Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare aspirator robot

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Apartament, 3 camere + bucatarie + baie mica (baia mare are prag 5 cm), 65 mp, covoare de maxim 1 - 1.5 cm grosime, parchet, mocheta, praguri mici / inexistente, zona de sud a tarii (praf ca la balamuc).
Buget ideal: 900 - 1100 lei
Buget maxim: 1200 - 1300 lei
Ma intereseaza:
- fiabil si rezistent (sa nu se strice / uzeze periile / filtrele nasol in 6 luni)
- inaltime maxim 9 cm (spatiu sub pat 10 cm, 1 cm marja de siguranta)
Nu ma intereseaza:
- optiuni de fite: control vocal (Alexa/Google), salvare harti, virtual fence / no-go, anti-cadere etc.
- functia mop (cu apa)

Ce am gasit:
XIAOMI Mi Vacuum Mop 85081100 - 900 lei, resigilat 660-720 lei, producator OK, pret OK
ROBOROCK E4 - 1020 lei, producator OK
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Cleaner - 900 lei, resigilat 650 lei, producator OK, pret OK
Roborock E5 - 1250 lei
Neatsvor X600 - 1000 lei, putere mare, rating 5/5, producator necunoscut (?), inaltime 9.8 cm

#2
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
O sa fiu sincer, poate te ajuta...
Avem la birou unul, a fost 1500-1800 lei. Un living, o camera si o baie, in care sunt covor, nu prea mare, fara praguri.

Vorba noastra, cea mai proasta investitie posibila ever. Nu prea curata si am schimbat tot ce e nevoie la el.
Dupa el tot trebuie sa dai...

+ daca sunt cabluri se tot blocheaza ca un nebun :) Si intre scaune

Edited by GaBogdan, 11 January 2022 - 16:53.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca ai copchii, uita de el. Nu trebuie sa fie nimic pe jos (in afara de praf) ca sa merite.
Fara jucarii, fara cabluri, fara nimic...

Am primit un iRobot acum ceva timp si inca nu l-am scos din cutie. Nu cred ca imi va fi prea curand de folos...

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca luati mizerii , normal ca nu-s bune , n-au navigatie , harti , fac trasee aiurea , lasa apa etc .
Ieftin si bun nu exista ci doar ieftin si prost.
Am 2 de astea , cate una in ficare locatie si n-am cuvinte de repros !

Cainele il ignora dar se trage din calea lui.

Edited by BaXXXon, 11 January 2022 - 17:12.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 sandratoms1980, on 11 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Buget ideal: 900 - 1100 lei
Buget maxim: 1200 - 1300 lei

 sandratoms1980, on 11 ianuarie 2022 - 16:46, said:

zona de sud a tarii (praf ca la balamuc).

Niste filtre de aer iti vor fi mai utile.

#6
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Il recomand pe ultimu din lista ta.Are Lidar si cumva se descurca mai bine prin zona.Eventual poti sa il dai prin zone mai intunecate.Sa stii ca puterea nu prea conteaza.Un irobot I7 ar avea cam 1800 de PA si curata mai bine covoarele decat un roborock model mai vechi(nu S7 S7+ sau eventualul S7maxv ultra) ca are perii doar de cauciuc ,dar la ala mai zgaraie parchetul (depinde de sensibilitatea lui)Am vazut in teste si cu 4000 de pascali si erau cam panarama deoarece se invarteau prea puternic periile mici si imprastiau mizeria.

#7
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 BaXXXon, on 11 ianuarie 2022 - 17:12, said:

Daca luati mizerii , normal ca nu-s bune , n-au navigatie , harti , fac trasee aiurea , lasa apa etc .
Ieftin si bun nu exista ci doar ieftin si prost.
Am 2 de astea , cate una in ficare locatie si n-am cuvinte de repros !

Cainele il ignora dar se trage din calea lui.

Ce ai tu e lucru de calitate. Omul vrea ieftin si bun, ca un roman adevarat.

#8
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 GaBogdan, on 11 ianuarie 2022 - 16:53, said:

Avem la birou unul, a fost 1500-1800 lei. Un living, o camera si o baie, in care sunt covor, nu prea mare, fara praguri.
Vorba noastra, cea mai proasta investitie posibila ever. Nu prea curata si am schimbat tot ce e nevoie la el.
Dupa el tot trebuie sa dai...
+ daca sunt cabluri se tot blocheaza ca un nebun Posted Image Si intre scaune
Model?
Ce fel de mizerie? Adica se circula (de afara) mult sau doar 8 "ore de birou" ?
Mersi de sfat.

 underb, on 11 ianuarie 2022 - 17:08, said:

Daca ai copchii, uita de el. Nu trebuie sa fie nimic pe jos (in afara de praf) ca sa merite.
Fara jucarii, fara cabluri, fara nimic...
Am primit un iRobot acum ceva timp si inca nu l-am scos din cutie. Nu cred ca imi va fi prea curand de folos...
Nu sint copii, as fi specificat.
Cabluri si altele - chiar ar fi un motiv sa string /elimin si mai multe din astea, incerc cit mai minimalist.
Model iRobot? Nu-l donezi / vinzi?? :) :) :)

 BaXXXon, on 11 ianuarie 2022 - 17:12, said:

Daca luati mizerii , normal ca nu-s bune , n-au navigatie , harti , fac trasee aiurea , lasa apa etc .
Ieftin si bun nu exista ci doar ieftin si prost.
Am 2 de astea , cate una in ficare locatie si n-am cuvinte de repros !
Neah, la pretul ala nu-mi permit nici jumatate de robot !!!

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 sandratoms1980, on 11 ianuarie 2022 - 17:37, said:

Neah, la pretul ala nu-mi permit nici jumatate de robot !!!
Atunci vei lua ceva ieftin si dupa aia o sa deschizi iar topic in care sa te plangi ca nu este bun Posted Image
P.S. Exact ca si cu masina , e un lux nu o necesitate . Alternativa e lucru manual .

#10
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 underb, on 11 ianuarie 2022 - 17:24, said:

Niste filtre de aer iti vor fi mai utile.
Sa le pun unde?! Ah, ai presupun cumva ca am aer conditionat ?! Eh, nu am nici din ala.

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E dubios rău neatsvor, textul e pompos la greu. 4000mpa nu e mare șmecherie, oricum contează cum se aplică această presiune de aspirare, nu valoarea brută.
https://uk.eufylife....oducts/t2261211

#12
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 Nexus11, on 11 ianuarie 2022 - 17:28, said:

Il recomand pe ultimu din lista ta.Are Lidar si cumva se descurca mai bine prin zona.Eventual poti sa il dai prin zone mai intunecate.Sa stii ca puterea nu prea conteaza.Un irobot I7 ar avea cam 1800 de PA si curata mai bine covoarele decat un roborock model mai vechi(nu S7 S7+ sau eventualul S7maxv ultra) ca are perii doar de cauciuc ,dar la ala mai zgaraie parchetul (depinde de sensibilitatea lui)Am vazut in teste si cu 4000 de pascali si erau cam panarama deoarece se invarteau prea puternic periile mici si imprastiau mizeria.
irobot I7 este tot 2500 de lei, nu e cazul.
roborock S7 - deja am comentat.
Neatsvor X600 - il ai, l-ai vazut / testat undeva?

 BaXXXon, on 11 ianuarie 2022 - 17:39, said:

Atunci vei lua ceva ieftin si dupa aia o sa deschizi iar topic in care sa te plangi ca nu este bun Posted Image
P.S. Exact ca si cu masina , e un lux nu o necesitate . Alternativa e lucru manual .

Hai sa nu zicem ieftin, scump, bun, prost.
Hai sa zicem cel mai bun raport calitate / pret, la bugetul X.
E mai bine asa? Poate evitam polemicile astea, care, inevitabil, apar la orice produs, din orice domeniu.
Daca imi dai tu diferenta pina la 250, eu imi iau din ala scump de recomanzi tu.
Altfel, ce rost are sa ma apostrofezi, cind eu am spus clar ca atit am bugetul???
Pot sa ma screm cit vrei tu si sa ma *** in sus, ca tot nu pot sa-l dublez !!!

 BloodRa, on 11 ianuarie 2022 - 17:40, said:

E dubios rău neatsvor, textul e pompos la greu. 4000mpa nu e mare șmecherie, oricum contează cum se aplică această presiune de aspirare, nu valoarea brută.
https://uk.eufylife....oducts/t2261211

Da, am zis deja, producator necunoscut.
Ce e cu ala Robovac de 3000 de lei, ce sa fac cu recomandarea aia ???

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e recomandare, e doar un exemplu că alții nu fac atâta tapaj pentru 4000mpa.

#14
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Eu am Roborock S6 maxv.Ti-am recomandat unu asemanator cu roborock-ul meu.Ca e mai bun sau mult mai prost asta vezi tu.Teste le vezi pe youtube(daca e brand mai necunoscut asta e).Alea xiaomi vezi ca e acelasi lucru.Sunt si la Orange.Prin testele de pe net ar curata cat de cat bine covoarele.Doar ca se tot loveste si invata casa cam dupa vreo 3 utilizari.

#15
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 BloodRa, on 11 ianuarie 2022 - 17:49, said:

Nu e recomandare, e doar un exemplu că alții nu fac atâta tapaj pentru 4000mpa.
OK.

 Nexus11, on 11 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Eu am Roborock S6 maxv.Ti-am recomandat unu asemanator cu roborock-ul meu.Ca e mai bun sau mult mai prost asta vezi tu.Teste le vezi pe youtube(daca e brand mai necunoscut asta e).Alea xiaomi vezi ca e acelasi lucru.Sunt si la Orange.Prin testele de pe net ar curata cat de cat bine covoarele.Doar ca se tot loveste si invata casa cam dupa vreo 3 utilizari.
Scump si asta Posted Image
Da, deocamdata nu am cautat recenzii / teste pe youtube.
Se loveste - si problema ar fi ca..... se sparge carcasa??
Invata casa cam dupa vreo 3 utilizari - si problema ar fi ca..... n-am idee care ar fi.


Daca nu mai raspund, nu e panica: You can make 2 more posts until 12 January 2022 - 16:46. ;) :(

Edited by sandratoms1980, 11 January 2022 - 17:54.


#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La cât costă merita incercat. E drept că pe eMag nu vad cat e garanția, in UK chinezii dau 3 ani.

#17
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Mai zgaraie mobila la asta ma refer.Tot cam ce nu are "girofar" din ala deasupra(adica lidar) se foloseste de diferite camere si de anumiti senzori.Pana sa invete(unii retin mai repede sau mai incet) pot sa loveasca mai tare sau mai incet mobila.
Uite cam cum se mai poate lovi [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_ZpHxLJVf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nexus11, 11 January 2022 - 18:02.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt jucarii ineficiente si la 5000 lei, nu doar la 2500, si cu atat mai mult la 1000.

Nu merg pe covor, il mapeaza ca sa-l ocoleasca data urmatoare, si daca le pui manual pe covor par dezorientate si prima chestie care o fac e sa iasa de pe el si nu il acopera pe tot.
Poate merg pe o mocheta cu textura fina, daca ai noroc.
Parchetul il freaca de il lustruiesc kitschos, alta porcarie...
Nu aspira propriuzis, au niste perii rotative, si alea niste glume cu niste smocuri subtiri de plastic, iar canistra de praf are capacitate foarte mica, si filtrele la fel sunt mici si se incarca repede.
Makita are un model nou aparut mai destept decat cel anterior, fac ceva cat de cat, dar sare din buget de multe ori si nu as recomanda oricum decat daca esti miliardar si mai vrei o jucarie pt. pisica.

Cele portabile de mana cu acumulator, ca exemplu de putere, daca sunt bune dezvolta 11-12 KPA
11KPa - Makita DVC660, 8,2 KPa  - Makita DCL 282, 6,4 KPa - DCL 280, si so-so slab 3,6 KPa - DCL 180. DVC560 dezvolta 12 KPa.

2,5 KPa cat poate robotul ala de 2500 lei e o gluma proasta.

Edited by loock, 11 January 2022 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate