Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Programele Rabla Plus si Clasic 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#253
p1073

p1073

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.10.2021

 r_vlad, on 21 aprilie 2022 - 20:44, said:

Are relvanta pentru topic ? Cu 5540 euro mai scumpa.
60990 eu pe mobile.de ps pt 204 cp cam multisor

#254
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Habar n-am despre ce vorbesti. Dar, da, n-as da 60990 eu pe 204 cp ;)

#255
p1073

p1073

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.10.2021

 r_vlad, on 21 aprilie 2022 - 21:24, said:

Habar n-am despre ce vorbesti. Dar, da, n-as da 60990 eu pe 204 cp Posted Image
mobile.de

 r_vlad, on 21 aprilie 2022 - 21:24, said:

Habar n-am despre ce vorbesti. Dar, da, n-as da 60990 eu pe 204 cp Posted Image
scuze.245 cp dar tot multisor la 60990 eu

#256
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 r_vlad, on 21 aprilie 2022 - 09:48, said:

Cf art 4 punct 4.1 producatorul se obliga

ş) în situaţia în care achiziţionarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa sa exclusivă, să ofere solicitantului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării valabilităţii notei de înscriere, posibilitatea achiziţionării unui autovehicul nou, din al cărui preţ de comercializare, cu TVA, se va scădea cuantumul ecotichetului;

In mod normal dealearul trebuie sa suporte valoarea rablei. El trebuie sa se ocupe de alta rabla sau sa ti-o scada din valoarea masinii.



#257
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
e ambigua legea... dar daca am dreptate: peste 300 de zile, aceeasi masina poate sa coste cu 10% mai mult, ceea ce depaseste costul la care s-a batut palma + 3.000 de lei o rabla

#258
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
Si mie mi-a expirat Rabla si Rabla + de anul trecut. Dar avand in vedere ca nu au marit pretul masinii (asa a fost stipulat in contract) nu mai mai cert cu ei si i-am pus sa caute alte 2 rable euro 3 (3000 ron bucata). Ce nu intelwg e ce se intampla cu dosarele expirate? Cum isi justifica AFM banii in plus de pe conturi ce trebuiau decontati oamenilor cu dosare expirate? Sau poate acei bani se pierd pe parcurs pe la cine stie ce partide, sefi etc.
Nu e normal ca eu sa imi casez masina anul trecut pt a lua una noua ai sa nu beneficiez de banii ce mi se cuveneau.

#259
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Kobra2602, on 23 aprilie 2022 - 00:09, said:

Nu e normal ca eu sa imi casez masina anul trecut pt a lua una noua ai sa nu beneficiez de banii ce mi se cuveneau.
Nu doar ca nu e normal, dar e chiar stupid.

#260
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 Kobra2602, on 23 aprilie 2022 - 00:09, said:

Si mie mi-a expirat Rabla si Rabla + de anul trecut. Dar avand in vedere ca nu au marit pretul masinii (asa a fost stipulat in contract) nu mai mai cert cu ei si i-am pus sa caute alte 2 rable euro 3 (3000 ron bucata). Ce nu intelwg e ce se intampla cu dosarele expirate? Cum isi justifica AFM banii in plus de pe conturi ce trebuiau decontati oamenilor cu dosare expirate? Sau poate acei bani se pierd pe parcurs pe la cine stie ce partide, sefi etc.
Nu e normal ca eu sa imi casez masina anul trecut pt a lua una noua ai sa nu beneficiez de banii ce mi se cuveneau.
O sesizare la Curtea de Conturi , alta la Protectia consumatorului, asa sa le dai de lucru !

#261
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Acesta ar fi calendarul sesiunilor Rabla+

Attached Files



#262
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Astea merg mana in mana cu rabla clasic ? Sau sunt calendare diferite ? Clasic se termina in mai-iunie bugetul si apoi pauza iar plus e suplimentat conform calendar !

#263
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Salutare. Din cunostintele mele se poate achizitiona profitand de rabla & rabla +, inclusiv o masina electrica second-hand daca are sub 5000km.

Acum intrebare mea este cum se poate achizitiona o masina din Germania - sa zicem Tesla 3500 km in bord  - profitand cumva si de reducerile rabla & rabla + ? E clar ca dealerul din germania nu o sa accepte tichetele respective.

#264
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
se poate doar de la dealerii din RO si doar masina folosita de teste. nu orice masina, de oriunde.
limita e de 6000km.
https://www.autoexpe...maxim-6-000-km/
dar asta era pt 2020..nu stiu daca s-a pastrat si in noua varianta a programului din 2022.

#265
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Pentru a veni în sprijinul solicitanților care vor să obțină finanțare prin Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto național (Rabla Clasic) și prin Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante din punct de vedere energetic (Rabla Plus), Administrația Fondului pentru Mediu a reconfigurat etapele de desfășurare a acestora ca urmare a modificării softului de înscriere în cadrul celor două programe.

🗓 Potrivit noului calendar, în perioada 13-31 mai 2022, se va defășura prima sesiune din noua configurație, timp în care persoanele fizice se vor putea înscrie în cadrul celor două programe prin intermediul dealerilor autorizați, iar persoanele juridice vor putea depune dosarele de finanțare prin accesarea aplicației informatice puse la dispoziție de AFM.

Attached Files



#266
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
https://www.g4media....in-1-iulie.html

#267
AndreeaPatriche

AndreeaPatriche

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2022
Buna ziua ,
Pe parcursul lunii Aprilie am primit dauna totala pentru masina mea , costurile unei eventuale reparatii fiind mai mari decat valoarea masinii(specific asta fiindca masina nu este lovita grav sau nereparabil ci doar puntea indoita).Eu practic pot repara masina si o pot pune din nou in uz daca doresc.Intrebarea mea este:aveti idee daca pot beneficia de programul rabla pentru casare fara sa iau alta masina la schimb avand in vedere ca este declarata "epava" ?
CHiar nu stiu unde m as putea informa si as fi interesata sa "ma scap" de masina ,daca primesc si bani e si mai bine:))
Multumesc frumos

#268
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Dacă e mai veche de 15 ani - statul oferă 3k lei pentru casare fără obligația de a cumpara alta mașina.
Dacă nu e, atunci se poate eventual casa și vinde dreptul de achiziție altei persoane.

#269
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
inteleg ca toate dosarele au fost depuse. a primit cineva confirmarea ca sunt OK? ca au fost acceptate..?
care sunt pasii urmatori?

#270
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
Dealerul ar trebui sa primeasca o nota de inscriere, care de cele mai multe ori nu ti-o trimit decat daca insisti expres. Sau il crezi pe cuvant.

Edited by Raresh20, 17 May 2022 - 09:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate