Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Jurnal de bord Hyundai Santa Fe PHEV

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
275 răspunsuri în acest subiect

#127
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 22.06.2006
Mda, perfecta dreptate, eu unul zic ca merita , in special daca stai sa calculezi dotari+spatiu comparand alte marci…. va amintiti cum le-am masurat cu ruleta 🤣… x4 nici pe departe nu se compara la spatiu, este minuscul (e mai mare x3 decat x4 la spatiul interior) iar SantaFe ofera mai mult spatiu decat x5 (si un x5 cu aceleasi dotari aveti idee cat costa? …..)

In Franta a ajuns la 66k de la 62, si plugin cu 7 locuri se ofera doar un singur nivel de echipare

Am trecut de 10.000 km si masina nu inceteaza sa ma surprinda… evident in bine 😊

#128
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.818
  • Înscris: 08.01.2010
Nu poti compara Santa Fe cu un X5 decat prin prisma spatiului (X5 ofera mai mult portbagaj), si e posibil sa aiba ceva mai mult spatiu la interior. In rest, nu exista nicio legatura intre masini, la stabilitate, sasiu, performante, suspensii, motorizari, cutie, materiale, dotari, scaune, finisari samd. E perfect normal ca un X5 sa fie mult mai scump. Asta nu inseamna ca Santa Fe nu e o masina OK, dar eu o gasesc foarte scumpa la peste 60000 euro.

#129
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
Oho, am ajums sa comparăm Hyundai cu BMW si sa concluzionam ca-i normal ca o mașină făcută de un brand care face masini de volum sa fie mai ieftină decat una făcută de un brand care in general face chestii premium...

#130
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.356
  • Înscris: 09.11.2006
Si eu am aproape 6000 km si consider ca inca nu o cunosc destul. Daca as putea as merge si la baie cu ea. Singurul lucru pe care nu il inteleg e de ce nu imi incarca la statiile Renovatio cu mai mult de 3.8 kwh. Poate vreo setare ceva? Pe cablul de incarcare scrie ca merge pana la 7.4 kwh.

#131
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.184
  • Înscris: 16.05.2012

View PostKobra2602, on 25 august 2022 - 16:46, said:

Singurul lucru pe care nu il inteleg e de ce nu imi incarca la statiile Renovatio cu mai mult de 3.8 kwh. Poate vreo setare ceva? Pe cablul de incarcare scrie ca merge pana la 7.4 kwh.
Roaga pe cineva care incarca la CCS sa iti dea un cablu trifazat 11-22kw de test.
Putin probabil, poate masina  trage pe 2 faze cu 3,6kw iar tu cu un cablu monofazic degeaba trimite pe o faza 7,4kw.

#132
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.356
  • Înscris: 09.11.2006
Ma tot chinui de vreo 2 sapt sa prind un spring la statie, dar sansele sunt mici. Astia de la Hyundai zic ca masina trage monofazic cu 7.4 kw, dar cine mai stie. Daca nu gasesc prin Severin poate am un coleg binevoitor de prin Bucuresti sa ma lase sa testez cu cablul lui (cand mai ajung prin capitala).

#133
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 22.06.2006
Stiati ca in ue se vrea din 2035 asta ?

https://www.google.c...-only-rule/amp/

Interesant cat de premium mai sunt acum….ai idee cate mai sunt facute la origine in Germania? …. in fine fiecare cu parerea lui …. In cele din urma este vb despre cat dai si la ce astepti sa ti se ofere de banii astia; in cazul meu trebuia (la nivel de spatiu oferit) sa merg pe un x7….. oare cat costa un x7 cu toate pachetele drive asist , 360, piele etc…..

Dai cat ai ….. si primesti cat dai……


View PostNikoroB, on 25 august 2022 - 11:39, said:

Oho, am ajums sa comparăm Hyundai cu BMW si sa concluzionam ca-i normal ca o mașină făcută de un brand care face masini de volum sa fie mai ieftină decat una făcută de un brand care in general face chestii premium...

Probabil debinde ce putete are (la priza) acea statie

View PostKobra2602, on 25 august 2022 - 16:46, said:

Si eu am aproape 6000 km si consider ca inca nu o cunosc destul. Daca as putea as merge si la baie cu ea. Singurul lucru pe care nu il inteleg e de ce nu imi incarca la statiile Renovatio cu mai mult de 3.8 kwh. Poate vreo setare ceva? Pe cablul de incarcare scrie ca merge pana la 7.4 kwh.


#134
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
Peste maxim 5 ani or s-o bage sub pres, mai ales daca la anul vine-o criza nasoala. Plus ca peste 5 ani or sa inceapa sa se strice toate jucarelele asetea electrice de rup acum cu vanzarile si-o sa descoperim de fapt ca n-avem unde le recicla si ca tot verdele asta si ecologia au fost praf in ochi fiindca de fapt o masina va trebui sa fie casata dupa 5 ani in loc de 20...

Editat de NikoroB, 25 august 2022 - 23:53.


#135
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 22.06.2006
Se pare ca s-a decis si votat deja….

ŽŽŽ Among the brands that have already made commitments to go all-electric before this deadline is French luxury brand DS, which aims for 2024. Fiat and Alfa Romeo plan to be all-electric by 2027, and the Ford, Mini, Volvo, Stellantis, and Renault are set for 2030. However, salt in the wound is that even after 2035, European automakers can still produce internal combustion engines, as long as they are exported and sold outside of the EU.ŽŽŽ

#136
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 22.06.2006
in cele din urma m-am hotarat si am dat comanda de cauciucuri iarna, preturile sunt mai mici in perioada asta…

Continental WinterContact TS 850 P 235/55 R19 105W…. a durat ceva pina m-am decis la model acesta

acum ma gandesc la jante , poate gasesc un set compatibil

#137
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.356
  • Înscris: 09.11.2006
@Sakura77 sa imi faci si mie o poza cu eticheta cablului tau (sau un link cu cablul) cu care incarci cu 7.4 kw de la statiile publice (asta daca incarci cu atat de la statiile publice). Cum am zis si mai inainte tot incerc sa gasesc un spring la incarcat sa ii incerc cablul, dar sunt sanse mici.
Merci

#138
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 166
  • Înscris: 16.04.2004
Ma intereseaza si pe mine modelul de cablu. Pune te rog o poza aici cand ai timp. Daca se poate un pret si un link de unde l-ai luat ar fi perfect ...

#139
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 22.06.2006
Eu am luat asa ceva, am ales de 32A

MAX GREEN Câble de Recharge EV/Véhicule électrique et Hybride Rechargeable de Type 2 à Type 2, | 32Amp | Puissance de Sortie maximale 7.2KW | Monophasée | 5 mètres | https://amzn.eu/d/frlLenH


#140
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.356
  • Înscris: 09.11.2006
Curios e ca eu am cablul asta si trage doar cu 3.8 max. Am incercat la doi furnizori diferiti (Renovatio si inca unii care iti "fura" min 5 ron de pe card - ev connect. ). Asta e cablul:
https://altex.ro/cab...AECABTYPE232AN/

Editat de Kobra2602, 04 septembrie 2022 - 23:34.


#141
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.356
  • Înscris: 09.11.2006
Si pentru fanii TDI care ziceau ca noi cu hibridele nu mai vedem 800+ km autonomie 😁:

Fișier atașat  IMG_20220916_141732.jpg   211,91K   108 download-uri

Poza este facuta pe el meu Santa Fe imediat dupa ce am facut plinul 😂😂.

#142
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 22.06.2006
Intrebare, are cineva idee ce tip de jante (pe 19) sunt compatibile?

7.5Jx19     si mai departe ET 49.5.   5 x 114 mm ???

Editat de Sakura77, 19 septembrie 2022 - 15:44.


#143
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.356
  • Înscris: 09.11.2006
Salut
Din info ce le am ar fi ET 49.5. O sa incerc sa ma uit zilele astea poate pot vedea undeva ET - ul.

#144
Kosta_Oty

Kosta_Oty

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 30.09.2022
Salutare ,
Saptamana viitoare o sa pot sa-mi ridic si eu SantaFe-ul plug-in de la dealer , dupa aproape un an de asteptare , din care aproape 2 luni datorita celor de la AFM care mi-au aprobat dosarul rabla plus dupa 4 luni junatate . In perioada asta cat a stat masina la dealer am vrut sa comand carligul de tractare , si am avut surpriza sa imi spuna ca masina nu are cablurile necesare prizei carligului aduse in spate si ca necesita sa traga ei cablurile din fata . Ati mai inalnit situatia asta ?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate