Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Boxe noi DIY

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Sunt cu mult peste bugetul meu

#38
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Designul cu sicrie inca este viabil, JBL foloseste inca, seria LS100 sau LS80, Klipsch Seria Heritage.
https://images.app.g...WG2nM8uEuedzgv9


#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Boxe tip vintage care suna foarte bine si nu sunt chiar scumpe sunt Wharfedale Linton Heritage
https://www.avstore....h-stand-walnut/
Mai sunt numite si Harbeth-urile saracului.
Daca iti plac asa mult Unitrele de ce nu te uiti la Tonsil? Au modele similare ,mai ales ca ei inca fac diifuzoare ce se potrivesc la Unitre.
Iar de la 30 Hz , din boxe fara sub,  in casa cam ia-ti gandul. Plus ca nici nu pre gasesti in muzica comerciala astfel de frecvente. Asculti si clasica? Jazz?

Edited by edigee, 22 December 2021 - 21:40.


#40
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Nu mai bine iti cumperi tu de-a gata niste Leak Sandwich cu difuzoarele si filtrele ok si ti le modezi dpdv estetic doar, o catifea gri pe fatza, relacuite pe laterale, niste suporti care sa le tina inclinate cateva grade spre spate.

Macar Leak Sandwich sunt recunoscute ca specialitati de pasionatii de vintage, se dau mai multi cu fundul de pamant cat de minunate sunt si tinerei hipsterei si tataici, deci o fi ceva cu ele.

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postsh0t_, on 21 decembrie 2021 - 12:51, said:

1. Sa vand unitrele de 75 la 1200lei

Da. Urgent.

#42
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

View PostTzur, on 22 decembrie 2021 - 22:23, said:

Nu mai bine iti cumperi tu de-a gata niste Leak Sandwich cu difuzoarele si filtrele ok si ti le modezi dpdv estetic doar, o catifea gri pe fatza, relacuite pe laterale, niste suporti care sa le tina inclinate cateva grade spre spate.

Macar Leak Sandwich sunt recunoscute ca specialitati de pasionatii de vintage, se dau mai multi cu fundul de pamant cat de minunate sunt si tinerei hipsterei si tataici, deci o fi ceva cu ele.
O sa ajung sa bag mai multi bani in reconditionari si re"modari" decat am dat pe boxe.

+ Ca sunt mai batrane ca unitrele mele...

Edited by sh0t_, 23 December 2021 - 10:50.


#43
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Pana la urma nu stii cum se situeaza Unitrele tale decat comparand .... n-ai cum sa compari decat daca ai setul A si setul B.

Iar cu reconditionarea, ce sa-i faci, costa. Asta e cand vrei o anumita estetica.

Pentru Wharfedale-urile mele, am cerut oferta si cea mai buna a fost 850 Ron reconditionarea care include decojire furnir, refacere cu rasina geometrie colturi, aplicare furnir nou si lac mai multe straturi.

Iar cand m-am uitat de condensatori nepolarizati pentru filtre m-a luat cu lesin. Din fericire se aud f bine si asa cum sunt si am ales sa nu-mi mai bat capul deocamdata.

Poate ca le voi reconditiona la un moment dat, dar momentan nu am chef, iar ideea de a nu le avea vreo 2-3 saptamani si a ma intoarce la B&W 601 nu-mi prea surade.

Vezi ca mai exista boxe Acoustic Research vintage pe 3 cai ca unitrele, dar se gasesc greu. A vandut cineva acum 2-3 luni unele superbe la pachet cu un Marantz 2230 parca la doar 1500 Ron.

In fine, sunt mai multe variante de boxe vintage mari pe 3 cai cu reale calitati acustice, mai sunt Kef-urile cu membrane pasive si chiar si anumite Technics sau Pioneer sau Onkyo sau Marantz Imperial, seriile smechere nu cele entry.

Dar daca vrei si difuzoare aratoase, si filtre smechere, si cutii bestiale rezultand bineinteles si in sunet bestial, si finisaj/reconditionare premium cu furnir si lac, pregateste-te sa dai banul gros daca il ai, iar daca nu, uita.
Ca exemplu: https://www.audioalc...oudspeakers.htm

Cea mai chibzuita varianta e tot sa iei niste boxe standfloor din anii 90-2000 cu drivere perfecte si filtre misto si fie sa-ti reproiectezi/executi alte incinte tip sicriu / noptiera fie sa le tolerezi asa standfloor desi nu-ti plac vizual, in favoarea sunetului mai bun.

In locul tau as lua MB Quart 850S-urile alea cu 2 dif de 20cm pt joase, le-as asculta A/B vs Unitra, daca nu-ti plac la vinzi si pierzi 200-300 Ron dar sunt sigur ca o sa-ti placa.

Si apoi, decizi, le pastrezi asa sau iti faci alte cutii ca de Unitra.

Edited by Tzur, 25 December 2021 - 10:04.


#44
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
https://www.avmall.r...ine-dj-310.html
38 herti cu 94decibeli- nu le scoti tu la 1625 lei niciodata.

#45
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Vand boxele unitra de 75 , care sunt interesati astept un mesaj in privat.

S-ar putea sa imi achizitionez Indiana Line DJ 310, vad ca sunt destul de bunicele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate