Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Bilbo Baggins from the Shire

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E cineva  expert in LOTR ? va rog sa imi raspundeti la niste intrebari.

1) Deci Gandalf, cauta acel inel, si  prietenul sau Bilbo - la avut timp de  60 ani.  
I-a si aratat lui Gandalf,  dar asta nu sa prins, doar tarziu ca fix acel inel il cauta. Si cand a aflat,  o vreme a mai lasat inelul la Bilbo, in loc sa il confiste pe loc sau sa inceapa de indata expeditia catre Mount Doom ! De ce ? (nu e cel mai destept vrajitor right!? )

Si nu inteleg de ce timp de 60 ani, inelul a stat linistit la Bilbo,
2) Nici Sauron nu stia unde este?  nu la vrut inapoi 60 de ani,  numai cand a ajuns in mana lui Frodo?

Eu zic ca stia:  ideea e ca inelul e localizat prin "Nazgul Map" atunci cand e folosit ( cand  foloseste Frodo inelul,  Nazgulii  imediat au coordonatele).
Dar cand Bilbo a folosit inelul de cateva ori  (de ce nu sa trezit cu Nazgulii pe el? )  Bilbo avea share location dezactivat?  fata de Frodo care avea location activat ?

3) Cu toate astea, consider ca Bilbo era mai imun, ( plus ca e  un hot experimentat, maiestru in lacate) de ce nu a fost ales el,Bilbo, Ring-Bearer? numai din cauza varstei?

4) Nu stiu de Merry si Pippin, (cica isi gasesc femei amandoi - oricum  nu prea au rol in derularea evenimentelor)
dar despre  Frodo si Sam, zice internetul in mai multe articole sunt pe invers. Oare numai din cauza filmului credem asta sau asa e si in carti ?

Edited by MembruAnonim, 31 December 2021 - 23:16.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Trec peste primele 3 intrebari. Sa spunem c-ar avea o noima, dar nu ma obosesc sa le raspund. Vezi filmele, citeste cartile apoi intreaba in alta parte (tot online desigur). Au fost doar ca s-o pregateasca pe-a patra.
Chiar nu stiam c-aia doi sunt gay. Nu mi-au parut, n-am cautat pe net. In aceeasi logica stupida (daca nu-i vezi in film cu femei, sunt pe invers) ce parere ai de Gandalf? L-ai vazut cum baga barca de fum prin inelul lui Bilbo? Eu zic sa aprofundezi acest aspect. Sa nu mai zic de pitici. Si zmeul care voia sa le-o traga... Posted Image

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Pentru ca inelul l-ar fi influentat negativ pe Gandalf. El stia acest lucru, d-aia nici nu a pus mana pe inel. L-a ales pe Frodo pentru ca aparent, hobbitii nu erau asa de usor corupti (cred), sau pentru ca nu ar fi avut o putere prea mare prin acel hobbit.

Nazgulii nu stiau, doar daca era inelul in preajma lor (cred)...Totodata Sauron isi strangea fortele, era inca slab, nu-si permitea inca sa trimita nasgulii dupa inel.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 __Dan__, on 31 decembrie 2021 - 23:27, said:

Trec peste primele 3 intrebari. Sa spunem c-ar avea o noima, dar nu ma obosesc sa le raspund.
In aceeasi logica stupida (daca nu-i vezi in film cu femei, sunt pe invers) ce parere ai de Gandalf? L-ai vazut cum baga barca de fum prin inelul lui Bilbo? Eu zic sa aprofundezi acest aspect. Sa nu mai zic de pitici. Si zmeul care voia sa le-o traga... Posted Image



Deci 1-  tu raspunzi ca nu vrei sa raspunzi,  atunci nu raspunde !
2- nu a zis nimeni ca din cauza ca nu-i vezi in film cu femei  -  nu are legatura cu femeile. Are legatura ca se saruta + isi fac declaratii  dubioase. Si sunt 2 barbati.
3- Gandalf e ok,  e mai mult  vrajitor magician,  de petreceri.  Normal ca stie trucuri pentru copii.
4- Piticii, au femei numai ca nu prea se arata,  Nu sunt deloc pe invers. Femeile lor stau mai mult ascuns - asta e !
5- Zmeul sigur ca e suparat, comoara era al lui, i-au furat-o apoi a revenit in forta sa ia inapoi ce e al lui , si iara vin piticii peste Zmeu. Normal ca e suparat, tu nu ai fi daca ti-ar sparge hotii casa, i-ai prinde si i-ai bate apoi peste o saptamana din nou aceeasi hoti ?

Jimi91 :   daca era sa aleg intre Bilbo si ceva Frodo, sigur  pe Bilbo as fi ales. Era mai imun, 60 ani a stat inelul la el, timp in care Nimeni nu avea treaba !?!?  (defapt asta e intrebarea principala )

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Pai nu prea era imun...la sfasitul filmului se si vede asta...se urca in barca aia si merg in alta lumea...au fost afectati amandoi de inel.

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 __Dan__, on 31 decembrie 2021 - 23:27, said:


Chiar nu stiam c-aia doi sunt gay.

Tu crezi mizeriile postate de cineva care culege orice tampenie de pe internet?

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003

 MembruAnonim, on 31 decembrie 2021 - 23:13, said:

Oare numai din cauza filmului credem asta sau asa e si in carti ?
Pune mana si citeste.

#8
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Nu pot sa cred ca fac asta in noaptea de anul nou.

1. Inelul nu iti dadea puteri speciale, ci te corupea sa treci de partea raului. Cu cat erai mai puternic cu atat mai mult rau aveai sansa sa faci daca il purtai. De aceea si Gandalf si Lady Galadriel s-au ferit sa-l poarte.Vezi scena din LOTR 1.

2. Sauron nu stia unde este. A aflat abia dupa ce l-a prins pe Gollum si l-au torturat pana au aflat cine are inelul si unde este.Plus ca era slabit si trebuia sa-si fortifice pozitia, inainte sa vina oamenii si elfii iar peste el.

3. Corect, din cauza varstei. Frodo era tanar si in puterea varstei si abia a ajuns la destinatie.

4. Nu. Sam s-a casatorit si a avut copii. Aia e doar o interpretare cretina data de idiotii utili din zilele noastre. Nici macar filmul nu zice asta.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 MembruAnonim, on 31 decembrie 2021 - 23:13, said:

...LOTR ....De ce ? ...
pentru ca ambele (cartile si filmul) sunt niste opere de arta fictionale, cu vrajitori si inele magice. ia-le asa cu sunt si nu incerca sa gasesti logica peste tot :)

iti recomand canalul asta de youtube: https://www.youtube..../NerdoftheRings , contine o gramada de informatii prezentate intr-un mod destul de atractiv.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bai,  nu am citit toate cartile !
  dar in FILM  - clar se saruta ! Si se confeseaza unul celuilalt. Asta e clar !

 kyrre, on 01 ianuarie 2022 - 01:29, said:

1. Inelul nu iti dadea puteri speciale, ci te corupea sa treci de partea raului. Cu cat erai mai puternic cu atat mai mult rau aveai sansa sa faci daca il purtai. De aceea si Gandalf si Lady Galadriel s-au ferit sa-l poarte.Vezi scena din LOTR 1.

2. Sauron nu stia unde este. A aflat abia dupa ce l-a prins pe Gollum si l-au torturat pana au aflat cine are inelul si unde este.Plus ca era slabit si trebuia sa-si fortifice pozitia, inainte sa vina oamenii si elfii iar peste el.

3. Corect, din cauza varstei. Frodo era tanar si in puterea varstei si abia a ajuns la destinatie.

4. Nu. Sam s-a casatorit si a avut copii. Aia e doar o interpretare cretina data de idiotii utili din zilele noastre. Nici macar filmul nu zice asta.

4. Stiu ca avea si sotie SAM, cu atat mai rau. Iti dai seama saraca sotie.
3. Asta cu varsta pot intelege. Totusi din ce vedem Bilbo era mult mai imun,  in 60 de ani a avut 1 iesire si atat.  Sigur era mai bine sa duca el inelul, (daca tot la dus 60 ani ) !
2. Hai ma, asta e clar aiurea,  saracul Golumn  a fost torturat 60 ani, si pana la urma a zis?   Dar intre timp Bilbo a folosit inelul , deci putea fi oricand localizat de Nazguli
1. Ba iti dadea invizibilitate, rapiditate,  altfel  nu era interesant pentru Bilbo !  O vindea la alti pitici, ca hotii din asta traiesc, fura si vand !
0. La multi ani  pentru  2202 Kyrre Posted Image    mersi  de raspuns !

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 18:30.


#11
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
4. Avea sotie si o droaie de copii (bine, asta la sfarsit, dupa ce au distrus inelul). Citeste cartea, nu te mai lua dupa toti cretinii progresisti de azi.
3. Toti hobitii aveau o rezistenta mare la orice influenta din exterior, nu doar Bilbo. Asta era una din caracteristicile lor.
2. Golum a fost vreo 8 ani prizonier in Mordor. SI oricum, Sauron nu avea cum sa stie exact in momentul capturarii ca Golum a fost purtator al inelului.
1. Iti dadea invizibilitate. De asemenea iti prelugea viata, dar nu te proteja de atacuri. Rapiditatea era o caracteristica a hobbitilor. Din nou, citeste cartea, e chiar la inceput. Si inelul de asemenea te facea sa te desparti greu de el, te facea sa il doresti sa il ai doar pentru tine.

La multi ani!

Edited by kyrre, 02 January 2022 - 00:20.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
4. Normal ca avea, daca devii erou secundar  la pitici (aia deveneau eroi numai ca ieseau din Shire) toate piticutele (adica hobitoacele ) plinute si grasute vor sa faca cu tine copii ! Posted Image
Dar  sigur era Bi-Sex  si  din film e clar ca il iubeste si pe Frodo - si mai mult decat prietenesc...  poate asa a vrut Toliken  sa scrie sau poate numai Regizorul Peter Jackson, ca  sa fie interesant filmul?  Asta e dilema mea ca nu am citit inca toate cartile ...
3.  Da si hobitii trebuia sa aiba ceva special.  Insa  nu prea erau cu spirit de aventura, nu vroiau sa iasa din Shire.
2.  eu stiam Golum prizonier , 40 sau 60 ani,  sau zice filmul prost ? Si daca el la capturat , nu stia cand la capturat ?!?!  wow.
1. Da clar  !  deci am agree-uit  cu totii ca iti dadea Invizibilitate ( eu zic si viteza ) dar nah.

Altceva:   5.  Cum  de hobitii aveau vestele alea cu floricele super lucrate si detaliate,  dar nu aveau niste pantofi ? Sigur erau pantofari si acolo,  Elfii si humans aveau! Parca si Orcii aveau.  Nici asta nu am inteles niciodata.  mergeau in  mocirla, noroi  cu  super vestele elegante ?!?

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 20:48.


#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 20:47, said:

Dar  sigur era Bi-Sex  si  din film e clar ca il iubeste si pe Frodo

Dragostea si atractia sexuala sunt chestiuni total diferite.

Tu iti iubesti copiii sau fratii? Asta inseamna ca vrei sa-i f***?

Edited by razor01, 02 January 2022 - 20:51.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 razor01, on 02 ianuarie 2022 - 20:50, said:

Dragostea si atractia sexuala sunt chestiuni total diferite.

Tu iti iubesti copiii sau fratii? Asta inseamna ca vrei sa-i f***?

Da baa,  dar  aia 2  S-AU SARUTAT  IN FILM !!!   vrei sa  caut  la cate minute?  Pe langa  ce a zis Sam  cand plangea si se confesa,  apoi si Frodo palngea ...
Asta intrebam :   oare si in carte e la fel? Sau  ne-a fost  servit  pe tava   viziunea lui Peter Jackson  si nu al lui Toliken?

(paralela, poate asa intelegeti la ce ma refer : The Passion of the Christ: e viziunea deformata a lui Mel Gibson, filmele originale :  Jesus of Nazareth ,  si Ben-Hur erau prea faine,  a trebuit sa vina Mel Gibson sa strice experienta )

(alta paralela:  Jack Nicholson in Batman (1989), Heath Ledger in The Dark Knight (2008)  - erau prea tari si au jucat  Super Joker  nota 10 -  ca sa vina Joaquin Phoenix in Joker (2019)  si sa strice toata experienta,  sa faca caracterul doar psihopat  si lipsit de inteligenta fara un scop anume!   treburi pe  care il aveau H Ledger si Jack Nicholson)

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 21:11.


#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 20:56, said:

Da baa,  dar  aia 2  S-AU SARUTAT  IN FILM !!!   vrei sa  caut  la cate minute?  Pe langa  ce a zis Sam  cand plangea si se confesa,  apoi si Frodo palngea ...
Asta intrebam :   oare si in carte e la fel? Sau  ne-a fost  servit  pe tava   viziunea lui Peter Jackson  si nu al lui Toliken?

(paralela, poate asa intelegeti la ce ma refer : The Passion of the Christ: e viziunea deformata a lui Mel Gibson, filmele originale :  Jesus of Nazareth ,  si Ben-Hur erau prea faine,  a trebuit sa vina Mel Gibson sa strice experienta )

Da, cauta...eu nu-mi aduc aminte de o astfel de secventa. Si l-am vazut acum cativa ani buni

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 20:56, said:

Da baa,  dar  aia 2  S-AU SARUTAT  IN FILM !!!   vrei sa  caut  la cate minute?  ....

da, ar ajuta daca ai face asta

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e plin internetul ,  google-it  Frodo kiss Sam

Gata am gasit, raspunsul.   Toliken  a vrut sa fie asa:
Cititi articolul :

https://www.polygon....-tolkien-quotes

Ramane intrebarea cu Pantofii inexistenti,    si  de ce nu au stat  60  ani sa nu faca nimic aia,  cat timp inelul era la Bilbo ,  si ocazional mai si folosea inelul !

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 21:57, said:

google-it  Frodo kiss Sam

Este vorba despre un sarut fratesc, nu despre unul sexual.

Faptul ca nu reusesti sa faci diferenta este extrem de grav.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate