Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Skoda Octavia dispare din preferințele romanilor

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#217
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Da, comparatia mea este intre G7.5 si Octavia 3. La noua generatie lucrurile au evoluat in bine pentru Octavia. Odata cu ele si pretul, ha,ha!

Edited by Cumulus, 11 December 2022 - 14:42.


#218
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.02.2022

View Postutopium, on 07 decembrie 2022 - 23:35, said:

Acum 15 ani Octavia entry era o compacta low-cost dar lenta si cheala, acum versiunea entry e o large family car bine dotata, sprintena si incomparabil mai sigura.
Bine ca ai aflat si tu ca lumea automobilistica (si nu numai) evolueaza.

#219
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststellaris, on 12 decembrie 2022 - 11:19, said:

Bine ca ai aflat si tu ca lumea automobilistica (si nu numai) evolueaza.
Nu pare ca ai priceput despre ce vorbim, de aici si comentariul tau fara rost, Octavia a evoluat in raport cu celelalte masini de pe piata, nu e vorba ca Octavia actuala e mai buna decat cea de acum 15 ani, ci ca are o alta pozitionare in raport cu piata fata de cea de acum 15 ani.

#220
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postutopium, on 12 decembrie 2022 - 14:06, said:

...are o alta pozitionare in raport cu piata fata de cea de acum 15 ani.
Păi eu credeam că asta e universal valabil. Ce, Kia, reno, pejo, etc., nu au altă poziționare față de ce era acum 15 ani? Din ce știu eu, doar Tesla nu poate avea asta. :P

Edited by _R_A_D_U, 12 December 2022 - 20:18.


#221
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Pozitionarea se face in functie de dimensiuni, iar Octavia a fost mereu intre clase, dar e incadrata la clasa compacta. Sunt cateva modele premium in clasa asta (A3, Serie 1, Cla)samd, dar octavia nu are nicio treaba cu ele. E o compacta alungita, in care sasiul este lungit, la modelele anterioare se vedea ca e fortat dupa ampatamentul relativ scurt, usor vizibil la decuparea usii spate pana catre roata spate. In afara portbagajuluisi a spatiului la genunchi restul masurarorulor sunt de clasa compacta (Focus, Astra, Megane samd.)

#222
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Atat de bine s-au pozitionat astia de la Skoda incat au fost depasiti la vanzari in luna noiembrie si de Dacia!!!
Nici nu avea cum sa fie altfel, cand o biata Skoda Fabia, cheala, vai de capul ei ca motorizare e 19k E.
De o Octavia mai dotata, nu mai zic, are pret de Lexus...

#223
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Octavia s-a vândut bine când era mașina “de vis” a polițiștilor, bugetarilor de lux, a patronilor mici si mijlocii. Lucrul asta s-a păstrat la Octavia 2, dar deja in 2013, când a apărut Octavia 3, categoriile  de mai sus deja “jucau in alta liga” când e vorba de venituri. In 2022, România are un PIB considerabil mai ridicat comparat cu 2002 si 2005, așa ca astăzi vezi multe mașini scumpe pe strada.
In 2022, Octavia nu mai se adresează acelorași romani: cei cu bani își cumpara premium, iar clasa mijlocie are mai multe variante de ales, raport cost-calitate dotări poate mai bune.

Edited by HEX2FUN, 17 December 2022 - 17:53.


#224
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmistique, on 17 decembrie 2022 - 17:22, said:

Atat de bine s-au pozitionat astia de la Skoda incat au fost depasiti la vanzari in luna noiembrie si de Dacia!!!
Dacia a fost tot timpul cea mai vanduta masina din Romania ... tu acum ai descoperit? Si stim cu totii de ce e cea mai vanduta masina din Romania (pret + faptul ca e masina nationala).

#225
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostHEX2FUN, on 17 decembrie 2022 - 17:53, said:

Octavia s-a vândut bine când era mașina “de vis” a polițiștilor, bugetarilor de lux, a patronilor mici si mijlocii. Lucrul asta s-a păstrat la Octavia 2, dar deja in 2013, când a apărut Octavia 3, categoriile  de mai sus deja “jucau in alta liga” când e vorba de venituri. In 2022, România are un PIB considerabil mai ridicat comparat cu 2002 si 2005, așa ca astăzi vezi multe mașini scumpe pe strada.
In 2022, Octavia nu mai se adresează acelorași romani: cei cu bani își cumpara premium, iar clasa mijlocie are mai multe variante de ales, raport cost-calitate dotări poate mai bune.
De fapt e invers, inainte Octavia se adresa unei clase mai sarace iar intre timp a migrat mai sus, pentru ca acum 15 ani puteai lua o Octavia noua cu 12.000 de euro, acum cea mai ieftina (cel putin pe configuratorul din Romania) e 25.000. Sigur, toate masinile s-au scumpit datorita inflatiei, dar Octavia s-a scumpit si pentru ca a scos versiunile super-chele si a migrat spre un alt segment de public, mai bogat.

Ca idee, clasa medie din Romania cu mare greu isi permite o Octavia bine dotata, de 30.000 de euro. Clasa medie are un venit mediu intre 900 si 2.400 de euro/luna pe familie (in conditiile in care venitul median pe familie in mediu urban in Romania e pe la 1.200 de euro iar clasa medie e definita in general ca avand intre 75% si 200% din venitul median pe familie), deja de la 2.400 de euro in sus incepe upper middle class. Deci daca aloci 20% din bugetul familiei pentru masina (ceea ce deja e un procent mare, ideal ar fi sa aloci 10-15% pentru masina), nu iti permiti o masina de 30k dintr-un venit de 900-2.400 de euro pe luna. In Romania pentru a cumpara o masina de 30k fara sa fie un efort financiar pentru familie si sa o poti intretine ca la carte (revizii, asigurari inclusiv CASCO, anvelope iarna/vara), ar cam trebui sa fii macar upper middle class.

Edited by utopium, 18 December 2022 - 11:40.


#226
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Pai cam asta am spus si eu, Skoda se adresează clasei de mijloc vestice, in timp ce clasa de mijloc românească nu a ținut pasul. Polarizarea economică este mult mai accentuată in România, cei cu venituri mari nu se mai uita la Skoda, iar clasa mijlocie nu si-o mai permite.
Bine, probabil ca si-ar permite o versiune de intrare in gama cu motor de 1.0 (o mașina absolut decenta), dar romanii vor mașini sorcova, dar la maxim 20K, așa ca aleg multe SH.

#227
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am in anturaj vreo 4 familii cu venituri de 3-4.000 de euro/luna care au mers pe Skoda ... nu vad de ce sa nu o faca si in viitor, cel putin eu daca Skoda va oferi masina dorita de mine (o Octavia electrica) intr-un orizont rezonabil de timp, voi alege Skoda si in viitor. SH nu o sa-mi cumpar probabil niciodata, iar marcile "premium" gen Audi/BMW/Mercedes nu ma atrag oricum in mod special. Restul marcilor mari mi se par la acelasi nivel cu Skoda (Volkswagen, Ford, Peugeot, Toyota, Hyundai, Kia, etc), doar ca Skoda de obicei vine cu masini mai practice.

#228
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Asa gandeam si eu pana cand Skoda s-a porcit la Octavia Hibrid, iesind cu mult din bugetul propus de companie.

Am prins insa o masina identica, Seat Leon Hybrid Plug-in, la ora aia cu discount 20% la tot, pretul masinii + orice optiune, si m-am incadrat in buget cu optiuni foarte tari.

Deci avand in vedere ca in piata Octavia = Leon = A3 = Golf 8 (sunt 100% identice pe partea de platforma si tehnologie), eu zic ca Skoda mai bine sa se uite peste umar. Este clar ca nu mai este cea mai ieftina optiune din grupul VAG.

#229
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Nu e nici un secret ca Seat e ceva mai ieftina decat Skoda, era si acum 6 ani cand am luat eu Octavia. Dar Seat din cate stiu nu are sedanuri care sa concureze Octavia (Toledo concura cu Rapid, fiind de fapt 90% aceeasi masina, Leon nu are caroserie sedan). Eu am fost si la ei, dar nu aveam ce alege, ca nu voiam Combi.

Edited by utopium, 18 December 2022 - 13:47.


#230
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Nu vreau sa fiu eu ala care îți da vestea, dar așa s-a nimerit: sedanul este mort in Europa, in afara de Europa de Est, nu se vinde deloc. Break sau SUV, dar acum SUV-urile fac legea in vânzări. VAG elimina toate sedanurile din oferta, inclusiv Passatul, pentru ca nu se mai vând.

Asa ca sa zici ca aștepți sedan este un mod elegant de a spune ca nu îți mai cumperi mașina.


#231
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
In plus acum 6 ani Seat nu era pe plaforma identica cu Skoda. Erau masini diferite. Acum Leon este identic cu Octavia (sasiu, propulsie, transmisie, tren de rulare).

Da, sedanul este preferatul est europenilor, turcilor, arabilor, chinezilor, americanilor.

Europa centrala, de nord si de vest nu mai consuma asa ceva de foarte mult timp.

Edited by abac, 18 December 2022 - 14:15.


#232
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt inca destule sedanuri, Skoda a spus clar ca vor face sedanuri in continuare. In plus VW lanseaza sedan electric in viitorul apropiat, ID AERO, la anul il vor prezenta si probabil din 2024 va fi in vanzare. Cele mai emblematice electrice sunt tot sedan (Tesla 3, Tesla S, Lucid Air, Mercedes EQS/EQE,  etc), BMW are deja vreo 3 (i3, i4, i7), asiaticii vin si ei cu Hyundai Ioniq 6/Toyota bZ3 si vin multe altele puternic din China (Nio ET5/ET7, BYD Seal/Han, Xpeng P5/P7). Si astea sunt doar cateva din cele electrice.

Combi e pentru familii mai mari, SUV e o moda dar care nu va prinde niciodata la toata lumea, e un tip de masina ineficienta, cu intretinere mai scumpa.

View Postabac, on 18 decembrie 2022 - 14:12, said:

In plus acum 6 ani Seat nu era pe plaforma identica cu Skoda. Erau masini diferite. Acum Leon este identic cu Octavia (sasiu, propulsie, transmisie, tren de rulare).
Toledo si Rapid se faceau fix in aceeasi fabrica, 90% din piese (inclusiv platforma) erau identice. Leon si Octavia erau si ele pe aceeasi platforma si foarte asemanatoare, caroseria era marea diferenta.

#233
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006

View Postutopium, on 18 decembrie 2022 - 11:21, said:

Dacia a fost tot timpul cea mai vanduta masina din Romania ... tu acum ai descoperit? Si stim cu totii de ce e cea mai vanduta masina din Romania (pret + faptul ca e masina nationala).

Am uitat sa scriu si nu mai pot edita, dar este vorba de Europa!
https://www.wall-str...-noiembrie.html

Edited by mistique, 18 December 2022 - 14:41.


#234
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Skoda va face, dar pentru China. Majoritatea Electricelor sunt cross-over.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate