Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Programele Rabla Plus si Clasic 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#271
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
din ce am auzit, multi dealeri refuza sa demareze inscrierea pana nu au o data confirmata de productie de la fabrici.
motivul este haosul total care impinge livrari deja chiar spre 2024 la comenzi date in perioada asta.
asta unde se accepta comenzile din partea fabricilor...
au comenzi f. multe restante pe pietele cu marje mari, deci cotele pt. Romania (care erau oricum jalnice) sunt afectate maxim.

#272
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 wrc2007, on 17 mai 2022 - 07:01, said:

inteleg ca toate dosarele au fost depuse. a primit cineva confirmarea ca sunt OK? ca au fost acceptate..?
care sunt pasii urmatori?
Eu am masina in stoc, Kia e-Niro, si inca nu am primit acceptul. Dealerul spunea vineri ca ne auzim pe marti-miercuri, nu am intrebat saptamanaPosted Image

#273
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Si in cazul meu, masina e in curte la dealer. Mi-a spus ca in aprox 3-4 zile ar trebui sa vina aprobarea.

#274
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 cata, on 17 mai 2022 - 10:37, said:

Eu am masina in stoc, Kia e-Niro, si inca nu am primit acceptul. Dealerul spunea vineri ca ne auzim pe marti-miercuri, nu am intrebat saptamanaPosted Image
asa mi-a zis si mie..dar azi, marti, nu raspunde la telefon.
fiind Tesla masina ar fi deja produsa, trebuie doar alocarea...deci sigur nu ar dura 300zile.

problema e ca ma asteapta deja de 4 luni oamenii cu rablele sa le caseze (in etapa din FEB nu a prins dealerul buget).

pe langa asta, daca nu prin rabla acum, nu mai stau pana in SEP, iau una aproape noua din Germania, dar deja si acolo se scumpesc...2-3k euro in cateva luni...si pierd timp inutil ..
daca nu prind rabla, saptamana viitoare as fugi dupa una repede...

#275
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 wrc2007, on 17 mai 2022 - 14:54, said:

asa mi-a zis si mie..dar azi, marti, nu raspunde la telefon.

Eu ma astept sa dureze maxim 2 saptamani. Suntem in Romania si dublam timpii pentru oricePosted Image.
Nu stresez dealerul, sa nu ma streseze el dupa aiaPosted Image

Edited by cata, 17 May 2022 - 15:04.


#276
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 cata, on 17 mai 2022 - 15:03, said:

Nu stresez dealerul, sa nu ma streseze el dupa aiaPosted Image
tocmai...ca ma trezesc ca ma suna ca mai vrea X acte in cateva ore..ca altfel nu prind nu stiu ce buget...cum s-a mai intamplat, desi l-am tinut eu la curent cu toate...
prefer sa ma streseze si el..sa trecem peste asta si sa am masina..

#277
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Un amic a primit astazi dupa-amiaza nota de inscriere pe email, era in culmea fericirii, mai ales ca si masina pare-se ca va sosi mai repede decat era anuntata initial, ce sa mai, i s-au aliniat planetele perfect, ceea ce va doresc si voua, celor care asteptati note de inscriere si masini, bafta!

#278
Denver10

Denver10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.11.2007

 robertcb, on 17 mai 2022 - 20:33, said:

Un amic a primit astazi dupa-amiaza nota de inscriere pe email, era in culmea fericirii, mai ales ca si masina pare-se ca va sosi mai repede decat era anuntata initial, ce sa mai, i s-au aliniat planetele perfect, ceea ce va doresc si voua, celor care asteptati note de inscriere si masini, bafta!

Si eu inca astept raspunsul de la AFM.

#279
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ce raspuns atepti tu de la AFM?

#280
Denver10

Denver10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.11.2007

 Chifteluta, on 18 mai 2022 - 13:36, said:

Ce raspuns atepti tu de la AFM?

Validarea cereri pentru rabla.

Edited by Denver10, 18 May 2022 - 16:09.


#281
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Cum stii daca AFM a validat cererea sau nu? Poti verifica undeva online sau doar daca intrebi dealerul?

#282
Denver10

Denver10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.11.2007

 Smarty, on 18 mai 2022 - 19:13, said:

Cum stii daca AFM a validat cererea sau nu? Poti verifica undeva online sau doar daca intrebi dealerul?

Dealer-ul stie raspunsul.

#283
alinushus

alinushus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 05.01.2004
M-a anuntat si pe mine dealerul ca mi-au aprobat dosarul la rabla, avans dat pe 25 februarie.

#284
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Daca din motive diverse dealerul nu este cooperant in ceea ce priveste inscrierea si rezervarea fondurilor RABLA se poate cere confirmarea rezervarii direct la AFM. In functie de cat de ocupati sunt vor raspunde mai repede sau mai tarziu. Folositi formularul de contact, le dati datele personale si le cereti sa va confirme ca sunteti inscrisi. Odata cu confirmarea veti primi numarul rezervarii si data la care a fost creata.

#285
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
buna idee!/
dupa ce avem confirmarea , care sunt pasii urmatori, daca nu se ocupa dealerul de casare? luam legatura cu REMAT sa ridice RABLEle? ce documente avem nevoie?

#286
Denver10

Denver10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.11.2007

 r_vlad, on 19 mai 2022 - 08:22, said:

Daca din motive diverse dealerul nu este cooperant in ceea ce priveste inscrierea si rezervarea fondurilor RABLA se poate cere confirmarea rezervarii direct la AFM. In functie de cat de ocupati sunt vor raspunde mai repede sau mai tarziu. Folositi formularul de contact, le dati datele personale si le cereti sa va confirme ca sunteti inscrisi. Odata cu confirmarea veti primi numarul rezervarii si data la care a fost creata.

Am deja o solicitare de acest gen si nu am primit nici un raspuns.

#287
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
In cazul meu am primit raspuns destul de prompt. Cateva zile lucratoare. E drept, totusi, ca nu am facut solicitarea in perioada de agitatie maxima cum e acum.

#288
wildii

wildii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.03.2007
Eu am accesat programul rabla pt un scuter de 125cc, am sunat astazi la dealer si am fost informat ca inca nu au primit aprobare de la AFM. Sper sa vina in curand, imi imaginez ca va mai dura ceva si cu casarea, scoasa masina de la impozit si radierea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate