Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O mică obsesie personală: de ce nu s-au făcut filme cu tineri în România anilor '90?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Titlul e puțin cam tendențios, că au fost 2: "Liceenii Rock'n'Roll" (destul de reușit) și "Liceenii în alertă" (cam nereușit după părerea mea). Dar în rest, nimic. Iar lumea încă mergea la cinematograf pe vremea aia, chiar și în marile orașe precum București, unde exista televiziune prin cablu în cel puțin un sfert dintre locuințe chiar înainte de 2000 și mai aveau unii și videocasetofoane, deci încasări din bilete ar fi fost.
Probabil cu finanțarea ar fi fost mai greu, dar ori și-ar fi putut face publicitate cumva 2-3 companii (din diverse domenii, ca să nu existe concurență între ele, cum ar fi "Coca-Cola" versus "Pepsi-Cola") sau de la străinezi, care încă ne considerau o țară mai nu știu cum (ciudată, interesantă, exotică sau de genul) și care ar fi vrut să surpindă unele lucruri (un astfel de film ar fi mers și la export).
Decoruri, găseai în mod natural cu duimul, că se întâlneau multe epoci pe kilometru pătrat. Puteai să recreezi bine mersi probabil chiar și anii '30 prin unele zone. Acum costă, cu excepția cazului în care o faci digital și se vede.
Mi-aș dori să existe măcar un film post-seria "Liceenii" care să te introducă în atsmofera acelor vremuri. 3, unul de comedie, unul dramă (dar nu dramă dramatică) și unul de nostalgie ar fi fost chiar frumos. Cu nostalgie, hmm, poate azi poți ieși mai ieftin pe la țară sau prin vreo stațiune care nu a fost modificată.
Tineri, să zic așa de prin clasele/VII până la vremea studenției și poate imediat după, adică cam 12-27 de ani.
Va rămâne întotdeuana pentru mine o obsesie asta.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ce altfel de filme s-au facut in anii '90? Oamenii erau ocupati sa fure sau sa arda dosare. Ar fi putut concura cu filmele americane de pe casete? Nici o sansa.

#3
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postdjl, on 01 ianuarie 2022 - 19:48, said:

O mică obsesie personală (...)
Posted ImagePosted Image Posted Image  A cîtea oare?!?Posted Image

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Sau dat naibii toate instituțiile de stat cu tot cu finanțare. Cine să creeze filme pe banii lui?
Au fost vremuri grele din punct de vedere cultural.
Toată lumea era ocupată cu supraviețuirea.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bre djl, dă-o dracului de treabă!
De ce tot pui întrebări stupide de genul ăsteia din titlu?
Cine crezi că poate avea un răspuns clar?


Așa a fost să fie bre!

Edited by ericmario, 01 January 2022 - 20:08.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
https://ro.m.wikiped...i_de_după_1989
Ia d'aci! Te-ai sculat cu fața la cearceaf de anul nou? :huh:

#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postdjl, on 01 ianuarie 2022 - 19:48, said:

Titlul e puţin cam tendenţios, că au fost 2: "Liceenii Rock'n'Roll" (destul de reuşit) şi "Liceenii în alertă" (cam nereuşit după părerea mea).
...
Va rămâne întotdeuana pentru mine o obsesie asta.


... pentru ca epoca romantica, trecuse.


Lumea era obsedata de perioada comunista, de evenimentele politice trecute, ori de cele in derulare; -  erau preferate filmele-soc, sordide, gen: Patul Conjugal, Cel mai iubit dintre pamanteni, Asfalt Tango, Senatorul melcilor, sau Crucea de Piatra, ori cele comic-grotesti, cu accent vulgar: Harababura, Miss Litoral, A doua cadere a Constantinopolului, etc.

Edited by sylvius, 01 January 2022 - 20:39.


#8
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postdjl, on 01 ianuarie 2022 - 19:48, said:

Iar lumea încă mergea la cinematograf pe vremea aia, chiar şi în marile oraşe precum Bucureşti, unde exista televiziune prin cablu în cel puţin un sfert dintre locuinţe chiar înainte de 2000

Mergeam la cinema pentru filme americane noi. Iar la salile(improvizate) cu filme pe video , mergeam pentru Jackie Chan, Arnold, Van Damme.
Chiar imi aduc aminte de un film, ceva horror, suspans cu zombie. Dar nu varianta aia de Hollywood, ci era intr-o tara africana(cred) unde un general dictator  teroriza populatia si ii punea sa bea niste chestii si aia deveneau un fel de  zombie drogati pentru 2-3zile.  Si un american vine si rezolva problema.  Are cineva idee care ar fi filmul ala? Cred ca e productie '92 - '95.

Edited by sandu222, 01 January 2022 - 20:44.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era o perioada de Tranzitie, cand au Tranzitat  artistii care erau si in communism artisti.
Cei destepti si regizorii, actorii de valoare, au luat valiza si au plecat dupa 89.  Nu au avut chef de inca 15 ani de Iliescu, 10 de basescu, 10 de iohannis pana sa realizeze si ei ceva!  
Si au facut bine, a fost o decizie corecta ... pentru ei!  Pentru noi care am ramas nu prea !

Plus in anii 90 -2000 romanii s-au complacut cu filmele "tip Americane" care erau interzise pana atunci!  Si daca faceai vre-un film Romanesc sigur NU aveai audienta !

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 20:59.


#10
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
In 90 nu he interesau filmele
Visam. Eram "liberi", toată copilaria am culese de oe câmpii sa plătim datoriile.
Le-am platit.
Eram liberi
Nu ne interesau filmele
De unde sa stim ca ne vor pune in frunte idioți ce ne vor indatora si vinde pe nimic?
Nu ne interesau filmele cu tineri. Românești nici atât.

#11
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Romania era falimentara in 90, mineriade, privatizari.

Ai aici o lista: https://ro.wikipedia...i_de_după_1989

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-ARA-, on 01 ianuarie 2022 - 21:16, said:

Romania era falimentara in 90, mineriade, privatizari.

Ai aici o lista: https://ro.wikipedia...

Wow , totusi lista e destul de lunga, nu credeam ca sunt atatea !

#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Acum ia de incearca sa le gasesti...
Majoritatea dintre ele probabil sunt triste ca asta era starea generala prin tara.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postadnana2121, on 01 ianuarie 2022 - 21:12, said:

In 90 nu he interesau filmele
Visam. Eram "liberi", toată copilaria am culese de oe câmpii sa plătim datoriile.
Le-am platit.
Eram liberi
Nu ne interesau filmele
De unde sa stim ca ne vor pune in frunte idioți ce ne vor indatora si vinde pe nimic?
Nu ne interesau filmele cu tineri. Românești nici atât.

Anii '90: 1990-1999. Deşi pur d.p.d.v. cultural, m-aş limita la anul 1998.

View Postbenis, on 01 ianuarie 2022 - 20:33, said:

https://ro.m.wikiped...
Ia d'aci! Te-ai sculat cu fața la cearceaf de anul nou?      Posted Image

Am zis cu tineri, nu orice filme. Citiţi mai cu atenţie ce scrie vă rog frumos.

Uite, Vacanţa Mare făcea audienţă la spectacole, deşi nu era umor de calitate dacă stăm să judecăm bine. Investiţia nu era prea mare, dar nu-i copiau pe Americani şi cu toate astea dădea lumea bani.
Emisiuni pentru tineri făceau audienţă. "Şcoala Vedetelor" şi cele de la Pro Tv. Hai că alea de la Pro Tv erau copiate după Americani (parţial), dar "Şcoala Vedetelor"? Nu cred că era din cauza lipsei televiziunii prin cablu. Şi dacă tot ne fascinau ideile Americane, puteam prelua nişte idei de acolo (fără a copia însă în totalitate ideile stereotipe) şi să mai adăugăm ceva. "Liceenii în alertă" cred că a ieşit prost şi din cauză am copiat prea mult de la Americani. Deci ceva pentru tineri într-o mare pentru adulţi ar fi avut un pic de succes. Cine ştie, ar fi lansat şi vedete muzicale.
Unul deştept ar fi putut obţine şi finaţare de stat (măcar banii de peliculă) dar fi zis că e ceva educativ ambalat în aspect comercial.
E interesant că după 2000 a făcut Pro Tv seriale pentru tineri...
Cine ştie, o colaborare radio - cinema sau televiziune - cinema ar fi făcut publcitate postului în mod indirect. Că tinerii erau mari amatori de radio şi televiziune.

Edited by djl, 01 January 2022 - 21:47.


#15
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 09.01.2009
Uite aici ,un serial  bun  cu tineri. https://www.cinemagi...e-neuitat-3045/

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
nu s-au mai facut filme fiindca a disparut sponsorul-partidul comunist roman

#17
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Pentru ca aveau filme doar in cap.

#18
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Ca sa faci un film, trebuie sa cheltui niste bani. Cine e atat de idiot sa-si risipeasca banii pentru un film de rahat, cu actori de rahat? Si ce spectator din ziua de azi s-ar uita la un film romanesc daca nu ar fi gratis sau aproape gratis? Filmele adevarate sunt cele care se fac in SUA, costa o groaza de bani si sunt vizionate pe tot globul. In ce tara nu s-a auzit de Van Damme, Stalone sau Schwarzenegger, de exemplu? A existat vreodata un actor roman sau un film romanesc de care sa se fi auzit prin alte tari?

View PostEMPP, on 01 ianuarie 2022 - 22:57, said:

nu s-au mai facut filme fiindca a disparut sponsorul-partidul comunist roman

Exact. Pe vremea aia nu conta ca e un rahat, statul trebuia sa le dea de munca tuturor doar ca sa nu avem someri. Si spectatori se gaseau, ca alte optiuni nu prea erau. Cand aparea un film american tare, stateai la coada la bilete jumatate de zi sau gaseai doar la bisnitari cu pret chiar si de 10 ori mai mare.

Edited by Dany_Darke, 02 January 2022 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate