Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Garantie telefon persoana juridica

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ssilviu250

ssilviu250

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2021
Salut, vreau sa cumpar un telefon si l-am gasit destul de ieftin pe olx, am vorbit cu tipul, telefonul este nou, sigilat in cutie, are factura (mi-a trimis poze), problema daca se poate numi asa este ca a fost cumparat pe persoana juridica (ceva sindicat de politie) de la Vodafone. Pot sa intampin ceva probleme cu garantia, in special cu transmisibilitatea ei? Citind fugitiv, in urma unei cautari pe google, am aflat ca persoana juridica nu este considerata consumator, iar in cazul acesteia termenul de garantie este doar de un singur an. De asemenea, nu stiu tocmai care este regimul juridic patrimonial al unei persoane juridice, sincer, chiar nu e problema mea, insa e tocmai legal ce face?
Uitandu-ma pe poza facturii pe care mi-a trimis-o, pretul telefonului (fara TVA) este undeva la 2000, a beneficiat de o reducere de 1600 de lei (nu stiu din ce motive), iar totalul de plata a fost in jur de 400 de lei.
Multumesc :)

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.06.2005
Posibil ca la garantie sa ceara imputernicire din partea firmei/persoanei juridice, chiar daca ai factura; ca sa demonstrezi ca reprezinti acea entitate. Depinde de unde este cumparat initial, cum abordeaza ei garantiile.

Deasemenea, daca ti se refuza garantia din motive ciudatele, nu poti apela la ANPC; orice problema intre entitati juridice se solutioneaza doar in instanta.

Ca sa o zic pe aia buna - e ca si cum n-ai avea garantie. Daca pretul e suficient de bun cat sa merite   -  doar tu stii.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • garantia la PJ (firme, ONG, etc) este de 12 luni (doar daca exista un contract pentru extragarantie vei avea mai multe luni)
  • la garantie (cand il duci) nu vei avea probleme. La ridicare, da. Fiind bunul unei firme, aproape sigur vei avea nevoie de o imputernicire de ridicare. Totusi, e posibil sa nu te intrebe nimic de firma, dar ar fi bine sa iei in calcul. In urma cu niste ani (5-6) am ridicat un laptop de la service si m-a intrebat de CUI-ul firmei. Norocul meu e ca il aveam in copie (urma sa ajung pe la Finante si aveam nevoie de el). Ca numar, il stiam pe dinafara. Nu stiu daca a fost doar o intrebare sa vada daca am legatura cu firma sau nu
  • ANPC nu o sa te ajute in caz de refuz de reparatie pe garantie.
Poate ar fi bine sa primesti o factura pe numele tau, asa primesti ceva la mana in caz de defecte.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 26.06.2009

 ssilviu250, on 22 decembrie 2021 - 01:40, said:

Pot sa intampin ceva probleme cu garantia, in special cu transmisibilitatea ei? Citind fugitiv, in urma unei cautari pe google, am aflat ca persoana juridica nu este considerata consumator, iar in cazul acesteia termenul de garantie este doar de un singur an. De asemenea, nu stiu tocmai care este regimul juridic patrimonial al unei persoane juridice, sincer, chiar nu e problema mea, insa e tocmai legal ce face?
Asta este un exemplu clasic de "manareala din telecomunicatii" :-)

Ai gasit corect: garantia este de 12 luni.
Ce nu ai gasit este ca proprietarul terminalului este sindicatul respectiv. In fapt de cele mai multe ori nu exista nici un document intre sindicat si sindicalistul care vinde telefonul pe OLX asa ca poti sa ai probleme diverse: (a) sa iti ceara imputernicire la o eventuala garantie (putin probabil, dar trebuie luat in calcul) sau (b) sa vina vreodata sa te intrebe cineva de ce ai cumparat un bun de la o persoana care nu era proprietarul in acte.

Daca eu vin maine si iti vand o masina, dar care nu este pe numele meu, tu o sa-mi dai banii pe ea???

Daca vrei sa cumperi telefonul spune-i sa-ti aduca o hartie cum ca sindicatul respectiv i-a vandut/donat/etc telefonul (cu seria IMEI, etc) si atunci iti asumi ca ai luat un telefon cu 12 luni garantie.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,446
  • Înscris: 01.12.2001
Daca îți convine: cumpara-l.
Poate ai noroc și 12 luni te va tine totuși.
Nu te gândi că se strica repede.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La garantie nu se uita nimeni daca e PF/PJ, nu cere buletin etc. Compara doar IMEI-ul de pe factura cu cel de pe telefon+cutie, atat. Am avut si eu telefoane cumparate pe firma si nu am avut probleme (Huawei, Samsung).

Politia are la dispozitie oferte preferentiale de la toti operatorii, deci nu e de mirare ca le gasesti pe olx, nu pare nimic dubios.

Edited by MembruAnonim, 22 December 2021 - 09:29.


#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am fost la Samsung Plaza (ESD ROM) cu telefoane luate "pe firma". Nu am avut niciodata nevoie de imputernicire sau adeverinta de angajat ori alte aberatii. Verificat telefonul dupa IMEI daca se mai afla in garantie, executat lucrarea. ESDROM are tot interesul sa isi ia banii de la Samsung pentru lucrare. Tot la aia am dus si un espressor si un aspirator (philips) luate pe firma.

Edited by dreaQ, 22 December 2021 - 09:49.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007

 Xman_ghio, on 22 decembrie 2021 - 08:16, said:

Asta este un exemplu clasic de "manareala din telecomunicatii" :-)

Ce legatura are sula cu prefectura?
Garantia pentru orice obiect vandut pe PJ este de 12 luni.

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,567
  • Înscris: 02.09.2006

 MembruAnonim, on 22 decembrie 2021 - 09:28, said:

La garantie nu se uita nimeni daca e PF/PJ, nu cere buletin etc. Compara doar IMEI-ul de pe factura cu cel de pe telefon+cutie, atat. Am avut si eu telefoane cumparate pe firma si nu am avut probleme (Huawei, Samsung).

Politia are la dispozitie oferte preferentiale de la toti operatorii, deci nu e de mirare ca le gasesti pe olx, nu pare nimic dubios.
Chiar nimic nu e de mirare in situatia prezentata?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai spune-ne tu ce te miră.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,567
  • Înscris: 02.09.2006
faptul ca cineva vinde un bun cumparat de o PJ! PJ care nu se ocupa de comert, deci obiectul este sustras! sau pentru unii asta este ceva normal! mai ales ca este pomenit si sindicatul politiei in povestea asta! cred ca voi trimite un link spre acest topic, politiei!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iei prea in serios situatia, cred ca uiti in ce tara traiesti Posted Image)

Dpdv al cumparatorului, exceptand garantia posibil limitata la 12 luni, nu vad nici o alta problema. Daca pretul e bun, merita luat, simplu.

Edited by MembruAnonim, 22 December 2021 - 11:51.


#13
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

 tytysor, on 22 decembrie 2021 - 11:41, said:

faptul ca cineva vinde un bun cumparat de o PJ! PJ care nu se ocupa de comert, deci obiectul este sustras! sau pentru unii asta este ceva normal! mai ales ca este pomenit si sindicatul politiei in povestea asta! cred ca voi trimite un link spre acest topic, politiei!
Alo , aici nu ești pe Facebook sifon mic...

Niciodată la service nu a cerut acte doveditoare ,rar a cerut dar  în general factura trebuei sa corespundă cu telefonul,  în rest doamne ajuta...

Edited by StefanRO, 22 December 2021 - 13:43.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007

 StefanRO, on 22 decembrie 2021 - 13:42, said:

Alo , aici nu ești pe Facebook sifon mic...

Nici dumneata asa ca te rog sa iti revizuiesti modul de adresare.

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,567
  • Înscris: 02.09.2006

 MembruAnonim, on 22 decembrie 2021 - 11:49, said:

Iei prea in serios situatia, cred ca uiti in ce tara traiesti Posted Image)

Dpdv al cumparatorului, exceptand garantia posibil limitata la 12 luni, nu vad nici o alta problema. Daca pretul e bun, merita luat, simplu.
Ai dreptate, uit in ce tara traiesc!

 StefanRO, on 22 decembrie 2021 - 13:42, said:

Alo , aici nu ești pe Facebook sifon mic...

Niciodată la service nu a cerut acte doveditoare ,rar a cerut dar  în general factura trebuei sa corespundă cu telefonul,  în rest doamne ajuta...
de ce nu ma mira postarea ta? asa cum nu mai mai mira faptul ca daca cineva este inselat pe olx, aproape toata lumea de pe forum ii recomanda rapid sa nu se adreseze politiei ca si asa nu se rezolva nimica! desi, de obicei se rezolva, dar sigur cei care recomanda inactiunea nu au nici un interes!

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 tytysor, on 22 decembrie 2021 - 11:41, said:

faptul ca cineva vinde un bun cumparat de o PJ! PJ care nu se ocupa de comert, deci obiectul este sustras! sau pentru unii asta este ceva normal! mai ales ca este pomenit si sindicatul politiei in povestea asta! cred ca voi trimite un link spre acest topic, politiei!

Poate ar fi bine sa-ti regandesti pozitia. O firma de contabilitate poate vinde un activ, chiar daca nu se ocupa cu imobiliare. Nu este nimic ciudat, in special daca bunul vandut (telefon, fax, laptop, birou, etc) este pe final de viata din punct de vedere al firmei (adica este amortizat din punct de vedere contabil).

#17
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 17.02.2020
Garantia se transmite? O ai in scris? La noi la firma la toate produsele ce le vindem care implica garantie scriem clar, garantia nu se transmite - daca cumparatorul vinde sau doneaza produsul, garantia inceteaza.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Garantia telefoanelor se verifica in baza IMEI, nu e legata de numele cumpărătorului.

Producatorii (cei mai mari, cel putin) oferă garanție internațională. Nu da nimeni doi bani pe factura ta daca ataci garanția într-o altă țară.

Pe olx as avea grija la cei care le vand cumparate de la alti operatori din afara, ca se duc romanii adevarati si iau telefonul cu abonament scump pe care nu il mai platesc niciodata. Apoi il vând aici sa aibe si ei bani de trait o luna.
Pentru ca nu renteaza sa vanezi hoții pentru un telefon, se practica din ce in ce mai mult blocarea telefoanelor de catre operatorul pagubit, in cazul iPhone/Samsung telefoanele raman o caramida.

Asta cu politia e apa de ploaie, e clar ca l-a luat la pret preferențial si nu are nevoie de el, face si omul un ban.

Edited by MembruAnonim, 23 December 2021 - 10:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate