Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Limitatoare de viteza pe masinile noi...din 2022

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#181
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Romanii au acces la masini de vreo 20 ani, încă avem fantezii la 50 ani cu mașinile pe care le aveam în postere pe perete la 16 ani și nu credeam ca vor fi vreodată accesibile. Însă nu România da trendul pieței auto mondiale.

Plus ca mașinile au ajuns tablete cu roti, dacă urmărești discuțiile pe ariile auto pana și în România se discuta mai mult despre "infotainment" decât despre motoare, diferențiale și distribuții de mase. Și despre prețurile la revizii, ca nimeni nu mai știe sa schimbe nici măcar un filtru, nu mai vorbim de mecanica adevărată.

#182
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Lucratul personal la masina si "mecanica adevarata" trebuie sa fie strict apanajul entuziastilor si atat. Nici macar o roata la masina nu trebuie sa stii sa schimbi in zilele noastre. S-a schimbat paradigma.

Eu unul consider decent ca toti entuziastii sa aiba pistele si circuitele de testare accesibile doar lor, unde sa isi etaleze si sa isi compare talentele iar pe soselele publice totul sa fier controlat de un AI - nici macat sa nu iti trebuiasca volan si pedale.

#183
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mmmm...
50-50, să pot să conduc dacă am chef, să pot și lăsa AI-ul să-și facă treaba dacă am chef să stau la povești.
N-am atât de mare încredere în siliciu încât să-i dau 100% pe mână tot, tbh!
Mai încolo când oi mai îmbătrâni, poate...

Edited by garett, 11 January 2022 - 14:35.


#184
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View PostSpeedDemon, on 11 ianuarie 2022 - 07:02, said:

De fapt anti condus îs generația de bătrâni 40+. Ăștia vor limite de viteza și prostii de genul. Ce vezi tineri care nu conduc e din cauza că nu au bani in Ro. De fapt tinerii vor să conducă, dar nu cu 50 cu cât visează ăștia cu un pas în mormânt.
Decât să conduc ca unii de pe aici de parcă ar merge cu dricul cred și eu că aș prefera o trotineta electrica.
Cultura auto e mai forță ca niciodată dar e mai greu cu banii, inflație + o groază de porcarii de sisteme de siguranță obligatorii ce au umflat prețul mașinilor.
Eu cel puțin din prietenii mei 17+ ani toți îs entuziaști fata de ideea de mașină personala, doar că la o parte e greu cu finanțele sau cu permisul.

Până și Greta e doar o marioneta a astora de 40+.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1CnyqLogH0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa nu mai zic că e infinit mai greu și costisitor sa obții permisul in ziua de azi.

Singura chestie care nu m-ar mira de la GenZ ar fi marxismul.
Erau limite și în trecut dar nu le aplica nimeni și culmea mașinile erau mult mai periculoase. Acum vor camere peste tot și alte idei orweliene .

Plus că mai e aspectul că doar aia bătrâni își permit mașini noi decente, și aia iau automate și alte chestii plictisitoare că s-au săturat de condus. Sunt multe probleme.

Când zici porcarii gen PHEV automat și altele de genul, zici mașini stupid de scump de ținut/reparat in afara garanției.

Tinerii vor maşină pentru că:
1) Terebilismul vârstei;
2) Vor să se dea mari şi puternici, iar maşina este o cale de-aface asta.
În S.U.A. se pare că tinerii nu mai vor aşa de mult maşini, deşi încă sunt destui care vor.
Greta Bionergeta e o tâmpită care nu trebuie băgată în seamă. Ecologistă din părţi.

View Postro_explorer, on 11 ianuarie 2022 - 14:30, said:

Lucratul personal la masina si "mecanica adevarata" trebuie sa fie strict apanajul entuziastilor si atat. Nici macar o roata la masina nu trebuie sa stii sa schimbi in zilele noastre. S-a schimbat paradigma.

Eu unul consider decent ca toti entuziastii sa aiba pistele si circuitele de testare accesibile doar lor, unde sa isi etaleze si sa isi compare talentele iar pe soselele publice totul sa fier controlat de un AI - nici macat sa nu iti trebuiasca volan si pedale.

Deci dacă te poţi pricepe să faci ceva, nu te costă prea mult, nu te deranjează să faci să nu mai faci. "Bine" punctat, "bine" gândit.
Iar decât o maşină care se autoconduce, mulţi cred că ar prefera... trenul.

Edited by djl, 11 January 2022 - 16:24.


#185
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Tinerii vor masina si pentru mobilitate. Depinde de ce fac dar trebuie sa se deplaseze cumva. Asta e adevarul, oamenii au nevoie de masini. Nu cred ca sunt prea multi oameni care nu vor masina.

#186
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgarett, on 11 ianuarie 2022 - 14:34, said:

N-am atât de mare încredere în siliciu încât să-i dau 100% pe mână tot, tbh!
Momentan nu exista dar intr-o zi va exista. Eu vad mersul cu masina din A in B ca si mersul cu trenul. Nu ma intereseaza pe unde merge, cum merge si cum e vremea afara. Ma urc in cutie si cobor din cutie intr-un timp oarecum predictibil.
Cand vreau sa ma distrez, ma duc pe circuit si ma distrez (cu cheltuielile aferente).

#187
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postchilly willy, on 11 ianuarie 2022 - 16:34, said:

Tinerii vor masina si pentru mobilitate. Depinde de ce fac dar trebuie sa se deplaseze cumva. Asta e adevarul, oamenii au nevoie de masini. Nu cred ca sunt prea multi oameni care nu vor masina.

În afară de cei care are au copii (mici), cei care locuiesc în zone cu transport în comun naşpa (aici pot intra şi oraşe) şi cei care prin prisma meseriei lor au nevoie de maşină, poate te duci pe coclauri din plăcere sau ai casă la ţară, dacă eşti tânăr, la ce să-ţi trebuiască maşină?

#188
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 11 ianuarie 2022 - 16:23, said:

Deci dacă te poţi pricepe să faci ceva, nu te costă prea mult, nu te deranjează să faci să nu mai faci. "Bine" punctat, "bine" gândit.
Amice, pot demonta, modifica si reasambla ORICE este construit de om in prezent (cu sculele potrivite, bineinteles). Chestia e ca asta este ceva la nivel de entuziast. Nu oricine poate face asa ceva si nici nu ar avea sens. Dar cateodata sunt chestii care merita cumparate gata facute.
Hobbyurile sunt foarte scumpe si aproape niciodata nu merita dpdv economic.
Nu mi-as construi niciodata un vehicul cu care sa ma duc la munca sau in concedii. Mi-as construi inca un vehicul cu care sa ma distrez aiurea pe coclauri de exemplu.

View Postdjl, on 11 ianuarie 2022 - 16:23, said:

Iar decât o maşină care se autoconduce, mulţi cred că ar prefera... trenul.
Nu, nu "multi" si ci tu ... FIecare cu preferintele lui. Trenul nu ajunge in farta blocului. Chiar si sa ajungi la gara sa iei trenul ai avea nevoie de un taxi, si daca esti de acord cu ideea de taxi, e acelasi lucru ca o masina autonoma, doar ca mai ieftina.

Edited by ro_explorer, 11 January 2022 - 16:52.


#189
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am zis că toată lumea trebuie să se priceapă, dar la cum ai forumulat-o tu se înţelegea că ai ceva cu care se pricep şi vor s-o facă şi nu-s din ăia fani circuit.
Mulţi... ar fi interesant de făcut un chestionar. Eu am 3 mijloace de transport directe spre Gara de Nord, dar din păcate doar 2 vin mai repede dacă e de mers la casa de bilet.

Edited by djl, 11 January 2022 - 17:12.


#190
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

View PostSpeedDemon, on 11 ianuarie 2022 - 07:02, said:

Eu cel puțin din prietenii mei 17+ ani toți îs entuziaști fata de ideea de mașină personala, doar că la o parte e greu cu finanțele sau cu permisul.


Sa nu mai zic că e infinit mai greu și costisitor sa obții permisul in ziua de azi.

Dacă e greu să obțină permisul, adică să rețină esențialul din câteva zeci de pagini cât are codul rutier împreună cu regulamentul, să miște o mașină cu maxim 40 km/h pe drum și să facă două - trei manevre e greu, pot ei să zburde cu 200 km/h pe șosea după cum visează? E un nonsens. Ei visează să calce accelerația la podea și să vadă cum urcă vitezometrul ca la jocurile pe calculator, dar există o vorbă: șofer nu e ăla care știe să bage viteză, e acela care știe să ia și curbă.
Oare de ce sunt asigurările așa scumpe pentru cei sub 25 - 30 de ani? Pentru că aceștia se urcă la volan, bagă viteză și li se pare că sunt dintr-o dată piloți de curse, până la prima situație limită, pe care experiența nu-i ajută să o depășească cu bine. Am întâlnit destui pe drum care merg cu 50 - 70 km/h pe drum național liber și fără probleme, tineri, de vârstă medie sau bătrâni, după cum am întâlnit și vitezomani de toate vârstele. Unii vor limitări și camere pentru că s-au umplut drumurile de inconștienți, care sunt în stare să dea cu mașina peste tine și să te omoare pentru că în visele lor umede cineva le-ar fi făcut cadou toate șoselele. Când vei avea familie și copii, nu vei dori ca altcineva să dea peste mașina ta și să-i omoare. Oricât de bun șofer ai fi, nu vei dori ca altcineva să scape mașina de sub control și să te lase fără familie, iar atunci poate vei dori un control mai strict al circulației pe șosele.
Sunt bătrân, am nu 40+, ci 50+, am un fiu de aceeași vârstă cu tine (27 de ani), dar nu am mai fost cap de coloană de când eram începător, iar la destinație ajung de regulă mai repede decât estimează Waze. Merg în limita a 50+ unde se poate (că mai am nevoie de permis), dar prefer să fie un control mai strict pe șosele, pentru că de multe ori am fost nevoit să evit la limită pe câte unii care credeau că sunt singuri pe drum.

#191
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostEmeraldCountryHouse, on 30 decembrie 2021 - 19:24, said:

Welcome to the new future...unde tu nu mai conduci / controlezi masina ta.

Nu am gasit mai nimic in limba nativa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u90uIuoqnQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine nu ma "omoara" cei ce conduc cu viteza mare...pe mine ma omoara fizical si mental cei ce conduc cu 60-80 in zona de peste 100 !
De ce nu fac ceva sa mareasca viteza pentru adormitti aia ce ar trebui sa stea acasa si nu pe drumuri !??
Ca,din cauza lor accelerezi sa ii depasesti si atunci poti iesi in calea unui nevinovat din sens opus, "head on" accident...

e veche rau. se numese "pasagera".
cum treci de 80 incepe cu tacataca

am incercat sa i dau reset dar nu mergea

asa ca i-am dat blana si la 270 km/h a facut shutdown.
restul a fost divort administrativ,motocicleta am pastrat-o

recomand.

#192
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Așa era și "pasagera" mea, dar a devenit mai maleabilă. O deranjează când merg sub 50 km/h în oraș (deși sunt locuri unde nu e indicat să depășești 40, că poți avea tot felul de surprize neplăcute), a mai "încasat" și o "felicitare" pentru +21 - 30 și nu o mai deranjează când merg cu 130-140 pe DN sau cu 110-120 km/h pe autostradă pe ploaie torențială (altădată comenta la peste 120 pe timp frumos).

#193
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
@djl, mașină personală e cea mai mare libertate care poate sa o aibă un tânăr. Tu privești din exterior că nu ai permis și ai un fel de Bias, invidie pe tinerii cu mașini.
E și o sursa de distracție, creează și imagine, nu neapărat aia care o vrea proprietarul totuși.

@ro Explorer, daca ai înțelege programarea, că din ce vad tu privești AI-ul că pe ceva magic, ai înțelege că până nu ajungem la ceva nivel sa fie doar tunele și doar un fel de cale de rulare cu senzori absolut peste tot nu prea poate controla lumea AI-ul. Da, AlphaZero da de pământ și cu cele mai ilustre minți ale șahului, insa acolo nu exista elementul surpriza din viața reală, de la banala groapa in asfalt semnalizata cu creanga, la capacul de canal ieșit în ploaie torențială, zăpadă, gheata etc.
Trenurile da pot fi automatizate cat de cat și o să fie conduse de AI in curand, și totuși o să fie om să intervina. Ai nevoie de acceasi situație la mașini ca sa le automatizezi, fara variabile extra, cu linii fixe.

Eu mi-am lăsat limitatoarea din dreapta in statia de autobuz odată. 🙄

Cat despre permis, ăștia bătrâni se fac că nu era corupție generalizată acuta in anii '90 la examinări și Pitești era în toată țara defapt.
Acum se da examenul pe bune.

Edited by SpeedDemon, 11 January 2022 - 22:37.


#194
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSpeedDemon, on 11 ianuarie 2022 - 22:33, said:

@ro Explorer, daca ai înțelege programarea, că din ce vad tu privești AI-ul că pe ceva magic, [...]
După ce ai sa faci tu coding macar într-un limbaj din cele pe care le știu eu și training de rețele neurale macar 1% fata de cât am făcut eu pana acum o sa putem încerca să stam de vorba pe subiect. Pana atunci însă, joc de glezne te rog.

View PostSpeedDemon, on 11 ianuarie 2022 - 22:33, said:

sa fie doar tunele și doar un fel de cale de rulare cu senzori absolut peste tot nu prea poate controla lumea AI-ul.
Asta arata cât de divergent esti de domeniul asta (AI, rețele neurale și ce înseamnă asta dpdv computational) . Te rog limitează-te la învârtit covrigul.

#195
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View PostSpeedDemon, on 11 ianuarie 2022 - 22:33, said:

@djl, mașină personală e cea mai mare libertate care poate sa o aibă un tânăr. Tu privești din exterior că nu ai permis și ai un fel de Bias, invidie pe tinerii cu mașini.
E și o sursa de distracție, creează și imagine, nu neapărat aia care o vrea proprietarul totuși.

@ro Explorer, daca ai înțelege programarea, că din ce vad tu privești AI-ul că pe ceva magic, ai înțelege că până nu ajungem la ceva nivel sa fie doar tunele și doar un fel de cale de rulare cu senzori absolut peste tot nu prea poate controla lumea AI-ul. Da, AlphaZero da de pământ și cu cele mai ilustre minți ale șahului, insa acolo nu exista elementul surpriza din viața reală, de la banala groapa in asfalt semnalizata cu creanga, la capacul de canal ieșit în ploaie torențială, zăpadă, gheata etc.
Trenurile da pot fi automatizate cat de cat și o să fie conduse de AI in curand, și totuși o să fie om să intervina. Ai nevoie de acceasi situație la mașini ca sa le automatizezi, fara variabile extra, cu linii fixe.

Eu mi-am lăsat limitatoarea din dreapta in statia de autobuz odată. 🙄

Cat despre permis, ăștia bătrâni se fac că nu era corupție generalizată acuta in anii '90 la examinări și Pitești era în toată țara defapt.
Acum se da examenul pe bune.
Dacă ai înțelege programarea  :) :) :) - primul pas ar fi sa înțelegem cum funcționează si cum se produce o mașina, pentru ca suntem pe aria auto, apoi sa trecem la electronica si software in automotive. Si nu ma refer la ro_explorer.
Am mai spus-o, este incredibil cum o comuniste ce are ca hobby mașinile sa înțeleagă atât de puțin din ce înseamnă mașina.

Condusul autonom nu înseamnă doar AI, este mult mai complex si realizabil. Problema nu este doar pe partea de inginerie, ci si de legislație. Dar mașinile autonome vin si o sa schimbe peisajul auto mult mai mult comparat cu electrificarea. Dar nu i sa înceapă cu mașinile mici, camioanele sunt primele vizate.

#196
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Am 4 ani de info intensiv, 8 ore pe săptămână de c++ in mare parte, html, oracle și ce mai era pe atunci. Daca doamne feri nu oi mai putea conduce vreodată, o să mă pun cu burta pe carte să învăț ceva modern, eram chiar printre primii din clasa dar am înțeles de mic că vreau job de teren, eu mor la birou, am stat o zi la birou și deja turbam, nu mă simt ok deloc în mediu oftice sau școală.
Google reCaptcha încă își bate joc de noi cu semafoare de nerecunoscut sau nu știi dacă include și coltul de semafor sau nu și îți închipui că AI-ul are vreo șansă în lumea reală moderna haotică. De
Eu de abia aștept mașinile fără volan, o să îmi iau un remorcher și o să mă îmbogățesc pe seama ălora cu mașini fara volan cu pasageri fără permis rămași cu ele blocate în zone mai mult sau mai puțin fantoma.
Deja e de râsul curcilor tractatul camioanelor cu camere in loc de oglinzi nefuncționale, chestie destul de comuna.
Cam asta e nivelul
[ https://i.kym-cdn.com/photos/images/original/001/891/202/8e0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2020/09/3-5f634608b987f__700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Rețelele neurale și AI-ul încă sunt sub nivelul de inteligenta al animalelor, mâță mea e absolut geniala fata de inteligenta artificiala. And guess what, majoritatea mâțelor mele au murit în trafic, calcate de mașini. O să dau vina tot pe aia care merg in reluare și nu au reflexe că eu in 600.000 km nu am omorât nici un animal, și mi-au sărit în toate animalele in cale, câini, mate, căprioare, turma de mistreți, păsări mari. In schimb știu din ăștia regulamentari care au încasat toate animalele. Cel mai aiurea e cu câinii, aia zici că îs heat seeking missile, de doua ori i-am evitat pe prima banda de pe contrasens, bine că aveam spatiu, așa de hotărâti sa se sinucidă erau. Pnm e vreo 600 euro intercoolerul, vreo 300 euro bara, doamne feri și radiatorul. E scump de încasat un câine.
La voi in Suedia aveți renul/elanul care dacă îl încasezi prin parbriz ai o zi groaznica.
Problema mea cu AI-ul e că ar fi un șofer groaznic, ceva gen ro explorer, eventual decide că e neregulamentar să eviți sau nu vrea sa se bage în șanț și mori cu elanul/renul intrând peste tine.
Condusul e mult prea complex pt a putea fi controlat de AI fara intervenție umană.

Trebuie să știi să lucri la mașina, mai ales cand stai intru-un "frozen wasteland". Poți să rezolvi o până la turism in 10 minute și să îți vezi de drum, sau să vadă persoana iubita ce fatalau ești (vorbesc generic), cat așteptați, 5-11 ore asistența in frig. Eu am așteptat odată 11 ore asistența ADAC când am avut explozie. Nu aveam rezerva.
Bărbații care nu știu că repare chestii și femeile care nu știu să gătească se merită unii pe alții. 🙄
Eu personal care mai ieșeam din UE înainte de pandemie, da am rezerva că nu știu ce baza avea la asistență în Ucraina de exemplu.
In principiu la mașina mica dai cu rezerva in roată până iese, la camion e mai nașpa, am întâlnit coleg care a chemat asistența deși făcea Africa pe vremuri. A dat și ăla de la asistență vreo 30 de lovituri de baros până a ieșit.

Edited by SpeedDemon, 12 January 2022 - 17:43.


#197
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
PS:Înainte să te apuci sa fii mare mecanic pe banda de urgenta chemi poliția/asistenta autostrazii sa stea in spatele tau cu girofarul, eventual îți închide și o banda, au murit destui mari mecanici pe banda de urgenta.
Asistenta se așteaptă în afara mașinii cu vesta pe tine după balustrada. Asta pt aia care cred că aștepți la căldură în mașina. Au murit unii în SOS/refugiu, darămite pe banda de urgenta. Deci o sa crapi de frig langa autostrada daca nu știi să faci o pana. Poliția vine repede, asistenta nu prea, și aia trebuie sa caute întâi anvelopa pt mașina ta, alta bătaie de cap daca nu ai rezerva. Kitul de până nu funcționează la tăieturi, până mai gravă.
Dacă ești o blonda cu sânii mari poate te ajuta poliția să faci pana, am văzut și scenariul asta, altfel o sa crapi de frig.

Edited by SpeedDemon, 12 January 2022 - 18:00.


#198
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Condusul autonom inseamna posibilitatea eliminarii (virtuale) a interesectiilor. Gen asta (pe la minutul 1)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4pbAI40dK0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4SmJP8TdWTU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa ceva nu se poate face cu soferi umani. Insa poate rezolva multe probleme de trafic. Si cine stie, sa ajunga masinile mai rapide in oras decat bicicletele....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate