Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat -ce mașina sa nu cumpărați

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am câteva sute de mii km condusi.
Vw GOLF, Touran , recomand, nu te ;așa în drum niciodată dacă le faci minime revizii la timp .
Chiar cu 500000 -700000, 1 milion ele merg bine de tot.

FORD te lasă . LA greu
La 150k km, mașina nouță , un pic peste sută de mii, ținută la zi, ba chiar preventiv cu toate : numai probleme majore, în lanț , care ne se termina NICIODATĂ
;
-servo se duce 2000 lei
-furtune servo 1000 lei
- erori Engine malfunction cu distribuția schimbata la 60k, ulei filtre bujii noi
- schimb bateria plus bendix electromotor Bosch , iar cade bateria .[ deși piese;e sunt ce trebuie ]
- se rup curele de accesorii in mers imeditat dupa service, temperatura peste 120 motor

- transmission malfunction
- cade semnalizarea in mers

Zilnic apar noi erori , iar Ford nu răspunde de ele, mașina Fnf 2101 BENZINA , domle nu tu turbina nu DPF, nu egr .
Un rebut de producător.

Asemenea și Tranzit .

~ piece of cake 🍰
La reset radio caut in carte codul,radio ; nimic . In carte service nimic. Sun la Ford : veniți la noi cu programare , nu va putem da codull o sa va coste o taxa, câteva sute de lei .
What?///





#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Vorbesti de masini dupa 2020 sau pre 2005 ?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ești tu supărat,  subiectele nu se deschid la supărare, de fapt, ar trebui închis, acest subiect... subiectiv.

Pute de Ford-uri peste tot, dacă erau toate praf, se ducea marca ca Titanicul, la fund de ocean.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Ford, cateva modele dupa 2010 = varza..... Nu stiu pe unde le fabrica si ce politica mai au dar skoda(ca tot sa discutat azi de marca) e scula premium pe langa tigaile de la Ford.

Pt mine marca asta intra la categoria pleu de duzina. Am tinut doar sa confirm ca initiatorul nu e singurul cu experiente neplacute legate de marca asta

Over and out.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fordurile autoutilitare sau cele de transport pasageri , astea euro 5, euro 6 sunt cam praf, toti sunt nemultumiti de ele. Nu stiu la autoturisme.

#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Cam orice masina premium noua a dezamagit, indiferent ca vorbim de Audi, Mercedes, Ford, BMW etc.  Astea-s vremurile, profit maxim, investitie minima. Noroc de asiatice

#7
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021

View Postcrisstonne, on 30 decembrie 2021 - 00:28, said:

subiect... subiectiv.

nope, doar mesaj subliminal, de joasa factura. autorul, doar un go-between intre cel mai cocalar producator auto si SP:

View Postvandemm, on 29 decembrie 2021 - 23:52, said:

Vw ……… recomand, nu te ;așa în drum niciodată dacă le faci minime revizii la timp .
Chiar cu 500000 -700000, 1 milion ele merg bine de tot.




#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci vrea sa fie Anti-reclama la Ford asta?  
acuma cand Ford sa aliat cu Puma si au facut Ford Puma  - chiar e un design fainut.

Ce sa nu cumperi? Dacia (tot felu de probleme - te miri ce), Cielo (fumega) , Fabia (in relanti se tureaza singura fara sa apesi pe acceleratie) , Insignia (tot curge, chiar de nou).

#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
bine ca am Opel de la isuzu Posted Image

Edited by CostyNn96, 30 December 2021 - 01:39.


#10
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postcarturarulobosit, on 30 decembrie 2021 - 00:54, said:

Cam orice masina premium noua a dezamagit, indiferent ca vorbim de Audi, Mercedes, Ford, BMW etc.  Astea-s vremurile, profit maxim, investitie minima. Noroc de asiatice

De când Ford e mașină premium ???

#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
E timpul sa cumperi Matiz :P. Mijloc de locomotie mai fiabil ca micul gigant nu exista.

Toate au probleme, indiferent de marca. Diferenta este facuta de seriozitatea cu care iti trateaza problemele in garantie. Daca optezi pt SH, atunci cumperi VW, ca n.ai probleme nici la 1 mil de km.

#12
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Da l dracu de Matiz, am dus eu 2 la fier vechi, are o tablă inimaginabil de proastă, efectiv se duce podeaua, nu mai poți să l salți pe cric.

#13
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 01:37, said:


Ce sa nu cumperi? Dacia (tot felu de probleme - te miri ce), Cielo (fumega) , Fabia (in relanti se tureaza singura fara sa apesi pe acceleratie) , Insignia (tot curge, chiar de nou).

Dacie de care?

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postvandemm, on 29 decembrie 2021 - 23:52, said:

Am câteva sute de mii km condusi.
Vw GOLF, Touran , recomand, nu te ;așa în drum niciodată dacă le faci minime revizii la timp .
Chiar cu 500000 -700000, 1 milion ele merg bine de tot.

FORD te lasă . LA greu
La 150k km, mașina nouță , un pic peste sută de mii, ținută la zi, ba chiar preventiv cu toate : numai probleme majore, în lanț , care ne se termina NICIODATĂ
;
-servo se duce 2000 lei
-furtune servo 1000 lei
- erori Engine malfunction cu distribuția schimbata la 60k, ulei filtre bujii noi
- schimb bateria plus bendix electromotor Bosch , iar cade bateria .[ deși piese;e sunt ce trebuie ]
- se rup curele de accesorii in mers imeditat dupa service, temperatura peste 120 motor

- transmission malfunction
- cade semnalizarea in mers

Zilnic apar noi erori , iar Ford nu răspunde de ele, mașina Fnf 2101 BENZINA , domle nu tu turbina nu DPF, nu egr .
Un rebut de producător.

Asemenea și Tranzit .

~ piece of cake ��
La reset radio caut in carte codul,radio ; nimic . In carte service nimic. Sun la Ford : veniți la noi cu programare , nu va putem da codull o sa va coste o taxa, câteva sute de lei .
What?///

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ei7JguJ0apE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am avut aceste probleme recent la Focus 2 si le-am rezolvat prin refacerea lipiturilor la placa electronica a instrumentelor de bord.
Acum autoturismul functioneaza ca nou. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 December 2021 - 06:41.


#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
"Nu dati banii pe prostii, luati VW la copii"! Lol, musai de la o batranica, din Germania, tinuta in garaj. Au si reduceri, de Bleg Fraierdei.

Attached Files



#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Initiatorul n-a spus cati ani trebuie sa tina masina, insa clar peste 500.000 km. In regim de taxi sau de scoala auto?

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 01:37, said:

Deci vrea sa fie Anti-reclama la Ford asta?  
acuma cand Ford sa aliat cu Puma si au facut Ford Puma  - chiar e un design fainut.

Ce sa nu cumperi? Dacia (tot felu de probleme - te miri ce), Cielo (fumega) , Fabia (in relanti se tureaza singura fara sa apesi pe acceleratie) , Insignia (tot curge, chiar de nou).

ai cumparat"design" sau o masina cu care sa ti faci treaba?

sa mai zic de pompa de ulei angrenat cu CUREA?!!
era beat inginerul ala?
ma rog..pt cine stie ce inseamna. pentru restu' e bine care are diplay mare.asta se cere in202x+

#18
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Si eu am avut vreo 4 forduri...ce-i drept toate pre 2010 . Nu m a lasat niciunul in drum. Dar toate benzinar. La diesel de cand s-au bagat cele cu DPF si alte chestii..s-a cam stricat treaba. Si nu doar la Ford. Mazde vreo 2, tot benzina.Mergeau fara nici o treaba. Toate masinile au avut rulaj mediu. Nu o tin daca depaseste 165K ..e momentul in care incep sa ceara bani mereu. Prefer sa dau pe benzina nu pe piese/mecanici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate