Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Impozitare salarii IT - opinii pro & contra

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Aia cu MAPN e fumigenă, de parcă și-ar tipări ei bani. De unde aveți impresia că sunt banii lor, apar așa prin cazărmi, le lasă ștrumfii, produc ei??? Tot din bugetul de stat, relax.

#92
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postgear, on 14 ianuarie 2022 - 16:08, said:



Au libertatea de a-si da demisia si sa devina actionari la societati private. Dar n-ai sa vezi....
Foarte serios iti spun ca exista un exod de la angajat la IMM in IT din multe motive :
- wfh,
- globalizare remote datorita covid,
- taxe mari in ro si acest impozit care se tot baga in fiecare an si ar insemna direct o scadere de 10% pe net ptr cei care beneficiau
- cresteri mici de salariu la firme mari care jumulesc bine de tot angajatul cand e vorba de munca

View PostAlexEn, on 16 ianuarie 2022 - 09:28, said:

Uite ca in tarile nordice functioneaza. Dar pentru asta ai nevoie si de o alta mentalitate.
Nici n-ai idee e sport extrem fac nordicii bine platiti cu PFA-uri, IMM-uri, Asociatii si Asocieri, etc
Noi suntem mici copii, de aia aparem in statistici cei mai putin antreprenoriali cu cele mai putine companii proportional la nr de locuitori

#93
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
De unde e trendul asta cu *hai sa ne pisam pe el stat ca si asa nu imi ofera nimic*? Data viitoare cand o sa ai nevoie de autoritatile statului si ele o sa fie nepregatite, sa stii de ce. Pentru ca fiecare incearca sa fenteze cum poate si ajungi sa ai institutii subfinantate. Doar ca astea-s discutii pe care nu le inteleg pensionarii de pe Softpedia.

#94
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postcarturarulobosit, on 17 ianuarie 2022 - 01:24, said:

De unde e trendul asta cu *hai sa ne pisam pe el stat ca si asa nu imi ofera nimic*? Data viitoare cand o sa ai nevoie de autoritatile statului si ele o sa fie nepregatite, sa stii de ce. Pentru ca fiecare incearca sa fenteze cum poate si ajungi sa ai institutii subfinantate.

Hahaha, data viitoare zici?? LMAO.
Uită-te în jur.

#95
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcarturarulobosit, on 17 ianuarie 2022 - 01:24, said:

De unde e trendul asta cu *hai sa ne pisam pe el stat ca si asa nu imi ofera nimic*?

Din experienta ultimilor 30 de ani, cel putin.

View Postradu103, on 17 ianuarie 2022 - 00:06, said:

Nici n-ai idee e sport extrem fac nordicii bine platiti cu PFA-uri, IMM-uri, Asociatii si Asocieri, etc
Noi suntem mici copii, de aia aparem in statistici cei mai putin antreprenoriali cu cele mai putine companii proportional la nr de locuitori

Sunt sigura ca se fac.
Pe de alta parte, am impresia ca si banii care ajung la buget se folosesc cu ceva mai multa intelepciune decat la noi.

#96
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

View Postcarturarulobosit, on 17 ianuarie 2022 - 01:24, said:

De unde e trendul asta cu *hai sa ne pisam pe el stat ca si asa nu imi ofera nimic*? Data viitoare cand o sa ai nevoie de autoritatile statului si ele o sa fie nepregatite, sa stii de ce. Pentru ca fiecare incearca sa fenteze cum poate si ajungi sa ai institutii subfinantate. Doar ca astea-s discutii pe care nu le inteleg pensionarii de pe Softpedia.


Maternitatea Giulesti, Apuseni, Colectiv, pandemia...stai sa vina un cutremur .

#97
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
^^ Polițiști care omoară copii în drum spre șaormerie, polițiști care merg drogați și în uniformă la curve, polițiști corupți etc etc. Da, data viitoare ce-o să se mai întâmple. Ăsta e sistemul.

#98
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Statul are multe puncte slabe si va avea in continuare, asta nu are sens sa discutam. Dar nici poporul nu e mai breaz, iar administratia nu are cum sa fie grozava cand nivelul populatiei e si el jos.  Asta nu inseamna ca nu trebuie sa platim taxe, eu sunt pentru sustinerea statului cu taxe.

Dar in momentul in care doar o treime din populatie sustine statul din taxe salariale, iar tu ca stat vrei sa incasezi mai mult tocmai de la cei care deja iti dau oricum cele mai mari taxe, deja apare riscul ca eu sa consider ca statul e nesimtit si vrea sa ma ia pe mine, care deja dau taxe foarte mari, de fraier. Si atunci exista sanse mari sa ma enervez si sa imi bag picioarele si sa fac tot ce pot ca sa-i dau taxe cat mai mici.

Am spus care e iesirea "onorabila" din situatia asta: plafonarea CAS (si poate si CASS) odata cu re-introducerea impozitului pentru IT. In asa fel incat la un salariu mediu din IT sa iasa un net comparabil cu cat e acum. Cei cu salarii mai mici din IT ar pierde la salarii, dar pentru asta exista alt mecanism simplu: marirea deducerii personale. Obtii mai multe chestii deodata:
- cei cu salarii mici din orice domenii vor incasa un net mai mare
- cei din IT cu salarii mici/medii isi vor pastra salariile la fel, cei cu salarii mari s-ar putea chiar sa iasa pe plus din plafonarea CAS
- nu vor mai fi salariatii non-IT nemultumiti ca IT-istii sunt scutiti (desi oricum in medie taxele platite de IT-isti sunt mult mai mari, e greu sa le explici asta)

Personal as merge si mai departe si as da scutiri/reduceri de impozit in orice domeniu care are un aport mare la PIB, de exemplu face exporturi per angajat de peste 10.000 de euro (valoare adaugata) pe an SI are o marja de profit anuala medie pe ultimii 5 ani de peste 10%. Am zis valoare adaugata pentru ca daca importi subansamble din China de 8.000 de euro per angajat, asamblezi un produs in Romania si il exporti si faci 12.000 de euro/angajat, nu ar trebui sa te incadrezi, pentru ca valoarea adaugata in Romania e de doar 4.000 de euro per angajat. Eventual acea scutire de impozit sa plati-o catre angajat ca un fel de bonus anual, sa nu fie inclusa in net, pentru ca daca firma nu indeplineste conditiile intr-un an nu va putea da acea reducere de impozit (iar netul nu ar trebui sa varieze de la an la an in functie de asta, pentru ca ar crea instabilitate, probleme pentru cei care au credite bancare, etc). Chestia asta ar incuraja dezvoltarea companiilor care chiar au un aport mare la PIB si ar aduce o crestere economica sustinuta o vreme buna, plus ca ar incuraja inovatia/cercetarea/produsele proprii.

#99
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
@utopium, am impresia că tu nu înțelegi cine conduce această țară. Ce zici tu acolo, are nevoie de cineva cu IQ peste unul de cimpanzeu. Crezi că cei care fac strategiile astea acum, pot raționa ceea ce ai scris?
Să ne amintim doar că scutirea de impozit, reducerea lui la 10% au fost toate măsuri luate de... PSD. 😂

#100
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Eh, sunt destui oameni prin ministere care stiu deja lucrurile astea ... trebuie doar sa-si asume deciziile. Chiar ministrul finantelor (cel dinaintea actualului) a venit acum cateva luni cu solutia cu plafonarea CAS odata cu reintroducerea impozitului, care era un compromis destept si care era acceptabil pentru multa lume. Si tot de la minister au fost si discutii despre marirea deducerii personale pentru marirea salariilor mici.

Partea a doua cu scutiri pentru cei care au aport mare la PIB e oarecum similara cu scutirea IT existenta, doar ca eu as extinde-o la orice domeniu si as mai adauga niste reglementari astfel incat sa nu scutesc firme care au un profit declarat mic, ci doar cele cu o marja de profit decenta.  Bine, in IT e cu cifra de afaceri pe angajat, dar in IT nu ai costuri de productie care sa conteze, nu faci importuri de subansamble, deci cifra de afaceri e aproapiata de valoarea adaugata. In industrie insa ai importuri, costuri cu materiale, etc, acolo trebuie luata in calcul valoarea adaugata (e foarte usor pentru un angajat din industrie sa aiba cifra de afaceri per angajat foarte mare, dar valoarea adaugata de el e poate sub 10% din cifra aia de afaceri pentru ca mare parte e materie prima sau subansamble importate).

Deci ideile pe care le-am spus mai sus exista deja prin ministere, nu e ceva nou. Trebuie doar sa aiba curajul sa si le asume ...

Da, scutirea pentru IT-isti a fost introdusa de Nastase ... Nastase a fost unul dintre putinii premieri PSD care a avut un aport benefic pe ansamblu (pe vremea lui s-a reluat si constructia de autostrazi de exemplu, atat noi km la A2 cat si semnarea contractului la A3). Si tot pe vremea lui Romania a revenit pe crestere economica (bine, teoretic guvernul Isarescu stabilizase deja lucrurile inaintea lui, doar ca Isarescu a stat cam putin si atunci "laurii" i-a luat Nastase).

Sigur ca Nastase a fost acuzat de tot felul de lucruri, de la vanzarea/privatizarea Petrom si pana la contractul cu Bechtel, dar astazi de fapt vedem ca daca s-ar fi facut A3 in conditiile semnate de Nastase ar fi fost de fapt foarte ieftina fata de pretul la care a iesit pana acum. Atunci ni se parea scumpa pentru ca eram noi foarte saraci, dar pretul semnat atunci a fost unul chiar ok ... demonizarea PSD e la fel de daunatoare ca si idealizarea USR ... exista oameni ok/harnici/care vor sa faca lucruri bune si in PSD (drept dovada, il avem pe primarul din Ciugud care a fost o gramada de vreme in PSD, chiar daca ei au fost idioti si l-au facut sa plece).

Edited by utopium, 17 January 2022 - 10:44.


#101
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021

View Postbv01, on 16 ianuarie 2022 - 21:00, said:

Păi cu cât contribuie la PIB-ul țării comunitatea de sculeri matrițeri? Poate rezolvăm ceva.
Dar parlamentarii ???
Iti baga miliarde in PIB cat ai zice amanet pe viata !

#102
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 05.06.2021
Am venit sa "mai pun gaz pe foc" :D

https://economie.hot...ti-interviu.htm

"Facilitatea scutirii de impozit a IT-știlor ar putea fi regândită
Reporter: Cum faceți asta? Puteți da detalii ca să înțeleg?
Adrian Câciu: Eu îți dau facilitatea de a nu-ți impozita acel venit, dar fă legătura cu sursa. De unde ți-a venit acel venit? Ți-a venit de la o companie care a dat o comandă.
Dau un exemplu, nu știu dacă asta va fi. Va trebui să discutăm cu industria, cu IT-știi.
Produsul ăla să fie fabricat în România. Că este exportat, că este internalizat, vândut în România ca soft sau ca segment dintr-un soft, transformă-l într-un produs și leagă-l de o activitate care pleacă din România printr-o formă de organizare, că este PFA, companie de soft.
Important este să o leg de ceva.
"
Ce parere aveti?

#103
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ce parere poti avea de la un ministru de finante ce da un ORDIN nr. 85 din 26 ianuarie 2022 prin care pune firmele sa retrateze inregistrarile contabile incepand cu 2021, acum in 2022!! Principiu de drept la omul asta!
Asa ca poti avea orice asteptare de la el, fara noima.

Edited by neagu_laurentiu, 09 February 2022 - 20:01.


#104
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
http://media.hotnews...-industriei.pdf

Cumva, eu eram pentru alinierea graduală a impozitării în IT. Să se fi ajuns în câțiva ani la cota națională. Dar, văzând că de fapt noi, cei din IT, contribuim cu asemenea sume la PIB-ul țării, că ținem în spate ditai grămada de putori, de bugetari, de plimbători de hârtii... nu mai văd niciun sens.
Plătim destul la CAS / CASS, ia laba jos de impozitul pe venit, care și-așa e o nimica toată în comparație cu cotele alea.

#105
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Era culmea sa zica nasoale despre ei cum ar veni !
😂😂😂



#106
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
E jenant când vezi asistați social de lux. E lipsit de orice logică.

#107
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Bănuiesc că nu te referi la IT-iști.

#108
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 bv01, on 09 februarie 2022 - 22:21, said:

Bănuiesc că nu te referi la IT-iști.
Se refera la aia la care le platesc IT-istii pensiile grase.

Concluzia studiului ala e ca IT-istii platesc in medie taxe duble salariale fata de cat platesc in medie restul domeniilor. Si ca in Bulgaria si Polonia IT-istii platesc mai putin decat in Romania, deci oricum stam mai prost decat ei la competitivitate/atractivitate, adica firmele straine de IT sunt mai incurajate sa mearga sa investeasca in Bulgaria si Polonia, unde dau taxe mai mici. Apoi ne mai miram ca pierdem investitii mari (daca si cu scutire de impozit tot avem taxe mai mari salariale decat bulgarii si polonezii) ...

Edited by utopium, 10 February 2022 - 08:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate