Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Care din becuri economice e mai bun ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am cumparat niste becuri economice de doua feluri:

Odata ca in acest link: https://www.led-conc...27-7w-260-grade

Si altele ca in acest link: https://www.led-conc...led-filament-6w

Care credeti ca sunt mai bune ? Dupa parerea mea primele au parte luminoasa mai mica dat fiind ca de la mijloc in jos becul are plasticul ala.
Iar celelalte cu filament sunt mai bune pentru ca becul lumineaza tot.

Consumul e mic la ambele, dat fiind ca am masurat eu cu ampermetru, e cam cum zic baietii pe cutie, cu unele diferente dar nu prea mari.

Ma gandeam daca la vreuna din categorii e lumina discontinua fata de becurile clasice cu filament, adica sa nu cumva sa dea dureri de cap la unii oameni.
Nu prea inteleg cum functioneaza becul ala cu filament din al doilea link, chestiile alea galbene au de fapt leduri f mici ? Am mai observat ca nu se prea incalzeste.
Care sunt mai durabile in timp ? Eu am luat cu lumina calda.

Plus la pret, eu am luat Philips cu 25 lei unul din Cora de 5,5 wati adica echivalent la 40 W clasic, dar am vazut si cu 7 lei pe net unde-s linkurile alea, o tine mai mult ala de 25 de lei ?
Nu ma pricep la asa ceva si de aia intreb despre ele.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Cele cu filament sunt de generatie mai noua . Am vazut ca au si balonul din sticla. Filamentul e format din microleduri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t3HpPikRDeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 06 January 2022 - 22:05.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Ambele sunt oki dar cele cu filament sunt usor mai eficiente din ce arati. Primul are 80lm per watt, 95lm per watt. E greu de zis cum sta cu rezistenta in timp.
Becurile moderne generatie mai noua Philips au peste 130lm per watt dar si costa mai mult.

Edited by andreic, 06 January 2022 - 22:11.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
intradevar folosesc pwm ca sa ajusesteze luminozitatea. deci da, ca si smartphonurile cu pwm o sa dea dureri de cap la unele persoane. la 100% luminozitate nu ar trebui sa fie probleme. cel mai bine vezi pe telefon, ca banuiesc ca nu ai osciloscop.

de obicei ledurile sunt rezistente in timp. philips a avut piata mult timp, dar au venit chinezii puternic:)

Edited by bobitad, 06 January 2022 - 22:23.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ăla stins.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 MinettoMatoi, on 06 ianuarie 2022 - 21:52, said:

....
cumpara osram si lasa porcariile pt fraieri.

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 bobitad, on 06 ianuarie 2022 - 22:22, said:

intradevar folosesc pwm ca sa ajusesteze luminozitatea. deci da, ca si smartphonurile cu pwm o sa dea dureri de cap la unele persoane. la 100% luminozitate nu ar trebui sa fie probleme. cel mai bine vezi pe telefon, ca banuiesc ca nu ai osciloscop.

de obicei ledurile sunt rezistente in timp. philips a avut piata mult timp, dar au venit chinezii puternic:)
Deci zici ca pwm folosesc ambele modele banuiesc adica din cele doua linkuri, deocamdata in cateva ore in care am aprins becul de ieri pana azi, n-am avut durere de cap, dar sa vedem.
La ce te referi cand ai zis "cel mai bine vezi pe telefon, ca banuiesc ca nu ai osciloscop" ?

arg, eu am luat philips, stiam ca si osram sunt bune dar n-am gasit la cora sun plaza ieri.

Oricum interesant cum s-au gandit astia sa faca becuri economice, ca sa plateasca omul curent mai putin (adica cum ar veni sa faca putina paguba la enel sau ce firme or fi prin lume), zic asa la general, nu de alta dar am zis, sunt becuri si de 5 lei economice, deci nu sa zici ca trebuie neaparat sa dai 25 lei pe unul, cat tine ala de 5 lei nu se stie insa.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
daca nu au reglaj de intensitate a luminii nu folosesc pwm, iar la 100% iar nu folosesc. ca pwm se foloseste tocmai ca pentru luminozitate mai mica. modele tale fiind simple, nu cred ca folosesc pwm.

ai articol aici: https://www.notebook...e.270240.0.html

pe telefon daca deschizi camera si o pui pe un perete luminat de led-ul tau ar trebui sa vezi cam asa ceva: https://youtu.be/fLoQuwsvWgk?t=136
pentru osciloscop citeste pe net.

Edited by bobitad, 06 January 2022 - 23:36.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Daca e frecventa mare la pwm nu se simte.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 bobitad, on 06 ianuarie 2022 - 22:22, said:

intradevar folosesc pwm ca sa ajusesteze luminozitatea. deci da, ca si smartphonurile cu pwm o sa dea dureri de cap la unele persoane. la 100% luminozitate nu ar trebui sa fie probleme. cel mai bine vezi pe telefon, ca banuiesc ca nu ai osciloscop.

de obicei ledurile sunt rezistente in timp. philips a avut piata mult timp, dar au venit chinezii puternic:)

Philips fabrica in China din anii '70, de aproape o juma' de secol.

Au de anul trecut in Kaufland Osram de 10W cu filamente LED, care dau lumina ca de 100W, 1521 lumeni, au si cslde de 2700K si semicalde-neutre de 4000K zise cool, si la ambele au si varianta clara si varianta opaca ( nu opal alb, doar opac), cu 100 K cicluri on/off, si 15 K ore, la 29 lei.
Eu pun cate 4 la o lustra, doua de 2700K si doua de 4000K.
Inainte foloseam CFLuri de 24W, Osram de 2700K si Silvania de 4000K tot de 100K cicluri si 10 - 15K ore
Nu mi s-a ars niciun CFL de 24W din cele de 10 -15 K ore.
Am unele Osram vechi de 6K ore de 20W care au cedat doua si in locul lor am pus LED filament, deci am si combinatii CFL cu LED filament.
Am si niste Osram CFL dulux pro de 10K ore 20W 2700K, din care a cedat unul singur, dar l-am desfacut si avea un contact usor oxidat pe placa de baza, l-am curat si lipit la loc si merge f. bine. Folosesc LED de 14W de 270 grade din 2013, Hepol de 3000K, care tine in continuare, insa inca am multe CFLuri bune care lumineaza f. bine de multi ani.


#11
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
@initiator: e important sa nu le pui in corpuri de iluminat inchise
caldura le omoara foarte repede

cu cat sunt mai ieftine, cu atat led-urile sunt fortate mai mult - "lumina" mai multa cu led-uri mai ieftine => curenti mai mari => temperaturi mai mari si durata de viata mai mica.

nenea se distreaza demontand becuri economice(printre altele): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XC0YPNJo6mA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Racirea LED-urilor la acelea tip "filament" se face prin cea de-a cincea dimensiune a Universului, probabil...Posted Image

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt mai eficiente, nu mai arunca atata caldura.

#14
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 andreic, on 06 ianuarie 2022 - 22:09, said:

Ambele sunt oki dar cele cu filament sunt usor mai eficiente din ce arati. Primul are 80lm per watt, 95lm per watt. E greu de zis cum sta cu rezistenta in timp.
Becurile moderne generatie mai noua Philips au peste 130lm per watt dar si costa mai mult.
La Leroy-Merlin  au becuri led cu o eficienta energetica de 120 lumeni per wat max 15 lei, plus garantie. Ce cumperi de pe net sunt bani aruncati. Eu in 12 luni am schimbat aproape toate becurile pe garantie findca  vrajeala cu 50 mii ore functionare nu tine.

#15
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Simpla judecata in Lumeni per Watt este paguboasa. Judecata in Lei per Watt este si mai paguboasa.

In primul rand trebuie sa tii cont de factorul de putere. Cei 12W declarati pe bec vin cu un factor de putere (notat cu PF in cele ce va urma) de 0,5 - 0,85 (in sipla traducere factorul de putere este un parametru care descrie cat va inregistra contorul fata de cata energie consuma in mod real, in realitate e mult mai complex si exprima cat de “frumos” consuma curentul electric). Cei 12W de pe cutia becului se traduc in 25Wh consumati pe contor la un factor de 0,5. Iar aici incepe balciul:
- Un bec LED cu PF mic asigura un confort vizual decent.
- Un bec LED cu PF mare si pret mic palpaie in draci si te chauneste (circuit electronic ieftin).
- Un bec LED cu PF mare si pret mare este alegerea cea mai confortabila.
- LED-urile, in timp, isi schimba spectrul de emisie. Un bec ce foloseste LED-uri ieftine in jumatate de an (maxim un an) va oferi o lumina ireala, ametitoare, va obosi ochii dupa jumatate de ora de citit.
- Tot in timp cantitatea de lumina scade dramatic. Dupa un an orbecaiam cu un corp LED echivalent ca dimensiuni cu un neon de 35W intr-o baie de bloc comunist.

Pe de alta parte, in camara (de exemplu) n-ai nevoie de mare calitate. Acolo poti utiliza o rapgiuga. In baie, unde te barbieresti, ai nevoie de lumina decenta pe timp limitat. Poti folosi un bec mediu calitativ. In camera de zi stai mult. Acolo ai mevoie de becuri calitativ superioare.

Personal folosesc LED-uri (Phillips eye confort) in dormitoare. Niste rapgiugi pe holuri si in debarale. In baie am remontat neonul vechi de 36W ( dupa nici un an de utilizare a unui neon LED). In camera de zi am 4 neoane de 22W doua calde, doua reci). Nu m-am putut acomoda la neoane LED.

Edited by Patefon, 07 January 2022 - 15:05.


#16
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Eu recomand Osram. Am cumparat de la Altex la preturi bune acum circa 2 ani, nu s-a ars niciunul pana acum. Erau seturi de 10, la circa 50 de lei. Din cele de 13w, cu 1521 de lumeni.

Acum cea mai buna oferta la ei e https://altex.ro/set...cpd/BEC5819559/ (ceva mai scump, mai mult de atat nu merita un bec de 13w).

#17
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j5v8D-alAKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un scurt film foarte interesant despre becuri si de ce nu se mai produc becuri calitative care reziste in timp asa cum rezistau multi ani in urma - mic spoiler: ceva conspiratie la mijloc.

Nu stiu ce sa zic despre raportul lumeni / watt. E cam aceeasi treaba cu puterea per litru la masini. cu cat scoti mai multi cai dintr-un litru, teoretic crapa motorul mai repede - vorbeste lumea.

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 Patefon, on 07 ianuarie 2022 - 15:03, said:

Simpla judecata in Lumeni per Watt este paguboasa. Judecata in Lei per Watt este si mai paguboasa.

In primul rand trebuie sa tii cont de factorul de putere. Cei 12W declarati pe bec vin cu un factor de putere (notat cu PF in cele ce va urma) de 0,5 - 0,85 (in sipla traducere factorul de putere este un parametru care descrie cat va inregistra contorul fata de cata energie consuma in mod real, in realitate e mult mai complex si exprima cat de “frumos” consuma curentul electric). Cei 12W de pe cutia becului se traduc in 25Wh consumati pe contor la un factor de 0,5. Iar aici incepe balciul:
- Un bec LED cu PF mic asigura un confort vizual decent.
- Un bec LED cu PF mare si pret mic palpaie in draci si te chauneste (circuit electronic ieftin).
- Un bec LED cu PF mare si pret mare este alegerea cea mai confortabila.
- LED-urile, in timp, isi schimba spectrul de emisie. Un bec ce foloseste LED-uri ieftine in jumatate de an (maxim un an) va oferi o lumina ireala, ametitoare, va obosi ochii dupa jumatate de ora de citit.
- Tot in timp cantitatea de lumina scade dramatic. Dupa un an orbecaiam cu un corp LED echivalent ca dimensiuni cu un neon de 35W intr-o baie de bloc comunist.

Pe de alta parte, in camara (de exemplu) n-ai nevoie de mare calitate. Acolo poti utiliza o rapgiuga. In baie, unde te barbieresti, ai nevoie de lumina decenta pe timp limitat. Poti folosi un bec mediu calitativ. In camera de zi stai mult. Acolo ai mevoie de becuri calitativ superioare.

Personal folosesc LED-uri (Phillips eye confort) in dormitoare. Niste rapgiugi pe holuri si in debarale. In baie am remontat neonul vechi de 36W ( dupa nici un an de utilizare a unui neon LED). In camera de zi am 4 neoane de 22W doua calde, doua reci). Nu m-am putut acomoda la neoane LED.
Eu din astea am luat, o sa atasez in poza, alea de 5 W (echilvalent la 40 W) sunt Philips deci fara filament (am pus numele fisierelor in asa fel sa-ti dai seama), si alea "Start" de 11 W sunt cu filament.
Pe fisierul 5,5 W fara filament 1 scrie cu albastru 60 W, aia nu iei in seama, am scris eu aiurea ieri.

Sa-mi zici o parere te rog, am pozat si partea cutiei cu clasa energetica, a costat cam 25 lei unul luate din Cora ieri Sun Plaza. Adica vreau sa stiu daca am luat bune, sau daca am luat din alea cu electronica proasta.
Nu vad PF pe undeva scris, sau poate nu m-am uitat eu bine.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate