Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recuperare daune morale

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Da, sigur...
Borfasii de la noi lucreaza la negru cu banii, in cash, si cand nu au datorii, darmite cand au ditamai problema de genul asta la usa. Asteapta tu mult si bine sa-si bage ala bani in cont ca sa ii ia altii. Is unsi cu toate alifiile astia, au avocatii dinainte pregatiti si au instructajul bine facut. Crezi ca are de-aface cu vreun parlit care nu si-a mai platit rata la frigider, il cauta banca si-l prinde in 2 minute?

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdimadino, on 30 noiembrie 2021 - 13:51, said:

El a fost patronul firmei ....

pai tu te-ai judecat cu patronul, sau cu firma?

citeste Codul de procedura civila, acolo este (din ce stiu eu) reglementata activitatea execuitorilor judecatoresti. nu-i usor sa-l schimbi.

#21
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 14:16, said:


... il cauta banca si-l prinde in 2 minute?


Nu prea ai habar dar iti dai cu parerea.

Banca nu cauta pe nimeni, executorii scotocesc. Exista o baza de date iar in momentul in care executarea a devenit activa, in mod automat (informatizat) la CNP-ul datornicului apare poprirea.

View Post_Smiley_, on 30 noiembrie 2021 - 14:20, said:


pai tu te-ai judecat cu patronul, sau cu firma?

citeste Codul de procedura civila, acolo este (din ce stiu eu) reglementata activitatea execuitorilor judecatoresti. nu-i usor sa-l schimbi.

Nici dumneata nu citesti topicul?

Am dat citat din legea 5:

Art 652 Recuzarea şi înlocuirea executorului judecătoresc | Codul de Procedură Civilă

#22
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View Postargonaut, on 30 noiembrie 2021 - 14:16, said:

Executorul poate fi recuzat, mai ales ca in 3 ani nu si-a dus la indeplinire sarcinile Posted Image

La cererea creditorului, instanţa care a încuviinţat executarea silită poate dispune, pentru motive temeinice, înlocuirea executorului judecătoresc cu alt executor judecătoresc indicat de către creditor şi continuarea executării silite de către noul executor judecătoresc. Dispoziţiile art. 653 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.
Multumesc !!
O sa discut cu Avocatul si am sa ii propun schimbarea executorului.

#23
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postargonaut, on 30 noiembrie 2021 - 14:22, said:



Nu prea ai habar dar iti dai cu parerea.

Banca nu cauta pe nimeni, executorii scotocesc. Exista o baza de date iar in momentul in care executarea a devenit activa, in mod automat (informatizat) la CNP-ul datornicului apare poprirea.

Merci, aveam senzatia ca angajatii bancii fac executarile silite. Unii de aici intreceti orice imaginatie...

Cand ziceam ca ii cauta banca, ma refeream prin executor, orice om sanatos la cap deduce asta. Si ideea nu e asta, ideea e ca una e sa urmaresti pe tanti Mitza casierita, alta e sa urmaresti un patron smecheras care are avocati care ii spun cum sa-si fofileze averea.
Stiu personal avocati care jumate din bani ii castiga din procese, jumate din consilierea unor patroni legat de modul cum sa fure incat sa nu riste vreo pedeapsa cu executare, cum sa se fereasca de stat sau de vreun sarac de care-si bate joc, asa cum e in cazul de fata.

Edited by Municipalwaste, 30 November 2021 - 14:55.


#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 14:48, said:

Merci, aveam senzatia ca angajatii bancii fac executarile silite. Unii de aici intreceti orice imaginatie...

Cand ziceam ca ii cauta banca, ma refeream prin executor, orice om sanatos la cap deduce asta. Si ideea nu e asta, ideea e ca una e sa urmaresti pe tanti Mitza casierita, alta e sa urmaresti un patron smecheras care are avocati care ii spun cum sa-si fofileze averea.

Si eu aveam senzatia ca dau replici unora care se pricep cat de cat.

Legea se aplica nedisciminatoriu, si pentru Mitza si pentru patron.
DUPA ce s-a dat sentinta definitiva de executare niciun avocat nu mai are ce sa spuna. Fofilatul se face doar daca vehiculeaza cash, fara evidente contabile. Restul sumelor incasate se supun executarii hotarate. Executorul are sarcina sa urmareasca si bunurile de valoare achizitionate dupa hotarare si sa puna sechestru pe ele.
Legea zice clar. 30% daca exista un singur creditor si inca 30% daca sunt doi sau mai multi.
Inclusiv pensia se executa asa.

#25
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu ai inteles. Coana Mitza nu poate sa se duca la Kaufland sa ceara banii la negru ca sa evite executorul sau sa delege vreun atarnache sa mearga in locul ei la serviciu, ca interpus. Patronul uns cu toate alifiile poate evita executarea si in stadiu initial, si pe parcurs, cand nu va fi asa prost incat sa incaseze sume de bani in cont pe numele lui.

Ideea e ca deseori in situatiile astea ajungi sa te indrepti cu executarea impotriva unora care sunt mereu cu un pas inaintea ta si a legii.

Edited by Municipalwaste, 30 November 2021 - 15:18.


#26
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 15:15, said:

Nu ai inteles.

Am impresia ca scriu in chineza si nu intelegi.
Am spus clar DUPA ce devii debitor printro sentinta de executare silita, orice suma de bani ce o primesti pe cale legala (adica nu la negru) este supusa popririi. Daca pana la varsta de pensionare nu primesti nimic pe cale legala, pensia, ultimul venit pe care nu-l poti obtine decat legal este supusa popririi in cuantumurile ce le-am enumerat.
Pentru un patron e chiar inconfortabil sa-i fie poprite veniturile din profit, sa nu poata plati cu cardul nimic, samd.
In speta inca nu este clar pe cine s-a decis poprirea, pe firma sau administrator. La firma e mai simplu, cedarea catre alti asociati se face cu poprire cu tot, la patron este cum am zis mai sus.
Ce treaba au Kaufland, atarnache si alte chestii scrise de dumneata, dumneata stii.

#27
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Avocatul tau ce zice ?

Poate el  a facut ceva fara stirea ta..

#28
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postargonaut, on 30 noiembrie 2021 - 15:32, said:

Pentru un patron e chiar inconfortabil sa-i fie poprite veniturile din profit, sa nu poata plati cu cardul nimic, samd.

Da, se vede cat de inconfortabil ii este. Nu patronului, ci aluia care atarna ani de zile degeaba pe la usa executorilor in mod inutil. Sigur perioada asta patronul a plans mult ca a trebuit sa se duca la restaurant cu cash sau cu cardul nevestei. Tu crezi ca toata lumea e la fel? Unii sunt facuti sa se descurce si se descurca. Sunt combinatori de-astia care au 7 familii la usa dupa bani si dorm bine noaptea, si in fata legii, si in fata constiintei, isi traiesc viata fara nicio parere de rau ca tre sa-si tina bunurile pe numele copiilor.

View PostStefanRO, on 30 noiembrie 2021 - 16:18, said:

Avocatul tau ce zice ?

Poate el  a facut ceva fara stirea ta..

Avocatul ce sa zica? I-a obtinut daunele in instanta si buna ziua, la revedere, tre sa-l caute acum cu alti bani, pentru alta speta. Eventual sa-l plateasca si pe asta inutl, ca pe executor, in incercarea de a mai recupera ceva.

Edited by Municipalwaste, 30 November 2021 - 16:59.


#29
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 16:57, said:

Da, se vede cat de inconfortabil ii este. Nu patronului, ci aluia care atarna ani de zile degeaba pe la usa executorilor in mod inutil. Sigur perioada asta patronul a plans mult ca a trebuit sa se duca la restaurant cu cash sau cu cardul nevestei. Tu crezi ca toata lumea e la fel? Unii sunt facuti sa se descurce si se descurca. Sunt combinatori de-astia care au 7 familii la usa dupa bani si dorm bine noaptea, si in fata legii, si in fata constiintei, isi traiesc viata fara nicio parere de rau ca tre sa-si tina bunurile pe numele copiilor.



Avocatul ce sa zica? I-a obtinut daunele in instanta si buna ziua, la revedere, tre sa-l caute acum cu alti bani, pentru alta speta. Eventual sa-l plateasca si pe asta inutl, ca pe executor, in incercarea de a mai recupera ceva.
Da.
Nu am ce spune de avocat. Si-a dat toata silinta sa ma ajute.

#30
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 16:57, said:

Eventual sa-l plateasca si pe asta inutl, ca pe executor, in incercarea de a mai recupera ceva.


Iar emiti chestii despre lucruri pe care nu le cunosti.
Onorariul si cheltuielile cu executarea ale executorului le plateste debitorul.
In cazul de fata, executorul poate fi recuzat in instanta si plecat la treaba cu alt executor. Avocatul stie mai bine.

Edited by argonaut, 30 November 2021 - 18:18.
rectificat termeni


#31
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Bun, ai scris ca le plateste debitorul din greseala, te-am corectat si mi-ai sters comentariul, desi banuiam ca nu stii care e debitorul si care e creditorul atunci cand te-am corectat, dar am banuit ce ai vrut sa zici, desi raspunsul ti l-am dat fix la ce ai scris.

Dar ideea ramane in picioare, debitorul nu plateste nimic daca nu are de unde plati, iar creditorul ramane cu paguba in buzunare. Si risca sa o faca din nou si cu alt executor, daca ala a scapat de tot ce e pe numele lui si isi continua toata viata si opera la negru de acum inainte (si ar fi si nebun sa nu o faca, nu e primul de genul)

Deci ideea mea ramane in picioare si cu mesajul tau corect, si cu el gresit, si anume creditorul ramane de prost in situatii de genul, cat timp executorii nu pot ajunge la banii aluia.

Edited by Municipalwaste, 30 November 2021 - 18:54.


#32
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 18:53, said:

.. debitorul nu plateste nimic daca nu are de unde plati, iar creditorul ramane cu paguba in buzunare.

Orice persoana are un venit, fie salariu, fie pensie, etc, daca nu are altceva pe numele sau. Executorul ia de acolo 30% lunar pana se face suma.

Trebuie recuzat executorul!

Edited by Ger0nimo, 30 November 2021 - 20:07.


#33
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 18:53, said:


Deci ideea mea ramane in picioare si cu mesajul tau corect, si cu el gresit, si anume creditorul ramane de prost in situatii de genul, cat timp executorii nu pot ajunge la banii aluia.


Se mai intampla ca atunci cand vad atata tarie de ca...racter sa dau un termen gresit dar am avut noroc cu matale ca ai fost ager.
Insa geaba agerime daca ideile fixe sunt pietrificate.
Initiatorul a pomenit ceva de un accident de munca.
Accidentul de munca este opozabil strict unei persoane juridice deci pensia si daunele vor fi platite de persoana juridica, recte firma, nu de un "el care nu vrea".
Initiatorul n-a precizat nici pana acum amanuntele care pot clarifica cat de cat situatia.

Ideea matale ramane in picioare sprijinita pe ipoteza ca debitorul persoana fizica poate duce o existenta fara vreun venit declarat si fara vreun bun pe numele lui, acest tip de existenta sfarsindu-se in momentul in care se pensioneaza, atunci fiind silit sa receptioneze un venit pe cai legale, oficiale, poprit astfel.

#34
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Problema e daca se poate recuza un executor pe motiv ca a incasat onorariul si nu a recuperat nimic!

#35
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostGer0nimo, on 30 noiembrie 2021 - 20:06, said:

Orice persoana are un venit, fie salariu, fie pensie, etc, daca nu are altceva pe numele sau. Executorul ia de acolo 30% lunar pana se face suma.

Trebuie recuzat executorul!

Daca ai sti cati cunosc fara salariu, pensie si ce mai zici tu, care traiesc numai din combinatii... Iti pui totul pe numele copiilor si a nevestei si la revedere. Iar daca e vorba de pensie, nu mai spun, ca poate mai dureaza 20-25 de ani pana iese la pensie...

View PostGer0nimo, on 30 noiembrie 2021 - 20:26, said:

Problema e daca se poate recuza un executor pe motiv ca a incasat onorariul si nu a recuperat nimic!

Nu, daca nu are ce recupera. Ce vina poarta executorul in cazul asta?

Cat despre firma, as baga mana in foc ca nu mai exista de mult.

Edited by Municipalwaste, 01 December 2021 - 00:07.


#36
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cunosc un caz in Oradea, sot-sotie, el s-a imprumutat la 3-4 banci sa-i faca ei cabinet stomatologic. Apoi au divortat (desi stau impreuna), trecut toate bunurile pe ea si el a ramas sa plateasca aprox 300 000 lei. Apoi s-a angajat la o firma, a nevestei, ca manager, si plateste 30% din salariu pana termina. Cu dobanzi probabil pana moare.

Chiar sa n-ai nici un venit, inafara de boschetari nu cred ca exista. In cazul de fata initiatorul trebuia instiintat de catre executor unde lucreaza debitorul si cat i se poate lua lunar. Sau initiatorul poate cauta pe facebook, multi datornici se lauda pe acolo si pot fi prinsi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate