Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

De ce dacă îți plac automobilele ești normal, dar dacă îți plac biciclete și transportul în comun ești anormal?

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am scris un răspuns mai lung dar pe urma mi-am dat seama ca nu are rost.
Dar asa ca fapt divers ca tot folosești mult expresia asta, referitor la pasionați de transport în comun tocmai îmi fac cercetările pentru o mica expediție în primăvara depinzând totuși de condițiile pandemiei.
Încep cu explorarea liniei CFR 515 pana la Izvoarele Sucevei pe teritoriul ucrainean
https://ro.m.wikiped...voarele_Sucevei
Pe urma în funcție de ce găsesc în Ucraina
caut rămășițele proiectului Drumul Imperial din Bucovina apoi cu trenurile ucrainene ne plimbam pe ruta Cernăuți Lwow. Evident ca ne dam și cu tramvaiul pe la Lwow sau pe unde mai găsim. Sunt încă în faza de planificări sa vedem ce o sa iasă.

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdani.user, on 24 ianuarie 2022 - 18:44, said:

Majoritatea fetelor de 18 ani poate... Parerea astora te intereseaza pe tine?

Mai adaugă 10 ani şi cam acelaşi răspuns ai să-l obţii, deşi probabil din diferite motive.

#57
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Pe la 28 multe au deja familie, poate chiar copii. Nu mai sunt asa interesate sa le plimbi cu masini scumpe prin oras.

#58
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
@Kokoshmare, nu de pandemie ar trebui sa te temi, ci de nenea ala mare si rau de la Kremlin...

On: eu am probleme cu vederea si din aceasta cauza nu pot sa-mi iau permis. Dar imi plac masinile, ma intereseaza noutatile din domeniu si recunosc mai multe masini decat colegii mei care le conduc zilnic. Daca asta pare ciuva ciudat, nu stiu si nu-mi pasa :P

Din aceeasi cauza n-am invatat nici sa merg pe bicicleta. Deja imi era teama la circulatia de acum 30-35 de ani. Acum cativa ani am incercat sa ma dau cu bicla prin Herastrau, dar imi e prea teama sa nu cad. Insa bicicletele nu ma intereseaza dpdv al "sculelor". Ma uit doar la cursele de ciclism la TV :D

#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,570
  • Înscris: 15.06.2007

View Postonisifor12, on 15 ianuarie 2022 - 07:35, said:

. Mașini multe și proaste ce poluează mult.
Dar care in practica demonstreaza ca sunt mai eficiente decat transportul in comun.

Tot asa putem face versus intre apa din sticle de plastic si cea de la robinet..

View Postpufonel, on 24 ianuarie 2022 - 20:49, said:

...

On: eu am probleme cu vederea si din aceasta cauza nu pot sa-mi iau permis.  

...

Ma uit doar la cursele de ciclism la TV :D
:P cu sau fara ochelari?

#60
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Cu ochelari, altfel nu disting nimic.

De aceea nici n-am invatat sa merg pe bicicleta. Ma temeam ca nu vad o masina care vine din urma. Asta e, aici chiar nu pot schimba nimic, toti medicii la care am fost mi-au zis asta.

#61
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
A fost lejer traficul pe vremea grevei(remarcabil in special in zilele de joi si vineri cand in mod normal e aglomerat), ce concluzii putem trage de aici? :)

#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 erau mai multe tramvaie în circulaţie, mai puţine sensuri unicat unice, mai mult spaţiu de joacă. Ce concluzie tragem?    :rolleyes:

#63
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu tin minte prin anii 2000, cand au schimbat sinele de tramvai pe Mihai Bravu - Stefan cel Mare... mult mai bine s-a circulat cu masina anul ala, cat a durat lucrarea.  Si faceam Dristor - Dorobanti si retur de cel putin doua ori pe zi.
Deci trag concluzia ca cel mai bine ar fi sa se desfiinteze tramvaiele...   Posted Image

#64
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Posttfmercedez, on 24 ianuarie 2022 - 22:24, said:

Dar care in practica demonstreaza ca sunt mai eficiente decat transportul in comun.
Te alinți. De unde ai ideea asta?
Atâta timp cât scoți din ecuație poluarea, nu avem ce discuta despre eficiență.
Așa „mergi” cu elicopterul. E și mai rapid decât mașina. Că viteza, rapiditatea este ce contează, sau?

Edited by onisifor12, 26 January 2022 - 01:45.


#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,570
  • Înscris: 15.06.2007

View Postonisifor12, on 26 ianuarie 2022 - 01:45, said:

Te alinți. De unde ai ideea asta?
Atâta timp cât scoți din ecuație poluarea, nu avem ce discuta despre eficiență.
Așa „mergi” cu elicopterul. E și mai rapid decât mașina. Că viteza, rapiditatea este ce contează, sau?
ma alint? Wow?!
Pai inseamna ca ignori realitatea!
Daca nu ar fi cum zic eu, ar merge lumea doar cu autobuzul si tramvaiul.  Dar se pare ca prefera orice rabla proprie, pe care o au la dispozitie exact cand au nevoie de ea, cu toate dezavantajele aferente. Ca sa renunti la masina si sa adopti transportul in comun, trebuie sa atarne nasol in balanta avantajele si dezavantajele. Spre exemplu, sa fie dracie cu parcarile, gen cum e prin Budapesta sau Viena, unde nu apuci sa stai nici 10 minute fara sa te verifice politia, si nu ai voie mai mult de doua ore in acelasi loc, iei amenda daca nu ai parcat perfect aliniat la bordura, dara ai calcat peste marcaj etc.
Asta presupune ca parcarea pe un an costa aproape cat valoreaza masina. Atunci da, sportul cu detinerea masinii devine o chestie ca si fumatul.

Edited by tfmercedez, 26 January 2022 - 08:30.


#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKiloW, on 12 ianuarie 2022 - 18:33, said:

Mie îmi plac și mașinile și bicicletele sau trenurile. Probabil sunt bisexual Posted Image
Daca  folosesti cuvantul "probabil" - inseamna ca e grav! Macar tu sa stii sigur ce esti, (albastru, roz sau verde) si atunci e ok!


Cat despre subiect am mai zis:
Daca poti conduce acel ceva o sa iti placa mai mult (b) . Exemple:

a) Daca au foarte putini acel ceva - nu ai sanse prea mari sa conduci - nu simti nevoia sa o ai  (statie spatiala, avion Mig, Boeing )
b) Daca mai multi au acel ceva - si vezi ca "se poate"  - simti si tu o nevoie foarte mare sa o ai  (Porsche, BMW, SUV-uri in general, cabrio ./ copupe, Barci de lux)
c) Daca si mai multi au acel ceva si deja devine obiect comun - simti ca ai nevoie sa te folosesti sa mergi din A in B, sa cari cumparaturile, insa e bagatel ... (VW, Dacia, Opel, orice marca comuna, etc)
d) Daca  poti conduce numai in interes de serviciu (si nici aia nu e platit prea bine) + mai ai si responsabilitate + nu poti cara nici macar cumparaturile iara nu te intereseaza prea mult (dupa o anumita varsta):  (autobuz, tramvai, metrou, salvare)

Edited by MembruAnonim, 26 January 2022 - 08:49.


#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,570
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 25 ianuarie 2022 - 12:53, said:

În anii '90 erau mai multe tramvaie în circulație, mai puține sensuri unicat unice, mai mult spațiu de joacă. Ce concluzie tragem?    :rolleyes:

Ca orasele cresc, tara se urbanizeaza, din pacate fara nici o planificare. Actualmente , dezvoltatorii imobiliari au un singur scop: profit cat mai mare, adica pe parcela cumparata sa construiasca cat mai multe case/blocuri cu multe apartamente. Nu se tine cont de cai de acces civilizate, spatiu verde, trotuare, locuri in aer liber- parcuri, locuri de joaca, teren de sport fie el de fotbal, basket, orice.  Pe vremuri se gasea cate un loc unde tinerii puteau sa bata mingea.
Acuma nici macar locurile de parcare  nu se asigura pentru clientii care cumpara apartamente in noile constructii. Nici autoritatile nu se sinchisesc, sa impuna reguli, latimea strazilor, sa fie spatiu sa intre un autobuz pentru transport in comun, , apa, canal, gaz etc.
A cui e vina? A fraierilor care accepta conditiile, mai si fac credite ipotecare pana la pastele cailor ca sa cumpere la suprapret, niste locuinte din rigips carton.

#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBarboso, on 25 ianuarie 2022 - 15:31, said:

Eu tin minte prin anii 2000, cand au schimbat sinele de tramvai pe Mihai Bravu - Stefan cel Mare... mult mai bine s-a circulat cu masina anul ala, cat a durat lucrarea.  Si faceam Dristor - Dorobanti si retur de cel putin doua ori pe zi.
Deci trag concluzia ca cel mai bine ar fi sa se desfiinteze tramvaiele... Posted Image

Oare cam cât făceai de la Unirii la Romană cu maşina? (şi la data realizării pozei, adică cam 1960-1964 cred că limita de viteză în oraş era de 40-50 la oră).
Dacă ar mai fi fost tramvaie pe acolo, ce frumos ar fi fost pe acolo alea albastre.

Posted Image

Pe atunci erau prea puţine maşini (deci aglomerat transportul în comun), acum sunt prea multe (stai mult în trafic).
Mai rău e cu locurile de parcare (parcaţi ca nesimţiţii).
Eu când văd trafic liber în Bucureşti mă simt ca în... Rai!

Ambuteiaj de tramvaie, prin 1957-1958, pe acelaşi bulevard.

Posted Image

Oraş pentru oameni (cam 1959)... şi cu traficul din 1979 tot pentru oameni era.

Posted Image

Edited by djl, 27 January 2022 - 12:28.


#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu nu comparam cu 1900 toamna sau cu ce e azi.  Comparam cu exact aceeasi perioada, ce era inainte de desfiintarea (temporara a) tramvaiului, ce era cat n-au fost tramvaie si ce-a fost imediat dupa ce le-au dat iar drumul.

#70
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,570
  • Înscris: 15.06.2007
ala era bd Kiseleff? Una dintre cladiri mi-e cunoscuta, cred ca acolo e hotel Palas, de unde se vedea o parte din peisaj.

Defapt nu e nici una nici alta, era Hotel Ambasador de pe Magheru. Pusca mea, abea imi stiu strazile prin Timisoara, ce pretentii sa le stiu pein Bucuresti.

[ https://i.postimg.cc/dQXq9sj8/20220128-103503.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 28 January 2022 - 10:38.


#71
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Posttfmercedez, on 26 ianuarie 2022 - 08:29, said:

ma alint?
Da, te alinți. În continuare nu introduci poluarea în ecuație? O viață ai, bate-ți joc de ea că „toată lumea” face la fel, sau cum?

View Posttfmercedez, on 26 ianuarie 2022 - 08:29, said:

Dar se pare ca prefera orice rabla proprie
Exact ce spun, alint, comoditate. Că din lipsa taxării parcatului, că din sărăcie, e altă discuție.
Despre transportul în comun nu am nimic de comentat. De fiecare dată când îl folosesc nu mă dezamăgește. Indiferent de ora la care îl folosesc.

Edited by onisifor12, 29 January 2022 - 07:42.


#72
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,570
  • Înscris: 15.06.2007

View Postonisifor12, on 29 ianuarie 2022 - 07:41, said:

Da, te alinți. În continuare nu introduci poluarea în ecuație? O viață ai, bate-ți joc de ea că „toată lumea” face la fel, sau cum?

Exact ce spun, alint, comoditate. Că din lipsa taxării parcatului, că din sărăcie, e altă discuție.
Despre transportul în comun nu am nimic de comentat. De fiecare dată când îl folosesc nu mă dezamăgește. Indiferent de ora la care îl folosesc.
corect, cel mai bine ar fi daca omenirea s-ar sinucide, pentru ca natura sa se poata reface. Dar uite ca prefera sa traiasca in natura  tot mai distrusa de la o zi la alta.  
Poluarea va fi combatuta de la cap. Daca exista cap. Industria nu trebuie lasata sa mai produca si sa vanda lucruri care polueaza. Sa nu mai fie lasate firmele sa vanda apa si suc in sticle de plastic, sa nu se mai fabrice substante toxice, masini poluatoare etc.  Deocamdata suntem la faza cu interzicerea paielor si paharelor de plastic.

Ce mi-e ca poluam cu niste rable care la vremea fabricarii lor acum 15 ani erau considerate "ecologice"?
Ca centrala pe gaz polueaza, dar daca eram racordati la termoficare, faceam frigul in casa? Da, la Timisoara se inchid scolile nu din cauza covidului ci din cauza ca sunt 13-14 grade in sala de curs.  Deci se elimina  din trafic si o gramada de masini care aduc copiii la scoala.
Si da, prea putina lume isi duce copiii la gradinita sau la gimnaziu cu transportul in comun, insalubru, locul ideal pentru propagarea bolilor virale, pentru hotii de buzunare, etc. Masina personala este indispensabila, castiga timp, ofera confort, atata timp cat taxele si impozitele o permit. Cand parcarile vor fi foarte scumpe, atunci ce? O sa renunte lumea la masini. Si apoi o sa constate ca e gaura la buget.. si apoi vor scumpi impozitul pe imobile. Si daca viata va fi si mai roz,  probabil ca o alta generatie isi va baga picioarele in republica si se duc in afara tarii.
Deja sunt cateva sute de mii de copii de origine romana, nascuti in afara tarii, care nu se vor stabili in Romania, de bine ce este.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate