Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

IRCC vs ROBOR pentru credite ipotecare Prima Casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#37
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Urmeaza sa merg si eu la banca zilele astea, sunt curios ce rezolvi @Nightdevil.

#38
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Am încercat recent o negociere la UniCredit, unde am un credit ipotecar încheiat acum 3 ani.

Mi-au spus că e imposibil să negocieze contracte, momentan. Benevol, m-au trimis la concurență.

#39
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Am primit raspuns de la Alpha Bank. Mai bine zis am sunat eu sa vad care e treaba pentru ca domnisoara consultant nu s-a obosit.

Niet. Nu se negociaza nimic. Nici perioada de dobanda fixa, nici dobanda fixa.

Asta e, ma mut la BCR.

#40
chriss80

chriss80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.06.2007
si eu ma aflu in aceeasi situatie, credit la Unicredit, dobanda cu Robor la 3 luni. Am intrebat acu ceva vreme (inainte sa ma documentez) de la un consultant de la banca daca ar merita sa refinantez creditul (tot la Unicredit) avand in vedere cresterea continua a Robor, mi-a zis ca nu merita ca si IRCC-ul "e tot pe acolo"...clar ca nu le prea convine sa isi schimbe lumea creditele "avantajoase" cu marja de Robor :)
Documentandu-ma in ultimele zile, am dat de oferta ING ipotecar (valabila pana in 15 martie), chiar daca nu esti client ING dobanda pare mai mica chiar si decat la BCR. Urmeaza sa merg sapt viitoare sa ma interesez..

ING Variabil 3,26%, (IRCC+2.09%)
ING 7 Fix 4,19% dobândă fixă 7 ani și din anul 8 dobândă variabilă 3,66% (IRCC+2.49%)
*La dobândă se adaugă 0,3% dacă nu închei o asigurare de viață, 0,1% dacă suma împrumutată este sub 400.000 de lei și 0,1% dacă nu ai o vechime de minim 2 ani în relația actuală cu ING.

#41
chriss80

chriss80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.06.2007
am fost azi pana la BCR sa ma interesez de oferta lor curenta. Consilierul cu care am discutat mi-a zis ca se schimba oferta curenta incepand cu data de 03.03.2022 (desi pe site apare ca fiind valabila pana in 30.03.2022) - avea ceva inside news.
Nu a putut sa imi spuna exact cum, dar stia de ex ca va creste dobanda pt rata fixa pe 10 ani cu 1,1%.

in alta ordine de idei mi-a solicitat o gramada de documente (e vb de o casa) -  care sunt 100% ca nu au fost solicitate cand am facut creditul initial cu cei de la Unicredit...cu birocratia vad ca stau destul de bine.
Nu cred ca am sanse sa ma incadrez in 3 zile, cate au ramas pana la schimbarea ofertei, asa ca nu imi ramane decat varianta ING sau CEC. Ma intereseaza un credit cu dobanda fixa, macar pt 5-7 ani, in ideea in care as refinanta pt o perioada de 10 ani. Daca mai stiti oferte de la banci cu dobanda fixa OK, va rog sa le mentionati intr-un post.

Ca si idee, la Unicredit, cea mai buna oferta pt dobanda fixa e momentan 6,15% (primii 5 ani). Momentan cu Robor am 5,19 tot la ei...refinantare la alta banca e singura solutie sa imi scad creditul si sa nu fiu legat de IRCC.

Edited by chriss80, 28 February 2022 - 15:43.


#42
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Tu nu trebuie sa ttermini cu semnarea actelor pana pe 3. Una e sa intrebi, alta e sa semnezi cu ei. Fa bine si semneaza cu ei cu oferta actuala. Dupa ce ai semnat, ai termen de vreo 2 luni, parca sa iti gasesti apartament

#43
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
In aceeasi situatie ma aflu si eu. Nu trebuie sa ajungi la semnarea contractului de credit pentru a ramane pe oferta curenta. Du-te la BCR si aplica pentru aprobare financiara. Din momentul respectiv ai 8 luni ca sa duci toate actele, sa ți se faca evaluarea imobilului si sa semnezi contractul de credit. Important este sa deschizi dosarul de creditare acum.

Edited by Nigh7D3vil, 01 March 2022 - 06:39.


#44
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Salut. Si eu sunt într-o situație asemănătoare. Credit la otp cu dobanda variabila (robor) , negociată prin broker la 2.4%+robor. suma ramasa undeva pe la 200000 de lei . Asa cum ati spus si voi as dori refinantare prin ircc mai ales ca as scuti in jur de 250 lunar la rata. La bancă mam6 interesat pt refinantare si daca 8n prima faza au spus ca nu se poate,dupa ce au văzut ca sunt cat de cat documentat au spus ca se poate totuși dar au alte condiții s8 că trebuie din nou toata documentația,(de parca dosarul nu e tot la ei). Acum intrebarea este daca voi ati reușit refinanțarea la o altă banca in condiții cat de cat ok? Ma gandeam la bcr, Raiffeisen sau ing. O sa programez si eu câteva vizite la banca zilele astea . Totusi sunt curios daca merita demersul, adica reluarea tuturor hartogariilor.ms

#45
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Eu maine ma duc sa semnez la BRD 4.3% fixa pe 8 ani, acum am 5.8 variabila la BT.
Include 50% asig de viata, nu vor sa renunte la ea.

Practic imi creste rata cu 50 lei la 2000 lei si scad creditul de la 26.5 ani (ramasi) la 20 de ani.

Cea mai buna oferta gasita de mine.

Mai gasisem la BCR 2.35 + IRCC dar sincer la cum arata IRCC zilnic, sunt comfortabil cu 4.3 fixa pe 8 ani(apoi 2.5+IRCC).

Edited by razzvann, 01 March 2022 - 15:40.


#46
chriss80

chriss80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.06.2007
@razzvann - oferta de la BRD cu 4,3 dobanda fixa merge si pt refinantare? Din ce am citit pe site, nu se acorda decat pt credite noi...poate am inteles eu gresit.
Cat de complicat a fost cu hartogaria?

Eu maine merg la ING, au oferta cu 4,29% (tot asa cu asig de viata inclusa) pt primii 7 ani.

La BCR am renuntat sincer pt ca mi-au cerut o documentatie f stufoasa, mai mult decat ce a solicitat Unicredit la creditul initial (e vb de o casa+teren, o gramada de dovezi de dezmebrare, intabulare etc.. practic dovada la fiecare document mentionat in CF..), plus consultantul parea asa...whatever, nu prea a fost interesat sa ofere solutii.

Edited by chriss80, 01 March 2022 - 16:05.


#47
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Abia maine o sa accept oferta.

Este refinantare, mai am doar un cost de 275 lei analiza dosar si ~2500 lei la notar schimbarea de ipoteca.

La alte banci erau si alte costuri.

#48
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
ircc-ul il ai la toate creditele noi. deci nu scapi de el

#49
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
nu si daca ai rata fixa vreo 10 ani si achiti creditul in acesti ani.

#50
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View Postrazzvann, on 01 martie 2022 - 15:36, said:

Eu maine ma duc sa semnez la BRD 4.3% fixa pe 8 ani, acum am 5.8 variabila la BT.
Include 50% asig de viata, nu vor sa renunte la ea.

Practic imi creste rata cu 50 lei la 2000 lei si scad creditul de la 26.5 ani (ramasi) la 20 de ani.

Cea mai buna oferta gasita de mine.

Mai gasisem la BCR 2.35 + IRCC dar sincer la cum arata IRCC zilnic, sunt comfortabil cu 4.3 fixa pe 8 ani(apoi 2.5+IRCC).
cum adica 50% asigurare?

#51
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
adica nu e full, nu acopera costul total al creditului.

#52
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Am fost si eu azi la Transilvania dar nu au optiune de rata fixa. Stiti unde ar fi mai ok cu rata fixa? O sa fixez o întâlnire si la bcr si ing

#53
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Verifica si cu un broker de credite. Ar trebui sa stie ofertele principalelor banci.

#54
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Nici la bcr nu au optiune pentru refinantare cu ipoteca.mai ramane in calcul ing si brd.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate