Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare designer interior

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Salut

In curând voi intra in posesia unui apartament de 3 camere, suprafața utila de 64mp.

Având in vedere ca am și doi copii mici pe care ii cresc împreuna cu soția, Doar noi doi fără ajutor, nu prea o sa avem timp sa facem planuri in a aranja viitoarea locuința.

De aceea vreau sa apelez la un designer interior sa gândească la organizarea și planul casei.

Aveți recomandări de care sunteți multumiți ?

PS: In București ma interesează.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ce designer, cînd  ai doi copilași mici care de la 11 luni, 12 luni, un an, vor tatona terenul, vor ciocăni cu jucării dure în pereți, în mobilă, apoi vor scrie pe mobilă, pe pereți, cu creioane și carioci?!  🤣

Pare glumă ce întreb... dar, tu vorbești serios?!

Iei niște lemne din Ikea.
Apoi, cînd sînt controlabili și înțeleg, chemi designer  😉

Edited by crisstonne, 05 January 2022 - 00:18.


#3
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Nu prea ai înțeles ce am scris/cerut.

Eu vreau organizarea in camere a elementelor, nu ce mobila mdf și nu știu ce aparatura. Spațiu fiind mic, am nevoie de niște sfaturi de ex; unde pot pune frigiderul, mașina de spălat rufe, uscător rufe, canapele, paturi pentru copii (cum e bine sa le pui)

Edited by Sonic3R, 05 January 2022 - 00:41.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am înțeles, dar designul o să coste mai mult ca mobila.
Poate nu contează, nu știu.

În principiu, camera copilașilor o faci cît mai simplă, fără mobilă colțuroasă.
Nu durează mult și vor explora, nu trebuie să se accidenteze.

Bucătăria nu mai are legătură cu ei.
Aia o faci să fie ergonomică pentru doi adulți, ,,triunghiul " ergonomiei, știi tu, sau cauți pe gogu''  și afli  😉
Pînă la vîrsta actuală, (a ta și a soției), sigur ați mai stat într-o casă/bucătărie & etc.

L.E. Dar știi ceva, scuze de sfaturi, caută un designer mai bine  😉

Edited by crisstonne, 05 January 2022 - 01:07.


#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Deci...crisstonne...m.am uitat de curiozitate la preturile catorva designeri, primii care au iesit la cautarea google. Au preturi intre 250 si 700 euro pe camera, in functie de ce pachet alegi, nu este chiar un capat de lume raportat la valoarea ap si al costului renovarii. Probabil ar plati 1000-1800 euro pentru ce are initiatorul nevoie. Mult, putin, el stie.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 crisstonne, on 05 ianuarie 2022 - 00:13, said:

Ce designer, cînd  ai doi copilași mici care de la 11 luni, 12 luni, un an, vor tatona terenul, vor ciocăni cu jucării dure în pereți, în mobilă, apoi vor scrie pe mobilă, pe pereți, cu creioane și carioci?!  ��
Pare glumă ce întreb... dar, tu vorbești serios?!
Iei niște lemne din Ikea.
Apoi, cînd sînt controlabili și înțeleg, chemi designer  ��
Correct.
Baistrucii mei au.... 24 si 32 de ani. Inca mai sunt urme in casa de cand erau bebei.
Designer.... uf. Sa alegi... bine. Am luat designer pt casa de la tara, pentru 3 bai. Am platit un avans de 1000 de lei. Cand am vazut primele randari i-am sters numarul din telefon.

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Sonic3R, on 05 ianuarie 2022 - 00:39, said:

...
unde pot pune frigiderul, mașina de spălat rufe, uscător rufe, canapele, paturi pentru copii (cum e bine sa le pui)

Cine va locui acolo, voi sau ... "dizainarul" ?

 Namidee, on 05 ianuarie 2022 - 04:18, said:

Deci...crisstonne...m.am uitat de curiozitate la preturile catorva designeri, primii care au iesit la cautarea google. Au preturi intre 250 si 700 euro pe camera, in functie de ce pachet alegi, nu este chiar un capat de lume raportat la valoarea ap si al costului renovarii. Probabil ar plati 1000-1800 euro pentru ce are initiatorul nevoie. Mult, putin, el stie.

Pe langa pretul platit designer-ului, va trebui luat in calcul ca tot mobilierul (si accesoriile, plus electrocasnicele, tabloaie, covoare, etc ..) vor fi mai scumpe (spre dublu), ca "dizainarii" nu stiu sa lucreze cu produse "de serie".

 Sonic3R, on 04 ianuarie 2022 - 23:02, said:

Salut

In curând voi intra in posesia unui apartament de 3 camere, suprafața utila de 64mp.

Având in vedere ca am și doi copii mici pe care ii cresc împreuna cu soția, Doar noi doi fără ajutor, nu prea o sa avem timp sa facem planuri in a aranja viitoarea locuința.

De aceea vreau sa apelez la un designer interior sa gândească la organizarea și planul casei.

Aveți recomandări de care sunteți multumiți ?

PS: In București ma interesează.

Eu sper totusi ca ai vrut sa te lauzi si nu stiai cum.  Chiar sper.

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Eu sunt mai strans la punga..
https://tettu.ro/pro...esign-interior/

#9
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
@moderatori, Închideți acest topic ca numai off-topic se discuta aici.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pune mana pe internet si cauta firme de proiectare locuinte.Ei iti vor recomanda ceea ce doresti.

Off-topic-ul este generat insa de cerinta ta.Pentru ce ai acolo nu-i nevoie de designer.Arunci banii de pomana.Este vorba pana la urma de 64 mp,nu de 64.000 mp.
Un dulap/raft pentru haine,cate un pat/canapea/somiera in fiecare camera,o masina de spalat,un frigider si de restul maruntis.Ce-i asa mare scofala de aranjat?
Iti incarci incaperile cat mai putin,sa ai loc de trait.Si zugravesti in culori deschise,sa te bucuri de viata.

#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Stiu despre ei, cei de mai jos, de pe un blog de specialitate. Spor!

https://www.inovadesign.ro/

"Pentru noi, nu exista proiect “prea mic” pentru ca tratam fiecare spatiu ca si cum ar fi al nostru. Iti gestionam bugetul astfel incat sa te incadrezi in el pentru ca avem furnizori pentru orice ai nevoie si lucram cu tine indiferent de stadiul in care se afla proiectul."

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
stiu pe cineva care a lucrat recent cu delta studio, sunt in zona mai de buget. de partea de design au fost multumiti, la implementare insa au cam avut probleme. s-au rezolvat, dar cu timp pierdut. da-le un telefon si cere-le o oferta de pret, vezi cum stai.

#13
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Ai putea incerca pe IKEA sistemul lor de planificare, faci proiecte pentru diverse incaperi si vezi ce, unde si cum se potriveste - gratuit.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Stefi_R, on 05 ianuarie 2022 - 11:45, said:

Ai putea incerca pe IKEA sistemul lor de planificare, faci proiecte pentru diverse incaperi si vezi ce, unde si cum se potriveste - gratuit.

Bravo, așa am făcut de curînd, ca să proiectez bucătăria.
Apoi, ca să îmi dau seama cît mai bine cam cum arăta, am rugat un coleg de forum să mai umble la proiect, să insereze culoare, modelul de faianță, volume, etc.

A ieșit în realitate foarte aproape de proiect, nu am avut surprize.

Dar, a ajutat și imaginația soției, și a mea, în momentele alea cînd doream să inserăm un obiect în plan, și ne spuneam părerea, merge/ nu merge chestia aia, dă bine/ nu dă bine forma aia.

#15
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Corect @crisstonne, exact asa am facut si noi (sotia, fiica si cu mine), cand am receptionat garsoniera fetei; bine, ea (fiica) a ales tot, a facut proiectul si toate cele; noi (ai batrani) cu banul si eu cu montatul ;)

A iesit destul de bine, modulele lor s-au incadrat rezonabil in spatiul bucatariei.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Da, dar colegul @Sonic3R spune că nu are timp, cade varianta să se ocupe el sau partenera.

Posibil să apeleze la designer, dar nah, tot trebuie să ai timp să discuți proiectul, de cîteva ori, că altfel, cine știe ce design ușchit face designerul, dar puțin practic pentru copilași.

Este relativă rezolvarea cu designer, dar da, este o cale.
A primit deja cîteva recomandări, să sperăm că se descurcă  :peacefingers:

L.E. Apoi, nu are nimeni idee, pînă nu se apucă, cîte încurcături și modificări se produc pe parcurs, la noi au fost destule, iar unele nu pot fi rezolvate decît de către proprietar.

#17
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 crisstonne, on 05 ianuarie 2022 - 01:04, said:

Am înțeles, dar designul o să coste mai mult ca mobila.

Pe mine m-a costat 1000 eur design-ul. Mobila mult mai mult. Si sunt multumit. Tot 64 mp, tot 3 camere si cand ne-am mutat cel mic avea 4 ani. Deci e ok, nu e de speriat.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Sonic3R, on 05 ianuarie 2022 - 09:28, said:

@moderatori, Închideți acest topic ca numai off-topic se discuta aici.
stimate colegule, rare topicuri am vazut cu asa de putin off-topic.
Si din cate ii cunosc eu pe colegii care au postat, cam toti vorbesc din experienta proprie, nu isi dau cu parerea aiurea ca au auzit ei vreun folclor pe undeva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate