Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

O mică obsesie personală: de ce nu s-au făcut filme cu tineri în România anilor '90?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Post-ARA-, on 01 ianuarie 2022 - 21:16, said:

Romania era falimentara in 90, mineriade, privatizari.


Tara era falimentara pentru ca inca nu stiau ce sa faca cu toata acea mostenire comunista. Dar au inteles repede.

#20
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postqwertyasdfg, on 02 ianuarie 2022 - 11:52, said:

Ca sa faci un film, trebuie sa cheltui niste bani. Cine e atat de idiot sa-si risipeasca banii pentru un film de rahat, cu actori de rahat? Si ce spectator din ziua de azi s-ar uita la un film romanesc daca nu ar fi gratis sau aproape gratis? Filmele adevarate sunt cele care se fac in SUA, costa o groaza de bani si sunt vizionate pe tot globul. In ce tara nu s-a auzit de Van Damme, Stalone sau Schwarzenegger, de exemplu? A existat vreodata un actor roman sau un film romanesc de care sa se fi auzit prin alte tari?

S-a auzit de "Mihai Viteazul".
Actori se pot găsi, dacă cauţi. Că doar din să zic 2.000.000 de potenţiali tineri (poate 1.000.000 dacă e să luăm doar marile oraşe) nu cred că nu poţi găsi ceva actori tineri.
Dar ne place să credem că suntem o ţară fără posibilităţi...

#21
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
S-au făcut, numai nu de care îți dorești tu. Tu te referi, pare-mi-se, la filme cu adolescenți șisubiecte de genul prietenia în gașcă, excursii, idile. Genul ăsta era, înainte de 89, în general țintit către copii și tineri, și sponsorizat de partid. După revoluție nu a mai găsit nimeni potrivit să finanțeze filme pentru copii, probabil și fiindcă tematica asta „roz” era prea asociată cu propaganda comunistă.
În schimb s-au făcut filme despre problemele reale ale tinerilor din acei ani, finele anilor 80 și prima parte a anilor 90, ca E pericoloso sporgersi, Asfalt Tango, Dragoste și apă caldă, Balanța. Eroii din aceste filme sînt tineri care își caută drumul, fericirea, bunăstarea în condițiile grele de atunci.
Știu de un caz în care era cît pe ce să se facă un film de genul celor la care te gîndești. Cartea Rock și Depeche, de Ioan Mihai Cochinescu, apărută în 93, a fost inițial scenariu de film. Din păcate nu mai găsesc acum nicăieri pe net o sursă pentru informația asta, dar am citit mai demult un interviu în care autorul spune că i s-a cerut acest scenariu, apoi filmul nu s-a mai făcut, iar el l-a transformat în roman. Nu mai știu detalii, cine ar fi fost regizorul, de ce nu s-a mai făcut etc. Oricum, ar fi fost exact o poveste cu liceeni în specificul anilor 91-92, cu Bucureștiul plin de bișnițari, bătăi între găști, nou-îmbogățiți etc.

#22
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postdjl, on 02 ianuarie 2022 - 22:48, said:

S-a auzit de "Mihai Viteazul".
Unde, in "tarile vecine si pretine"?

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cine naiba vroia filme romanesti cand trebuia absorbit cam tot ce s-a facut la Hollywood din 1950 incoace?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate