Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plata impozit etax vs ghiseul.ro= diferente ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostDecember, on 04 ianuarie 2022 - 08:19, said:

Da.

La Piatra Neamt de exemplu, daca platesti în numerar sau POS la ghișeele instituției, sau prin ordin de plată, internet banking sau foaie de vărsământ bonificatia este de 8%.
Pentru plata online pe ghiseul.ro sau pe site-ul primariei, bonificatia este de 10%.
Concluzia e simpla: plata online!

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View Post__Dan__, on 04 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Nu stiu unde ai vazut tu asta cu comisionul la ghiseul. …
Pe ghiseul·ro initiezi procedura de plata si in ecranul ‘Previzualizare plată’ pe langa liniile cu ce taxe/impozite platesti e si una cu comision, In plus sub tabel, dupa totalul de plata, scrie (in cazul meu) pe fond bleu ‘Comisionul suportat integral de institutie’. Ca acest comision nu e suportat de contribuabil e ok, dar unul exista (suportat de primarie in acest caz). Acesta e un comision perceput de intermediar pentru serviciul prestat (‘caratul banilor’) si nu un impozit (‘pret’) diferentiat pe criteriul modalitatii de plata.

#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View PostDecember, on 04 ianuarie 2022 - 09:10, said:

...
Din 2021 dar e un cuvand acolo care schimba rahatul:
"Începând cu anul 2021, se poate acorda bonificație de până la 10% din impozitul pe venitul anual. Nivelul bonificației, termenele de plată și condițiile de acordare se stabilesc prin legea anuală a bugetului de stat."
Daca vrei sa intelegi, citeste mai departe despre nivelul bonificației, termenele de plată și condițiile de acordare.
Adica:
- nivelul bonificației va fi 10%, daca respecti
- termenele de plată daca platesti pana la un anumit termen (spre exemplu la mine in oras este 31martie).
- condițiile de acordare daca platesti pe tot anul .
...
Vei merge sa platesti mai tarziu vei primi bonificatie mai mica pe perioada ramasa, sau eventual penalizare pentru neplatita la timp.

Edited by costeld69, 04 January 2022 - 11:19.


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu stiam ca avem asa multi membri pensionari pe forum....

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@costeld69: Ce ai citat nu are nici o legatura cu bonificatia de care se discuta aici.
  • Aici se discuta de bonificatia pentru taxe si impozite locale (pe cladiri, pe teren, auto) datorate catre bugetele locale, unde termenele de plata sunt 31 martie si 30 septembrie iar bonificatia de maxim 10% se stabileste de Consiliile locale/ General al Municipiului Bucuresti.
  • In fragmentul citat e vorba de impozitul pe venit (plus CAS/ CASS) care e datorat catre bugetul de stat, termenul e 25 mai al anului urmator celui de realizare a venitului iar bonificatia - ca nivel si conditii - ar fi prevazuta in Legea bugetului de stat. Nu s-a vazut pana acum aceasta minune. Au fost bonificatii pentru plata pana la 31 decembrie a anului de realizare a venitului, dar special prevazute ca dispozitii tranzitorii in Codul fiscal pentru 2017(?)- 2018-2019.

Edited by sags, 04 January 2022 - 12:56.


#24
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostGlCA_Contras, on 04 ianuarie 2022 - 12:21, said:

Nu stiam ca avem asa multi membri pensionari pe forum....
Municipiul Piatra Neamt are 96.000 de locuitori iar la sfarsitul lunii decembrie 2021 erau 27.881 de pensionari.

Nu stiu cati din cei 27.881 stiu sa foloseasca internetul si sa-si faca cont pe ghiseul.ro sau pe site-ul primariei, dar hai sa spunem jumatate (desi nu e asa, is darnic si pun 50%).
Mai raman 13.000... Hai sa spun ca din aia 13.000 jumatate au copii, nepoti care-i pot ajuta. Mai raman 7000...

7000 de oameni care vor merge la ghiseu si vor plati cu 2% in plus fata de ceilalti.

#25
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
December= nu-ti cazu fisa la faza lu' tizul lui Che Guevara(GlCA_Contras).. astia de pe topic sumtem pensionarii ce se inghesuie sa-si plateasaca taxele=>"E scris adanc."

#26
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
O intrebare : la detalii plata impozite locale - prin ordin de plata - daca se va completa la "descriere plata" doar ROL pt fiecare proprietate -

stiu ei exact ce reprezinta,

adica fiecare CNP are mai multe roluri sau la un ROL de-al lor pot intra mai multe CNP-uri ?

Pentru ca as face o singura plata cu toate 3 ROL-urile, altfel trebuie sa fac 7 plati - cu cate conturi de trezorerie exista precizate in lista lor de plata

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Ce alta posibilitate am sa platesc on-line?
Eu NU vreau cont pe ghiseul.ro.
Nu vreau sa dau detalii ale cardului. Nu am incredere s-o fac in Romania

#28
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Ca să nu introduci datele cardului on-line, poți să plătești prin transfer bancar.
Poți să ceri de la primărie informații despre acest lucru, cît ai de plată și IBAN in care să faci transferul.

#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View PostTsunnnami, on 07 februarie 2023 - 09:40, said:

Ce alta posibilitate am sa platesc on-line?
Eu NU vreau cont pe ghiseul.ro.
Nu vreau sa dau detalii ale cardului. Nu am incredere s-o fac in Romania

View Postamami, on 07 februarie 2023 - 09:50, said:

Ca să nu introduci datele cardului on-line, poți să plătești prin transfer bancar.
Poți să ceri de la primărie informații despre acest lucru, cît ai de plată și IBAN in care să faci transferul.

Da, o sa fie o distractie sa faci transfer bancar international catre conturile Trezoreriei, cele cu RO..TREZ....., daca nu ai cont in Romania si esti "excesiv de prudent" cu folosirea cardurilor la platile online CATRE INSTITUTIILE STATULUI.
Oricum exista varianta cardurilor de unica folosinta, pentru risc zero la platile online. Nu esti obligat sa platesti cu cardul bancar folosit la inregistrarea in ghiseul.ro, poti folosi cardurile de unica folosinta de la Revolut.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwertyck, on 07 februarie 2023 - 10:06, said:


Da, o sa fie o distractie sa faci transfer bancar international catre conturile Trezoreriei, cele cu RO..TREZ....., daca nu ai cont in Romania si esti "excesiv de prudent" cu folosirea cardurilor la platile online CATRE INSTITUTIILE STATULUI.
Oricum exista varianta cardurilor de unica folosinta, pentru risc zero la platile online. Nu esti obligat sa platesti cu cardul bancar folosit la inregistrarea in ghiseul.ro, poti folosi cardurile de unica folosinta de la Revolut.

Nu folosesc revolut

View Postamami, on 07 februarie 2023 - 09:50, said:

Ca să nu introduci datele cardului on-line, poți să plătești prin transfer bancar.
Poți să ceri de la primărie informații despre acest lucru, cît ai de plată și IBAN in care să faci transferul.

Si unde sun sa aflu cat am de plata

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Mergi/suni la primarie, daca nu vrei sa iti faci cont online la Ghiseul.ro sau daca primaria nu e inrolata aici.

O sa primesti 3-4 conturi de trezorerie, separat pentru fiecare impozit (imobil, teren, etc). Deci o sa ai de facut mai multe OP-uri si obligatoriu completate cu datele tale de identificare in Referinta/explicatie plata.

Edited by wertyck, 07 February 2023 - 10:25.


#32
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Dacă nu poți să mergi personal, suni și ceri să vorbești la impozite. De acolo îți spun detaliile.
Eu mă lovesc de o problemă asemănătoare, pe ghișeu îmi apare dintr-un loc dar din alt loc( altă primărie) din alt județ nu apare. Am sunat la telefon de două ori în ianuarie și la începutul lunii februarie și am primit răspuns că ei au făcut sesizare mai departe deci nu este de la ei. Dacă nici la începutul lui martie nu îmi apare pe ghișeu trebuie să cer prin telefon detalii ca să pot să plătesc prin transfer, doar nu sunt nebun să mă duc în alt județ să plătesc personal.

#33
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@Tsunnnami: Parca erai la sectorul 5? Acces la rolul fiscal, ca acolo nu iti dai cardul, ai obtinut? Nu stiu cum e implementat la sectorul 5, dar dupa cum ti-am mai scris Avansis Online e suficient de ok ca sa aflii detaliul a ce ai de plata. Si pe ghiseul.ro, daca ai deja cont, poti vedea(*) ce ai de platit (fara a plati pe acel site) si pentru ce anume plus conturile IBAN, suficient cat sa poti face transferuri bancare(**). Tii minte ca transferurile bancare pentru taxe/impozite se fac per contribuabil (CNP) + obligatie fiscala + destinatar final (primarie localitatii/sectorului X), da? Si, legat de asta, ca jumatatea ta are si ea jumatate de casa si jumatate de impozit?

(*) LE: Daca primaria respectiva e inrolata. Comunele nu prea sunt.
(**) LE: Dintr-o banca romaneasca.

@amami: Problema e ca ghiseul.ro functioneaza pe principiul ‘partial color’. Nu toate primariile sunt inrolate, la municipii e ok dar comunele lipsesc in marea majoritate, si de la cele neinrolate nu poti vedea/plati nimic.

Edited by sags, 07 February 2023 - 11:46.


#34
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Primăria comunei despre care este vorba este înrolată in ghișeu.ro, dar nu știu ce greșeală au făcut cei de acolo că la mine nu apare.
Este o situație mai particulară, am primit o moștenire acolo, in octombrie anul trecut am trimis la primăria respectivă actul dar cei de acolo probabil că nu l-au înregistrat în timp.

#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci tot transferul in conturile lor de Trezorerie e solutia pentru cazul tau. Trimiti primariei un email sa iti comunice in scris care sunt debitele, defalcate pe fiecare cont de trezorerie si conturile aferente pentru plata prin transfer bancar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate