Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce dacă îți plac automobilele ești normal, dar dacă îți plac biciclete și transportul în comun ești anormal?

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Deci, de fapt nu ne „certăm”, ci vorbim aceeași limbă. Doar spun că mașina mică personală este dispensabilă în mai multe situații decât ne place să credem. Măcar în ceea ce privește mersul până la cumpărături la un kilometru când nu umpli portbagajul, luat copii de la școala din cartier de la un kilometru sau mai puțin. Sunt multe nesimțiri din astea ce pot fi evitate.
Mă „crucesc” pe bicicletă când văd coloanele alea de mașini, ambuteiaje de un kilometru chiar, intersecții blocate, ambuteiaje pe poduri, prin pasaje. Hai, dă-o-n colo de treabă, chiar nu pot fi evitate? Așa urgențe are toată lumea de acolo? Ore întregi în fiecare zi dus întors de la muncă etc., aberant, ilogic.

Și s-au și smecherit majoritatea, au niște skilluri de a conduce și privi pe telefon, ceva extraordinar. Când îi vezi, toți se inspiră, copiază ca la examen de undeva din partea de jos de lângă schimbătorul de viteze. Nici măcar nu îi vede nimeni.

#74
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postonisifor12, on 29 ianuarie 2022 - 16:33, said:

Deci, de fapt nu ne „certăm”, ci vorbim aceeași limbă. Doar spun că mașina mică personală este dispensabilă în mai multe situații decât ne place să credem. Măcar în ceea ce privește mersul până la cumpărături la un kilometru când nu umpli portbagajul, luat copii de la școala din cartier de la un kilometru sau mai puțin. Sunt multe nesimțiri din astea ce pot fi evitate.
Mă „crucesc” pe bicicletă când văd coloanele alea de mașini, ambuteiaje de un kilometru chiar, intersecții blocate, ambuteiaje pe poduri, prin pasaje. Hai, dă-o-n colo de treabă, chiar nu pot fi evitate? Așa urgențe are toată lumea de acolo? Ore întregi în fiecare zi dus întors de la muncă etc., aberant, ilogic.

Și s-au și smecherit majoritatea, au niște skilluri de a conduce și privi pe telefon, ceva extraordinar. Când îi vezi, toți se inspiră, copiază ca la examen de undeva din partea de jos de lângă schimbătorul de viteze. Nici măcar nu îi vede nimeni.
E și lumea prea comodă... La 500m-1km, poți merge lejer și pe jos.

Edited by Vlad_22, 29 January 2022 - 21:43.


#75
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
STB (ianuarie 2022): plin de boschetari, fără măști, care tușesc pana își varsă mațele.
Merci, NU!
Data viitoare, când mai las masina în service, îmi iau și bicicleta.

Cu metroul nu am mai mers de ani de zile.Sper ca e mai curat...

#76
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostYo-carman, on 30 ianuarie 2022 - 13:02, said:

STB (ianuarie 2022): plin de boschetari, fără măști, care tușesc pana își varsă mațele.
Merci, NU!
Data viitoare, când mai las masina în service, îmi iau și bicicleta.

Cu metroul nu am mai mers de ani de zile.Sper ca e mai curat...
De acord, însă să nu vă mai plângeți de trafic, lol...

#77
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postdjl, on 12 ianuarie 2022 - 17:07, said:

...în România dacă îţi plac bicicletele şi/sau îţi place transportul în comun, eşti văzut cam ciudat...

depinde si unde esti in viata.
daca esti la varsta in care copilaresti, nu e nicio problema.

daca esti la varsta in care ai o familie. e o problema.
o familie are nevoi, nevoi care nu pot fi mereu rezolvate daca nu ai o masina.

#78
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View PostYo-carman, on 30 ianuarie 2022 - 13:02, said:

STB (ianuarie 2022)
Liniștește-te cu generațizările astea, că minți prea tare. Spune o linie, o zonă, un interval orar. Nu vorbi de tot STB-ul de la toate orele; cine crezi că te crede?!

STB-ul este foarte civilizat și la periferie și în oraș. Chiar și interurban, tot civilizat este. Și când se fac ambuteiaje, este chiar și mai eficient decât mașinile mici, cât traseul îi rezervă linie separată comună pentru autobuz/tramvai/urgențe.

Edited by onisifor12, 30 January 2022 - 19:32.


#79
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Carmane, topicul este despre normalizarea deficientelor sau chiar ridicarea lor la rang de virtute, dupa caz.
E la moda.
Asta in caz ca nu te-ai prins.

Aia care chiar fac o alegere nu-s talibani.
Talibani sunt aia care nu-s in stare sa conduca ori din lipsa de aptitudini ori din lipsa de bani ori aia care de fapt nu se duc nicaieri cand ies din casa (casa care de obicei e a parintilor) si care n-au nicio obligatie. S-au gandit ca in felul asta scapa de stigma purtata de obicei de vietatile inutile.

Cand singura mea "alegere" a fost transportul in comun, l-am "ales".
Cand am avut de ales intre bicicleta si transportul in comun am ales in 90% din cazuri bicicleta. Inclusiv iarna.
Cand am putut alege si altceva, am ales ce a fost bun. Asta pt ca am putut.
Pe distante scurte merg cu rucsacul sau cu trotineta. Depind unde ma duc si in ce scop.
In rest, masina, evident.
Vreau sa imi iau din nou bicicleta pt ca ar avea din nou un rost.

PS.
Nu puteam intui mai bine treaba cu filmarea :D

View Postonisifor12, on 30 ianuarie 2022 - 20:13, said:

Cum îmi permit să-i zic unui nimeni de pe internet că minte, asta e întrebarea?
Ai poze, video ceva să dovedești că așa a fost pe tot acest traseu?
Și dacă a fost așa și mai rău ce? Înseamnă că tot STB-ul este așa?

Onisifore, ai aparatori la bicicleta?
Ai portbagaj?
Sau doar te plimbi pana nicaieri, bei un ceuc si vii inapoi acasa (la parinti) multumit de tine?

Un da sau nu e suficient dar si vrajeala sau facutul de spume la gura sunt un raspuns.

Si acum una grea. Daca ar fi o chestie de maxima urgenta, ai permis si minimile aptitudini necesare condusului?

PS. Vezi ca k carman e diliu pe aici dar IRL ai sanse sa ii zici sefu' cand o sa iti gasesti curajul sa te angajezi undeva.

Si nu e singurul ;)

Edited by underb, 30 January 2022 - 20:36.


#80
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Îmi trebuie masina pentru ca: în loc de 30-40 de minute la la serviciu cu mijloacele de transport în comun, fac 10 minute cu mașina, iar în yompul serviciului trebuie sa mai ies (după copii, treburi de serviciu etc.).
Biciclete am: o cursiera din carbon, full dura-ace (150Km la o tura nu sunt o problema), MTB (cu care ma dau pe coclauri când pot sau merg la serviciu), o cursiera din otel Puegeot din 1981 (cam 80% originala).



#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Terminati cu Flamingul stimati  tovarasi si tovarase al poporului !
La fiecare place ce vrea,  mie imi plac  BMW  urile, Avioanel,  autobuzele noi.
Am zis ca ne place ce vrem sa conducem !
De exemplu nu imi plac barcile,  vapoarele, taxiurile ... is naspa, nici trotinetele (is stiva de  inconstienti  cu 40 la ora prin trafic se strecoara langa roata mea)  ...

Dar vedeti?  Autobuzele imi plac, alea etajate si alea cu care mergi in concedii sa vizitezi in grup, eg. Meteora si restul unde nu vreau sa ma urc cu BMW ul.
De abia astept sa fiu iara pe un asa autobuz!  Chiar daca sunt alti turisti langa mine.
Plus in copilarie era fain cand cantam pe autobuz in cor: un elefant ! se legana ...

Edited by MembruAnonim, 30 January 2022 - 21:25.


#82
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
"Nu știu cum o fi situația în alte țări (deși probabil în S.U.A. e cam la fel), dar cel puțin în România dacă îți plac bicicletele și/sau îți place transportul în comun, ești văzut cam ciudat. Și nu înțeleg de ce. Adică parcă mersul cu bicicleta parcă ar echivala cu că ai o pungă din care tot curge gunoiul."

Mie și altora ne plac bicicletele. Și ne se uita nimeni ciudat la noi. Doar la djl! Ceea ce înseamnă că nu bicicleta sau autobuzul este de vina...
Pentru majoritatea oamenilor sunt doar "instrumente". O mica parte se victimizează,  iar o alta mica parte se alinta pe tema lor.
Adică e un non-subiect!

#83
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostYo-carman, on 30 ianuarie 2022 - 13:02, said:

STB (ianuarie 2022): plin de boschetari, fără măști, care tușesc pana își varsă mațele.
Merci, NU!
Data viitoare, când mai las masina în service, îmi iau și bicicleta.

Cu metroul nu am mai mers de ani de zile.Sper ca e mai curat...
eu bagam trotineta in portbagaj cand lasam masina la service. Asta pentru ca nu aveam chef sa merg 2 km pe jos. Si da, decat sa merg la comun, prefer pe jos.

View Postonisifor12, on 29 ianuarie 2022 - 16:33, said:

Deci, de fapt nu ne „certăm”, ci vorbim aceeași limbă. Doar spun că mașina mică personală este dispensabilă în mai multe situații decât ne place să credem. Măcar în ceea ce privește mersul până la cumpărături la un kilometru când nu umpli portbagajul, luat copii de la școala din cartier de la un kilometru sau mai puțin. Sunt multe nesimțiri din astea ce pot fi evitate.
Mă „crucesc” pe bicicletă când văd coloanele alea de mașini, ambuteiaje de un kilometru chiar, intersecții blocate, ambuteiaje pe poduri, prin pasaje. Hai, dă-o-n colo de treabă, chiar nu pot fi evitate? Așa urgențe are toată lumea de acolo? Ore întregi în fiecare zi dus întors de la muncă etc., aberant, ilogic.

Și s-au și smecherit majoritatea, au niște skilluri de a conduce și privi pe telefon, ceva extraordinar. Când îi vezi, toți se inspiră, copiază ca la examen de undeva din partea de jos de lângă schimbătorul de viteze. Nici măcar nu îi vede nimeni.
de unde stii tu ca toata lumea merge doar un km cu masina?  Cat din populatia limitrofa Bucurestiului are loc de munca la mai putin de 1km de casa? In Bucuresti au treaba majoritatea celor care au masini de Ilfov, adica o duzina de comune si orasele, care migreaza zilnic inspre oras si inapoi. La fel este si la Timisoara, sunt enorm de multe persoane care s-au mutat in satele  din imprejurimi, unii vin la serviciu de la 30 de km. Si sunt o gramada care au locul de munca si casa la periferia orasului, in zone diametral opuse, si trebuie sa strabata orasul de doua ori pe zi, pentru ca nici acuma nu are o centura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate