Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Previziuni 2022

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1302 replies to this topic

#847
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostVaccinatu, on 19 mai 2022 - 09:07, said:

https://www.economic...tia_584612.html
Comentarii?
Construcții destinate închirierii, administrate profesional,
Vs
Apartamente luate pentru închiriat.
Vor face proprietarii celor din urmă față concurentei? Vor vinde?
Vă mai aduceți aminte cum se zdranganeau cheile la intrarea în Constanța în sezon?
Mai este "7 Case" o adresare făcută celor cu bani?
Apropo: știți ca există un sat în România, Șocariciu? Știți de la ce ii vine numele?

Vaccinatule, mereu vii cu stiri fresh, tine-o tot asa !...

Daca gasesti ceva preveziuni solide paritate curs EUR/ USD si ceva prognoze legat de foametea asta inexorabila de care tot vorbesc ai nostri la radio , ca romanii n-o vad dar c-o sa fie - ai toata stima mea in crestere.

Nu de alta insa azi dimi am fost la banca si mi-a zis directoarea care nu sh ce treaba avea pe jos pe la casierii ca USD va ajunge la paritate cu EUR, asa ca-s bune cat mai multe opinii avizate.

#848
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010

View PostMalineanu, on 19 mai 2022 - 13:54, said:

Daca gasesti ceva preveziuni solide paritate curs EUR/ USD si ceva prognoze legat de foametea asta inexorabila de care tot vorbesc ai nostri la radio , ca romanii n-o vad
arabii i-au intors spatele americii, venezuela a zis americanuta te pupa tata. practic cam toti la care a batut america la usa au zis hai mai tarziu ca suntem ocupati
tare mi-e ca dolarul va intra pe loc secund ca si moneda de referinta globala. poate yuanul ii va lua locul cine stie. in caz ca se va intampla asta, nu prea as miza pe dolar
inteleg si faptul ca america doreste sa rupa rusia de europa in scop personal si cu un razboi in frunte dar in cazul asta europenii vor avea cel mai mult de suferit. iar pe ajutorul american, eu personal nu m-as baza. din toata veriga europeana, ghici cine va avea cel mai mult de suferit.. aia mai slabi adica Romania
acum depinde ce-o sa se intample si cu europa in special germania. ei zic ca o sa mai importe gaz rusesc maxim 10 ani si apoi pun frana. daca intre timp rusii se hotarasc sa inchida robinetu mai repede, o recesiune in germania ar baga Romania in perfuzii.

Edited by mikaell, 19 May 2022 - 14:12.


#849
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmikaell, on 19 mai 2022 - 14:08, said:

arabii i-au intors spatele americii, venezuela a zis americanuta te pupa tata. practic cam toti la care a batut america la usa au zis hai mai tarziu ca suntem ocupati
tare mi-e ca dolarul va intra pe loc secund ca si moneda de referinta globala. poate yuanul ii va lua locul cine stie. in caz ca se va intampla asta, nu prea as miza pe dolar
inteleg si faptul ca america doreste sa rupa rusia de europa in scop personal si cu un razboi in frunte dar in cazul asta europenii vor avea cel mai mult de suferit. iar pe ajutorul american, eu personal nu m-as baza. din tot sirul european, ghici cine va avea cel mai mult de suferit.. aia mai slabi adica Romania
acum depinde ce-o sa se intample si cu europa in special germania. ei zic ca o sa mai importe gaz rusesc maxim 10 ani si apoi pun frana. daca intre timp rusii se hotarasc sa inchida robinetu mai repede, o recesiune in germania ar baga Romania in perfuzii.

Eu pana acum 2 zile nu mi-am batut capul cu paritatea desi a fost un coleg care zicea ceva pe aici de schimbare EUR->USD, intamplator avand USD majoritar am zis sa vad ce schimbare a adus noua paritate (nu stiu cat va tine paritatea asta) - insa cine avea in majoritate USD + ceva mai putin in EUR si reface calculul in EUR per total, suma a crescut considerabil si avand in vedere ca tranzactiile imobiliare se fac in EUR la noi, puterea de cumparare a crescut vertiginos.

De obicei cand cumperi o casa poti negocia EUR + completare USD la rata BNR, unii accepta mai mult - si sa isi faca cont la bancile respective - sa nu se mai piarda cu transferul interbancar, deci toata nebunia poate fi si de bine.

Probabil este cum se nimereste, unul avea o casa, a crescut pretul, o vinde cand e pe val si castiga ceva EUR, altul avea USD, scade paritatea USD/EUR, aceeasi casa o cumpara "mai ieftin" acum cu USD.

Vom vedea ce va mai fi, inflatie avem sigur insa e greu o prognoza a efectelor sale de la o etapa la alta.

Unii ziceau pe aici ca piata de capital e sigura, eu gasesc tot felul de balarii "invers" - https://www.profit.r...nomice-20459590

si daca judec dupa cum trag bancile sa investesti in portofoliile lor de capital, parca niciodata n-a fost ca acum, "foamete de investitori" .

Zic si eu din ce vad, altul poate vede altceva - ceea ce este corect cu experienta si interactivitatea fiecaruia.

Acum o luna sunau ca nebunii sa cumpere apartamentele care erau incadrate "doar la schimb", de parca se terminasera cele "de vanzare", acum s-au mai potolit.

Si vad ca analistii astia financiari citati tot pe imobiliare se apleaca ... Astfel, n-ar fi o idee rea dacă am analiza diverse investiții potențiale, respectiv instrumente financiare care pot profita de un context inflaționist: imobiliare (...)

Edited by Malineanu, 19 May 2022 - 14:33.


#850
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 17.09.2021

View PostMalineanu, on 19 mai 2022 - 13:54, said:



Vaccinatule, mereu vii cu stiri fresh, tine-o tot asa !...

Daca gasesti ceva preveziuni solide paritate curs EUR/ USD si ceva prognoze legat de foametea asta inexorabila de care tot vorbesc ai nostri la radio , ca romanii n-o vad dar c-o sa fie - ai toata stima mea in crestere.

Nu de alta insa azi dimi am fost la banca si mi-a zis directoarea care nu sh ce treaba avea pe jos pe la casierii ca USD va ajunge la paritate cu EUR, asa ca-s bune cat mai multe opinii avizate.
Măli frate, așa-i după o vârstă, îți vine mintea la cap și (te mai) sfătuiesti. Nu îmi ia nimeni "gradele" dacă întreb și nici nu sărăcesc dacă spun ce cred ca-i mai bine.
Criza a venit. E artificială, face parte din planurile alea cu resetarea și "nimic nu va mai fi cum a fost" de le-am tot auzit (cine a avut urechi sa audă). În condițiile astea, n-ai pe ce fundament sa faci previziuni.
Pe noi ne-au prins vremurile cu sacii-n căruță, nu prea ne mai interesează. Pentru copii e mai nasol. Dar și ăștia, cum le e norocul. Eu am plecat în viață de la fix zero și nu ma vait. Pe ai mei i-am asigurat, de acum se descurcă ei.
Cu EUR vs USD? Pai nu erau inversate când s-a lansat EUR? Era 1,2 EUR la USD. Dacă aș sta pe USD, aș lua teren agricol sau apartamente, ți-am zis de care. Repede, repede. Dacă n-aș avea timp, aș schimba jumătate în EUR. La paritatea asta, orice s-ar întâmpla ești cam pe acolo și nu-ți bați capul. SUA nu vor vrea un USD prea puternic, or sa caute să-l tempereze cât de curând. Nu se știe și dacă vor putea.
Isărescu ăla nu-i prost și aruncă câte o pastilă prin discursuri. Și iar a zis-o p'aia cu coșul și ouăle ;)

Măli, am scris amândoi deodată.
Analiștii imobiliari au afaceri (direct sau indirect) în imobiliare. Niciodată nu vor face decât prognoza care ii avantajează decât după ce au demarat curgerea banilor. Dacă zic ca scade, ei au vândut deja și invers. Trebuie citit printre rânduri. Și plătesc gras media. Ei și cei din turism. Nu vezi ca numai despre asta zic știrile? Cu nea Nicu ne săturasem de știri cu recolte și producție de oțel, acum de excursii și dezvoltatorii lui pește. Care de fapt n-au dezvoltat nimic, au îngrămădit locuințe acolo unde infrastructura nu era concepută pentru asta și unde nu se va dezvolta nimic.
Când ne rupeam noi în apartamente și mașini, după revoluție, aveam un nene cu salariul mai mic ca al nostru care cumpără pământ de toți banii. Prin 2002 când l-am văzut ultima dată, avea vreo 200 de ha. Si ne zicea mereu: "ma tată, pământul tot ăla e, nu poate sa ți-l lungească sau ingramadeasca nimeni. Si bombă dacă-mi da pe el îmi convine, ca-mi mărește suprafața!"
Uite ca am ajuns la vorbele lui.
Ce știu e că în criză, banii nu se țin în bănci.

#851
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostVaccinatu, on 19 mai 2022 - 14:56, said:

Când ne rupeam noi în apartamente și mașini, după revoluție, aveam un nene cu salariul mai mic ca al nostru care cumpără pământ de toți banii. Prin 2002 când l-am văzut ultima dată, avea vreo 200 de ha. Si ne zicea mereu: "ma tată, pământul tot ăla e, nu poate sa ți-l lungească sau ingramadeasca nimeni. Si bombă dacă-mi da pe el îmi convine, ca-mi mărește suprafața!"
Uite ca am ajuns la vorbele lui.
Ce știu e că în criză, banii nu se țin în bănci.

Ai si tu dreptate, dar stii tu ... prost sa fii , noroc sa ai ... Eu nu prea mi-am batut capul, cand toti alergau sa schimbe USD in EUR am fost prins cu altele - stii tu cu ce - si acu' socotesc cam o garsoniera in plus... E bine ca e pe plus. Deocamdata. Daca nu vii cu prognoza valutara, nu stim ce va fi.

Terenurile sunt bune dar sa nu le ai in indiviziune ca te uiti la ele, valoarea lor creste aberant, e adevarat, dar cum toti vor spaga sa-ti dea autorizatie de constructie in intravilan si terenurile tot la odrasle cred ca raman. M-am cam saturat sa ma judec cu toti, cu putina rabdare ramane definitiva hotararea de condamnare a primarilor astora care nu dadeau autorizatii decat pe spaga, poate urmatorii vor fi ceva mai corecti. Pe undeva e buna si devalmasia asta ca daca tu nu vrei sa vinzi, ceillati sunt cam blocati, nimeni nu investeste sa se judece apoi cu co-indivizarul care n-a instrainat. Si e bine ca m-am opus, cresterea la intravilan a fost aberanta si asta.

Acu', ca tot e topic aici de previziune expertizata unde gasesti 3 zile de discutii numai cu marci de laptopuri + 1 zi scolarizare minori, zic eu ca ar fi benevenita si discutarea temelor de prognoza cu care ne "bombardeaza" mass-media, anume : foametea iminenta pe care romanii n-o intuiesc dar care este de neevitat.

Pe langa piata de capital, investitii bursiere 100% sigure, paritatea valutara si asta pare un "demers" - tema parca lansata de hypermarketuri cu stocuri gata sa expire.

Acu' o luna cand sunau in direct romanii din Italia sa zica ca nu mai e ulei de floarea soarelui (Ucraina, împreună cu Rusia, a reprezentat 60% din producția mondială de ulei de floarea soarelui și aproximativ 75% din exporturile mondiale ale acestui produs) ai nostri garantau ca nu este nici o grija, nu va fi nici o lipsa a alimentelor, acum peste tot doar informari despre viitoarea criza alimentara.

Zic eu, mai importanta ca laptopurile de serviciu.

https://www.digi24.r...limente-1941946

LE - peste tot gasesti : "războiul din Ucraina a ridicat prețurile la energie" - dar tu stii foarte bine de pe celalalt topic iar eu stiu si mai bine - avand acces la probatoriul juridic instrumentat - ca deja in sept-oct-nov 2021 criza energetica se conturase , inainte s-o augmenteze Putin.

Edited by Malineanu, 19 May 2022 - 15:32.


#852
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
În USA e a treia lună consecutivă de declin în vânzări de imobiliare, e doar o chestiune de timp până ajunge și la noi.

#853
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010
btw de imobiliarele din USA, ma uitam pe zillow la casele din ga si fl (acolo am prieteni care ma mai tin la curent cu una alta). unii si-au luat casa in 2016 cu 200k (lake district) eh nu bine nu rau, nu ieftin nu scump. acum in momentul de fata sunt peste 500k, aceasi casa. altele mai bine pozitionate bat milionul. iar exemplele sunt multe si asta a luat-o accelerat de cand a inceput pandemia, deci au loc de scaderi mult si bine de acum inainte.

Edited by mikaell, 19 May 2022 - 16:33.


#854
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Ar mai fi si:

_la vânzarea imobilelor, impozitul se va calcula la nivelul valorii de piață, dacă părțile se înțeleg pentru o sumă inferioară (cred ca ptr schimb va fi taxata diferenta, ca si pana acum)

_impozitele pe proprietatile imobiliare vor sa fie proportionale cu valoarea imobilelor, nu cu numarul lor

#855
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010

View PostMalineanu, on 19 mai 2022 - 15:25, said:

Acu' o luna cand sunau in direct romanii din Italia sa zica ca nu mai e ulei de floarea soarelui (Ucraina, împreună cu Rusia, a reprezentat 60% din producția mondială de ulei de floarea soarelui și aproximativ 75% din exporturile mondiale ale acestui produs) ai nostri garantau ca nu este nici o grija, nu va fi nici o lipsa a alimentelor, acum peste tot doar informari despre viitoarea criza alimentara.

am o cunostinta cu un restaurant, micut dar cochet
imi spusese zilele astea ca preturile au luat-o in sus rau de tot
carnea de porc mai scumpa 50%, parca doar in ultima luna zicea ca a pus 10 lei la pret/kg, file somon fara piele de la 70 la 130 lei/kg. de faina nu mai zic
si atentie vorbim de preturi engross nu cu amanuntul
anul asta nu cred ca e loc de scaderi, cel mult stagnari, si ma refer la preturi per global nu la un sector anume. inca ne miscam din inertie, la anul vedem ce se intampla

Edited by mikaell, 19 May 2022 - 17:26.


#856
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaicozac, on 19 mai 2022 - 16:12, said:

În USA e a treia lună consecutivă de declin în vânzări de imobiliare, e doar o chestiune de timp până ajunge și la noi.

Ce au scăzut, vânzările sau preturile? La ikea preturile au crescut în medie cu 17% fata de acum o luna.

#857
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Şi şi...
Ipoteca devine tot mai scumpă şi pt. americani, ca urmare tot mai puţini îşi vor mai permite să cumpere.

#858
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Le uram criza plăcută ceea ce ne uram și nouă. Sa se facă cursul 6 lei și benzina 15.

Sa dea psd afara 500.000 bugetari și la restul sa le taie salariile cu 25%. Sunt obișnuiți cu greul. Mai pot odată.

Sa ii dea afara pe aia din orasele sub 200.000 locuitori. Acolo poate sa dea afara 50% ca și asa taie frunze la câini.

Edited by MembruAnonim, 21 May 2022 - 13:13.


#859
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 17.09.2021

View PostMalineanu, on 19 mai 2022 - 13:54, said:



Vaccinatule, mereu vii cu stiri fresh, tine-o tot asa !...

Daca gasesti ceva preveziuni solide paritate curs EUR/ USD si ceva prognoze legat de foametea asta inexorabila de care tot vorbesc ai nostri la radio , ca romanii n-o vad dar c-o sa fie - ai toata stima mea in crestere.

Nu de alta insa azi dimi am fost la banca si mi-a zis directoarea care nu sh ce treaba avea pe jos pe la casierii ca USD va ajunge la paritate cu EUR, asa ca-s bune cat mai multe opinii avizate.
Sa vedem ce previziuni au și alții. Cei cu discernământ trebuie sa vadă și asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R1Rey4SvIfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar nu știu dacă e voie sa punem link YT!?!

#860
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

View PostVaccinatu, on 21 mai 2022 - 17:00, said:


Sa vedem ce previziuni au și alții. Cei cu discernământ trebuie sa vadă și asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R1Rey4SvIfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar nu știu dacă e voie sa punem link YT!?!

La astfel de show-uri esuate te uiti ? N-au invitat-o si pe Sosoaca ?



#861
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce naiba sa invatam de la Valentin Stan sau Marius Tuca?

#862
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 17.09.2021

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2022 - 17:48, said:

Ce naiba sa invatam de la Valentin Stan sau Marius Tuca?
Discernământul :)

Adică, e vreo diferență între a citi pagini întregi de SP și a casca gura la ăia doi?
Tot pe acolo e ;)

#863
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Diferenta e cam 50 de puncte IQ.

#864
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Le ridică media laptopul...
Clovnii ăia 2 nu sunt buni nici pt. Circul Mare din Moscova.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate