image

Așa este. Inocent ? Esti chiar "soft". Prea "soft".  Am zis-o și eu, nu-ți trebuie nici-un fel de studii psihologice, ca să observi acest om, care când deschide gura, nu poate articula un discurs cât de cât. Un dicționar extrem de sărăcăcios, redus, dificultăți de exprimare evidente,  cu expresii "macabre" tip gen "astfel încât" combinat cu "ca să.." Doar oamenii care au puține lecturi la viața lor se exprimă astfel, sărăcăcios, și într-un limbaj de lemn, bolovănos. Cam așa se exprima și veorica, o altă "somitate" intelectuală (cu exasperantul "ca și" ). Dar se cunoaște vorba: în armată carte multă nu se cere.... Posted Image

Respectivul se apară solicitând analizarea lucrării de către comisia UNAP- „praf în ochi”. Singura instituție care emite verdicte de menținere sau de retragere a titlului de doctor este CNATDCU. Pentru mine verdictul este foarte clar.  Posted Image  Profilul psihologic de asemenea. Unde o fi onoarea de militar ....

#310
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Care onoare de militar ?
In 2018 declara:
Consider atât de sfântă onoarea şi demnitatea de a fi fost şeful Statului Major al Apărării încât, indiferent de ceea ce mi s-ar propune, nu voi face altceva.
Odată ce ai fost şeful Statului Major al Apărării… Reprezintă demnitatea cea mai mare pentru fiecare dintre noi. Iar eu consider că nu trebuie să fie în niciun fel umbrită această poziţie de activitatea în alt domeniu.
Nu voi face politică. Voi face tot ceea ce îmi stă în putere şi îmi va îngădui viitorul să sprijin această instituţie. Dar nu dintr-o funcţie publică.

#311
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004

 pasilla, on 21 ianuarie 2022 - 12:10, said:

Care onoare de militar ?
In 2018 declara:
Consider atât de sfântă onoarea şi demnitatea de a fi fost şeful Statului Major al Apărării încât, indiferent de ceea ce mi s-ar propune, nu voi face altceva.
Odată ce ai fost şeful Statului Major al Apărării… Reprezintă demnitatea cea mai mare pentru fiecare dintre noi. Iar eu consider că nu trebuie să fie în niciun fel umbrită această poziţie de activitatea în alt domeniu.
Nu voi face politică. Voi face tot ceea ce îmi stă în putere şi îmi va îngădui viitorul să sprijin această instituţie. Dar nu dintr-o funcţie publică.

Exact. Q.E.D. Posted Image

#312
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

 Imperathor, on 18 ianuarie 2022 - 11:10, said:

In ultimii 20 - 30 de ani s-au luat in Romania mai multe doctorate decat in perioada 1877 - 1990.
Ori ne-a lovit genialitatea, ori...

Hai ca am gasit si cifre:

"In 1990 erau 1.500 de romani cu titlul de doctor. Acum sunt peste 100.000"

https://www.aktual24...bG0tCTybpTatpcQ

Quote

...in anul 1990 existau 1.500 de romani care aveau titlul de doctor, dar ca pana in anul 2.000 au fost acordate alte 30.000 de titluri de doctor. In intervalul 2000-2006 au fost acordate de asemenea 30.000 de titluri de doctor.

____


Vad ca linkul nu-i permis. Se adauga un "o" dupa ".r"

Edited by Imperathor, 21 January 2022 - 12:33.


#313
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Care onoare, aia pe care a avut-o când a copiat ca un hoţ?
Halal general şi militar, onoare cât casa!

#314
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 pasilla, on 21 ianuarie 2022 - 12:10, said:

Care onoare de militar ?
In 2018 declara:

Nu voi face politică. Voi face tot ceea ce îmi stă în putere şi îmi va îngădui viitorul să sprijin această instituţie. Dar nu dintr-o funcţie publică.


Da, dar atunci cand intervine "intersul national" (sintagma unui sustinator fervent al generalului, nea Gabita Oprea) uiti ce-ai zis, Patria e pe primul loc, onoarea, dupa aia!  Posted Image

#315
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Dar chiar se indoia cineva ca:
- Ciuca nu a scris el niciun cuvant in acel doctorat? Nici nu cred ca l-a vazut vreodata. Nici nu cred ca stie ce e ala un doctorat si cum se intocmeste.
- prostul care i l-a facut a copiat si el de unde a putut niste chestii?

#316
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Adevărul este că primul cuvânt care-ți vine în minte când deschide Ciucă gura e "doctor"! :D

#317
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 garett, on 21 ianuarie 2022 - 12:58, said:

Adevărul este că primul cuvânt care-ți vine în minte când deschide Ciucă gura e "doctor"! Posted Image

Posted Image

Doctor Ciu(bu)că !... - doctor hormonis pausa ! Posted Image

#318
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004

 sylvius, on 21 ianuarie 2022 - 13:00, said:

Posted Image

Doctor Ciu(bu)că !... - doctor hormonis pausa ! Posted Image

Mă, Da !.   Erau niste "versiciuni" ale populimii, pe vremurile bune: el dottore, el dottore, cel mai mare futandore din întreaga spaniole....Posted Image Acum zis altfel ar veni că-cam-așa : el dottore, el dottore, maxima paranghelie din întreaga Românie ! Posted Image

#319
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Marx, on 20 ianuarie 2022 - 20:14, said:

Chiar as fi curios sa aflu impresii de la romani care si-au facut doctoratele in strainatate, si nu in RO...
Oare chiar asa usor e sa faci un doctorat acolo ca si aici?
Sunt sigur ca nu...

Nu, nu e usor. Am in momentul asta 4 studenti pe care-i coordonez, 2 la doctorat, unul la masterat, unul pt Bachelordiplom. Lucreaza la noi in firma si-si fac lucrarile pe diferite teme si-i coordonez pe partea practica a lucrarilor lor. Le-am spus chiar de curand: orice ati face si ati scrie in lucrarile voastre, citati sursele corect, absolut toate. Respectati regulile astea si nu va bazati pe faptul ca nimeni nu va observa ca ati copiat o idee dintr-o sursa fara a o cita, pt ca va veti trezi peste 20 de ani ca vine unul cu prea mult timp liber si va arunca la gunoi toata munca si experienta pt ca n-ati pus un set de ghilimele corect.
Discutia a inceput de la faptul ca unul din studenti a copiat un pasaj dintr-o norma interna de-a noastra, care chiar daca e la dispozitia lui cat lucreaza la noi, nu are voie s-o foloseasca in niciun document public, fiind vorba de know-how intern. El s-a gandit ca daca nu pune citat e ok. Ghinionul lui e ca de atatia ani am ajuns sa stiu normele si standardele cu care lucram cam pe de rost si mai ales imi iau timp sa le citesc lurarile pe indelete inainte sa le predea profesorului indrumator de la universitate, cu semnatura mea pe ele.

Asta nu inseamna ca il consider pe ciuca, ponta sau restul de gunoaie din politica romaneasca nevinovati, dimpotriva. Lucrarile lor sunt maculatura copiata in cel mai bun caz sau facuta de altcineva la comanda in cel mai probabil caz. Daca-i intrebi detalii din lucrarile lor de doctorat, sunt tabula rasa. Astia ar trebui pusi sa returneze toti banii primiti pana acum ca spor la salariu pt titlul de doctor, la care sa se adauge dobanda pe toti anii scursi pana acum si la aceasta suma sa se adauge un "bonus" de 50%. Poate, poate asa s-ar mai reduce numarul de "dottore" facuti la comanda.

#320
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am recitit un articol scris în septembrie 2015.

https://www.romaniac...tura-la-romani/


Din comentariile la articol mi-a atras atenția o listă cu limbrici cu studii la secu.  
Postez aici, mulți sunt la butoane.   Vă dați seama cam câți sunt cu totul?


—————-
Ministri, parlamentari si sefi de institutii trecuti prin scoala SRI. Zeci de politicieni, ministri in functie, parlamentari, europarlamentari si conducatori de institutii si-au facut studii in securitate la Academia Nationala de Informatii a SRI. Printre cei care au facut cursuri post-universitare, de masterat ori si-au obtinut doctoratul la aceasta institutie se numara cinci ministri, iar vicepremierul Gabriel Oprea este conducator de doctorat la aceeasi academie. Numerosi parlamentari au studii similare, la fel ca si un consilier prezidential sau nou-numitul sef al Institutului Cantacuzino.
Este interesant ca si unii dintre membrii comisiei parlamentare de control a SRI au urmat cursurile Academiei Nationale de Informatii a SRI. Printre acesti parlamentari se numara doar 2 presedintele si un vicepresedinte al Comisiei.
Numarul mare de politicieni care studiaza la SRI arata insa existenta unui fenomen, la fel cum fenomen poate fi considerata si aparitia in functii numite a unor personaje cu acelasi tip de studii.
De notat ca ultimii doi premieri romani au avut si ei legaturi cu serviciile secrete: MR Ungureanu a fost seful SIE inainte de a deveni premier in 2012, in timp ce Victor Ponta a fost acuzat de Traian Basescu ca este ofiter acoperit al SIE, acuzatie imposibil de probat atat timp cat chiar Guvernul Ponta a secretizat acest tip de informatie.
Din CV-urile oficiale, postate pe site-urile institutiilor publice.
MINISTRI cu studii de securitate sunt:
– Gabriel Oprea (ministrul Internelor, vicepremier, UNPR): Din 2001, Oprea este profesor la Colegiul National de Aparare, iar din 2008 este profesor universitar si conducător de doctorat la Academia Naţională de Informaţii. Asupra lucrarii sale de doctorat planeaza suspiciunea de plagiat daca o avea teza ca sa fie a lui.
Alti doctoranzi de-ai lui Oprea au suspiciuni de plagiat asupra lucrarilor de doctorat: Neculai Ontanu, Bogdan Licu, Loredana Radu (avocata lui Victor Ponta) etc. In perioada 2004-2008 Oprea a fost membru al Comisiei Parlamentare Permanente a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea Controlul Parlamentar asupra Activităţii SRI si asta l-a determinat sa faca si el oprivatizare cu SRI.
– Mihai Tudose, ministrul Economiei (PSD). Tudose si-a obtinut in anul 2010 titlul de Doctor în domeniul Ştiinţe Militare şi Informaţii – Protectia infrastructurilor critice la Academia Naţională de Informaţii. Mihai Tudose si-ar fi plagiat si el teza de doctorat. Din 2013, Mihai Tudose este si conferentiar universitar la SRI. Ministrul Economiei a mai urmat in 2006 un Curs post-universitar în domeniul securităţii naţionale la Colegiul Superior de Securitate Naţională (Serviciul Român de Informaţii).
– Sorin Mihai Cîmpeanu, ministrul Educatiei (sustinut in guvern de Partidul Conservator). In 2013, Cimpeanu a obtinut un Certificat de atestare a competențelor profesionale, Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul”, Colegiul National de Informații.
– Sorin Mihai Grindeanu, ministrul Comunicatiilor (PSD): In 2013, Grindeanu a urmat un Program postuniversitar de formare şi dezvoltare profesională în domeniul Ştiinţe Militare, Informaţii şi Ordine Publică – Academia Naţională de Informaţii. De notat ca Sorin Grindeanu este si membru în Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii SRI.
– Marius Nica, ministrul Fondurilor Europene (PSD): In 2003, Nica si-a obtinut diploma de licenta la Academia Nationala de Informatii, Facultatea de Informatii.
– Angel Tîlvăr, ministrul delegat pentru Relațiile cu Românii de peste Hotare (PSD). Tilvar a urmat un curs post-universitar la Academia Naţională de Informaţii „Mihai Viteazul”.
DEPUTATI:
– Georgian Pop, deputat PSD. In 2009 a absolvit Academia Naţională de Informaţii “Mihai Viteazul” – Colegiul Naţional de Informaţii. Este presedintele Comisiei comune Permanente a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii S.R.I.
– Octavian-Marius Popa, deputat PSD. In 2011 a absolvit Colegiul Naţional de Informaţii. Este vicepresedinte al Comisiei comune Permanente a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii S.R.I.
– Ioan Balan, deputat PNL. 2009 – Certificat de absolvire al cursurilor postuniversitare de perfecţionare în specializarea Securitate naţională la Academia Naţională de Informaţii „Mihai Viteazu” – Colegiul Naţional de Informaţii. De notat ca in 2008 a fost membru in Comisia comună Permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii S.R.I.
– Dan Bordeianu, deputat PSD. Masterat la ANI in Managementul Informațiilor în combaterea Terorismului, plus cursuri postuniversitare la ANI Securitate nationala. Este membru in Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională.
– Cezar Preda, deputat PNL: Certificat absolvire a cursului postuniversitar de perfecţionare cu durata de trei luni în specializarea „Securitate naţională”, Colegiul Naţional de Informaţii, seria 2009 Academia Naţională de Informaţii „Mihai Viteazul” Bucureşti; 16 martie – 16 iunie 2009. Este membru in Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii SRI.
– Florin-Costin Paslaru, deputat PSD. Studii postuniversitare la ANI in 2010.
– Stefan Burlacu, deputat PPDD – masterat absolvit in 2009 la ANI cu tema Managementul Educational in Cultura de Securitate. A fost ofiter SPP in anii 90
– Mircea-Vasile Cazan, deputat PNL. In 2007 a absolvit Academia Naţională de Informaţii – Colegiul Superior de Securitate Naţională. Este de profesie inginer geolog.
– Laurentiu Chirvasuta, deputat UNPR. In decembrie 2010 a absolvit Colegiul Naţional de Informaţii
– Marcel Ciolacu, deputat PSD. Este doctorand la ANI din 2014
– Claudiu Iulian Manda, deputat PSD. In 2011 a absolvit Colegiul Naţional de Informatii.
– Ninel Peia, deputat PSD. In 2011 a absolvit Academia Nationala de Informatii Mihai Viteazu, Colegiul National de Informatii, specializarea Securitatea Nationala
– Alin Popoviciu, deputat PNL. A absolvit un curs la Academia Nationala de Informatii „Mihai Viteazul”, Colegiul National de Informatii, martie 2013-iunie 2013.
– Cornel Cristian Resemerita, deputat PSD. In 2013 a absolvit ACADEMIA NAŢIONALĂ DE INFORMAŢII „ MIHAI VITEAZUL”, Facultatea de Informaţii – Program postuniversitar de formare şi dezvoltare profesională continuă Colegiul Naţional de Informaţii în domeniul Ştiinţe Militare, Informaţii şi Ordine Publică.
– Valentin Rusu, deputat PNL – absolvent ANI in 2010. Este membru in Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională.
– Ionut Stroe, deputat PNL – studii postuniversitare absolvite in 2013; diploma de absolvite – Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică, la Academia Nationala de Informatii
– Dan-Cristian Popescu – deputat PNL. In 2014 a absolvit Academia Națională de Informații „Mihai Viteazu”, programul postuniversitar de formare și dezvoltare profesională – „Știinte de Securitate și Informații”
– Cosmin Necula – deputat PSD. A absolvit in 2010 cursul „Securitate națională” la Colegiul Național de Informații de la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul”.
– Claudia Boghicevici – deputat PNL: In 2010 a absolvit Colegiul Naţional de Informaţii de la Academia Naţională de Informaţii.
SENATORI;
– Leonardo Badea, senator PSD: 2009 – Certificat Absolvire, Colegiul Național de Informații
– Catalin Boboc, senator PNL: 2012, Academia Nationala de Informatii, masterand, Managementul Informaţiilor privind Securitatea Naţională
– Gabriel Mutu, senator PSD: Colegiul National de Informatii. In perioada 2009-2011 a fost membru al Comisiei pentru controlul SRI
– Dumitru-Dian Popescu, senator PNL: 2010, Colegiul Naţional de Informatii Mihai Viteazul, Securitate Naţionala; Doctorand, Academia Nationala Mihai Viteazul. Este membru in Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională.
– Daniel Savu, senator PSD- fost ofiter SRI : 2008 Master Academia Nationala de Informatii. Este membru in Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii SRI. In perioada 1992-1999 a fost ofiter SRI.
Tudor Barbu, senator PNL: In 2004 a absolvit Colegiul de Siguranta Nationala – Studii Post-Universitare sub egida S.R.I.
EUROPARLAMENTARI;
– Cristian Busoi (PNL): 2013 – Absolvent al Colegiului National de Informatii, Bucuresti
– Ramona Manescu: In perioada martie – iunie 2006 a urmat Cursuri postuniversitare de perfecţionare, Academia Natională de Informaţii – Colegiul Superior de Securitate Naţională
ALTE INSTITUTII;
– Neculai Ontanu, primarul Sectorului 2 din Bucuresti (UNPR). In 2010 a obtinut titlul de doctor în Ştiinţe Militare şi Informaţii – Academia Nationala de Informatii „Mihai Viteazul”. O investigatie jurnalistica a aratat suspiciuni de plagiat in lucrarea sa de doctorat.
Agentia Nationala de Integritate:
– Bogdan Stan – vicepresedinte ANI, conduce interimar institutia dupa demisia lui Horia Georgescu. Este absolvent al unui curs post-universitar de securitate nationala la Academia de Informatii a SRI (2010).
– Diana Loreta Paun, Consilier de stat la Departamentul Sanatate Publica al Administratiei Prezidentiale. Diana Paun a fost manager al Institutului National de Endocrinologie „C. I. Parhon” in perioada 2006 – 2015 si a absolvit un master cu durata de 3 semestre in „Management educational in cultura de securitate” la Academia Nationala de Informatii „Mihai Viteazul”.
– Andronache Florin Teodor, consilier al ministrului Justitiei, Robert Cazanciuc. A fost ofiter SRI pana in 2012 (conform declaratiei de avere depuse in 2013). El este si membru in Consiliul Director al Societatii Ornitologice Romane.
ANAF;
– Mihai Gogancea Vatasoiu, vicepresedinte. Din 2011 este Doctor în ştiinţe militare şi informaţii – Academia Naţională de Informaţii. Intre 2007 – 2009 a absolvit un master in Managementul Informaţiilor pentru Securitatea Naţionala la Academia Naţională de Informaţii.
Institutul Cantacuzino;
– Adrian Ionel este noul director al Institutului Cantacuzino. Adrian Ionel, fost sef al distribuitorului de medicamente al statului, Unifarm, este absolventul unui masterat in managementul informatiilor de securitate nationala la Academia Nationala de Informatii din cadrul SRI.
De unde politici publice si strategii nationale de dezvoltarea Ro sau a MANAGEMENTULUI PUBLIC cand POLITICIENII si MINISTRII au in cap doar fantezii securistice???????????????????

Edited by tomaso, 23 January 2022 - 01:05.


#321
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Alina-Mungiu Pippidi: "Nu există teză de doctorat validă la o academie militară din România" (aici)
"Nu există teză validă în Securitate la români, pentru simplul motiv că îndrumătorii de la academiile de securitate- apărare, SRI, etc nu au publicat niciodată un articol peer-reviewed. Deci nu sunt calificați să facă doctori pe alții"

Problema e mai adanca decat copierea de paragrafe fara rost.

#322
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,041
  • Înscris: 31.08.2006

 tomaso, on 23 ianuarie 2022 - 01:05, said:

Am recitit un articol scris în septembrie 2015.

https://www.romaniac...tura-la-romani/


Din comentariile la articol mi-a atras atenția o listă cu limbrici cu studii la secu.  
Postez aici, mulți sunt la butoane.   Vă dați seama cam câți sunt cu totul?


  Pai, sunt in toate institutiile statului, inclusiv in porcaria de politica. Tot ce inseamna politica, inclusiv partide, inseamna mafie si servicii, asa ca aveti grija, dragilor, cand introduceti votul in urna, ca ala poate fi pentru un individ corupt sau un om al serviciilor, desigur, disimulat in mare aparator al interesului cetateanului. Asta, apropo de naivii care o baga pe-aia cu "hai, dom'ne, ca Securitatea a disparut de mult". N-a disparut, fratioare, ci, doar s-a transformat si se regaseste acum in nenumaratele servicii din societatea, sanchi, democrata. S-au facut multe filme romanesti exceptionale dupa 1990 cu zis mari oameni de afaceri sau politicieni proveniti din fosta Secu, dar, sigur, romanasilor nu le plac asemenea filme din care aveau ce invata fraierii chiar credeau ca in Romania ar fi democratie si ca au scapat de vremurile de odinioara. Lor le plac de-alea cu van Damme. Ei, asta e, atunci, sa serveasca van Damme, pe barosaneala.

#323
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ceva vesti de la CNATDCU, sau a murit ?

#324
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
pai e ca pe vremea pesedeilor.. institutiile statului se fac ca nu vad, nu aud, nu sunt din localitate. Adica pupincurism din ala gretos, a la psd...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate