Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Am facut schimb de masini,dar imi vreau masina inapoi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
smart_01

smart_01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2021
Pe whatapp,ne-am trimis poze cu masinile,fiecare.La cateva zile,a venit la mine in localitate si am facut schimbul.A ramas sa ne trimitem fiscalele unul altuia.Masina mea la el,e ok si este multumit;masina lui la mine,a mers o zi bine dupa care  la relanti,a inceput sa tremure motorul de se rupe caroseria-n doua;am fost la cativa mecanici si nu i-a dat de cap;am mai observat ca in pozele trimise cu masina lui,erau anvelope M+S iar real pe masina sunt anvelope de vara.Eu am scos fiscalul dar este inca la mine si nu doresc sa il dau,spunand-ui ca sa imi aduca masina inapoi ca m-a pacalit cu anvelopele si ca tremura la relantii din toate incheieturile la care el mi-a zis ca nu imi da nici o masina inapoi si ma duce la politie pentru ca refuz sa ii dau fiscalul(contractul V-C).
Imi voi putea recupera masina inapoi?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

Quote

a inceput sa tremure motorul de se rupe caroseria-n doua;am fost la cativa mecanici si nu i-a dat de cap;
Chiar asa?

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai auzit zicala " ochii vad , ochii sa sara " ?
Pai daca ai fost de acord , puteai sa strici masina intre timp si acum nu iti mai place targul. Nimeni nu te-a obligat . Daca nu ai facut contract de v\c poti pretinde , insa e greu sa il fortezi in situatia asta ca iti baga un kil de zahar in ulei si unul in rezervor si a doua zi dimineata poti sa o duci la REMAT pe a ta .

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Nu.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Nu prea, poti cel mult sa-l actionezi in justitie pentru inselaciune, dar sansele sa castigi sunt zero.
SIngura ta sansa este sa nu-ti trimita si sa semneze contractul de V-C si atunci sa ii returnezi masina si daca nu vrea sa faca schimbul inapoi mergi la politie

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Despre ce cazane e vorba?

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Unele fictive.

#8
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Vand / schimb / combinatii Tefal 2003 1.9 Full  - 1500 $.
Nu comparati cu alte marci la vanzare.

Fara fiscal, detalii in privat

#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 smart_01, on 25 noiembrie 2021 - 21:42, said:

[...]mi-a zis ca nu imi da nici o masina inapoi si ma duce la politie pentru ca refuz sa ii dau fiscalul(contractul V-C).
Pai tu ce nu-i dai, fiscalul sau contractul v-c? Ati facut sau nu contract v-c?
Draguta ironia cu username-ul :lol:

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Atata timp cat nu i-ai dat un CVC semnat de tine inseamna ca nu i-ai vandut nimic.
El ti-a trimis CVC-ul si fiscalul pentru fosta lui masina, te-ai inregistrat cu masina lui?

#11
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
O să vă judecați de o să vă plictisiți.

Care înșelăciune, a văzut fiecare ce primește, v a plăcut, drum bun și cale bătută.
V ați oferit cumva garanție unul altuia ?
Asta e, așa fac mașinile, se mai strică.

#12
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
La schimburi acestea amandoi pierd, asa e de obicei... Se pare ca tu ai pierdut mai mult de data asta...
Am auzit cazuri in care un avocat bun a avut castig de cauza si masinile au fost inapoiate proprietarilor initiali, dar sunt rare cazurile si daca are si el unul bun, degeaba.. Nu stiu ce sa zic.

#13
smart_01

smart_01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2021

 claudiu1, on 26 noiembrie 2021 - 01:42, said:

Atata timp cat nu i-ai dat un CVC semnat de tine inseamna ca nu i-ai vandut nimic.
El ti-a trimis CVC-ul si fiscalul pentru fosta lui masina, te-ai inregistrat cu masina lui?
Am 3 contracte de vanzare-cumparare intre mine si el,cu cele 2 stampile(fiscal) in casutele din partea de sus a fiecarui contract,dar  atunci cand am facut schimbul,i-am mai dat un contract vanzare-cumparare,semnat de ambii dar fara stampilele acelea doua,caci era duminica.

 Friskey, on 25 noiembrie 2021 - 21:52, said:

Chiar asa?
Da!

 Lowrider, on 25 noiembrie 2021 - 23:26, said:

Pai tu ce nu-i dai, fiscalul sau contractul v-c? Ati facut sau nu contract v-c?
Draguta ironia cu username-ul Posted Image
I-am dat un contract V-C semnat de ambii fara stampilele de la primarie puse,si 3 contracte de V-C stampilate de primarie,sunt inca la mine.

Edited by Dany_Darke, 26 November 2021 - 12:04.


#14
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Schimbul nu se face in strada, ci la un service serios. Isi plateste fiecare partea si masinile sunt verificate obiectiv (aspect, motor, tester, se suie pe elevator, toate alea).
ITP au? sau a fost facut romaneste, cu plicu?
In felul asta nimeni nu poate spune apoi ca :  vicii ascunse, m-ai tepuit, baaaa!!!, etc.
Sa mai zic de manual + istoric + carnet intretinere?

Edited by FatCat33, 26 November 2021 - 11:21.


#15
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
ITP-ul se trece la noi destul de usor din pacate... si ieftin din ce se aude, 50-100 de lei in plic, si l-ai luat... si asa mai stau rablele un an pe drum cu o sarma la frana si o sudura la caroserie...

Edited by Dany_Darke, 26 November 2021 - 12:05.


#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu nu ti-as mai da nimic! Cand ai luat-o nu ai vazut-o?De ce nu ai testat-o/verificat-o undeva,la un service?Din punctul meu de vedere eu ti-am dat-o in stare perfecta,nu stiu ce ai facut tu cu ea!

#17
smart_01

smart_01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2021

 george_eu25, on 26 noiembrie 2021 - 18:32, said:

Eu nu ti-as mai da nimic! Cand ai luat-o nu ai vazut-o?De ce nu ai testat-o/verificat-o undeva,la un service?Din punctul meu de vedere eu ti-am dat-o in stare perfecta,nu stiu ce ai facut tu cu ea!
Serios?
Si cand mi-a aratat poze cu anvelope M+S si pe masina am gasit anvelope de vara?Da,aici recunosc ca nu am fost atent,si el m-a pacalit....tu ai fost perfect dintodeauna?

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
ai nazlit la bembeu asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate