Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Sfat -ce mașina sa nu cumpărați

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadrianitza, on 30 decembrie 2021 - 18:10, said:

tu stii cat costa duba aia?
plus ca difera preturile in functie de nr de locuri, motorizare, daca o iei numai de carat cu bena in spate sau dokka Posted Image

Stiu, si ti-am scris  in privat  pretul masinii dar vad ca m-ai blocat adrianitza.

Depinde ce vrei sa faci cu masina !  Toate sunt bune, chiar si Logan daca iti place sa faci debug pe probleme ciudate.
Ford se stie ca sta prost cu electronica,  dar motorul 1.0  de la Ford a castigat o stiva de premii ! Deci  toate cu bune si cu rele ...

#56
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
premiile alea nu prea au legatura cu fiabilitatea, iar motorul de 1.0t nu intra la cele mai fiabile de la ford: https://www.bbc.co.u...ngland-45628325

#57
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostKiloW, on 30 decembrie 2021 - 21:01, said:

Nu mai luați epave cu jdemii de proprietari având impresia ca ați găsit perla rara, mașina aia bună și ieftina. E ori una ori alta :D
Bine eu n-am luat niciuna din astea deci nu vorbesc din experienta. :D. Însă am vândut câteva. Alea la care am fost unic proprietar, cu km și istoric de service verificabil le-am vândut la prețul meu nu al "pietei". Alea sub prețul pieței (care includ și profitul samsarului) ascund ceva. Nimeni nu vinde o mașină mai buna decât media la un preț sub piața.

O logică eronată, cap coadă.
Dacă mă întrebi de ce, îți explic cu lux de amănunte  😉
Dar nu, nu o să mă întrebi 😉

#58
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdanaciu, on 30 decembrie 2021 - 23:58, said:

Cea mai buna masina este masina noua!
variantă - cea mai puțin proastă mașină este mașina nouă Posted Image

Edited by adrian_r5, 02 January 2022 - 12:17.


#59
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015

View PostCostyNn96, on 30 decembrie 2021 - 01:38, said:

bine ca am Opel de la isuzu Posted Image
Masina aia e suficienta pentru tine.Motorul a dovedit ca este fiabil.

#60
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019

View Postdanaciu, on 30 decembrie 2021 - 23:58, said:

Cea mai buna masina este masina noua!

La cele sh e loterie si sansele de castig sunt identice cu cele de la loteria adevarata.

Plus ca nu cred ca e satisfactie mai mare decat o masina noua. Eu cel putin, as fi mai fericit chiar si intr-un Matiz nou decat intr-un A8 L de 10 ani si 300K km.

Cat despre Ford eu nu cred ca e cea mai proasta masina, eu n-am avut dar cunosc multi care au si sunt multumiti si fara probleme.

Eu sunt fan (si proprietar) de masini franceze care au si ele o reputatie proasta dar nejustificata dupa mine.
Am avut un C4 Grand Picasso pe care l-am dus la peste 300k km, fara nici o problema. Masina la care se schimba distributia la 240k km! Pe curea! Eu am schimbat-o la 260 fara nici o emotie.

Cea mai proasta masina de la noi dintre cele populare nu e Ford ca e pe locul 2 dupa Opel... Nu pun in topul asta Range Rover..

Ia tu masina noua si pierzi mii de euro pe an in devalorizare, wow un Citroen peste 300k km, atat au Audi-urile din 2018 https://www.mobile.d..._,frn:2018,vcg: , care vor veni la noi in tara si vor mai baga 500k km timp de 15 ani in timp ce cei ce cumpara Ford vor schimba de 3 ori masina pe durata de viata a unui BMW/Merc/Audi SH

#61
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Te auzi ce scrii ?! Grupul VAG a iesit din socoteli cu un sfert de milion de km de prin 2003 Posted Image La noi fudulia primeaza cand iti cumperi o masina .
PS am Opel de 520 000km/ 16 ani si il repar anual ( eu sunt primul proprietar !) iar un vecin are A4 mai "tinar"  12 ani si 350 000 KM (cumparat de nou in RO!) si il repara de 2 ori/ an...

Edited by mihaiC1, 02 January 2022 - 17:57.


#62
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Mie imi plac maxim astia care hulesc pe cei care isi cumpara masini noi.
Pai ,bo$$ilor, daca nu ar fi cei care isi cumpara masini noi n-ati avea cum sa cumparati voi sehasuri full de full fara piele ca noi cu 300 mii km in bord la jumatate de pret pe care oricum nu vi le permiteti si pe care le purtati prin service-uri obscure cu piese secand si caciucuri asemenea.
Nu va cumparati masini noi, e naspa ! Sekandu e smecherie !

Edited by __-__, 02 January 2022 - 17:52.


#63
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Sa punem problema si altfel : ce firme dau garantie peste 6 ani si/sau 200 000 km ?! Si pot sa extinda garantia ??! Or fi nebuni saracii !

Edited by mihaiC1, 02 January 2022 - 18:11.


#64
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
si ce faci cu ea? ca ii tot dai cu japonezele.

A trebui sa merg sa schimb caseta de directie la un Rav4 luat de nou 2020, cu 8000 km la bord :) mare fiabilitate. Si asta dupa putin scandal, ca incepusera romanismele ca nu se incadreaza la garantie citez "asa devreme".  Si cand am ridicat-o pe elevator, destula rugina deja. Sa mai spun ca X1 2017 cu 133k la bord acum nu are nici macar 1 punct?

Cum spuneam e relativ totul, fiecare vorbeste din experienta sau din auzitele de la prieteni/forum. Dar nu e nicio marca vreo garantie a fiabilitatii.

#65
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Se mai intampla ? Bine ca au schimbat-o doar ca ai avut tu niste greierasi Posted Image ! Rugina la plastic Posted Image ?!
De ce ai luat nipona cand stiai ca BMW e mai bun ??
PS am Suzuki din 2010 fara pic de rugina si peste 300 k km fara interventii. Am si Toyota de 2 ani si mai cunosc pe multi ce le au de la 8 ani in sus ... ca noi.

Edited by mihaiC1, 06 January 2022 - 19:13.


#66
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

View Postcarturarulobosit, on 30 decembrie 2021 - 00:54, said:

Cam orice masina premium noua a dezamagit, indiferent ca vorbim de Audi, Mercedes, Ford, BMW etc.  Astea-s vremurile, profit maxim, investitie minima. Noroc de asiatice

hihihi, ford și premium, baba și mitraliera...

View Postjm2010, on 30 decembrie 2021 - 12:47, said:

Cam de cand au modele entry level dar si premium. ...
Cam toti producatorii importanti au in ziua de azi modele de la entry level pana la premium.
Îmi arăți și mie, rogu-te, câte un model ”premium” de la acei ”toți” producători? Exceptăm Audi, BMW, Mercedes și Lexus, aștept un Opel premium, un reno, un Hyundai, Kia, Mazda, chestii d-astea...

#67
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 15.10.2010
Mazda este un producator care tinde din ce in ce mai tare spre premium. Materialele, finisajele se aproape de nemtoaice.

#68
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
intre a tinde si a fi este diferenta,si vwtindea inainte la materiale spre premium fata de concurenta,dar nu este premium.

#69
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostmihaiC1, on 06 ianuarie 2022 - 19:01, said:

Se mai intampla ? Bine ca au schimbat-o doar ca ai avut tu niste greierasi Posted Image ! Rugina la plastic Posted Image ?!
De ce ai luat nipona cand stiai ca BMW e mai bun ??
PS am Suzuki din 2010 fara pic de rugina si peste 300 k km fara interventii. Am si Toyota de 2 ani si mai cunosc pe multi ce le au de la 8 ani in sus ... ca noi.
Mai ca n-ai zis ca e vina lui ca s-a stricat, pare a fi o chestie specifica fanilor jap sa ignore exemplele negative si sa spuna ca nu exista, si nu, nu sunt hater, ba chiar am o japoneza comandata.

#70
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Fiecare cu norocul lui Posted Imageo masina la un milion cu greierasi ! D'aia  dau garantii de 6 ani bara la bara- 10 ani extinsa Posted Image si se tin de cuvant.
PS am la Toyota garantie si la pana de guma/roata in toata EU si TR Posted Image

Edited by mihaiC1, 07 January 2022 - 17:35.


#71
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Trebuia sa duci fanboyala pana la capat…
Daca ar fi vreun producator cu doar 1 bucata cu probleme dintr-un milion restul nu ar mai vinde absolut nimic.
Daca te uiti pe jd power te lamuresti rapid ca si japonezele au probleme fix ca celelalte.
Si coreenii dadeau 7 ani garantie, asa ca nu e nimic nou.

#72
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018
Problema la asiatice este timpul mare de așteptare după piese. Știu, vor sări unii de cur în sus că, domne, au destule fabrici în europa. Au o lulă! Ia du o asiatică în garabție să vezi cât aștepți...

View Postnetty1994, on 07 ianuarie 2022 - 15:38, said:

intre a tinde si a fi este diferenta,si vwtindea inainte la materiale spre premium fata de concurenta,dar nu este premium.
Ai dreptate! Dar mulți văd, puțini cunosc. Orice om care nu are ochelarii de cal vede diferența de calitate între un coteț asiatic și o nemțoaică...
A se urmări asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6wUa5KaieLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate