Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Recuperare daune morale

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010
Salutare!
Vin si eu cu o intrebare. In Septembrie 2011 am avut un accident de munca, desi ne avand contract de munca (pentru ca erea in asteptare de 3 luni). Tind sa precizez ca am ramas invalid la la pat timp de 2 ani si am trecut prin tot calvarul cu terapii, operatii si alti bani pe alte caramele.Dupa care sa judecat procesul (alta poveste) si sa constatat ca trebuie sa imi plateasca pensie toata viata plus sa imi ofere daune morale. Problema este ca el nu doreste sa ofere daune morale. Intrebarea mea este:
Cum fac sa imi recuperez daunele morale? Precizez ca sia trecut tot ce a avaut pe numele lui, altor persoane. Pot sa imi mai recuperez vreodata daunele morale? Si daca da cum? Ce pasi trebuie sa urmez?

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Păi ai scris in titlu: executare silită.

Ia legătura cu un executor judecătoresc pentru a vedea ce trebuie făcut

View Postdimadino, on 30 noiembrie 2021 - 12:35, said:

Precizez ca sia trecut tot ce a avaut pe numele lui, altor persoane.

Eeee, aici e problema. In functie de cum "si-a trecut totul pe numele alora", s-ar putea să fie nevoie să o iei de la capăt prin instanțe.

Edited by VOC, 30 November 2021 - 12:58.


#3
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu stiu daca ai ce sa faci. Nu vreau sa fac afirmatii care sa te induca in eroare, ca nu cunosc exact legea, doar sa iti spun o faza pe care o stiu, cu o ruda de-a mea mai indepartata care a cumparat o casa. Dupa ceva vreme, a descoperit ca acea casa era buna de daramat, nu avea fundatie deloc. A fost expertizata si apoi a actionat in instanta constructorul si dfirigintele. Constructorul i-a zis dinainte ca poate sa-l dea in juecata, ca nu are nimic pe numele lui. Si asa a si fost, iar acum ala cica ar conduce o alta afacere similara, dar prin interpusi, nu direct. La noi legea te asteapta daca esti rupt in cur sau te prefaci rupt in cur, nu te baga in puscarie, desi in unele cazuri ar merita.

Cum s-a zis deja, sa te duci la un executor e primul pas, insa ala posibil sa te si prosteasca, iti ia banii, in ideea ca ti-i inapoiaza la recuperarea datoriei, apoi vede (cu mare mirare falsa) ca nu are ce recupera si-ti spune cu parere de rau ca asta e...viata e greu. Unii merg si pe plata la urma, din datoria recuperata, dar asta probabil cand stiu ca sigur se poate recupera si dai senzatia ca e posibil sa renunti daca nu face asa in favoarea aluia care o face.

Iar contractul cum adica era in asteptare de 3 luni? Lucrai la negru, in limbaj legal? Ca asa si eu pot sa ii trag unuia telefonul din mana pe strada si sa astept sa fie de acord sa mi-l dea, apoi sa zic la politie ca l-am luat, iar apoi am asteptat sa fie de acord, nu era intentia sa-l fur.

Edited by Municipalwaste, 30 November 2021 - 13:09.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdimadino, on 30 noiembrie 2021 - 12:35, said:

....am avut un accident de munca....el nu doreste....

cine este acest "el" si de ce trebuie sa-ti plateasca ceva?

#5
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View PostVOC, on 30 noiembrie 2021 - 12:55, said:

Păi ai scris in titlu: executare silită.

Ia legătura cu un executor judecătoresc pentru a vedea ce trebuie făcut



Eeee, aici e problema. In functie de cum "si-a trecut totul pe numele alora", s-ar putea să fie nevoie să o iei de la capăt prin instanțe.
Tot demersul legal a fost facut. Am avut un executor care (din punctul meu de vedere) nu si-a facut treaba in favoarea mea. De 3 ani ma plimba dintr-o parte in alta. Am vrut sa stiu daca mai sunt pasi pe care nu iam facut.

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 13:02, said:

Nu stiu daca ai ce sa faci. Nu vreau sa fac afirmatii care sa te induca in eroare, ca nu cunosc exact legea, doar sa iti spun o faza pe care o stiu, cu o ruda de-a mea mai indepartata care a cumparat o casa. Dupa ceva vreme, a descoperit ca acea casa era buna de daramat, nu avea fundatie deloc. A fost expertizata si apoi a actionat in instanta constructorul si dfirigintele. Constructorul i-a zis dinainte ca poate sa-l dea in juecata, ca nu are nimic pe numele lui. Si asa a si fost, iar acum ala cica ar conduce o alta afacere similara, dar prin interpusi, nu direct. La noi legea te asteapta daca esti rupt in cur sau te prefaci rupt in cur, nu te baga in puscarie, desi in unele cazuri ar merita.

Cum s-a zis deja, sa te duci la un executor e primul pas, insa ala posibil sa te si prosteasca, iti ia banii, in ideea ca ti-i inapoiaza la recuperarea datoriei, apoi vede (cu mare mirare falsa) ca nu are ce recupera si-ti spune cu parere de rau ca asta e...viata e greu. Unii merg si pe plata la urma, din datoria recuperata, dar asta probabil cand stiu ca sigur se poate recupera si dai senzatia ca e posibil sa renunti daca nu face asa in favoarea aluia care o face.

Iar contractul cum adica era in asteptare de 3 luni? Lucrai la negru, in limbaj legal? Ca asa si eu pot sa ii trag unuia telefonul din mana pe strada si sa astept sa fie de acord sa mi-l dea, apoi sa zic la politie ca l-am luat, iar apoi am asteptat sa fie de acord, nu era intentia sa-l fur.
Pai sa revenim umpic in urma. M-am dus sa ma angajez pe timp de vara la o firma ce avea in jur de 200 de angajati cu promisiunea sa imi faca acte de munca. A doua zi dupa ce am discutat cu el despre locul de munca, am dus toate actele necesare pentru angajare (precizez ca inca eram in liceu) si mi sa dat sa semnez o foaie. Iar dupa 3 luni de zile, sa intamplat accidentul. Atunci sa descoperit ca eu nu am avut contract de munca ci foaia pe care am semnato a fost doar protectia muncii.

#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Aaa, deci deja ai pus executorul pe el si probabil l-ai si platit... Crezi ca executorul ala are vreun interes sa nu faca recuperarea? Pur si simplu e o situatie greu spre imposibil de rezolvat daca ala a gasit oameni de incredere la care sa paseze toata averea.

Nu cunosc legea si daca poti sa demonstrezi ca ala si-a pasat averea din cauza ta si sa recuperezi de la terti si sa le pui poprire inainte sa vanda si ei tot, insa nu executorul cred ca te poate ajuta aici, ci din nou tot la avocat.

#7
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postdimadino, on 30 noiembrie 2021 - 13:34, said:

Tot demersul legal a fost facut. Am avut un executor care (din punctul meu de vedere) nu si-a facut treaba in favoarea mea. De 3 ani ma plimba dintr-o parte in alta. Am vrut sa stiu daca mai sunt pasi pe care nu iam facut.

Exact nimic nu mai poți face. Și executorul mă mir că a pierdut vremea 3 ani pentru tine.

#8
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View Post_Smiley_, on 30 noiembrie 2021 - 13:16, said:


cine este acest "el" si de ce trebuie sa-ti plateasca ceva?
El a fost patronul firmei (si mai este, chiar daca nu este trecut in acte). Iar de ce trebuie sa imi plateasca ceva. Am fost imobilizat la pat timp de 2 ani. Timp de 6 luni de zile nu am fost capabil sa ma ridic din pat. Au fost nevoie de foarte mult timp si multi bani pentru terapii fizice si psihice.
Am ramas cu o problema care nu mai poate fi rezolvata niciodata. Nu mai sunt capabil sa imi controlez nevoile si sunt nevoit sa port panpers. Dar cred ca ar trebui sa spun si cum sa intamplat accidentul.
Montam corturi de evenimente. Montam structura metalica: trebuia montata o traversa manual (nu cu macara ca in alte tari civilizate), 3 persoane pe o parte, 3 pe alta si doi la mijloc. Venea montat pe asfalt, iar una dintr-e talpile care veneau montate la baza a alunecat, iar de frica celelalte doua persoane de pe partea mea, iau dat drumul si au fugit, iar eu am ramas cu toata greutate traversei (greutate totala 600kg) si din cauza greutatii din instict am tinul degetele picoarelor adunate si am ramas asa cu ele si mi sa tasat coloana vertebrala si sau rupt doua inele + fractura la noada (cauza problemelor nevoilor).

#9
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
S-a terminat procesul, ai de recuperat o sumă de la cineva, timp de 3 ani s-a ocupat un executor să găsească ce să execute.

Restul sunt doar amintiri urâte din viața ta.

#10
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013
Procesul s-a judecat intre tine, persoana fizica si firma respectiva, persoana juridica.
Cu hotararea te duci la un executor si ala va sti ce-i de facut.
Legea spune ca daca firma nu poate plati, s-a desfiintat sau altceva, toate se vor indrepta asupra administratorului daca s-a dovedit neglijenta acestuia. Chiar daca nu are nimic de executat i se va pune poprire pe orice venit, 30% pana la acoperirea daunei.

Edited by argonaut, 30 November 2021 - 14:00.


#11
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postargonaut, on 30 noiembrie 2021 - 13:58, said:

Procesul s-a judecat intre tine, persoana fizica si firma respectiva, persoana juridica.
Cu hotararea te duci la un executor si ala va sti ce-i de facut.
Legea spune ca daca firma nu poate plati, s-a desfiintat sau altceva, toate se vor indrepta asupra administratorului. Chiar daca nu are nimic de executat i se va pune poprire pe venit 30% pana la acoperirea daunei.

A trecut de 3 ani de faza asta. E în executare de 3 ani cine are să îi dea banii.

Edited by emeral, 30 November 2021 - 14:00.


#12
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013

View Postemeral, on 30 noiembrie 2021 - 13:59, said:

A trecut de 3 ani de faza asta. E în executare de 3 ani cine are să îi dea banii.

Nu cred ca se pune problema prescierii daca pensia a fost hotarata viagera.

#13
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View Postemeral, on 30 noiembrie 2021 - 13:54, said:

S-a terminat procesul, ai de recuperat o sumă de la cineva, timp de 3 ani s-a ocupat un executor să găsească ce să execute.

Restul sunt doar amintiri urâte din viața ta.
Suma totata rotunjita pentru daune morale este de: 300 000. Iar executorul mia spus ca as putea sa ii cer mai putin cum ar fi: 75.000 ca tot este bine.

#14
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postargonaut, on 30 noiembrie 2021 - 14:01, said:


Nu cred ca se pune problema prescierii daca pensia a fost hotarata viagera.

Pe inițiator nu îl interesează prescrierea.

Pe el îl interesează ce poate face mai mult decât a făcut executorul.

Nimic că nu are ce executa de la ăla.

View Postdimadino, on 30 noiembrie 2021 - 14:02, said:

Suma totata rotunjita pentru daune morale este de: 300 000. Iar executorul mia spus ca as putea sa ii cer mai putin cum ar fi: 75.000 ca tot este bine.

Dacă ți-a spus așa executorul caută și tu altul.

#15
dimadino

dimadino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2010

View Postemeral, on 30 noiembrie 2021 - 14:04, said:

Pe inițiator nu îl interesează prescrierea.

Pe el îl interesează ce poate face mai mult decât a făcut executorul.

Nimic că nu are ce executa de la ăla.



Dacă ți-a spus așa executorul caută și tu altul.
Nu stiu daca pot sa schimp executorul. Toata lumea spune ca nu poti sa il schimbi cum vrei tu.
Daca se poate il schimb cu mare drag.

Edited by dimadino, 30 November 2021 - 14:06.


#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013

View Postemeral, on 30 noiembrie 2021 - 14:04, said:

Nimic că nu are ce executa de la ăla.


Repet, o decizie de executare se poate indrepta asupra oricarui venit al celui executat, leafa, sume primite din vanzari, etc.
I se blocheaza 30% din tot ce castiga, bineinteles cu acte, inclusiv din pensie. Cardurile mvor fi avizate de executare si nu va avea la dispozitie decat 70% din sumele ajunse acolo, nu va putea efectua plati cu cardul, etc.

Edited by argonaut, 30 November 2021 - 14:09.


#17
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postargonaut, on 30 noiembrie 2021 - 14:09, said:

Repet, o decizie de executare se poate indrepta asupra oricarui venit al celui executat, leafa, sume primite din vanzari, etc.

E în executare de 3 ani cel care are să dea banii. Și dacă executorul i-a spus inițiatorului să se mulțumească cu 75.000 din 300.000 a vorbit foarte prietenește executorul cu cel care are să dea banii.

Edited by emeral, 30 November 2021 - 14:13.


#18
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013
Executorul poate fi recuzat, mai ales ca in 3 ani nu si-a dus la indeplinire sarcinile Posted Image

La cererea creditorului, instanţa care a încuviinţat executarea silită poate dispune, pentru motive temeinice, înlocuirea executorului judecătoresc cu alt executor judecătoresc indicat de către creditor şi continuarea executării silite de către noul executor judecătoresc. Dispoziţiile art. 653 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

Edited by argonaut, 30 November 2021 - 14:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate