Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Boxe noi DIY

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Onkyo are bass chiar in exces, nu e el problema. Atunci realizarea, cutia, filtrele, difuzoarele.

Dar mai e un aspect, daca ai ascultat alt sistem cu subwoofer n-a sa-ti mai placa fara! Sub-urile au ceva magic.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
La 2200 lei totusi intra o pereche de 3050i noi cred si nu te poti plange de lipsa de bas.

#21
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Poate ne spui si ce genuri de muzica asculți..
Respectiv dimensiunile camerei în care vei face audițiile.

#22
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Sunt oameni, constructori pasionati care au o viata de cand construiesc incinte si chiar au habar cum se fac, de la chestii simple pana la proiecte high-end dar totusi oricat de mult se straduiesc, realizarile lor raman la stadiu de amator chiar daca suna foarte bine, se sesizeaza clar expertiza capatata in zeci de ani in astfel de constructii.
Este totusi o diferenta intre ei si echipele de ingineri care utilizeaza sisteme de analiza, masura si proiectare de la Klippel din cadrul marilor companii.
https://www.klippel.de/

#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

Vizualizare mesajsh0t_, pe 21 decembrie 2021 - 14:13, a scris:

Vreau niste boxe care sunt capabile sa coboare pana la 30HZ -3dB

-3dB  față de puterea lor nominală?

Dacă asta îți dorești,  pregătește buzunarul pentru câteva mii de euro.

Ceea ce îți dorești tu este foarte greu de obținut.
Îți sugerez să-ți propui un realist   50-60Hz la -3dB,  eventual.    Ca să te încadrezi într-un buget cât de cât rezonabil.

În orice caz,   muzică la 30Hz  nu prea există.   Cam tot ce înseamnă muzică este  peste 40-45Hz.    Toba mare,  de exemplu,  este distribuită dpdv spectral între 40-80Hz.

Basul la concertele mari,  de pe stadioane,  cu instalații de sute de mii de euro,   sunt  filtrate peste 35Hz,  de regulă.   Sau și mai sus,  la 36-38 sau chiar 40Hz.    Vorbim despre un filtru trece sus pus pe procesarea semnalului.    Iar acel high pass filter nu este unul cuminte,  ci un 24 sau 48dB/octavă,  cu pantă abruptă.  

Dacă îmi permiți o sugestie,   mergi pe standardul clasic  hifi.    Adică dacă au o bandă reprodusă între 40 și 16000Hz,  cu atenuare de -3dB la capetele spectrului,  atunci o să sune foarte bine.
Ce-i peste asta  costă mult prea mult,  iar deja de la o limită în sus trebuie refăcut sistemul în întregime ca să existe o rațiune.

O boxă ”clasică”  care cred eu că te-ar mulțumi este una cu un 12” pe joase,  medie de 5” și un tweeter de 1” cu calotă,  eventual cu un mic waveguide atașat.  Nu musai.
Filtrajul ar fi bine de făcut la 300-350Hz  și  3000/3500hz.    Asta cu condiția ca media să sune bine și relativ liniar între 0,3 și 3Khz.    Depinde de difuzoare,  nu merge orice fel de filtru,  adică nu cumperi un filtru de pe net setat la frecvențele astea pentru că nu va suna.

Vizualizare mesajFC72, pe 21 decembrie 2021 - 16:36, a scris:

Sunt oameni, constructori pasionati care au o viata de cand construiesc incinte si chiar au habar cum se fac, de la chestii simple pana la proiecte high-end dar totusi oricat de mult se straduiesc, realizarile lor raman la stadiu de amator chiar daca suna foarte bine, se sesizeaza clar expertiza capatata in zeci de ani in astfel de constructii.
Este totusi o diferenta intre ei si echipele de ingineri care utilizeaza sisteme de analiza, masura si proiectare de la Klippel din cadrul marilor companii.
https://www.klippel.de/

Echipele de ingineri?  :)
Nu mai există așa ceva,  niciun producător nu mai își permite să țină un iginer amărât,  darămite vreo echipă de ingineri.
În marketing se minte mult despre  ”departamentul de cercetare”  dar acesta nu există,  în realitate.

La ora actuală se face proiectare remote.  
Adică un producător de boxe dă temă unei alte firme compuse din doi, maxim trei oameni.   Aceștia le dezvoltă un produs,  le dau planurile de debitare și tot ceea ce le trebuie pentru a băga în lucru o boxă.   Apoi planurile sunt trimise în China și ăia le fabrică acolo.   După aceea sunt trimise în lume.  

Însă trebuie spus că poveștile de marketing sunt frumos compuse,  siteurile colorate atrag.

P.S.
Sistemele de măsură nu fac o boxă.
Doar măsoară,  sunt un banal instrument și atât.
Interpretarea măsurării și transpunerea în produs finit face diferența.

#24
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

Vizualizare mesajtomaso, pe 21 decembrie 2021 - 19:05, a scris:

Echipele de ingineri?  Posted image
Nu mai există așa ceva,  niciun producător nu mai își permite să țină un iginer amărât,  darămite vreo echipă de ingineri.
În marketing se minte mult despre  ”departamentul de cercetare”  dar acesta nu există,  în realitate.

La ora actuală se face proiectare remote.  
Adică un producător de boxe dă temă unei alte firme compuse din doi, maxim trei oameni.   Aceștia le dezvoltă un produs,  le dau planurile de debitare și tot ceea ce le trebuie pentru a băga în lucru o boxă.   Apoi planurile sunt trimise în China și ăia le fabrică acolo.   După aceea sunt trimise în lume.  

Însă trebuie spus că poveștile de marketing sunt frumos compuse,  siteurile colorate atrag.

Exista echipele de ingineri dar, ai dreptate, nu fac proiectarea produsului daca firma scoate un produs la 2 ani, ca in cazul boxelor. Folosesc proiectanti firme externe care lucreaza pentru mai multe branduri.
Inginerii loco fac showroom, site-uri, simpozioane, PR, tot ce tine de IMAGINEA brandului. Daca au laborator e pentru poze! Daca le vine vreo idee noua suna un furnizor extern care o construieste. Singurul aspect care are legatura cu produsul e ca tot personalul brandului devine supervisor estetic si functional. Si coordonatori de furnizori. Daca produsul are probleme sunt chemati furnizorii sa remedieze.
Si in multe domenii se intampla asta!

#25
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ia niste Monitor Audio Bronze 100 daca ai ceva stabil pe care sa le pui, dar sa nu fie puse pe masa sau suprafata mare. Daca nu ai pe ce le pune, niste Q Acoustics 3050i. Nu incerca improvizatii cu Unitrele, ca nu cred ca vei iesi bine... In ziua de azi pana si unele boxe de raft pot avea bass adanc si puternic.

Si nu, nu cred ca vrei 30Hz la -3dB. Chiar si 40Hz -3dB vor face o diferenta enorma fata de 50 sau 60Hz.
In functie de dimensiunile camerei, e posibil cu boxe 40Hz/-3dB sa exciti o rezonanta de 30-35Hz de nu mai ai nevoie de niciun subwoofer...

#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Daca te referi la un amarat ala e proiect manager, nu neaparat tehnician, dezvoltarea unui produs nu se rezuma la o fisa tehnica.
Daca aveai habar ce inseamna Klippel puteai observa ca masuratorile sunt doar o parte secundara din dezvoltare, nu se plateste 150k euro sa se masoare, este vorba de analize si mai ales solutii la pachet, chestii inaccesibile constructorilor amatori.

#27
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

Vizualizare mesajMunicipalwaste, pe 21 decembrie 2021 - 19:47, a scris:

Ia niste Monitor Audio Bronze 100 daca ai ceva stabil pe care sa le pui, dar sa nu fie puse pe masa sau suprafata mare. Daca nu ai pe ce le pune, niste Q Acoustics 3050i. Nu incerca improvizatii cu Unitrele, ca nu cred ca vei iesi bine... In ziua de azi pana si unele boxe de raft pot avea bass adanc si puternic.

Si nu, nu cred ca vrei 30Hz la -3dB. Chiar si 40Hz -3dB vor face o diferenta enorma fata de 50 sau 60Hz.
In functie de dimensiunile camerei, e posibil cu boxe 40Hz/-3dB sa exciti o rezonanta de 30-35Hz de nu mai ai nevoie de niciun subwoofer...
Camera in care folosesc la momentul actual unitrele are aprox 50mp , si le ajuta cu mult si camera si tot suna prost...

Nu ma gandesc sa imbunatatesc unitrele.

Am spus si la inceputul postarii ca am doua optiuni :
1. Sa le vand
2. Sa refolosesc difuzoarele in incinte + filtre noi.

La optiunea 2. m-am gandit la niste incinte de 80L (sa zicem 75L daca luam in calcul si magnetii difuzoarelor care ocupa spatiu in incinta) si vor cobora lejer la 35 - 40HZ -3dB.

In nici un caz nu vreau boxe de raft , exclus!

#28
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
La 50mp, 3050i, nu te juca cu difuzoarele Unitrei cu alte incinte si filtre.

#29
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

Vizualizare mesajMunicipalwaste, pe 21 decembrie 2021 - 20:23, a scris:

La 50mp, 3050i, nu te juca cu difuzoarele Unitrei cu alte incinte si filtre.
Pai de ce sa nu ma "joc" cu ele?
Care ar fii motivul pentru care difuzoarele tonsil nu ar fii ok intr-o camera de acea dimensiune?

Construiesc ceva foarte similar cu Altus 200 doar ca de volum mai mare si cu tweeter dome inloc de tweeter tube ca pe altus200

https://imgur.com/a/vnq8jwT

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

Vizualizare mesajtomaso, pe 21 decembrie 2021 - 19:05, a scris:



-3dB  față de puterea lor nominală?

Dacă asta îți dorești,  pregătește buzunarul pentru câteva mii de euro.

Ceea ce îți dorești tu este foarte greu de obținut.
Îți sugerez să-ți propui un realist   50-60Hz la -3dB,  eventual.    Ca să te încadrezi într-un buget cât de cât rezonabil.

În orice caz,   muzică la 30Hz  nu prea există.   Cam tot ce înseamnă muzică este  peste 40-45Hz.    Toba mare,  de exemplu,  este distribuită dpdv spectral între 40-80Hz.

Basul la concertele mari,  de pe stadioane,  cu instalații de sute de mii de euro,   sunt  filtrate peste 35Hz,  de regulă.   Sau și mai sus,  la 36-38 sau chiar 40Hz.    Vorbim despre un filtru trece sus pus pe procesarea semnalului.    Iar acel high pass filter nu este unul cuminte,  ci un 24 sau 48dB/octavă,  cu pantă abruptă.  

Dacă îmi permiți o sugestie,   mergi pe standardul clasic  hifi.    Adică dacă au o bandă reprodusă între 40 și 16000Hz,  cu atenuare de -3dB la capetele spectrului,  atunci o să sune foarte bine.
Ce-i peste asta  costă mult prea mult,  iar deja de la o limită în sus trebuie refăcut sistemul în întregime ca să existe o rațiune.

O boxă ”clasică”  care cred eu că te-ar mulțumi este una cu un 12” pe joase,  medie de 5” și un tweeter de 1” cu calotă,  eventual cu un mic waveguide atașat.  Nu musai.
Filtrajul ar fi bine de făcut la 300-350Hz  și  3000/3500hz.    Asta cu condiția ca media să sune bine și relativ liniar între 0,3 și 3Khz.       Depinde de difuzoare,  nu merge orice fel de filtru,  adică nu cumperi un filtru de pe net setat la frecvențele astea pentru că nu va suna.



Echipele de ingineri?  :)
Nu mai există așa ceva,  niciun producător nu mai își permite să țină un iginer amărât,  darămite vreo echipă de ingineri.
În marketing se minte mult despre  ”departamentul de cercetare”  dar acesta nu există,  în realitate.

La ora actuală se face proiectare remote.  
Adică un producător de boxe dă temă unei alte firme compuse din doi, maxim trei oameni.   Aceștia le dezvoltă un produs,  le dau planurile de debitare și tot ceea ce le trebuie pentru a băga în lucru o boxă.   Apoi planurile sunt trimise în China și ăia le fabrică acolo.   După aceea sunt trimise în lume.  

Însă trebuie spus că poveștile de marketing sunt frumos compuse,  siteurile colorate atrag.

P.S.
Sistemele de măsură nu fac o boxă.
Doar măsoară,  sunt un banal instrument și atât.
Interpretarea măsurării și transpunerea în produs finit face diferența.
Hai sa fim seriosi. Fa o vizita la Focal in Franta, ce aparate au acolo, tehnologii, camera surda si ce oameni... un amator cu scule "de casa" nu va reusi in veci sa faca ceva asemanator.

In rest foarte de acord cu ce ai spus. Un bas care merge corect pana in 45-40hz e arhisuficient.

#31
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

Vizualizare mesajvinciun, pe 22 decembrie 2021 - 01:03, a scris:

Hai sa fim seriosi.

Sunt.
Încerc să-l ajut pe inițiator.

Un constructor amator nu are nevoie de cameră anecoică pentru a meșteri niște boxe.
Și nici de aparatură de măsură ultra sofisticată.

Iar tehnicile de măsurare au evoluat foarte mult.    Camerele anecoice aproape că au devenit inutile,  acum se măsoară mai mult MLS&LogChirp.
Însă nu are rost să intrăm în detalii tehnice atât timp cât topicul este despre ceva DiY foarte low cost.    Discuția excede cu mult limitele competențelor unui constructor amator și ar duce spre povești cu substrat comercial formate mai mult din cultura de prospect (îl citez pe Aurelian Mateescu).    Dacă putem să-l ajutăm pe coleg,  atât cât ne pricepem,  ar fi ideal.

#32
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Vad ca boxele Unitra 75 se vind cam pe la 600-700 Ron perechea, tu le-ai modat cumva sau cum de ai client interesat la 1200 Ron ?

Eu intr-un fel te inteleg pentru ca am si eu niste boxe babane pe 3 cai mari ca niste noptiere, sunt niste Wharfedale Dovedale SP cumparate intr-o doara la ceva gen 450 Ron daca imi amintesc bine.

Le am intr-un sistem puse la amplificator pe B in timp ce pe A am puse celebrele Bowers&Wilkins 601 S3. (bineinteles ca nu le ascult A+B ca nu sunt tzaran)

Ideea e ca B&W au inalte si bass mai tari si medii mai anemice, iar Wharfedale astea mari si ca unitrele tale au medii o idee mai prezente si parca mai bune, inalte ok dar nu asa in your face si bass tot ok-ish ca tarie insa parca mai corect decat la B&W care sunt dezavantajate la bass si de amplasarea mai spre colturile camerei, in sensul ca pare mai tare dar e o idee mai distorsionat.

Ca sa zic ce-aveam de zis,

Prefer boxele noptiera pe 3 cai pe compresie asa cum sunt si Unitrele alea 75 vs boxe laudate pe 2 cai din anii 2000.

Pentru ca de-abia cand te pui la ascultat iti dai seama ca de fapt B&W 601 S3 nu canta duios mai deloc iar la noptierele Wharfedale vintage sunetul parca e mai melodios, canta mai relaxate, nush, mediile mai bune or face diferenta.

Wharfedale-urile au difuzoare premium de la Leak si filtrele sunt babane, cu condensatori nepolarizati de polipropilena, poate conteaza si asta, ca au componente premium.

Amplificatorul meu la sistemul asta este Onkyo A-8300 (acelasi cu A-8019) rated 100w/8ohm din 1984.


Parerea mea este sa renunti la fixatia ca nu-ti plac boxele standfloor tower, de fapt ele sunt ceea ce-ti trebuie iar daca te ambitionezi ca vrei boxe noptiere sa arate ca Unitrele dar sa sune si f bine, te chinui, nu prea gasesti, dai triplu pe DIY etc.


Nu stiu ce gama de culori ai in living, dar, ca idei, luate SH pt ca zici ca vrei pe la ~1200-1500 Ron sa dai:

Canton LE 109 - zice ca-s ca noi, 3 cai, basi de 20cm - 1300 Ron
Canton GLE 409 - idem - 1400 Ron
Tannoy P40 - 3 cai bas lateral de 20cm - 1600 Ron
MB Quart 850s - 3 cai compresie bas 2x20cm - 1150 Ron

Ma rog, cred ca intelegi ideea.
Poti lua niste boxe bestiale de tip turn pt livingul tau de 50mp, pe 3 cai si cu basi de 20cm la pret f mic pt ce ofera, le asculti impotriva Unitrelor tale si cred ca le vei pastra. Unele nici nu arata asa rau, mie imi plac Canton cum arata desi prefer sunetul de Tannoy si BM Quart.

#33
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

Vizualizare mesajtomaso, pe 22 decembrie 2021 - 01:34, a scris:

Sunt.
Încerc să-l ajut pe inițiator.

Un constructor amator nu are nevoie de cameră anecoică pentru a meșteri niște boxe.
Și nici de aparatură de măsură ultra sofisticată.

Iar tehnicile de măsurare au evoluat foarte mult. Camerele anecoice aproape că au devenit inutile,  acum se măsoară mai mult MLS&LogChirp.
Însă nu are rost să intrăm în detalii tehnice atât timp cât topicul este despre ceva DiY foarte low cost. Discuția excede cu mult limitele competențelor unui constructor amator și ar duce spre povești cu substrat comercial formate mai mult din cultura de prospect (îl citez pe Aurelian Mateescu). Dacă putem să-l ajutăm pe coleg,  atât cât ne pricepem,  ar fi ideal.
Multumesc mult ca mi-ai inteles intentia.

Vizualizare mesajTzur, pe 22 decembrie 2021 - 06:55, a scris:

Vad ca boxele Unitra 75 se vind cam pe la 600-700 Ron perechea, tu le-ai modat cumva sau cum de ai client interesat la 1200 Ron ?

Eu intr-un fel te inteleg pentru ca am si eu niste boxe babane pe 3 cai mari ca niste noptiere, sunt niste Wharfedale Dovedale SP cumparate intr-o doara la ceva gen 450 Ron daca imi amintesc bine.

Le am intr-un sistem puse la amplificator pe B in timp ce pe A am puse celebrele Bowers&Wilkins 601 S3. (bineinteles ca nu le ascult A+B ca nu sunt tzaran)

Ideea e ca B&W au inalte si bass mai tari si medii mai anemice, iar Wharfedale astea mari si ca unitrele tale au medii o idee mai prezente si parca mai bune, inalte ok dar nu asa in your face si bass tot ok-ish ca tarie insa parca mai corect decat la B&W care sunt dezavantajate la bass si de amplasarea mai spre colturile camerei, in sensul ca pare mai tare dar e o idee mai distorsionat.

Ca sa zic ce-aveam de zis,

Prefer boxele noptiera pe 3 cai pe compresie asa cum sunt si Unitrele alea 75 vs boxe laudate pe 2 cai din anii 2000.

Pentru ca de-abia cand te pui la ascultat iti dai seama ca de fapt B&W 601 S3 nu canta duios mai deloc iar la noptierele Wharfedale vintage sunetul parca e mai melodios, canta mai relaxate, nush, mediile mai bune or face diferenta.

Wharfedale-urile au difuzoare premium de la Leak si filtrele sunt babane, cu condensatori nepolarizati de polipropilena, poate conteaza si asta, ca au componente premium.

Amplificatorul meu la sistemul asta este Onkyo A-8300 (acelasi cu A-8019) rated 100w/8ohm din 1984.


Parerea mea este sa renunti la fixatia ca nu-ti plac boxele standfloor tower, de fapt ele sunt ceea ce-ti trebuie iar daca te ambitionezi ca vrei boxe noptiere sa arate ca Unitrele dar sa sune si f bine, te chinui, nu prea gasesti, dai triplu pe DIY etc.


Nu stiu ce gama de culori ai in living, dar, ca idei, luate SH pt ca zici ca vrei pe la ~1200-1500 Ron sa dai:

Canton LE 109 - zice ca-s ca noi, 3 cai, basi de 20cm - 1300 Ron
Canton GLE 409 - idem - 1400 Ron
Tannoy P40 - 3 cai bas lateral de 20cm - 1600 Ron
MB Quart 850s - 3 cai compresie bas 2x20cm - 1150 Ron

Ma rog, cred ca intelegi ideea.
Poti lua niste boxe bestiale de tip turn pt livingul tau de 50mp, pe 3 cai si cu basi de 20cm la pret f mic pt ce ofera, le asculti impotriva Unitrelor tale si cred ca le vei pastra. Unele nici nu arata asa rau, mie imi plac Canton cum arata desi prefer sunetul de Tannoy si BM Quart.
Aspectul unitrelor dupa parerea mea bate orice design pana in ziua de astazi , deci in proiectul meu voi pastra cu siguranta acelasi aspect (sau maidegraba voi copia designul altus 200)

Unitrele le-am 'modat' din greseala :)
Am comandat doua difuzoare de bas 25/40 de pe audioclub si mi-a venit un difuzor cu o suspensie taiata din transport , apoi mi-au spus sa le trimit inapoi si sa astept sa schimbe suspensia la acel difuzor , pana la urma m-am hotarat sa le trimit pe ambele inapoi , deoarece aveau acea calota argintie si oricum nu mi prea placeau la aspect , asa ca am comandat doua difuzoare 25/80.
Difuzoarele de medii inloc de 10/60 am pus 10/80 , innaltele ramanand neschimbate.

Filtrele - tot ce inseamna condensator a fost schimbat cu jantzen audio standard.

#34
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
In anii 80 cand au fost facute Unitrele, proiectarea si masuratorile erau la genunchiul broastei, lazile cu difuzoare se faceau dupa "ureche" la modul figurat, pentru ca daca era la mod propriu era mult mai bine.
As spune ca constructorii amatorii de acum, sunt zeii pe langa ce faceau marile firme pe atunci, in plus beneficiaza de difuzoare la alt nivel fata de saraciile din Unitra.Daca vreun producator consacrat cu experienta si traditie reusea un model grozav atunci, era treaba mai degraba de noroc, intamplare nu stiinta aplicata.
Evolutia dramatica la difuzoare si incinte s-a produs dupa anul 2000, pana atunci era o taina detinuta doar de cateva firme.

Hai sa iti spun ce este atat de ingrozitor la Unitre, basul este o pleznitura fara extensie, uruiala fara control, in zona mediilor sunt defajaze cumplite, o amestecatura groteasca iar inaltele niste goarne care au niste varfuri, rezonante de la hornul ala, ca megafoanele din gara.Nu imi pot imagina o caricatura de sunet mai rea.Singura calitate este ca pot misca mult aer, fac galagie demna de o carciuma soioasa suburbana.

Sa ne intelegem eu am detinut multi ani aproape toate modelel lor de la alea de 75w la alea de 110W si la celebrele de 140W, atat Altus (fabricate dupa 1990) cat si originale Unitra.Le schimbam in speranta ca modelele superiaore suna mai bine...desarta speranta.Am incercat si schimbare de filtre cu componente exotice care costau mai mult decat boxele, dupa proiecte din Tehnium, sunt o cauza pierduta, niste lazi cu difuzoare.
Am avut un soc cand am le-am ascultat odata comparativ niste bookshelfuri Magnat 220, care pareau venite din alta civilizatie si care costau doar 100 euro perechea.
Ca design sper ca este o gluma, doar niste bosorogi ar putea rezona cu ideea de cosciuge.

#35
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

Vizualizare mesajFC72, pe 22 decembrie 2021 - 11:18, a scris:

In anii 80 cand au fost facute Unitrele, proiectarea si masuratorile erau la genunchiul broastei, lazile cu difuzoare se faceau dupa "ureche" la modul figurat, pentru ca daca era la mod propriu era mult mai bine.
As spune ca constructorii amatorii de acum, sunt zeii pe langa ce faceau marile firme pe atunci, in plus beneficiaza de difuzoare la alt nivel fata de saraciile din Unitra.Daca vreun producator consacrat cu experienta si traditie reusea un model grozav atunci, era treaba mai degraba de noroc, intamplare nu stiinta aplicata.
Evolutia dramatica la difuzoare si incinte s-a produs dupa anul 2000, pana atunci era o taina detinuta doar de cateva firme.

Hai sa iti spun ce este atat de ingrozitor la Unitre, basul este o pleznitura fara extensie, uruiala fara control, in zona mediilor sunt defajaze cumplite, o amestecatura groteasca iar inaltele niste goarne care au niste varfuri, rezonante de la hornul ala, ca megafoanele din gara.Nu imi pot imagina o caricatura de sunet mai rea.Singura calitate este ca pot misca mult aer, fac galagie demna de o carciuma soioasa suburbana.

Sa ne intelegem eu am detinut multi ani aproape toate modelel lor de la alea de 75w la alea de 110W si la celebrele de 140W, atat Altus (fabricate dupa 1990) cat si originale Unitra.Le schimbam in speranta ca modelele superiaore suna mai bine...desarta speranta.Am incercat si schimbare de filtre cu componente exotice care costau mai mult decat boxele, dupa proiecte din Tehnium, sunt o cauza pierduta, niste lazi cu difuzoare.
Am avut un soc cand am le-am ascultat odata comparativ niste bookshelfuri Magnat 220, care pareau venite din alta civilizatie si care costau doar 100 euro perechea.
Ca design sper ca este o gluma, doar niste bosorogi ar putea rezona cu ideea de cosciuge.
Nu glumesc deloc cu designul, imi place foarte mult ideea de acele ring-uri de aluminiu cromate pe fata si vopsite negru pe parti.
Si asezarea difuzoarelor imi place la fel de mult ca ring-urile de aluminiu.

Acum intrebarea mea este urmatoarea :

Mi-am pus in gand ca la primavara sa fac lucrul urmator :

1. Vand boxele unitra
2. Achizitionez urmatoarele difuzoare :

BASS : GDN 25/80 SAU GDN 30/80 (Care sugerati ca ar fii mai bune dintre acestea doua , pe acelea le voi achizitiona)
MEDII : GDM 10/80 SAU GDM 16/80 SAU GDM 12/60
INNALTE : GDWK 10/80 SAU GDWK 10/80 Double Magnet

Ce vreau sa obtin este urmatorul lucru :

Niste boxe care pot sa coboare pe la aproximativ 35 - 40HZ -3dB (camera 50mp) cu un sunet relativ neutru.

Daca aveti si alte sugestii privind difuzoarele , spuneti -mi, doar ca vreau ca difuzoarele sa se poata potrivii cu acele inele de aluminiu care sunt la momentul acesta pe unitre :)

#36
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.magnat.d...aker/transpuls/
Uite aici aceleasi lazi in varianta contemporana, cu difuzor bas de 38cm, pentru nostalgici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate