Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 

Plata impozit etax vs ghiseul.ro= diferente ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Exista diferente intre plata impozitelor intre etax si ghiseul.ro(exceptie faptul ca amandoua iti iau banii..); momentan am conturile pe etax/mai trebe /merita sa-mi fac conturi si pe  "ghiseu" ?
Multumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Pe ghiseul.ro imi apar cu zero la toate proprietatile. Am sunat la Contact si au zis ca depinde de primarii.
Ar trebui pe 10 ianuarie sa incheie toate anul fiscal.

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Pentru viitorul care va fi sa fie.. cum ti-ai facut cont pe ghiseu.ro.. trebe mers cu jalba la stapanire ?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Totul online de acasa.

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Bun, dar din categoria  "Da' halatu, cât e halatu?!".. este vreo diferenta/avantaj.. ca nu-mi cade fisa.

#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă ai card bancar poți să iți faci cont pe ghișeul.ro foarte ușor, online, de acasă.

Nu mă pot pronunța la diferențele dintre ghișeul.ro și etax, am folosit doar ghișeul.ro.

Edited by tavitu, 04 January 2022 - 08:17.


#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdanb1961, on 04 ianuarie 2022 - 08:13, said:

Bun, dar din categoria  "Da' halatu, cât e halatu?!".. este vreo diferenta/avantaj.. ca nu-mi cade fisa.
Da.

La Piatra Neamt de exemplu, daca platesti în numerar sau POS la ghișeele instituției, sau prin ordin de plată, internet banking sau foaie de vărsământ bonificatia este de 8%.
Pentru plata online pe ghiseul.ro sau pe site-ul primariei, bonificatia este de 10%.

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
E ceva ce-mi da cu virgula la Piatra Neamt, bonificatia de 10% este data prin lege, cum de in zona aia ai doar 8%..?

Edited by danb1961, 04 January 2022 - 08:31.


#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Direcția Taxe și Impozite a municipiului Piatra-Neamț anunță că în această perioadă, date fiind operațiunile de închidere an fiscal 2021, respectiv deschidere an fiscal 2022,  în programul informatic de evidență a impozitelor și taxelor locale se pot efectua doar încasări în numerar reprezentând amenzi contravenționale, taxe judiciare și extrajudiciare de timbru, taxe autorizare.
   Se estimează că începând cu data de 05.01.2022 se vor putea derula și operațiuni privind plăți impozite și taxe locale pentru bunurile aflate în proprietate, prelucrare declarații de impunere, emitere certificate de atestare fiscală.
Bonificații la plata integrală a impozitelor locale până la 31 martie
Și în acest an, la achitarea integrală a impozitelor locale pe clădiri/teren/mijloace de transport până la data de 31 martie 2022 inclusiv se va acorda o bonificație atât persoanelor fizice cât și celor juridice.
Ca noutate în acest an, pentru a încuraja plățile online, evitând astfel aglomerările de la ghișee, bonificația este diferită în funcție de modalitatea de plată, respectiv:
• Bonificație de 10 la sută pentru plata on-line prin intermediul site-ului www.primariapn.ro sau a site-ului www.ghiseul.ro
• Bonificație de 8 la sută pentru plata în numerar sau POS la ghișeele instituției, sau prin ordin de plată, internet banking sau foaie de vărsământ.
Vă reamintim că din data de 5.01.2022 impozitele și taxele locale pot fi achitate prin următoarele modalități de plată:
• În numerar la ghișeele situate în Piatra Neamț:
- În incinta Mall Forum Center, etaj 3, str. Cuejdi, nr. 1B;
- Str. Ștefan cel Mare nr. 6–8, în incinta sediului Primăriei Municipiului Piatra-Neamț, Biroul de Relații cu Publicul (camera 20).
• Prin virament în conturile deschise la Trezoreria municipiului Piatra Neamț;
• Prin intermediul cardului bancar (P.O.S.), la ghișeele situate în incinta Mall Forum Center, etaj 3, str. Cuejdi, nr. 1B;
• Online accesând site-ul www.primariapn.ro;
• Online prin intermediul Sistemului Național de Plată Electronică, accesând site-ului www.ghiseul.ro


Asa a hotarat primarul Posted Image

Nu am gasit pe MF legea pentru 2022. Poti sa-mi dai te rog?

Din 2021 dar e un cuvand acolo care schimba rahatul:

"Începând cu anul 2021, se poate acorda bonificație de până la 10% din impozitul pe venitul anual. Nivelul bonificației, termenele de plată și condițiile de acordare se stabilesc prin legea anuală a bugetului de stat."

Edited by December, 04 January 2022 - 09:03.


#10
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
Asa a hotarat, ocazie cu care mi se cam pare ca a incalcat art. 144 din Legea 209/8.XI.2019 ‘privind serviciile de plată și pentru modificarea unor acte normative’ <http://legislatie.ju...Document/219736>. Bine, ei au mascat pretul diferentiat in functie de modalitatea de plata ca fiind o bonificatie diferentiata dar tot nu mi se pare in regula.

In plus e fara noima:
  • Sa taxeze suplimentar plata prin banca - si asta produce aglomeratie la ghiseele primariei?
  • Sa bonifice plata prin ghiseul·ro, care e un intermediar ce poate cere un comision (si cere: daca platiti veti vedea ca scrie cine il suporta deci el exisa) pentru serivicul prestat. Probabil nu de la platitor, dar odata ce Primaria plateste in plus (cert varianta de incasare prin banca/trezorerie e gratis pentru ei) nu vad logica de a incuraja aceasta metoda de plata cel putin nu fata de plata prin banca.
Cred ca aceasta hotarare poate fi atacata cu succes in justitie, dar trebuie sa se gaseasca cineva dispus sa o faca.

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Trebuie sa ma consult cu cineva care-mi poate da un raspuns exact si voi lua masuri.

#12
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Nu cred ca merita sa ne batem capu' (faza cu 10% e din amintiri..)
2. In spiritul clasic al romanului, fac "teoria chibritului":
"Bonificație de 8 la sută pentru plata în numerar sau POS la ghișeele instituției, sau prin ordin de plată, internet banking sau foaie de vărsământ."= cum faceti voi in zona aia internet banking la ghiseele institutiei ?( io am 3 "cipuri" de la Bill Gates si tot 2G prind..)
PS Plus ca ala care a scris fraza nu le are cu limba romana

Edited by danb1961, 04 January 2022 - 09:27.


#13
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
Ba eu cred ca merita sa ne batem capul cu 8-versus-10%-in-functie-de-metoda-de-plata. Este o incalcare a legii si nu trebuie lasata sa prolifereze. Trebuie sa o conteste cineva direct afectat, altfel pierde procesul pe exceptia lipsei de interes.

Insa ce ai scris mai sus, ca 10% e data prin lege, nu e adevarat. Codul Fiscal zice ‘maxim 10%’. Decizia asupra valorii exacte este anuala si tine de Consiliul Local (sau Consiliul General in cazul Bucuresti, nu sectoarelor).

Fraza de care zici poate merge formulata mai bine si virgulele-versus-‘sau’ puse mai cu cap, dar mie mi se pare ca are o intrepretare (grupare a ceea ce insiruie acolo) suficient de cu noima: plata (i) numerar sau POS la ghiseu, SAU (ii) OP/ internet banking (aici e o aiureala ca prin internet banking e tot OP, oricum nu ii afecteaza si nu au nici macar cum sa stie daca a fost OP hartie sau electronic) SAU (iii) foaie de varsamant (= depunere numerar la Trezorerie).

Edited by sags, 04 January 2022 - 10:04.


#14
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostDecember, on 04 ianuarie 2022 - 08:19, said:

Da.

La Piatra Neamt de exemplu, daca platesti în numerar sau POS la ghișeele instituției, sau prin ordin de plată, internet banking sau foaie de vărsământ bonificatia este de 8%.
Pentru plata online pe ghiseul.ro sau pe site-ul primariei, bonificatia este de 10%.
Citisem ca anul asta,aia de la primarie,au informat cetatenii sa nu plateasca taxele online...:-)

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsags, on 04 ianuarie 2022 - 09:16, said:

Sa bonifice plata prin ghiseul·ro, care e un intermediar ce poate cere un comision (si cere: daca platiti veti vedea ca scrie cine il suporta deci el exisa) pentru serivicul prestat.

Nu stiu unde ai vazut tu asta cu comisionul la ghiseul. La Intrebari frecvente (2) eu citesc raspunsul: Nu. Plata cu cardul prin Ghișeul.ro nu este comisionată. De altfel mi-am platit prin ei parcarea acum o luna si nu mi-au luat 1 ban in plus. Imi voi face cont si pe etax sa vad cum merge.

#16
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Reducerea este de pana la 10%, hotaraste consiliul local. In Brasov de exemplu este de 5%
Cat despre acel articol 144, nu se cere pret suplimentar pentru o anume metoda de plata ci doar se face o reducere mai mare.

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Da. Pana pe 5.

#18
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Nu dati cu paru':
1.L-am cetit pe Cervantes cu al lui Don Q...=> nu merita bataia in orice parte anatomica..
2. Pana la urma stie careva diferenta..?( adevaru' este ca nu le mai am nici eu cu limba romana, undeva pe un topic am scris "da-ti un semn" ,asa ca ala care a conceput fraza fiind mai bine platit si cu "fonctie"mai mare, are dreptate)

Edited by danb1961, 04 January 2022 - 10:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate