Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Programele Rabla Plus si Clasic 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#307
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
greu cu google

https://adevarul.ro/...16aa/index.html
https://www.digi24.r...ligatii-1929207
https://www.g4media....in-1-iulie.html

#308
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postdjxhouse, on 07 iunie 2022 - 18:40, said:

teoretic va fi si un program rabla. cu 3.000 lei, unde nu trebuie sa cumperi masina

stiti ceva concret despre acest program rabla?
Este inca la stadiu de proiect in dezbatere publica.
Proiecte de acte normative, cu termen de consultare 10 zile pentru primirea propunerilor/observațiilor, în vederea respectării prevederilor Legii nr. 52/2003 privind transparența decizională în administrația publică, precum și pentru avizare și aprobare, proiectul de ordin pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind casarea autovehiculelor uzate, însoţit de Referatul de aprobare - instrument de prezentare şi motivare, însuşite de către reprezentantul legal al Administraţiei Fondului pentru Mediu.

Attached Files


Edited by cata, 08 June 2022 - 07:52.


#309
Raduthebest

Raduthebest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2010
Salutare,

Am următoarea situație: mi-a fost aprobat dosarul Rabla Plus depus în sesiunea din mai 2022 pentru 1 tichet de mașină Plug in Hybrid, însă dealerul m-a anunțat că nu mai poate să-mi onoreze comanda. Tichetul Rabla Plus nu a fost introdus încă de dealer în sistem, dar pe partea de plug-in-hybrid alte variante nu prea îmi surâd.

Ce aș vrea să știu este dacă acest tichet Rabla Plus nu este introdus în sistem și deci nu este utilizat, mai pot depune în sesiunea de septembrie-octombrie 2022 pentru un alt tichet Rabla Plus pentru mașini electrice? Adică este vreo limitare în cadrul Programului Rabla Plus că dacă nu ai utilizat un tichet, nu poți depune pentru un altul?

Vă mulțumesc anticipat.

#310
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Am prins rabla clasic runda a doua (13 mai) cu doua tichete achizitionate de la dealer dar acum ma tine blocat cu finalizarea dosarului remat la DRPCIV Bucuresti. Desi e o procedura simpla, toate actele sunt bune dar cei de acolo nu dau ok-ul. Mi s-a spus ca e o problema doar pe Bucuresti. Am incercat sa sun la DRPCIV dar bineinteles ca nu prind linie libera. Mai este cineva in situatia aceasta? Nici nu stiu pe cine sa cred! Deja imi pare rau ca pentru reducerea asta de la stat am asteptat atatea luni desi masina e in curtea dealer-ului din februarie de cand am dat avansul.

#311
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pe mine m-au tinut o luna, cica asa dura atunci, in primavara!

#312
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016
Salut!
Si eu am prins o masina pe stoc,am platit avansul pe 28 mai,bonul de comanda pe 30 mai,achitionat tichetele de la dealer,inscris in PSIPAN 31 mai,si de atunci tot astept.
Initial agentul de vanzari mi-a spus ca dureaza 7 zile apoi 10,14 21 zile,nu stiu ce sa mai cred.
Din experienta voastra cam cat dureaza tot procesul pana la achitarea finala?

Multumesc!

#313
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008

 Raduthebest, on 15 iunie 2022 - 06:41, said:

Salutare,

Am următoarea situație: mi-a fost aprobat dosarul Rabla Plus depus în sesiunea din mai 2022 pentru 1 tichet de mașină Plug in Hybrid, însă dealerul m-a anunțat că nu mai poate să-mi onoreze comanda. Tichetul Rabla Plus nu a fost introdus încă de dealer în sistem, dar pe partea de plug-in-hybrid alte variante nu prea îmi surâd.

Ce aș vrea să știu este dacă acest tichet Rabla Plus nu este introdus în sistem și deci nu este utilizat, mai pot depune în sesiunea de septembrie-octombrie 2022 pentru un alt tichet Rabla Plus pentru mașini electrice? Adică este vreo limitare în cadrul Programului Rabla Plus că dacă nu ai utilizat un tichet, nu poți depune pentru un altul?

Vă mulțumesc anticipat.
limita de inscrieri in Programul Rabla/an este de 2 (doua).
Ce inseamna ca n-ai folosit tichetul? Ai platit dealerului pt rabla? Rabla a fost casata/radiata? Daca a fost deja radiata, nu poti refolosi rabla, pentru ca una din cerinte e sa aibe o vechime de la inmatricularea in Ro. Din ce-am mai auzit, daca a fost doar 'casata', se mai poate face ceva.

 kpmg1, on 16 iunie 2022 - 19:37, said:

Salut!
Si eu am prins o masina pe stoc,am platit avansul pe 28 mai,bonul de comanda pe 30 mai,achitionat tichetele de la dealer,inscris in PSIPAN 31 mai,si de atunci tot astept.
Initial agentul de vanzari mi-a spus ca dureaza 7 zile apoi 10,14 21 zile,nu stiu ce sa mai cred.
Din experienta voastra cam cat dureaza tot procesul pana la achitarea finala?

Multumesc!
doar radierea dureaza 1 luna... cu totul sa zicem 6 sapt

Edited by dizzy88, 16 June 2022 - 21:11.


#314
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016
Nu inteleg de ce nu mi-a spus de la inceput agentul ca dureaza atat,e mai usoara asteptarea cand stii la ce sa te astepti,
Multumesc pentru raspuns

#315
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Povesti cu o luna ... 6 saptamani ...
Real inscris in program pe 13.05.2022 ridicat masina care era in stoc pe 07.06.2022.

#316
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
eu am prezentat 'worst case' scenario

#317
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 dizzy88, on 16 iunie 2022 - 21:10, said:

doar radierea dureaza 1 luna...
depinde.
firma care s-a ocupat de luarea rablelor a dat direct actele catre radiere, si in 3-4 zile am avut nota de radiere pt o masina. la a 2a a durtat tot 5-6 zile radierea.
deci sub o saptamana intre nota de casare si nota de radiere primita prin posta.

#318
kpmg1

kpmg1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.03.2016
Daca am platit la dealer tichetele mai am treaba cu ,,notele "acestea sau imi da cat mai am de plata la sfarsitul operatiunii?

#319
Raduthebest

Raduthebest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2010

 dizzy88, on 16 iunie 2022 - 21:10, said:

limita de inscrieri in Programul Rabla/an este de 2 (doua).
Ce inseamna ca n-ai folosit tichetul? Ai platit dealerului pt rabla? Rabla a fost casata/radiata? Daca a fost deja radiata, nu poti refolosi rabla, pentru ca una din cerinte e sa aibe o vechime de la inmatricularea in Ro. Din ce-am mai auzit, daca a fost doar 'casata', se mai poate face ceva.

Rabla este a mea, n-am plătit nimic dealer-ului. Încă nu este casată/radiată deoarece este încă utilizabilă.
Unde este prevăzut că limita de înscrieri în Programul Rabla este de 2 ori/an?

O zi frumoasă

#320
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 wrc2007, on 17 iunie 2022 - 06:54, said:

depinde.
Pe Bucuresti?

#321
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
nu. dar si pe Buc cred ca se pot gasi solutii.

#322
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008

 Raduthebest, on 17 iunie 2022 - 10:44, said:



Rabla este a mea, n-am plătit nimic dealer-ului. Încă nu este casată/radiată deoarece este încă utilizabilă.
Unde este prevăzut că limita de înscrieri în Programul Rabla este de 2 ori/an?

O zi frumoasă
Ordin nr. 180 din 2 feb 2022
Capitolul 1
Art. 10
alin.
(7) Solicitantul înscris poate solicita producătorului validat retragerea dosarului de participare, în termenul
prevăzut la alin. (6), dar până la data predării autovehiculului uzat în vederea casării.
(8) Solicitantul care şi-a retras dosarul de participare se mai poate înscrie o dată în program, la acelaşi sau la
un alt producător validat, în condiţiile prevăzute în cuprinsul prezentului ghid.
(9) Retragerea pentru a doua oară a dosarului de participare atrage excluderea solicitantului din program, fără
posibilitatea reînscrierii acestuia.

#323
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 wrc2007, on 17 iunie 2022 - 13:30, said:

nu. dar si pe Buc cred ca se pot gasi solutii.
Da, sa cunosti pe cineva la politie.
Pe Ilfov dura max o saptamana.

#324
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 dorel232004, on 17 iunie 2022 - 20:28, said:

Da, sa cunosti pe cineva la politie.
Pe Ilfov dura max o saptamana.
Nu cunosc pe nimeni in politie
La rabla 2a mi au uitat radierea si a stat mai mult dupa acte.  Am re trimis si in cateva zile au venit si actele. Daca stiam la politie scapam in cateva ore

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate