Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care din becuri economice e mai bun ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostPatefon, on 08 ianuarie 2022 - 21:41, said:

https://www.assets.l...23040-pss-en_sg

Pagina 2, dreapta, sus (power factor 0,5; minimul acceptat prin norme).

Eu le consider ca fiind foarte bune. La maica-mea, la tara, lumineaza constant in conditiile in care tensiunea variaza intre 170 si 190V. Alte becuri LED isi reduceau semnificativ luminozitatea (palpaiau ca un bec incandescent de pe vremuri la variatiile de tensiune).
Mersi, deci si Philips ale mele tot 0,5 au inseamna, adica toate Philips au 0,5, asa ca inmultesc cu 2 watajul scris pe ambalaj, si asa aflu cat inregistreaza contorul, ca asa ziceai pe pagina trecuta, ca la 12 Wh de fapt consuma 25 pe ora (in loc de 12). Daca era PF de 1, atunci ar consuma 12 Wh cat scria pe cutie, cam asa deduc, se inmulteste PF cu watajul scris de ei, si asa se afla cat inregistreaza contorul, corect ? Dar in mod normal trebuia sa spuna 25 nu 12, ca asta ne intereseaza, cat inreg contorul, nu ce arata ampermetru. Ca 25 Wh e consumul real.

La mine tensiunea e in jur de 230-240 V, cand am masurat cu ampermetru cat consuma becurile, aveam 235 V, niciodata n-a fost 190, dar eu sunt in Bucuresti.
Nici n-am stiut asta cu PF-ul, eu stateam cu gandul ca, consuma 12 Wh.
Ideea este ca becurile clasice, chiar consuma cat scrie, ca acolo nu ai PF.
Adica un bec economic de 1500 lumeni, consuma 25 Wh fata de unu clasic care consuma 100, cam asa.

Ma gandesc ce PF are celalalt bec pus de mine in poza care nu e Philips, adica ala "Start", ala e de 1500 lumeni. In mod normal pe cutie ar trebui sa scrie la orice marca de bec ce PF are zic eu.

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMinettoMatoi, on 09 ianuarie 2022 - 17:17, said:

Mersi, deci si Philips ale mele tot 0,5 au inseamna, adica toate Philips au 0,5, asa ca inmultesc cu 2 watajul scris pe ambalaj, si asa aflu cat inregistreaza contorul, ca asa ziceai pe pagina trecuta, ca la 12 Wh de fapt consuma 25 pe ora (in loc de 12). Daca era PF de 1, atunci ar consuma 12 Wh cat scria pe cutie,
Nope... consuma exact cat scrie, PF-ul 0.5 nu inseamna ca e un consum mai mare. Doar energia activa conteaza. Ca sa vezi cat consuma activ inmultesti cu 0.5 sau cat e pf-ul nu cu 2.

Uite un bec Philips de 13w testat acuma de mine:

Attached File  20220109_193406.jpg   144.53K   42 downloads Attached File  20220109_193439.jpg   213.87K   34 downloads

Dupa cum vezi 0.64 e PF-ul lui, de fapt daca ma gandesc bine ledurile cam 0.6-0.66 au, 0.5-0.55 e mai mult la cfl-uri si neoane.
Consum real (energie activa), 12.4W (13w rating pe cutie).

Edited by andreic, 09 January 2022 - 19:41.


#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Da, eu am inmultit cu 2 in caz de PF 0,5. Mda, deci becu tau consuma cat zice, inseama ca nu se inmulteste cat scrie ca consuma cu PF-ul ca sa afli cat inreg contorul.
Vad in poza ca, cutia becului arata ca e exact ce am luat si eu, doar ca echivalent de 40 W.

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdanciusergiu84, on 09 ianuarie 2022 - 00:04, said:

Ce parere aveti de LED-ul acesta: https://www.dedeman....000-k/p/1050801

Ma intereseaza sa imite lumina naturala deci un CRI bun.

Oare CFL-urile sa fie mai bune pentru ce vreau eu?

Ce face defapt PF, care e relatia lui in calitatea luminii?

Eu recomand https://store.yujiintl.com/ pentru CRI bun.
CCFL-urile pentru reptile au iar un CRI bun. Emit și un pic de UV care e bonus pentru sănătate, în special iarna.

#41
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postandreic, on 09 ianuarie 2022 - 19:31, said:

[…]
Attachment 20220109_193406.jpg
[…]

Frumoasa scula!

Se vede clar ca desi puterea activa este de 12,4W curentul consumat corespunde unui consumator rezistiv de 19,1W.

Din cate tin minte contoarele casnice inregistreaza puterea activa (KWh); deci PF nu conteaza la buzunar.

Diferenta este data de forma curentului consumat, care nu are nici o treaba cu o sinusoida:

Attached File  F477C4CC-E574-4DDC-8A1E-16037D17BF8B.jpeg   114.38K   23 downloads

Se vede pe osciloscop cum se incarca brusc condensatorul de filtraj (acel varf de consum). Cu cat acel varf e mai mare cu atat filtrajul este mai bun si variatia de luminozitate de la un ciclu de incarcare la altul e mai mica.

Cam asa arata un circuit de alimentare a LED-urilor:

Attached File  057782E0-5291-4840-8BE1-C6A4997F1478.jpeg   258.64K   23 downloads
Attached File  496D9EA5-64DC-426A-BB91-D2B230166CFE.jpeg   293.75K   22 downloads

#42
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postbenis, on 10 ianuarie 2022 - 12:24, said:

Eu recomand https://store.yujiintl.com/ pentru CRI bun.
CCFL-urile pentru reptile au iar un CRI bun. Emit și un pic de UV care e bonus pentru sănătate, în special iarna.
Adica sa dai 80 lei pe un bec ?! E enorm, ca 80 dolari vad ca-s 4 bucati acolo, nu se prea merita zic eu.

Patefon, si valorile mele date de ampermetru sunt corecte ? Adica inmultind cu tensiunea, ala e consumul inregistrat de contor ?

Edited by MinettoMatoi, 10 January 2022 - 16:02.


#43
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostMinettoMatoi, on 10 ianuarie 2022 - 16:00, said:

[…]
Patefon, si valorile mele date de ampermetru sunt corecte ? Adica inmultind cu tensiunea, ala e consumul inregistrat de contor ?

Datele sunt corecte.

Dar te doare la basca de Power Factor din punct de vedere consumator casnic. Contoarul inregistreaza KWh (puterea activa) nu KVAh (puterea reactiva). In cazul tau 15W nu 21W.

Incepi sa iei in calcul Power Factor cand dimensionezi inverter pentru instalatii solare. Pana atunci e doar un “bine de stiut”.

#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles, deci consuma cat scrie pe cutie si cat mi-a dat mie ampermetru, oricum am zis, pe ampermetru mi-a dat cam cat scrie pe cutie (dupa inmultirea U x I).

#45
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Am luat de toate se fie:

toate facute in China.
Surprins negativ de bazaitul facut de Philipsuri, setul de 3 nu prea se aude, unul si tiuie din ele, dar cel cu filament face ca un traf mic chinezesc, acesta deranjeaza intro camera linistita.

Am ramas placut surprins ca Hepol are PF trecut pe cutie, ce ciudat e sa vezi ca au acelasi amperaj dar puteri diferite, se vede clar de ce.

Attached Files



#46
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai mi se pare normal sa fie trecut si factorul de putere pe cutie. Daca bazaie nu e deloc bine, al meu cu filament nu bazaie ala de la "Start" ca firma zic, la tine e de la Philips vad becul cu filament.

Edited by MinettoMatoi, 11 January 2022 - 15:54.


#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPatefon, on 10 ianuarie 2022 - 13:17, said:

Se vede pe osciloscop cum se incarca brusc condensatorul de filtraj (acel varf de consum). Cu cat acel varf e mai mare cu atat filtrajul este mai bun si variatia de luminozitate de la un ciclu de incarcare la altul e mai mica.
Corect... de fapt au aparut tot felul de surse moderne low power care consuma in varfuri foarte scurte greu se masurat corect.

View PostMinettoMatoi, on 10 ianuarie 2022 - 17:49, said:

Am inteles, deci consuma cat scrie pe cutie si cat mi-a dat mie ampermetru, oricum am zis, pe ampermetru mi-a dat cam cat scrie pe cutie (dupa inmultirea U x I).
Ampermetrul obisnuit in curent alternativ cand nu ai o sarcina rezistiva pura te pacaleste.

Edited by andreic, 11 January 2022 - 19:00.


#48
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Probabil ca poate sa pacaleasca ampermetru in cazul ala, nu te contrazic. Dar aparatul ala masoara corect ? Te mai pacaleste ? Adica asta:

https://bjctools.ro/...nsaAilgEALw_wcB

Edited by MinettoMatoi, 11 January 2022 - 21:30.


#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pare oki. In alternativ pori masura precis becuri clasice si rezistente cu ampermetrul, dar cele cu consum nonsinusoidal dau erori.

Edited by andreic, 11 January 2022 - 21:48.


#50
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ptr alea cu consum nonsinusoidal nu erau aparatele alea de masura cu True RMS ?

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pentru voltaj e oki in general dar la curenti curba poate avea forme atipice pe care nu le poate interpreta bine, varfuri scurte dar intepate. Trebuie practic un multimetru cu frecventa mare de esantionare.

Edited by andreic, 13 January 2022 - 23:24.


#52
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles, mai greu sa gasesti multimetre cu rata mare de esantionare, nici macar nu scrie pe prospect daca ar avea sau nu.

#53
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Pana la urma ce becuri recomandati ? Ce marca si model ? Si de unde ? Osram de la Altex ?

Cati lumeni ? Cati wati ? Ce factor de putere ? Ce unghi ? ( fiindca becurile LED sint directionale )

Ce alti parametrii ?

Transparente sau opace ?

Cu soclu E27 .

Daca becurile LED sint acoperite de bule de sticla opace , trebuie sa fie transparente sau opace ?

Set 3 becuri LED OSRAM A100, E27, 13W, lumina neutra
https://altex.ro/set...cpd/BEC5819559/

View Postandreic, on 09 ianuarie 2022 - 19:31, said:

Nope... consuma exact cat scrie, PF-ul 0.5 nu inseamna ca e un consum mai mare. Doar energia activa conteaza. Ca sa vezi cat consuma activ inmultesti cu 0.5 sau cat e pf-ul nu cu 2.

Uite un bec Philips de 13w testat acuma de mine:

Attachment 20220109_193406.jpg Attachment 20220109_193439.jpg

Dupa cum vezi 0.64 e PF-ul lui, de fapt daca ma gandesc bine ledurile cam 0.6-0.66 au, 0.5-0.55 e mai mult la cfl-uri si neoane.
Consum real (energie activa), 12.4W (13w rating pe cutie).

@andreic ce aparat e acela care iti arata si factorul de putere ? Pentru ce il folosesti ?

View PostPatefon, on 07 ianuarie 2022 - 15:03, said:

Simpla judecata in Lumeni per Watt este paguboasa. Judecata in Lei per Watt este si mai paguboasa.

In primul rand trebuie sa tii cont de factorul de putere. Cei 12W declarati pe bec vin cu un factor de putere (notat cu PF in cele ce va urma) de 0,5 - 0,85 (in sipla traducere factorul de putere este un parametru care descrie cat va inregistra contorul fata de cata energie consuma in mod real, in realitate e mult mai complex si exprima cat de “frumos” consuma curentul electric). Cei 12W de pe cutia becului se traduc in 25Wh consumati pe contor la un factor de 0,5. Iar aici incepe balciul:
- Un bec LED cu PF mic asigura un confort vizual decent.
- Un bec LED cu PF mare si pret mic palpaie in draci si te chauneste (circuit electronic ieftin).
- Un bec LED cu PF mare si pret mare este alegerea cea mai confortabila.
- LED-urile, in timp, isi schimba spectrul de emisie. Un bec ce foloseste LED-uri ieftine in jumatate de an (maxim un an) va oferi o lumina ireala, ametitoare, va obosi ochii dupa jumatate de ora de citit.
- Tot in timp cantitatea de lumina scade dramatic. Dupa un an orbecaiam cu un corp LED echivalent ca dimensiuni cu un neon de 35W intr-o baie de bloc comunist.

Pe de alta parte, in camara (de exemplu) n-ai nevoie de mare calitate. Acolo poti utiliza o rapgiuga. In baie, unde te barbieresti, ai nevoie de lumina decenta pe timp limitat. Poti folosi un bec mediu calitativ. In camera de zi stai mult. Acolo ai mevoie de becuri calitativ superioare.

Personal folosesc LED-uri (Phillips eye confort) in dormitoare. Niste rapgiugi pe holuri si in debarale. In baie am remontat neonul vechi de 36W ( dupa nici un an de utilizare a unui neon LED). In camera de zi am 4 neoane de 22W doua calde, doua reci). Nu m-am putut acomoda la neoane LED.

- Un bec LED cu PF mare si pret mare este alegerea cea mai confortabila.

De unde stim ce Factor de Putere are becul LED daca nu-i trecut pe cutie ? ( si n-avem aparat sa masuram factorul de putere )

Ce marca si model de becuri recomandati ? Osram ? Philips ?

Putere Activa = W sau kW

Putere Aparenta = VA sau kVA

Putere Activa = U x I x Factor de Putere = W sau kW ( la sistem monofazat )

Attached Files


Edited by luk2011, 17 September 2022 - 12:45.


#54
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postandreic, on 09 ianuarie 2022 - 10:12, said:

Eu am schimbat vreo 5 de cand am becuri eco adica 2008... si am cam 20 in casa.


Asta nu gasesti decat la gamele premium de becuri, cri>85 si dinastea. Philipsurile au cam 80 cri astea accesibile iar chinezestile populare cam 70.

Care sint becurile din gama premium la preturi decente ? Sint si la Osram ? Sau doar la Philips ?

Unde e trecut CRI ? Indicele de redare a culorilor (CRI)

Edited by luk2011, 17 September 2022 - 13:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate