Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Depasire amperaj

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Atentie, un led nu trebuie alimentat cu tensiune alternativa, asa cum produce tensiune alternatorul ("dinamul") unei lanterne cranck sau alternatorul bicicletei. Mai intai trebuie redresata aceasta tensiune si apoi ledul se polarizeaza direct, + la p, - la n, si se prevede rezistenta serie de limitare a curentului direct.

Daca se alimenteaza in alternativ, o altenanta va polariza direct si ledul se va aprinde corect, iar cealalta alternanta va polariza invers jonctiunea p-n si ledul va fi stins. Se pare ca merge! Dar daca dai tare la pedale, alternantele negative vor avea amplitudini mari, care vor depasi tensiunea inversa maxim admisa  si ledul se va strapunge definitiv. Aceasta tensiune inversa care nu trebuie atinsa / depasita este intre 3...10V, in functie de led.

(Cineva, poate ar zice ca rezisorul serie de limitare va continua sa protejeze ledul si la polarizare inversa, dar nu este asa: la polarizare inversa, cat inca ledul este integru, intensitatea curentului este zero, zero inmultit cu rezistenta ne da matematic tensiunea pe rezistor zero, deci intreaga tensiune inversa produsa de alternator revine ledului si acesta se strapunge la datul din pedale prea rapid).

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Variatia aia de tensiune e in gol sau cu sarcina. Daca e in gol, e irelevanta.

#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
"7 n am stiu ca un simplu dinam si un led ridica atitea pb de fizica"

Fizica nu pune probleme, ci polarizarea inversa excesiva (criminala) a diodei, dupa cum am zis mai sus.

Nu este dinam, ci alternator. Te-ai convins cu voltmetrul - atunci, de ce continui sa il numesti dinam?

Alternatorul da tensiune alternativa, cu frecventa in functie de turatie.

Dinamul este un alternator completat in interior, pe ax, cu un redresor mecanic, lamele si perii, astfel ca tensiunea din el nu iese alternativa, ci continua-pulsatorie.

Alternatorul urmat de o punte de dioade da tensiune continua, pulsatorie, ca si un dinam (rolul lamelelor si periilor colectoare il joaca acum diodele externe).

Etc.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Tensiunea de polarizare inversa a unui led e undeva pe la 30V minim. Daca depasesti.. well.
Dar oricum, daca ala produce curent alternativ, ar trebui redresat si daca tot redresezi, pui si un condensator si ai rezolvat problema.

#23
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpetit_christian, on 20 decembrie 2021 - 18:33, said:

chit ca dinamul scoate curent alternativ.
Mai citește o dată: https://www.dex.ro/dinam
Și încă o dată: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dinam
Acum citește cu voce tare de 100 de ori!

Quote

1.dinamul produce curent alternativ, verificat cu multimetru
Atunci nu-i „dinam”! E un alternator! Un magnet care se învârte într-o bobină sau o bobină într-un câmp magnetic.

Edited by Mircel, 20 December 2021 - 21:47.


#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014

View Postmaccip, on 20 decembrie 2021 - 21:39, said:

Tensiunea de polarizare inversa a unui led e undeva pe la 30V minim. Daca depasesti.. well.
Dar oricum, daca ala produce curent alternativ, ar trebui redresat si daca tot redresezi, pui si un condensator si ai rezolvat problema.
Eu as face dar nu stiu cum, nici ce piese trebuie nici cum sa le asamblez.

#25
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpetit_christian, on 20 decembrie 2021 - 21:47, said:

Eu as face dar nu stiu cum, nici ce piese trebuie nici cum sa le asamblez.
Îți place să citești?
Ia de aici:
http://schema-electr...tru-curent.html
Nu înțelegi ce citești?
Uită-te aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzeyh3AcP2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gQ3ZdulsVBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din nou despre redresarea curentului alternativ:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AzvtU75Wkn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mircel, 20 December 2021 - 21:59.


#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpetit_christian, on 20 decembrie 2021 - 20:53, said:

6 ce imi recomandati led 4-12v sau 4-24.
Recomand led.
:)
Daca se aprinde prea tare, trebuie rezistenta limitativa, altfel se va arde.
Ti-am zis, ledul "isi trage" tensiunea de care are nevoie, la fel cum un telefon "isi trage" amperajul de care are nevoie din charger.
Ledul e cumva pidosnic deoarece el e alimentat "in curent",, mai pe scurt. Trebuie sa ai o tensiune minima "de deschidere", care-i de 4volti la absolut toate ledurile (albe). Dar, daca ai limitare de curent, ledul va consuma el cata tensiune trebuie.
E similar cu telefonul pe charger, dar pidos.

Cum as face eu? Well.. nu asa, dar nu conteaza ca eu nu sunt tu si tu nu esti eu. :)
Poate as folosi un circuit de management in jurul unui supercapacitor, care sa furnizeze curent constant pentru acel damn led si sa se incarce din dinam.
Desi... nu stiu daca chiar mi-as bate capul, poate ca as elimina de tot dinamu, sau poate ca l-as pune sa incarce o baterie litiu ion cu un circuit ieftineaua de pe aliexpress.
Aia cu ledul pus direct pe dinam e o recomandare catre cineva care nu vrea sa-si bata capul cu electronica, sau o reactie la solutia pe care tu ai propus-o.. Dar daca acel led e scump.. well, tu decizi pana unde vrei sa mergi. Aliexpresul e o solutie, insa tre sa mai ai ceva skiluri.
Dinamul ala, sau alternator, ce-o fi, n-are probleme. Dar ledul, poate ca ar merita si el minim o redresare si un condensator acolo, macar din eficienta si din motiv de pulsatie, daca nu si din temerile lui Anca. Asta daca ai dioda si condensaoturl, nu sa stai sa le comanzi pe net sa platesti cat nu face.
:)

#27
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Eu am alimentat de la alternatorul bicicletei două lanterne led ieftine, cu 7 leduri, puse în antiparalel și înseriate cu un rezistor de 10Ohm, astfel profitînd de ambele alternanțe și eliminînd posibilitatea arderii datorită tensiunii inverse. La fel am pe spate, dar cu un rezistor de 330Ohm.

Edited by silverflower, 20 December 2021 - 22:06.


#28
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Si acum tin minte intrebarea asta de la modulul de electronica:

Quote

Question Number. 3. Why is a diode put in parallel with an LED?.
Option A. To protect it from AC.
Option B. So it will work only above a certain voltage.
Option C. So it will work only below a certain voltage.
Correct Answer is. To protect it from AC. Explanation. An LED has a high forward bias voltage drop but is easily damaged when reverse biased. AC is therefore not good for an LED.

Recomand sa pui o dioda in paralel cu el.

#29
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Imi trimiti si mie o o descriere amanuntita a montajului ?
@maccip daca stiam electronica nu mai faceam topic. Ledul au fost 15/4 buc, transport inclus, luate anume sa le pun pe bicicleta, crezi d la vremea aia ca dinamul da 6v cc in mod constant.
Alea de 4-12v le am luat-2 pt o lanterne maglite pe care am pierdut o cu tot led, dar mai am unul.
Pulsatia nu ma deranjeaza, ba din contra, as incetini o pina la 10-15/min din motive de securitate, un bec care pulseaza e mai vizibil in trafic, sunt faruri care asa vin din fabrica si intradevar ça bicicletele alea sar in ochi

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpetit_christian, on 20 decembrie 2021 - 21:47, said:

Eu as face dar nu stiu cum, nici ce piese trebuie nici cum sa le asamblez.
Minim
O diodaredresoare sau schotky, de care ai, un condensator electrolitic de minim 25V, sa zicem 1000uF, dar pana la urma de care ai.
Ambele pot fi recuperate de printr-un charger stricat, de la o instalatie de pom sau ceva "ieftin. Un charger de jucarie, ceva.
Legi dioda dupa dinam(sau alternator, ce-o fi ala), si condensatorul vine in paralel cu consumatorul. Condensator electrolitic, cat mai mare.
Rolul diodei e sa lase doar curentul care vine dintr-o parte sa treaca. Rolul condensatorului e sa se incarce cat timp e alimentat si sa debiteze putere pentru cand dioda nu lasa curentul sa treaca.

Si ledul il legi in sensul in care se aprinde, printr-un rezistor care sa limiteze curentul. De cat sa fie acel rezistor? hmm,, depinde de led si de cat scoate acel alternator cu adevarat.
Scazi 4 din tensiunea pe care o poti obtine cu acel dinam si imparti la curentul pe care il vrea acel led. Pe-acolo tre sa fie rezistorul, ca si valoare in ohmi.
Un led de 1W ar trebui sa aiba cam 250mA pe el, deci... 12-4=8, 8/0.25=32ohm. Dar poti pune si la jumate, poti pune si dublu ca nu-i operatie pe creer, dat fiind faptul ca oricum lucram cu valori aproximative.
N-ai sa obtii un circuit optim, fara un crcuit de management, fara un convertor DC-DC, o sursa de curent constant, ceva mai hi-tech decat o banala dioda.
:)
Dar poti experimenta, altfel totul o sa ti sa para extrem de complicat. Ei bine, nu-i, insa e greu de dat niste valori, asta pare ca lucrurile sunt mai complicate. Dar nu sunt.
E totusi un amarat de led, asta-i realitatea.
Teoria intotdeauna pare mai complicata atunci cand incearca sa prevada toate situatiile. dar realitatea e mult mai simpla. Un copil, poate sa faca, experimentand.
Nu crapa nici dinamu, nici ledu, nici dioda, nici condensatorul nici nimic daca le legi prost. Doar ca nu merge.
Si le legi in fel si chip pana-ti merge. Pana si cei mai mari proiectanti de procesoare, tot asa au inceput, cu o baterie si un bec. Sau un dinam si un led.
:)
Si nu au fost multumiti asa cum nici tu n-ai sa fii. Multumirea e piedica in calea creativitatii. Daca oamenii ar fi fost multumiti, acum mancam miere din scorbura.

#31
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Am avut o cutie de 30/30/30 plina de componente, am vindut o pe eBay, bine rau vechi si nu nu stiu cité mai erau bune. Erau condensatori rezistente samd.

Incerc cu ledul asta de 4-12,nu ma intereseaza idéal ul, doar sa fie mai tare ca becul si chiar e. L'as bicicleta afara si la un ger mare nema baterii ar cu securitatea personala nu glumesc. Aprox 3000 km cu bicicleta anul asta.

#32
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postconnectorxp, on 20 decembrie 2021 - 22:07, said:

Recomand sa pui o dioda in paralel cu el.
Mai bine alt LED, de același tip, antiparalel, cum zicea SilverFlower în #29.
Ca aici:                                                                       Sau mai multe:

Attached Files


Edited by Mircel, 20 December 2021 - 22:54.


#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai ia un sistem complet de pe aliexpress.
Tre sa aiba kinejii, nu se poate sa nu aiba.Iti vine in 2 luni, dar asta-i alta discutie.

View Postpetit_christian, on 20 decembrie 2021 - 22:37, said:

Am avut o cutie de 30/30/30 plina de componente, am vindut o pe eBay, bine rau vechi si nu nu stiu cité mai erau bune. Erau condensatori rezistente samd.
Acum 30 de ani ti le luam eu. Aur curat!
:)

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Curiozitate: cum ai determinat ca ai curent alternativ cu multimetrul? Adica... de unde stii ca ai alternante pozitive si negative? Mai degraba un osciloscop ti-ar indica tipul de curent.

#35
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Voltmètre multifunctional.

View Postmaccip, on 20 decembrie 2021 - 22:47, said:

Pai ia un sistem complet de pe aliexpress.
Tre sa aiba kinejii, nu se poate sa nu aiba.Iti vine in 2 luni, dar asta-i alta discutie.


Acum 30 de ani ti le luam eu. Aur curat!
:)
N am stiut cum ii zice pe engleza

#36
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
@maccip f clara explicatia dupa o scurta cautaré pe google am inteles despre ce e vb. Piese am de unde sa recuperez.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate