Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Respectul si demnitatea Politiei Romane

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
840 replies to this topic

#631
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 24.11.2006
@Mihaitza07: Cine a zis ca n-au zis ca nu merg? Bravo lui, dar cu o floare nu se face primavara, asta trebuie sa intelegi. Ca sunt si oameni onesti si buni profesionisti printre ei? Foarte adevarat! Am spus eu ca nu-i asa si ca n-ar trebui sa existe exemple de genul celor date de tine?

Edited by un_el, 11 January 2023 - 12:57.


#632
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

 Mihaitza07, on 11 ianuarie 2023 - 12:48, said:

Un poliţist din Bucureşti a sărit în Dâmboviţa pentru a salva o femeie care încerca să se sinucidă: "Intru!". Atât i-a spus colegului său

https://www.digi24.r...-moment-2211211

Astea nu merg pe aici, a ?
Cand nu iesi din casa cu zilele ca sa faci cat mai multe postari pe forum despre frustrari la adresa lor, dandu-te si intersant si smardoi e dumnezeiesc. Politistul ala la 51 ani ( nu 40 cum scriu "inteligentii" care le stiu ei pe aici ca se iese la pensie si cu pensie speciala ) a sarit in Dambovita la 5 grade afara, are o constitutie la care astia cu mii de posturi in 2 ani, n-au visat vreodata sa aibe si nici degetelele nu le-ar scoate din buzunar cu manusi la temperatura aia, d-apai sa le bage si in apa.
E greu si doare cand altii sunt cineva si sunt capabili de ceva, nu ?

 un_el, on 11 ianuarie 2023 - 12:54, said:

@Mihaitza07: Cine a zis ca n-au zis ca nu merg? Bravo lui, dar cu o floare nu se face primavara, asta trebuie sa intelegi. Ca sunt si oameni onesti si buni profesionisti printre ei? Foarte adevarat! Am spus eu ca nu-i asa si ca n-ar trebui sa existe exemple de genul celor date de tine?

Ai vazut vreo postare pozitiva aici ? Pana acum sunt 36 de pagini pline de frustrari menite sa aduca cat mai multe posturi in palmares celor enumerati mai sus.
Ceea ce trebuie sa intelegi este ce am scris, realitatea !

Edited by Mihaitza07, 11 January 2023 - 13:01.


#633
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
A sărit in apă după ce a fost la pensat sau după ce s-a intalnit cu interlopii sa negocieze o pace, ceva?

#634
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,926
  • Înscris: 21.03.2020

 Mihaitza07, on 11 ianuarie 2023 - 13:00, said:

Ai vazut vreo postare pozitiva aici ? Pana acum sunt 36 de pagini pline de frustrari menite sa aduca cat mai multe posturi in palmares celor enumerati mai sus.
Ceea ce trebuie sa intelegi este ce am scris, realitatea !

Buna intrebare.
Din pacate politistii corupti ii necinstesc si pe cei corecti...

Quote

Why do police departments keep bad cops on the force when bad cops are constantly burying good cops in reputation?
Are good cops afraid their reputations will suffer if they report bad cops to internal affairs?
Why do good cops protect the unreasonable actions of bad cops? Why don't those in charge fire cops that can't do the job without making all cops look bad?
Why do good cops suddenly all disappear every time bad cops do something bad?
etc...

se pare ca problema e la nivel mondial, nu doar la noi

Edited by GlCA_Contras, 11 January 2023 - 13:52.


#635
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 24.11.2006
Un mic amanunt, care a scapat:

Quote

Cosmin, un pompier de 51 de ani, cu 17 ani de experiență în Poliție...

La inceput a fost pompier dupa aceea s-a facut politist. Cred ca lucrul asta spune multe.

O alta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYDNVGXDfkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la minutul 9:23 incolo e savuros dialogul: spuneti-mi mie un text de lege care imi interzice sa filmez intr-o institutie publica. Raspuns: pai uitati nu stiu sa va spun un text de lege. Suna seful: Sefu' ma ajutati putin cu... Am mai avut o speta... Posted Image Bai ej' nebun, imi interzici sa filmez intr-o institutie publica dar nu stii textul de lege. Posted ImageTrebuie vazut pana la sfarsit tot videoclipul.

Edited by un_el, 11 January 2023 - 14:07.


#636
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Se specifica in articol că știrea este preluată de pe contul de Facebook al poliției. Deci postări care să îmi provoace greata mai mare ca alea de PR de pe contul de Facebook al poliției mai rar în cazul meu.
Respectul vi-l câștigați prin interacțiunile cu cetățenii care vin la voi cu probleme, nu cu mizeria de PR.

#637
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,926
  • Înscris: 21.03.2020

 un_el, on 11 ianuarie 2023 - 14:03, said:

Un mic amanunt, care a scapat:

La inceput a fost pompier dupa aceea s-a facut politist. Cred ca lucrul asta spune multe.
O alta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYDNVGXDfkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De la minutul 9:23 incolo e savuros dialogul: spuneti-mi mie un text de lege care imi interzice sa filmez intr-o institutie publica. Raspuns: pai uitati nu stiu sa va spun un text de lege. Suna seful: Sefu' ma ajutati putin cu... Am mai avut o speta...  Bai ej' nebun, imi interzici sa filmez intr-o institutie publica dar nu stii textul de lege. Trebuie vazut pana la sfarsit tot videoclipul.

Bravo doamnei politist... Responsabila si cooperanta!

Edited by GlCA_Contras, 11 January 2023 - 14:22.


#638
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

 persona695, on 11 ianuarie 2023 - 13:49, said:

A sărit in apă după ce a fost la pensat sau după ce s-a intalnit cu interlopii sa negocieze o pace, ceva?
A întreprins o acțiune și a salvat o viață.
Tu , cu mânuțele alea, în afară de a posta pe forum, ești capabil de ceva ? Nu mai zicem de sărit în apă ca și în cadă pui colacul..

 GlCA_Contras, on 11 ianuarie 2023 - 13:52, said:



Buna intrebare.
Din pacate politistii corupti ii necinstesc si pe cei corecti...


se pare ca problema e la nivel mondial, nu doar la noi
Tocmai asta e și ideea. Hai sa vedem și lucruri bune, care cintesc și nu numai uscaturile sa le dam exemple ca să formam opinii. Cum de altfel ai și spus ca este peste tot în lume, nu doar la noi. Și asa este și normal și se întâmpla în orice domeniu.
Până la urmă e un topic generalist sau prin titlu se definește " defăimarea, disrepectul, frustrarea și toate neregulile și greșelile ( din ) Poliței Române ?

Edited by Mihaitza07, 11 January 2023 - 15:16.


#639
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Te ataci ca un milițian, milițiene. Vezi că dacă ești milițian trebuie sa spui dinaint, este ilegal sa ascunzi lucrul asta.

#640
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
:)))) Doare frustrarea aia nu ? O mai duci mult ?
Vezi ca ai treaba și nu știi, pe Șoseaua Berceni Nr 10 în Secorul 4 din București.

#641
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,926
  • Înscris: 21.03.2020

 un_el, on 11 ianuarie 2023 - 14:03, said:

O alta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYDNVGXDfkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la minutul 9:23 incolo e savuros dialogul: spuneti-mi mie un text de lege care imi interzice sa filmez intr-o institutie publica. Raspuns: pai uitati nu stiu sa va spun un text de lege. Suna seful: Sefu' ma ajutati putin cu... Am mai avut o speta... Posted Image Bai ej' nebun, imi interzici sa filmez intr-o institutie publica dar nu stii textul de lege. Posted ImageTrebuie vazut pana la sfarsit tot videoclipul.
Asta e mai bun - are si elemente de stand-up geniale Posted Image Omu e auditor profesionist as putea spune... face misto deTavi Pertea ala care se vrea concurentul lui Godina

Edited by GlCA_Contras, 11 January 2023 - 20:22.


#642
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 24.11.2006
Stiu despre ce este vorba, l-am urmarit deja, dar am spus ca nu-i relevant in contextul de fata.

#643
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Robert_Kiran, on 08 ianuarie 2023 - 15:41, said:

Politia romana este egala cu zero. Copy/paste de pe o alta postare a mea:

Comandat un acumulator Parkside de pe olx. Când încă era livrarea gratis (luna trecuta). Deschid coletul, acumulatorul era frumos acolo. Plătesc, plec în casa. Il las vreo 2 ore sa se acomodeze cu temperatura apoi îl pun pe incarcator. Led rosu aprins. În manualul incarcatorului smart de la Parkside scrie ca dacă ledul rosu e aprins, acumulatorul e defect. Sun omul ii spun pățania. Sa îl mai las în incarcator. Il las vreo 3 ore. Led rosu tot aprins. Sun omul, ocupat. Mi-a dat Block. Sun de pe telefonul soției, răspunde. Ii spun situația. Sa îl las in pace ca el e ocupat cu împachetare colete. Nu are timp de mine. Și îmi închide telefonul.
Am fost la politie sa depun plângere. Le-am explicat ce și cum. Ei nu au ce sa facă. Sa contactez un avocat sa îl dau în judecată. Nici măcar plângere scrisa nu m-au lăsat sa fac. Erau supărați ca i-am deranjat!
La un avocat simpla consultanta (adică sa stea de vorba cu tine) costa 100 de lei. Iar acumulatorul costa 200. M-am resemnat, ca nu am ce face. Am acceptat pierderea de 200 de lei.


Deci daca vrei sa faci o plangere de inselaciune la Politia Romana, acestia vor refuza si te vor trimite sa dai in judecata civil pe respectivul. In Romania nu ai timp de judfecati, ai serviciu, patronul nu te lasa sa pleci de la munca. Tarifele avocatilor sunt imense, deci nici vorba de judecata civila. asa ca Romania e patria hotilor, puteti fura linistit ca politia e degeaba. M-am convins pe pielea mea!

Ce naiba treabă are poliția cu speța ta civilă ?

Te au îndrumat unde trebuie, ce faci tu in continuare e alegerea ta.

Faceți voi tot felul de combinații pe OLX și apoi, să vina poliția să vă descurce țepele voastre...

Când cumperi lucruri sh îți asumi niște riscuri, nu ?
A dat omul garanție ca să îl acuzi de înșelăciune ?

 persona695, on 11 ianuarie 2023 - 15:57, said:

Te ataci ca un milițian, milițiene. Vezi că dacă ești milițian trebuie sa spui dinaint, este ilegal sa ascunzi lucrul asta.

Ce face mă ?

Postezi și tu un text de lege în care să scrie că un polițist trebuie să și decline calitatea când postează pe un forum  ?

#644
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

 yekun, on 11 ianuarie 2023 - 21:24, said:



Ce naiba treabă are poliția cu speța ta civilă ?

Te au îndrumat unde trebuie, ce faci tu in continuare e alegerea ta.

Faceți voi tot felul de combinații pe OLX și apoi, să vina poliția să vă descurce țepele voastre...

Când cumperi lucruri sh îți asumi niște riscuri, nu ?
A dat omul garanție ca să îl acuzi de înșelăciune ?



Ce face mă ?

Postezi și tu un text de lege în care să scrie că un polițist trebuie să și decline calitatea când postează pe un forum  ?
Primul, curierul GLS, denigra la greu Politia Romana cu câteva pagini în urma. Acum trebuie sa il ajute, ca e cetățean si el și are drepturi.
De-asemenea nu e capabil și nu are habar cine și ce e Politia Romana în concordanță cu localii.
Acum s-o fi dus la locali ca și asa habar n-are cine și ce sunt unii și alții și l-or fi trimis aia la plimbare sa posteze pe forum ca nu-l lasă să scrie.

Iar celui de-al doilea...cum sa te cobori sa răspunzi la asa ceva :)) Trăiește în lumea lui și legile sale, nu interpune cu alte persoane :))

Edited by Mihaitza07, 11 January 2023 - 23:09.


#645
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,926
  • Înscris: 21.03.2020

 yekun, on 11 ianuarie 2023 - 21:24, said:

Ce face mă ?

Postezi și tu un text de lege în care să scrie că un polițist trebuie să și decline calitatea când postează pe un forum  ?
Nu pe forum, dar in viata reala insa da trebuie... desi pentru corectitudine ar trebui si pe forum Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 11 January 2023 - 23:36.


#646
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 GlCA_Contras, on 11 ianuarie 2023 - 23:35, said:


Nu pe forum, dar in viata reala insa da trebuie... desi pentru corectitudine ar trebui si pe forum Posted Image

Poți să detaliezi puțin ?

Când interacționezi cu un polițist IRL evident că se va prezenta.
Așa au și făcut 100 % din cazuri, și nu doar cei de la rutieră.

Pentru corectitudine, ar trebui și pe forum pentru care motiv ?

Tu ți ai declarat obiectul tău de activitate pe forum ?
In afară de zambit prostește in emoticoane ai și ceva argumente logice ?

Edited by yekun, 11 January 2023 - 23:48.


#647
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 15:42, said:

Se inmultesc cazurile in care politstii sunt injurati, amenintati. De cele mai multe ori politstii tac si inghit ceea ce nu este in regula.
Eu as vrea ca politia sa aiba mai multa autoritate (totul prevazut in lege sa nu existe discutii). Intre timp care este cauza pt care politistii accepta situatii ca cele in clipul de mai jos (15 decembrie). Spre finalul clipului, respectivul isi baga tot ce poate in politist, in familia lui, il ameninta etc.
Politia are autoritate, putea sa il amendeze, putea sa il retina, mai multe alea se puteau face. Insa calea cea mai buna de aplanare a conflictului a fost sa-l lase pe magar sa se racoreasca. Omul pare beat in clipul asta si clar a venit pus pe varsat nervii si pe luat de cineva. Dpdv al conflict management e corect cum a procedat politistul, pe sistemul "daca esti beat, du-te si te culca". Daca magarul ar fi cauzat distrugeri sau ar fi atacat fizic, sunt convins ca ar fi fost retinut si i s-ar fi intocmit actele premergatoare urmaririi penale pentru infractiunile corespunzatoare.

 un_el, on 11 ianuarie 2023 - 10:56, said:

Urmariti pana la capat, dureaza doar 1:58. O simpla intrebare: de cand pana cand un politist face legea? De cand pana cand un politist ii spune celui care a reclamat ca-i pare rau ca n-a dat peste el (cu tractorul)? Bagati-ma si la puscarie, dati-mi doua "pulane". Raspunsul politistului: Bineinteles! Dumneavoastra protejati infractorii. Exact! Cum va numiti ca sa va fac o plangere penala? Raspuns: De ce? Raspunsul doamnei politist.
Urmariti de la minutul 1:20 raspunsul sefilor. E noaptea mintii, un raspuns halucinant!
Raspunsurile sunt neprofesioniste, in mod deosebit rasupunsul politistei.
Pe de alta parte omul nu venise sa vorbeasca omeneste cu ei, venise sa se certe, pe langa faptul ca a postat strict ce a dorit din toata conversatia. Omul trebuie sa mearga sa se certe cu judecatorii, nu sa tot revina la postul de politie sa se certe cu politistii. Din hartia aia se observa ca a fost sanctionat conducatorul tractorului. Raspunsurile politistilor, chiar daca neprofesioniste sunt ca rezultat al frustrarii cand tot vine unu' si te freaca la ridiche ca nu are ceva mai bun de facut pe acasa.

#648
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 persona695, on 11 ianuarie 2023 - 13:49, said:

A sărit in apă după ce a fost la pensat sau după ce s-a intalnit cu interlopii sa negocieze o pace, ceva?

Tu de cate ori ai sarit in apa pt a salva pe cineva ?
Indiferent daca erai pensat sau nu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate