Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Impozitare salarii IT - opinii pro & contra

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postbossake, on 14 ianuarie 2022 - 21:39, said:



sunt N domenii in care se castiga mult, ti se pare normal ca TOATE domeniile sa plateasca si doar it istii nu ?!?!

Care sunt alea N domenii. Mă rog, zi doar două - trei.

#56
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbossake, on 14 ianuarie 2022 - 21:39, said:

sunt N domenii in care se castiga mult, ti se pare normal ca TOATE domeniile sa plateasca si doar it istii nu ?!?!
Categoriile scutite nu sunt doar IT-istii, ci si cercetarea, constructiile. IT-ul doar are, de departe, cea mai mare medie salariala din industrie (deci in medie si cele mai mari taxe salariale platite). Si cel mai mare procent din cifra de afaceri facuta din exporturi.

Personal as scuti orice domeniu care plateste salarii comparabile si aduce bani multi in tara din exporturi per angajat. Faci exporturi de 10.000+ euro (valoare adaugata) pe angajat pe an si dai salarii brute de peste 10.000 de lei pe luna? Ok, atunci te scutesc de impozitul pe venit, ca si asa platesti deja taxe salariale mari si aduci alte beneficii majore PIB-ului si bugetului tarii.

Edited by utopium, 14 January 2022 - 21:45.


#57
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Apreciez la colegul tiopeedi ca a realizat faptul ca s-a incins putin si nu era cazul.

O sa incerc sa curat topicul in asa fel incat sa se inteleaga ce se discuta si cine cui i-a dat reply.

V-as ruga sa o luam la modul calm, coerent si logic.

Multumesc.

#58
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
In legatura cu declaratia aceasta a lui Caciu:
„Nu considerăm că la acest moment facilitățile din construcții (nu se plătesc impozit pe venit, contribuții la sănătate și la Pilonul II n.r.) și IT (nu se plătește impozit pe venit n.r.) trebuie eliminate. Sunt unele facilități care vor fi adaptate și ajustate. Ar trebui ca valoarea adăugată rezultată din IT să fie valorificată din România în străinătate sau din România în România și nu doar să fim forță de muncă pentru ceea ce înseamnă companiile IT din afară. Aici ar trebui o ajustare. Nu înseamnă eliminarea facilității, ci o ajustare”

Care credeti ca vor fi "adjustarile" la care se refera? :D

#59
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbv01, on 14 ianuarie 2022 - 21:26, said:

@bossake, Bine bre, nu pleacă, dar vor lucra remote, cu conturi în alte țări.

Care-s tarile alea ce-ti permit sa ai cont acolo fara sa le platesti impozite?

#60
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

Quote

Telenovela vizei lui Djoković în Australia.
Ca să construiești o țară excepțională, nu trebuie să ai nicio excepție de la lege.
Nici pentru regi și regine, nici pentru campioni sau oameni politici


#61
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postutopium, on 14 ianuarie 2022 - 21:39, said:

Ti-am spus ce inseamna echitate: sa platesti aceleasi sume pentru aceleasi servicii.

Pe principiul asta, nici multinationalele n-ar trebui sa mai plateasca taxe. Doar 12k euro pe an si aia e. Ce e ala impozit pe venit, pe cifra de afaceri?

Sa scoatem taxele cu totul dom'le. Anarhie daca se poate

#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcarturarulobosit, on 15 ianuarie 2022 - 00:01, said:

Pe principiul asta, nici multinationalele n-ar trebui sa mai plateasca taxe. Doar 12k euro pe an si aia e. Ce e ala impozit pe venit, pe cifra de afaceri?

Sa scoatem taxele cu totul dom'le. Anarhie daca se poate
Daca imi explici si mie de ce e echitabil sa platesc de 10 ori mai mult la sanatate decat tioopedi pentru aceleasi servicii, esti tare. Hai ca la pensie dau de 10 ori mai mult, dar voi si incasa (teoretic) inapoi mai mult.

Nu exista sisteme de taxare echitabile, iar cei dezavantajati de sistem sunt intotdeauna cei cu venituri mari, care platesc statului sume mai mari pentru aceleasi servicii primite. Cei mai avantajati de sistem dintre angajati sunt tocmai cei cu salarii minime. Adica in cazul de fata cei care se plang ca pe ansamblu eu platesc doar de 8 ori mai mult decat ei si ca ar trebui sa platesc de 10 ori mai mult.

Cam asta e paradoxul aici, cei care se plang ca IT-istii sunt scutiti, platesc statului mai putin decat mine, cateodata chiar de multe ori mai putin.

Am mai spus-o, si eu am avut salariul minim ani buni lucrand pe firma mea, si incasam grosul pe dividende. Si nu imi bateam capul cu scutirea de impozit. Pot oricand sa revin la sistemul asta daca statul si cei cu salarii mici sunt nemultumiti de cat platesc eu, e foarte fain sa platesti taxe infime statului dar sa ai asigurata sanatatea, pensia, etc.

Adica nu e ca si cum mi-ar strica sa dau taxe cu vreo 1.200 de euro mai putin la stat pe luna, care sa-mi intre in buzunarul propriu, nu? Si sa fie totul perfect legal. Pot si eu sa platesc statului anual bani de o "trotineta", cum zicea tioopedi, in loc sa platesc bani de un Golf nou, astept doar sa ne spuna domnul Caciu si salariatii cu minim ca asta isi doresc.

Edited by utopium, 15 January 2022 - 08:47.


#63
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Dai mai mut fiindca (pur teoretic, da?) aia e contributia ta la societate, nu o faci exclusiv pentru tine, ca sa beneficiezi tu deacele servicii.

#64
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007
Stiu ce zici, dar intr-un sistem "echitabil" toti ar trebui sa contribuim la fel pentru societate cat timp societatea ne da inapoi la fel.

Solutii mai echitabile exista, asigurari de sanatate diferentiate (sau private), pensii private, etc. Isi doreste asta statul roman? Evident nu. Plus taxe de acces la infrastructura statului, fie ele autostrazi, scoli, cai ferate. Din nou, nu se doreste asta, pentru ca i-ar dezavantaja pe cei cu salarii mici.

Ce trebuie inteles insa e ca daca sistemul actual e inechitabil, e inechitabil fata de IT-isti (si altii cu salarii mari), si nu invers. Pentru ca in final ei platesc taxe mai mari statului pentru servicii identice.

Solutiile simple si aparent mai echitabile sunt plafonarea CAS/CASS si impozitarea si a IT-istilor. Mie mi-ar lua mai putini bani statul, dar ar fi multumiti cei cu salarii mici ca nu mai sunt scutit :) Statul insa stie ca ar iesi mai prost daca ar impozita IT-ul, de aia si ezita sa faca ceva, trebuie sa fii tampit sa te apuci sa faci experimente cu gaina care face oua de aur, ca nu stii daca dup-aia va mai face la fel de multe oua.

Edited by utopium, 15 January 2022 - 09:05.


#65
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Asta e clar si e evident ca unii membri ai societatii sunt mai productivi si valorosi per total decat altii.
Dar vorbim d un angrenaj atat de complicat incat schimbare diametrului rotilor este imposibila din mers, ar trebui oprit si refacut din temelii. Ceea ce nu este cazul. Nu va opri nimeni lumea ca sa ne dam jos :)

#66
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postutopium, on 15 ianuarie 2022 - 08:40, said:

Daca imi explici si mie de ce e echitabil sa platesc de 10 ori mai mult la sanatate decat tioopedi pentru aceleasi servicii,

Platesti mai mult in termeni absoluti.

Procentual, platesti fix cat plateste toata lumea.

De ce platesti mai mult in termeni absoluti? Ca sa ii ajuti si pe aia care n-au avut sansa ta. Atunci cand mergi cu CTP, nu vrei sa stai langa un nene dubios care pute a transpiratie si-ti poate fura telefon/portofelul. Cand stai la bloc, nu vrei sa auzi cum un nene isi bate nevasta si bea toata ziua. Vrei vecini cumsecade, vrei o tara ca afara.

#67
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postcarturarulobosit, on 15 ianuarie 2022 - 12:09, said:



Platesti mai mult in termeni absoluti.

Procentual, platesti fix cat plateste toata lumea.

De ce platesti mai mult in termeni absoluti? Ca sa ii ajuti si pe aia care n-au avut sansa ta. Atunci cand mergi cu CTP, nu vrei sa stai langa un nene dubios care pute a transpiratie si-ti poate fura telefon/portofelul. Cand stai la bloc, nu vrei sa auzi cum un nene isi bate nevasta si bea toata ziua. Vrei vecini cumsecade, vrei o tara ca afara.

So basically, tu zici că noi plătim taxă de protecție??
Măi nene, eu plătesc la CAS / CASS lunar O sumă cu 4 zerouri. Tu ești serios când zici că plătesc fix ca cei cu minim pe economie?!
Cât despre șanse... eu am trăit într-un cartier muncitoresc, am fost la școli de stat, revoluția m-a prins vai plm de sărac, eram clasa a 4-a, ai mei au fost rupți de sărăcie. Am trăit cea mai de căcat tranziție imaginabilă, m-am chinuit cu foamea în studenție. Despre ce kkt de șanse vorbești tu acolo?

V-ați obișnuit la întins mâna și să vorbiți că unul căruia nu i-a plăcut școala, chipurile... nu a avut șanse.

#68
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcarturarulobosit, on 15 ianuarie 2022 - 12:09, said:

De ce platesti mai mult in termeni absoluti? Ca sa ii ajuti si pe aia care n-au avut sansa ta.
Si ca apoi cei pe care ii ajut sa se planga ca nu ii ajut suficient? :)

#69
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postbv01, on 15 ianuarie 2022 - 12:20, said:

Tu ești serios când zici că plătesc fix ca cei cu minim pe economie?!
Procentual, platesti fix la fel. Nu stii ce inseamna procentual?

View Postbv01, on 15 ianuarie 2022 - 12:20, said:

eu am trăit într-un cartier muncitoresc, am fost la școli de stat ... m-am chinuit cu foamea în studenție

Cartier muncitoresc facut din banii STATULUI, scoli si facultati facute tot pe banii STATULUI.  Care parte din banii statului nu intelegi? Daca nu erau ceilalti din jur  sa te tina pe la scoala, ajungeai si tu pa Germania, asa cum au patit aia care n-au avut sansa ta.

View Postbv01, on 15 ianuarie 2022 - 12:20, said:


V-ați obișnuit la întins mâna și să vorbiți că unul căruia nu i-a plăcut școala, chipurile... nu a avut șanse.

Eu nu primesc nimic de la nimeni. Posted Image Nu stiu daca am intrat de 3 ori in spital, nu-s nici bugetar.

#70
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postcarturarulobosit, on 15 ianuarie 2022 - 13:46, said:


Procentual, platesti fix la fel. Nu stii ce inseamna procentual?

Cartier muncitoresc facut din banii STATULUI, scoli si facultati facute tot pe banii STATULUI.  Care parte din banii statului nu intelegi? Daca nu erau ceilalti din jur  sa te tina pe la scoala, ajungeai si tu pa Germania, asa cum au patit aia care n-au avut sansa ta.



Eu nu primesc nimic de la nimeni. Posted Image Nu stiu daca am intrat de 3 ori in spital, nu-s nici bugetar.

1. OK, PROCENTUAL. Adunăm tot ce se strânge și VEDEM, PROCENTUAL DA, cât a contribuit @carturarulobosit, apoi la spital, PROCENTUAL, vei primi cât ai dat. Ce zici? E OK așa? Să beneficiezi și de cât dai, păi nu? Ce plm e aici, ori suntem golani ori nu mai suntem.

2. NU EXISTĂ amice "BANII STATULUI", terminați cu rahatul ăsta. Cât despre șanse, generația mea poate a avut cele mai puține.

Auzi la el... procentual. Că serviciile costă în procente. 😂

#71
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Io propun sa se elimine impozitele pentru toata lumea.

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da' zi si continuarea Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 15 January 2022 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate