Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat -ce mașina sa nu cumpărați

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Post_R_A_D_U, on 07 ianuarie 2022 - 08:30, said:



hihihi, Ford și premium, baba și mitraliera...


Îmi arăți și mie, rogu-te, câte un model ”premium” de la acei ”toți” producători? Exceptăm Audi, BMW, Mercedes și Lexus, aștept un Opel premium, un reno, un Hyundai, Kia, Mazda, chestii d-astea...
Doar pt că tu aici cultură auto săracă nu înseamnă că nu sunt. Renault are de exemplu Talisman Inițiale Paris 225 cp. E o mașină destul de premium in echiparea aia.
Mai e și Koleos Inițiale Paris, SUV premium in toată regula.

Hyundai Genesis G90 se ia la trântă cu S-klasse și seria 7 fara probleme.

KIA Stinger GT e o mașină premium. Altceva de la KiA nu prea cunosc sincer.

Opel e preluat de PSA unde brandul premium e DS.

Mazdele actuale sunt destul de premium la interior dotate corect. Au avut brand de lux.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EsaKcH_rD24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SpeedDemon, 08 January 2022 - 15:39.


#74
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Ar fi de râs dacă n-ar fi de plâns! Mai aveai să pui pe acea listă ”premium” și skoda superb și era gata tocănița... Auzi la el, reno, Hyundai, Kia, Opel și Mazda au început să fie mărci premium. Văleleu!!!

#75
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
A spus ca au modele cu echipări premium.

#76
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostNamidee, on 30 decembrie 2021 - 01:45, said:

Daca optezi pt SH, atunci cumperi VW, ca n.ai probleme nici la 1 mil de km.
10k pe masina si 20k pe reparatii si ajungi la milion Posted Image

View Post_R_A_D_U, on 08 ianuarie 2022 - 11:42, said:

Problema la asiatice este timpul mare de așteptare după piese. Știu, vor sări unii de cur în sus că, domne, au destule fabrici în europa. Au o lulă! Ia du o asiatică în garabție să vezi cât aștepți...

Pentru unele modele mai rare chiar si de 2-3 luni la anumite componente. Motivul este simplu, nu se strica, dar si daca ai ghinion...
Totusi asiatecele au progresat mult.

Din ce am observat, masinile japoneze de dupa 2010 sunt mai putin problematice decat cele nemtesti.
VW si Audi am avut si am, un plus este ca stii la ce probleme sa te astepti in general si nu sunt tot timpul ieftine la reparatii, dar ai avantajul de a gasi piese SH usor.

Edited by Owidiu, 09 January 2022 - 02:47.


#77
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Ai dreptate ! Eu astept de 1 luna o bara de Toyota ca nu se gasesc decat fabricate in soare rasare... La VAG , GM si alte europene gasesti SH si firme marunte care fabrica surogate noi si proaste dar cu "pretentii de original".

View PostOwidiu, on 09 ianuarie 2022 - 02:34, said:

10k pe masina si 20k pe reparatii si ajungi la milion Posted Image


Pentru unele modele mai rare chiar si de 2-3 luni la anumite componente. Motivul este simplu, nu se strica, dar si daca ai ghinion...
Totusi asiatecele au progresat mult.

Din ce am observat, masinile japoneze de dupa 2010 sunt mai putin problematice decat cele nemtesti.
VW si Audi am avut si am, un plus este ca stii la ce probleme sa te astepti in general si nu sunt tot timpul ieftine la reparatii, dar ai avantajul de a gasi piese SH usor.

Ca sa ajungi la milion mai pui inca o masina SH si 20 000 ! Posted Image

#78
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007

View PostmihaiC1, on 06 ianuarie 2022 - 19:01, said:

Se mai intampla ? Bine ca au schimbat-o doar ca ai avut tu niste greierasi Posted Image ! Rugina la plastic Posted Image ?!
De ce ai luat nipona cand stiai ca BMW e mai bun ??
PS am Suzuki din 2010 fara pic de rugina si peste 300 k km fara interventii. Am si Toyota de 2 ani si mai cunosc pe multi ce le au de la 8 ani in sus ... ca noi.

Am si BMW, 2 chiar: X1 F48 de care vorbeam (pe care il conduce nevasta) si un X3 G01 (care are greierasi de pilda inca de la primele cateva mii de km). Rav-ul nu il conduc eu (si ca idee, nu o consider o masina proasta, doar anosta la interior: ok, au fost ceva probleme dar in fine, s-au rezolvat, dar cu insistente; insa nici pretul n-a fost de asa natura ca sa fie asteptari de perfectiune; asta am si postat, ca tu generalizezi constant in orice reply). Eu nu inteleg de ce te ataci asa la orice postare a oricarui user care a avut o experienta negativa cu Toyota. Ti-am mai zis de vreo 2 ori si in trecut. Foarte bine ca nu ai avut tu probleme cu ele, dar asta nu inseamna ca cei care au avut nu au dreptate. Si ca experienta ta cu toyota este realitatea absoluta. Unii pot povesti obiectiv, fara a generaliza.

Invata sa intelegi ca e un forum bazat pe experientele tuturor utilizatorilor si ca e un mediu constructiv de a impartasi opinii. Eu de ex am povestit pe aici ce probleme am avut in familie cu un Qashqai luat de nou, vandut foarte repede. Dar nu am generalizat in a nu mai recomanda masina (pentru ca multi au experiente pozitive) sau producatorul sau zona din care provine (asa cum faci tu cand e vorba de europe vs asiatice). Le-am scris doritorilor sa fie atenti si sa se mai documenteze (era o problema cu franarea de urgenta din senin, sa vezi ce frumos si ce experienta placuta e sa ti se intample pe autostrada daca e mai aglomerat in spatele tau, dar fara obstacol in fata).

De asemenea nici nu ma hazardez sa spun ca daca eu nu am avut probleme cu o marca, atunci toti care spum contrariul nu au dreptate. Asa cum faci tu cu Toyota. Mai ales pt ca sincer ti-o spun, masina ta e de buget. Nimic rau in asta, dar ar fi bine sa nu generalizezi cu restul pietei, modelelelor, producatorilor. Incearca sa fii obiectiv: ai facut o alegere cu care esti foarte multumit, ei bine asta nu inseamma ca alegerea ta se aplica tuturor celorlalti.

Edited by Genesis, 09 January 2022 - 15:37.


#79
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Am generalizat din simplul motiv ca in RO se aduc majoritatea VAG, GM.. ( prostia la romani ca daca nu ai VW, audi, BMW esti sarantoc si nesmecher!) SH de 5- 7 ani cu 3-400 000 km si sunt praf Vesticul nu e prost sa mai repare a 3-4 oara o masina. Nici cu cele noi nu e mai bine deja daca ai sarit de garantia de 150 000 km incep tot felul de probleme.
PS am rude, cunoscuti cu parcuri SH auto si cunosc f. bine FENOMENUL. Alta ideie sa stii ca Toyota vinde la fel de multe masini ca VAG si nu prea vezi asa multe SH cam nicaieri.

Edited by mihaiC1, 09 January 2022 - 19:23.


#80
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
• Top 10 modele după numărul de înmatriculări în România în 2021:
1. Dacia Logan: 13.270 (-28.2%)
2. Dacia Duster: 9.045 (-7.9%)
3. Dacia Sandero: 8.227 (-12.7%)
4. Ford Puma: 3.141 (+57.4%)
5. Dacia Spring: 3.068
6. Renault Clio: 2.945 (-25.6%)
7. Hyundai Tucson: 2.852 (+77.6%)
8. Skoda Octavia: 2.720 (-26.6%)

9. Toyota Corolla: 2.450 (+49.3%)
10. Toyota C-HR: 2.101 (+21.4%)

#81
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,334
  • Înscris: 22.10.2007
Vinde la fel de mult dar pe piete diferite, in europa brandurile “locale” reprezinta grosul vanzarilor, de asta sunt mai putine sh-uri.


#82
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Nu știu ce au scris ceilalți, dar am un răspuns simplu la întrebarea topicului : mașina pe care nu îți permiți să o întreții așa cum trebuie.

#83
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Vrei masina care sa o repari dupa 120 000 km de noua si apoi de 2 ori pe an sau una care sa o repari o data la peste 300 000 km ?! E irelevant, eu am tinut in "puf" o masina si am reparato la 130 000...

Edited by mihaiC1, 10 January 2022 - 20:37.


#84
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostSpeedDemon, on 08 ianuarie 2022 - 15:36, said:

Hyundai Genesis G90 se ia la trântă cu S-klasse și seria 7 fara probleme.

Doar din niste poze de pe net n-as fi asa de categoric, MB si BMW au cam demonstrat niste chestii pe nisa premium, Hyundai totusi e un brand mainstream, cu toate ca fac masini absolut corecte. Genesis G90 nu se vinde in Europa, doar prin Asia si America, deci slabe sanse sa vezi multe pe aici. Oricum nu prea vad multi clienti care sa dea 80k+ pe ceva facut de Hyundai, sincer, indiferent de cum arata in poze. Daca scria Lexus pe ea, mda, era un pic altfel situatia.

#85
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016

View Postdanaciu, on 30 decembrie 2021 - 23:58, said:

Plus ca nu cred ca e satisfactie mai mare decat o masina noua. Eu cel putin, as fi mai fericit chiar si intr-un Matiz nou decat intr-un A8 L de 10 ani si 300K km.

Ce bine ca suntem diferiti, asa raman clienti si pt masini noi si pt SH, piata merge inainte. Dupa vreo 2 masini luate de noi si mai multe SH, constat ca n-am nici un feeling special la alea pe care le ridic de la dealer vs alea vechi. Senzatia de lucru nou (nou pentru mine, adica nou intrat in viata mea) e exact aceeasi, se estompeaza in exact acelasi timp, satisfactia tot pe acolo, frustrarea mai mare daca sunt probleme la cea noua. La ce preturi au ajuns, oricum nu ma mai uit la noi, desi as avea banii, mi se pare aiurea sa dai ca pf 20-25k euro pe o compacta slab dotata si mediocru motorizata, cu garantie doar pe hârtie la 80-90% din producatori daca nu e ceva grav care sa te lase in drum. Plus ca au si astea noi probleme cu galeata, chit ca-s VW sau Toyota.

Edited by Mihai_mb, 22 January 2022 - 23:42.


#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostmihaiC1, on 09 ianuarie 2022 - 19:47, said:

• Top 10 modele după numărul de înmatriculări în România în 2021:
1. Dacia Logan: 13.270 (-28.2%)
2. Dacia Duster: 9.045 (-7.9%)
3. Dacia Sandero: 8.227 (-12.7%)

4. Ford Puma: 3.141 (+57.4%)
5. Dacia Spring: 3.068
6. Renault Clio: 2.945 (-25.6%)

7. Hyundai Tucson: 2.852 (+77.6%)
8. Skoda Octavia: 2.720 (-26.6%)

9. Toyota Corolla: 2.450 (+49.3%)
10. Toyota C-HR: 2.101 (+21.4%)


Deci ramane de cumparat:

1. Ford Puma   (desi e Ford - dar Puma face chestii de calitate)
2. Hyundai Tucson
3. Toyota Corolla
as mai adauga  Honda Civic,

Oricum tot japonezele sunt majoritare

#87
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
FORD: cea mia proasta masina la modelele Focus.  Daca vrei ,incercati!

Dacia Logan also

#88
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View Postrealnick, on 30 decembrie 2021 - 11:11, said:

Cred ca aproape toate marcile care au trecut dupa 2010 la micromotoare cu turbo au dat fail. Ecoboost , TSI au dat gaura si dau in continuare. Probabil de aia au ramas asiaticele la motoare aspirate o perioada dupa 2010. Dar normele de poluare imping catre solutii netestate sau testate prea putin initial. Mi e groaza de momentul in care o sa trebuiasca sa iau masina noua din nou Posted Image. Cred totusi ca o sa iau un Mokka 1.4 cu rulaj mic...si sper in bine.
Ecoboost a dat gaura doar ptr tine, eu il am de 4 ani si n-am avut nici o problema cu el, sunt pe net si care au atins 120k doar cu schimbul de ulei si filtre. Daca ai noroc si ai grija de ea, te duci si 200k :)

View Postvandemm, on 20 februarie 2022 - 14:30, said:

FORD: cea mia proasta masina la modelele Focus.  Daca vrei ,incercati!

Dacia Logan also
Am incercat si ce rau imi pare, ca o am de 4 ani si tot ce i-am facut a fost doar 2 revizii si in rest doar benzina, ce prost e mk4 1.0 ecoboost de 100 cai, prost rau....

#89
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,165
  • Înscris: 29.01.2008
Un motor te ține după cum îl ajuți și tu. Un mecanic spunea : "dacă vrei să te țină mașina până iasă din garanție, fă-i rodajul 1000 km, cât scrie în carte. Dacă vrei să te țină mai mult, fă-i un rodaj ca lumea, minim 3-4 mii de km". Dacă forjezi motorul când încă e rece sau îl oprești imediat după ce ai mers cu el "nervos", îți bați koc de motor. Cât despre schimbul de ulei, dacă lași până se aprinde avertizarea în bord (mai ales la mers mult în regim urban și pe distanțe scurte), nu-i priește. Condusul prelungit la turații mari (sportiv) sau dimpotrivă, subturat, la fel.
Un motor micuț, turbo nu are cum să dea aceeași putere cât unul de două ori mai mare și să te țină la fel de mult, dar câți cumpără mașina de nouă și fac milionul de km cu ea?

#90
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View Postalin2pas, on 21 februarie 2022 - 20:04, said:

Un motor te ține după cum îl ajuți și tu. Un mecanic spunea : "dacă vrei să te țină mașina până iasă din garanție, fă-i rodajul 1000 km, cât scrie în carte. Dacă vrei să te țină mai mult, fă-i un rodaj ca lumea, minim 3-4 mii de km". Dacă forjezi motorul când încă e rece sau îl oprești imediat după ce ai mers cu el "nervos", îți bați koc de motor. Cât despre schimbul de ulei, dacă lași până se aprinde avertizarea în bord (mai ales la mers mult în regim urban și pe distanțe scurte), nu-i priește. Condusul prelungit la turații mari (sportiv) sau dimpotrivă, subturat, la fel.
Un motor micuț, turbo nu are cum să dea aceeași putere cât unul de două ori mai mare și să te țină la fel de mult, dar câți cumpără mașina de nouă și fac milionul de km cu ea?
Nu million, dar 3-400k tot fac(vezi nemtii, olandezii, care chiar se plimba ca au unde și cu ce)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate