Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Dentistul nu mi a dat pasaport la implanturi

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Mi am facut 3 implanturi in urma cu 9 luni.Eu nu stiam atunci ca asa e normal,sa se dea pasaport pentru implanturi.Am intrebat o astazi  daca poate sa mi dea pasaportul si mi a spus ca nu are,ca asta e mai mult o chestie de marketing.Doar mi a spus firma producatoare ,iar cand am intrebat o alte detalii ,m-a intrebat daca vreau sa ma duc la alt cabinet.Asa procedeaza dentistii sa nu piarda clientii? Voi ati primit pasaport pentru implanturi?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Ce e acest pasaport pentru implanturi? La ce foloseste?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru necunoscatori (ca mine):

De aceea, este esențial ca fiecare medic să ofere pacientului un pașaport care să reflecte marca implantului plasat, dimensiunile, data plasării etc. De ce? Deoarece orice modificare sau reajustare necesită cunoașterea mărcii implantului inserat, particularitățile acestuia și compatibilitatea acestuia cu atașamentele de la alte mărci, în situația în care este necesar să fie schimbat pe viitor.

#4
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Pașaportul ca pașaportul, dar garanție ai primit?

#5
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
ce garantie?:))..n am primit nimic

#6
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Trebuia sa o denumeasca "carte service dentar", nu pasaport.       Posted Image
E o inventie noua findca apar tehnologii si materiale divere in tehnica dentara.
Insa ele nu fac altceva decat sa creasca tarifele interventiilor.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Pai nu-s trecute in cipurile din ele? Posted Image

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 ketchup11, on 10 decembrie 2021 - 10:41, said:

Mi am facut 3 implanturi in urma cu 9 luni.Eu nu stiam atunci ca asa e normal,sa se dea pasaport pentru implanturi.Am intrebat o astazi  daca poate sa mi dea pasaportul si mi a spus ca nu are,ca asta e mai mult o chestie de marketing.Doar mi a spus firma producatoare ,iar cand am intrebat o alte detalii ,m-a intrebat daca vreau sa ma duc la alt cabinet.Asa procedeaza dentistii sa nu piarda clientii? Voi ati primit pasaport pentru implanturi?
pai pe "pasaportul" ala fix asta scrie. pozitia pe arcada, marca implantului, tipul si marimea. roag-o sa-ti scrie pe un post-it chestiile astea si ai si tu pasaport la implanturi. nu au o obligatie in a-ti da o asemenea hartie daca nu ceri si majoritatea nu prea dau by default. dar daca ceri ii poti bate obrazul daca refuza sa ti le dea.

Edited by Fane, 10 December 2021 - 13:16.


#9
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
mie mi-au dat fara sa cer, nici nu stiam ca exista...
e ca un fel de garantie

#10
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Mie sincer mi s ar parea obligatoriu sa il dea chiar daca nu il cer.Din moment ce platesc pentru un serviciu medical,e normal sa am o dovada la ce mi s a pus in gura.Daca merg la alt medic de unde sa stie ala cum sa procedeze?

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Insista sa iti dea informatiile cerute si dupa aia adio.

Poti fi oricand oriunde in lumea asta si e bine sa stii ce ai in tine in caz de vreo urgenta.

Si adio pt ca ce a incercat sa faca e o magarie menita sa te tina dependent.

#12
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 ketchup11, on 10 decembrie 2021 - 13:27, said:

Mie sincer mi s ar parea obligatoriu sa il dea chiar daca nu il cer.
Nu scrie in factura marca, model, dimensiuni, pozitia?

#13
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 25.10.2016
Pasaportul e util, dar nu obligatoriu.
Ideea e ca daca o sa ai nevoie de interventii la implanturi efectuate de un alt medic stomatolog, pe baza pasaportului se poate afla foarte usor ce ustensile (chei, suruburi, etc) trebuie folosite pentru interventie.
Eu am reusit sa ti minte doar numele implantului si a fost suficient pentru alt medic.
(desi medicii buni ar putea sa isi dea seama dupa forma implantului despre ce implat e vorba)

Edited by drive-x, 10 December 2021 - 14:14.


#14
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021

 GlCA_Contras, on 10 decembrie 2021 - 14:14, said:

EU cred ca nici nu avea dreptul sa puna implanturi...
La ce te referi?

#15
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021

 Alex432, on 10 decembrie 2021 - 14:09, said:

Nu scrie in factura marca, model, dimensiuni, pozitia?
Care factura ?..Bonul fiscal care oricum nu mi l a dat?..M a intrebat daca il vreau si am zis ca nu..merg pe incredere.

#16
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

 ketchup11, on 10 decembrie 2021 - 13:27, said:

Mie sincer mi s ar parea obligatoriu sa il dea chiar daca nu il cer.Din moment ce platesc pentru un serviciu medical,e normal sa am o dovada la ce mi s a pus in gura.Daca merg la alt medic de unde sa stie ala cum sa procedeze?
Daca te duci la altul se procedeaza asa: Cine v-a lucrat aici ?Trebuie scos tot si pus nou.Nu degeaba in tari cu apa calda costa 20000 euro.

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 02.03.2003

 victord36, on 10 decembrie 2021 - 14:48, said:

Daca te duci la altul se procedeaza asa: Cine v-a lucrat aici ?Trebuie scos tot si pus nou.Nu degeaba in tari cu apa calda costa 20000 euro.

Aceasta este abordarea clasică a lui "Dorel" şi s-a transmit în timp şi la dentişti.
Domeniul nu este foarte strict controlat iar prestatorii au libertatea de a lucra fără o anumită ierarhie.

Compară stomatolgia cu construcţiile. Acolo există proiectanţi, verificatori, experţi, constructori, maiştri, muncitori.
Stomatologul care lucrează asupra corpului uman, construieşte în el, îi reuneşte pe toţi cei enumeraţi mai sus.

#18
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
[ https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-a1e98c0da8cc5985b19d9dd59b8c0259 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate