Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dentistul nu mi a dat pasaport la implanturi

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 ketchup11, on 10 decembrie 2021 - 10:41, said:

Voi ati primit pasaport pentru implanturi?

Ministerul Sanatatii doarme, evident ca pasaportul ar trebui sa fie obligatoriu prin lege, da' e prea multi Dorei implantologi la Romanica.

Am in familie pe cineva cu multe implanturi (puse la probabil cea mai buna clinica din Bucuresti), sigur ca a primit pasaport pentru ele.

Mai jos e cam ce trebuie sa contina pasaportul, asta e util oriunde te afli in lume si ai de facut o interventie de urgenta sau una de rutina (curatarea de doua ori pe an):

The dental implant passport is filled by a doctor of dental medicine who implanted the implants, shortly following the procedure. The dental implant passport contains:
-the date of dental implant procedure,
-the name (manufacturer) of the dental implants inserted,
-the position of dental implants,
-the dimensions of each dental implant,
-a unique serial number of the dental implants to guarantee originality and quality,
and the stamp and signature of the dentist who performed the implant procedure.
A dental implant passport is valid worldwide and is a recognized medical document. The manufacturer’s dental implant warranty is for lifetime if the patient adheres to oral hygiene instructions and performs regular semi-annual check-ups.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 carolinaherera, on 10 decembrie 2021 - 13:25, said:

e ca un fel de garantie
nu e.

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Eu am primit. Si nu e marketing, nu e garantie. E in caz ca nu se poate continua lucrarea la dentist ul care à facut implantul sa poti merge la altcineva.
Din cauze anume, eu asa am facut t, implanturi le la un dentist coroanele la altul, daca n aveam pasaportul ?

Edited by petit_christian, 10 December 2021 - 16:20.


#22
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007

 ketchup11, on 10 decembrie 2021 - 14:43, said:

Care factura ?..Bonul fiscal care oricum nu mi l a dat?..M a intrebat daca il vreau si am zis ca nu..merg pe incredere.
De asta are o retinere in a-ti da pasaportul ala, e cu gandul la ANAF.

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Alex432, on 10 decembrie 2021 - 14:09, said:

Nu scrie in factura marca, model, dimensiuni, pozitia?
Și mai ce?
De aia e pașaportul să ai datele astea. În factură - dacă există factură, de obicei e un bon fiscal - trece serviciul și costul.
În plus, un dentist normal înainte de orice intervenție face un plan de tratament pe care-l discută cu pacientul, să știe omul ce are, ce e de făcut, cît durează și cît costă. Pacientul mai și semnează planul - aia e dovada medicului că a trecut prin etapele astea.

#24
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 radunic, on 11 decembrie 2021 - 10:58, said:


Și mai ce?
De aia e pașaportul să ai datele astea. În factură - dacă există factură, de obicei e un bon fiscal - trece serviciul și cost
Cand cumperi un produs trebuie sa fie identificat exact.
Implanturile sunt de multe feluri si pretul depinde mult de marca, unde e produs, model etc.

Daca iti spune verbal ca ti-a pus o marca de top, nu ti-a dat bon/factura, si descoperi peste 2 ani ca ti-a pus o chestie din Asia de 10x mai ieftina, care s-a defectat ?  Garantie fara bon/fact nu exista.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Alex432, on 11 decembrie 2021 - 19:15, said:

Daca iti spune verbal ca ti-a pus o marca de top, nu ti-a dat bon/factura, si descoperi peste 2 ani ca ti-a pus o chestie din Asia de 10x mai ieftina, care s-a defectat ?  Garantie fara bon/fact nu exista.
Asta ce zici tu e inselaciune, nu garantie.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Alex432, on 11 decembrie 2021 - 19:15, said:

Cand cumperi un produs trebuie sa fie identificat exact.
Implanturile sunt de multe feluri si pretul depinde mult de marca, unde e produs, model etc.
Daca iti spune verbal ca ti-a pus o marca de top, nu ti-a dat bon/factura, si descoperi peste 2 ani ca ti-a pus o chestie din Asia de 10x mai ieftina, care s-a defectat ?  Garantie fara bon/fact nu exista.
După cum scriam mai sus - plan de tratament plus pașaportul. Alea vin cu semnături și ștampile, nu sînt niște hîrtii găsite pe jos. Bonul fiscal, evident, îl ceri, îl iei și-l și păstrezi.
Dacă faci la mica înțelegere, să facă și dentistul puțintică evaziune că e și el om, o faci pe pielea ta. La propriu.

#27
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
I am spus dentistei ca daca nu imi da pasaportul pentru implanturi, pe mine m a pierdut de client. Mi a zis ca nu are asa ceva, si o sa sune la firma producatoare de implanturi sa i intrebe daca au ei vreun certificat original.Ea nu ar fi trebuit sa primeasca documentele atunci cand a comandat implanturile? Sau incearca sa ma pacaleasca?

#28
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Incearca sa te pacaleasca


#29
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 ketchup11, on 12 decembrie 2021 - 16:05, said:

I am spus dentistei ca daca nu imi da pasaportul pentru implanturi, pe mine m a pierdut de client. Mi a zis ca nu are asa ceva, si o sa sune la firma producatoare de implanturi sa i intrebe daca au ei vreun certificat original.Ea nu ar fi trebuit sa primeasca documentele atunci cand a comandat implanturile? Sau incearca sa ma pacaleasca?
Te pacaleste.
Pasaport sau nepasaport, chestia e ca pe fisa ta de pacient, aia pe care o completeaza medicul (sau asistenta) sunt trecute toate procedurile pe care ti le-a facut si data, inclusiv implanturile, seriile lor sunt lipite pe fisa. Cel putin asa este in cazul meu.
Pasaportul e un vax dupa parerea mea, oricum nu intri la vreun stomatolog fara radiografie, si vede el acolo ce e de vazut, pozitie si bla, eventual ajuta sa stii brand-ul implanturilor pentru trusa de chei si alte lucruri de genul asta.

#30
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Eu sunt peste ocean si am un implant, dar n-am auzit de pasaport la implanturi. E drept ca birocratia e (mult) mai mica peste ocean (nu exista cartea masinii, buletin sau card de identitate, etc)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate