Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Previziuni 2022

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1302 replies to this topic

#883
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Petrolul de sist nu se produce, se extrage, din cam aceleasi zone ca pana acum. Noi ne punem sperantele in platformele din Marea Neagra care sa ne salveze pe parte gazoasa, dar daca stai sa te gandesti cat de usor se poate impiedica un submarin de o platforma din aia, la fel ca de niste cabluri de internet. Deocamdata nu se joaca pe mize serioase, dar daca ajunge cutitul la os, se schimba si regulile jocului…

#884
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2022 - 09:56, said:

Petrolul de sist nu se produce, se extrage, din cam aceleasi zone ca pana acum. Noi ne punem sperantele in platformele din Marea Neagra care sa ne salveze pe parte gazoasa, dar daca stai sa te gandesti cat de usor se poate impiedica un submarin de o platforma din aia, la fel ca de niste cabluri de internet. Deocamdata nu se joaca pe mize serioase, dar daca ajunge cutitul la os, se schimba si regulile jocului…

Daca activezi in do,enuul petrolului termenul tehnic este extragere, indiferent de tip. Nici petrolul obisnuit nu il produci ci doar il extragi.

Daca ne referim la raportarea acestei activitati , atunci vorbim de productie. Deci expeimarea mea nu a fost corecta dpdv tehnic dar este utilizata in economie

https://insse.ro/cms...n_anul_2015.pdf

La fel si cu notiunea de “crestere negativa “. In alte domenii se utilizeaza cuvantul scadere dar in economie crestere negativa.


In ceea ce priveste restul postarii ai dreptate. Ne gandim la gazele din Marea Neagra ca la solutia salvatoare uitand ca in caz de conflict serios extragerea va fi sub semnul intrebarii

Edited by marius21, 25 May 2022 - 11:12.


#885
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Eu cred ca supraestimati curajul Rusiei in a provoca un conflict international cu NATO doar pentru a opri extragerea unor gaze care reprezinta o extrem de mica parte din productia anuala Gazprom. Oricum, gazele alea tot pe piata ajung, nu? Ca doar nu le luam noi la 1/3 din pret in loc sa le vindem pe piata cu pretul integ.

#886
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai sa inlocuim gaz cu grau, sa vedem ce ne da :)

#887
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

View Postfigo1988, on 25 mai 2022 - 09:48, said:



Aurul se bazeaza pe naratiune, deci depinde cat de rau va fi prezentata situatia in rest. Aurul nu se apreciaza pentru ca i-a crescut profitul generat a.i. sa poata fi evaluat ca un activ normal. Din ce vad pe piata QT-ul si ridicarea dobanzilor au "vidat" partea de cerere pentru produsele de lux si actiunile speculative. Pe recesiuni aurul sufera la fel ca toate celelalte investitii, recuperarea facandu-se pe revenire. Personal, in perioade dificile, mai degraba as investi in activele pe care le pot evalua si care sunt vandute sub pretul de piata.

https://www.macrotre...-100-year-chart (liniile gri inchis arata recesiunile)

In tabelul apar marcate periodele fara amplitudine. De ex stagflatia din anii 70 apare in tabel ca o perioada in care am avut mai ales crestere economica ( dar in realitate a fost anemica ) iar pretul aurului a crescut semnificativ ( chiar si ajustat cu inflatia ).

Apoi, in anii 90 dupa ce a cazut cortina rosie, a fost normal ca alte oportunitati sa fie interesante . Cresterile generalizate au venit si pe fondul globalizarii care acum isi arata limitele

Tot din acelasi site  tabelul de mai jos imi pune cateva semne de intrebare

https://www.macrotre...-100-year-chart

Edited by marius21, 25 May 2022 - 11:34.


#888
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ne incapatanam sa tot comparam cu ce a fost inainte, sa ne raportam la crizele precedente, desi de la criza la criza situatia a fost complet diferita, din orice punct de vedere ai privi.

In anii '70 aveai razboiul rece, China desi era o putere militara in ascensiune era un actor economic minor, Rusia era realmente o superputere si nu doar militar, statele arabe erau cam toate umile si docile, iar din punctul nostru de vedere, al Romaniei, ce sa mai vorbim, ca efectiv nu avem ce sa spunem.

Criza din 2008 ne-a prins cand tocmai intrasem in EU, optimismul era la cote nemaivazute, investitiile straine curgeau, traiam primii ani de capitalism adevarat, veniturile populatiei explodasera comparativ cu anii trecuti dar tot erau la niveluri ridicol de mici comparativ cu restul Europei.

Azi lumea este super globalizata cu lanturile de productie intinse ca o panza de paianjen pe tot globul; China a devenit cea mai mare fabrica a planetei; Rusia a atacat la propriu si a invadat o tara vecina; cererea de petrol gaze si energie este in continua crestere dinspre economiile emergente si tari care acum cincizeci de ani practic nici nu se vedeau noaptea din satelit, iar 90% din rezervele energetice sunt controlate de regimuri certate grav cu democratia; epidemie nemaivazuta de o suta de ani incoace; exoduri nemaivazute de migranti, zeci de milioane de refugiati din lumea a treia din motive de razboi sau foamete; orice idiot cu 100 de dolari in cont si un telefon mobil in mana e investitor, zeci de milioane de idioti din astia impreuna determina acum soarta si mersul pietelor de capital; Romania este o economie dezvoltata, care face parte din randul tarilor cu high income.

Deci, care e legatura intre crize? Ce spune cartea de istorie ca urmeaza sa se intample?

Edited by MembruAnonim, 25 May 2022 - 11:48.


#889
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2022 - 11:46, said:

Ce spune cartea de istorie ca urmeaza sa se intample?
"tot raul e spre bine", ca altfel n-am fi ajuns aici unde suntem, ca civilizatie.

#890
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe de alta parte nici nu am mai fost in pozitia de a avea actori care pot sterge o natiune si o tara de pe fata pamantului in cinci minute, si cumulat, arme care lansate in doar 15-20 de minute sa poata sterge practic complet de pe fata pamantului civilizatia asa cum o stim azi. Ca asta nu mai e un scenariu apocaliptic de film, a devenit cat se poate de palpabil si plauzibil. Ai vazut The sum of all fears?
Gandeste-te ca este posibil sa te duci in seara asta la culcare iar maine sa nu te mai trezesti, sau sa te trezesti intr-o lume in care zeci de tari sunt cenusa radioactiva. Pana acum cateva luni te gandeai ca e imposibil, acum e imposibil sa nu te gandesti ca e posibil.

Edited by MembruAnonim, 25 May 2022 - 17:35.


#891
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
https://m.zf.ro/cons...-zi-pe-20851936

Duminică am fost în perioadă de suspendare și n-am putut sa va pun link-ul.
Alex asta zici că și-a format opinia pe FSP :)

#892
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostVaccinatu, on 25 mai 2022 - 19:09, said:

https://m.zf.ro/cons...-zi-pe-20851936

Duminică am fost în perioadă de suspendare și n-am putut sa va pun link-ul.
Alex asta zici că și-a format opinia pe FSP Posted Image

Super tare ! Pana la urma cred ca-ti dau eu berea aia ... USD a crescut tare de tot si daca intr-adevar imobiliarele scad ... Inseamna ca o sa ajunga si pe la noi unda originara ...

Desi discounturi de cateva mii de euro e cam nimic, dar macar e un inceput ...

#893
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008
Ma uit acum la Drula la Realitatea. A luat lectii solide de economie. Chiar merita felicitat pentru prestatie !

Cristi, tot cu Aur ?

#894
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
L-o fi invatat securistu de tacsu ! 😉

#895
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2022 - 17:21, said:


"tot raul e spre bine", ca altfel n-am fi ajuns aici unde suntem, ca civilizatie.

Si tu zici ca am ajuns bine ?... Comparativ cu cine ?...

#896
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
https://romania.euro...e/31867042.html
Un singur lucru mi-a atras atenția în mod deosebit și anume ca doar o treime din cumpărători apelează la credite. Așa să fie?

#897
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005

View PostVaccinatu, on 29 mai 2022 - 15:29, said:

https://romania.euro...e/31867042.html
Un singur lucru mi-a atras atenția în mod deosebit și anume ca doar o treime din cumpărători apelează la credite. Așa să fie?

Foarte probabil că da. În România se învârt enooorm de mulți bani negri.

#898
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostVaccinatu, on 25 mai 2022 - 19:09, said:

https://m.zf.ro/cons...-zi-pe-20851936

Duminică am fost în perioadă de suspendare și n-am putut sa va pun link-ul.
Alex asta zici că și-a format opinia pe FSP Posted Image

Pai deja se intampla...ceea ce urma sa se intample

S-a intins coarda, pana s-a rupt.
E posibil sa ne confruntam cu deflatie cat de curand in domeniul imobiliar

Daca si magazinele care vand materiale de constructie incep sa franeze vanzarile e cam naspa.

Robor, rate, costuri cu alimente, cu motorina...
E suficient sa te uiti cum apar restantierii la intretinere.
Anul trecut nu era asa ceva

Lumea pur si simplu, NU mai are bani.

#899
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2022 - 17:33, said:

Pe de alta parte nici nu am mai fost in pozitia de a avea actori care pot sterge o natiune si o tara de pe fata pamantului in cinci minute, si cumulat, arme care lansate in doar 15-20 de minute sa poata sterge practic complet de pe fata pamantului civilizatia asa cum o stim azi. Ca asta nu mai e un scenariu apocaliptic de film, a devenit cat se poate de palpabil si plauzibil. Ai vazut The sum of all fears?
Gandeste-te ca este posibil sa te duci in seara asta la culcare iar maine sa nu te mai trezesti, sau sa te trezesti intr-o lume in care zeci de tari sunt cenusa radioactiva. Pana acum cateva luni te gandeai ca e imposibil, acum e imposibil sa nu te gandesti ca e posibil.
Si pina sa fie razboiul actual ne puteam trezi in ruine sau deloc,doar ca o mica parte din populatie constientiza acest pericol.Acum e diferit doar ca orice prost se uita la stiri si ii e frica de bombe...

#900
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Paza bună trece primejdia rea - e valabil de secole nu de cand s a nascut Putin.

Instinctul de conservare e milenar, inainte de a fi declansat circumstantiar.

View PostM4V3RiCk_, on 06 iunie 2022 - 02:25, said:



Pai deja se intampla...ceea ce urma sa se intample

S-a intins coarda, pana s-a rupt.
E posibil sa ne confruntam cu deflatie cat de curand in domeniul imobiliar

Daca si magazinele care vand materiale de constructie incep sa franeze vanzarile e cam naspa.

Robor, rate, costuri cu alimente, cu motorina...
E suficient sa te uiti cum apar restantierii la intretinere.
Anul trecut nu era asa ceva

Lumea pur si simplu, NU mai are bani.

Bani sunt, investitiile nu mai sunt asa sigure - din perspectiva razboiului.

Lumea nu mai stie exact ce sa faca cu banii.

Mereu, mereu unii vor avea bani si altii, nu. Parca ar fi scris in stele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate