Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sunt obligat sa nu ii dau fiscal ?!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
smart_01

smart_01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2021
Am dat la schimb un Audi pe un Mercedes.Pana sa facem schimbul,ne-am trimis poze unul altuia cu "bijuteriile".Mercedesul in poze avea anvelope M+S  si in realitate avea anvelope de vara,dar am observat la cateva zile dupa ce s-a facut schimbul.I-am zis respectivului cu Mercedesul ca daca nu imi trimite anvelopele promise M+S sau contra valoarea lor,nu ii dau fiscalul de la Audi cu toate ca l-am scos de la Primarie dar inca este la mine si el zicand-umi ca "imi da prin gura" !Ce poate sa-mi faca legal,daca nu ii trimit fiscalul(contractele V-C stampilate)?

#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Se anuleaza tranzactia cata vreme documentele originale sunt la tine. Dar fii atent la amenintarea cu datul in gura, poate o pune in practica!Posted Image

Edited by rim80, 28 December 2021 - 06:33.


#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postrim80, on 28 decembrie 2021 - 06:32, said:

Dar fii atent la amenintarea cu datul in gura, poate o pune in practica!Posted Image

Cred ca se refera la altceva de dat prin gura, nu pumni.

#4
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Fără alea nu o sa l poată înscrie..si nici să îl vândă, decât poate la dastia ce cumpără si vand asa fara să aibă gand sa inmatriculeze

#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
aveți contract de vânzare cumpărare? i-ai luat banii?
dacă da, cam ești obligat.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pe nimeni nu interesează cum v-ați înțeles voi.
Dar în urma înțelegerii voastrea trebuie să existe 2 contracte de V-C.
Absolut că tu trebuie să primești certificat fiscal, și la rândul tău trebuie să oferi așa ceva, pentru punerea în circulație a autoturismelor.

Din ce se vede aici, v-ați întâlnit ca doi boi și acum vreți lupta cu coarnele, în loc să rezolvați pașnic, ca oamenii.
Caută-ți avocat, care te va îndruma contra sumei de 300 de lei/oră, și îți va spune că totul va fi magic...

#7
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
https://forum.softpe...-masina-inapoi/

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

View Postsmart_01, on 27 decembrie 2021 - 22:09, said:

nu ii dau fiscalul de la Audi cu toate ca l-am scos de la Primarie dar inca este la mine si el zicand-umi ca "imi da prin gura" !Ce poate sa-mi faca legal,daca nu ii trimit fiscalul(contractele V-C stampilate)?
Fiscalul l-ai dat când ai dus contractele la primărie. De fapt, tu nu vrei să-i dai un exemplar original al contractului, act care îi e necesar pentru transcriere. Nu ești obligat să i-l dai dar dacă nu o faci, după 2-3 amenzi de rovinietă o să te rogi de el să-l primească.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

View Postacvaristul, on 28 decembrie 2021 - 07:35, said:

In postarile astea se intelege totul: de fapt ei si-au facut C-V fiecare la fiecare, dar initiatorul s-a sucit! O sa se roage el de celalalt sa isi inscrie masina dupa ce incep sa apara amenzi de rovinieta/poduri Fetesti si alte asemenea... Mai ales ca celalalt are C-V, dar nestampilat fiscal (deci are o dovada ca masina a fost achizitionata legal, dar initiatorul nu a trimis "fiscalul" la timp).

#10
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
mai ne plictisesti mult cu schimburile tale de rable ,ba ca masina ce ti a dat o ala tremura ,ba ca nu ti a dat anvelopele si chiar are dreptate ala ca ti o vei lua in gura si la propriu si poate la figurat ,manzule vezi ca chiar daca nu i vei da tu fiscalul si aveti contract V-C te da ala in judecata si maxim 3 termene te va obliga justitita ,si vei mai plati si daune  :)))

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsmart_01, on 27 decembrie 2021 - 22:09, said:

el zicand-umi ca "imi da prin gura" !

E stomatolog?

In cel mai rau caz te cheama-n curte si tot trebuie sa i-l dai
Daca l-ai scos, asta e, mare branza, n-ai fost atent, platesti

#12
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Mai, tu crezi ca, la un schimb de masini, o sa primesti una buna?
Daca nu ii dai fiscalu, te f... cu rovignieta.

#13
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Un topic per problema, eu zic ca ajunge!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate