Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

Traiesc mai bine romanii stabiliti in strainatate decat romanii din tara?

* * - - - 8 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
657 răspunsuri în acest subiect

#109
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.204
  • Înscris: 20.10.2015

 strongsss, on 01 decembrie 2021 - 09:35, said:

tu nu te-ai intors recent din SUA? de ce ai ales Romania?

Iti place salata de beuf?
De ce mananci altceva?

 tehnics, on 01 decembrie 2021 - 09:41, said:

O femeie care sa te tarasca dupa ea in Romania ... ? Sau sa sintetizez: o femeie sa fie motivul pentru care te-ai intoarce in Ro.

Pai ce faci boss, te-ai mutat in Ro si acum nu-ti mai place ?

Cine-a zis ca nu-mi place?

#110
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.124
  • Înscris: 31.03.2015

 abac, on 30 noiembrie 2021 - 17:33, said:

Numai faptul ca statisticile zic ca 175k de tineri se pregatesc sa se tireze din Romania in viitorul imediat ar trebui sa dea fiori reci nu
E adevarat ca pleaca multi tineri români, insa pleaca la iluzii, dar nu realizeaza asta decat atunci cand mintea sau corpul le cedeaza. Merg in vest, se angajeaza care pe unde apuca, apoi se reped fuguta sa isi faca rate la masini, telefoane si tot felul de porcarii. Viata lor se rezuma la a merge la munca pentru a plati tot felul de rate, taxe si datorii. De integrat nu se integreaza pentru ca invata prost limba, insa ei au impresia ca vorbesc foarte bine. De unde, vorbesc romaneste cu cuvinte frantuzesti/nemtesti/englezesti etc.
De exemplu "das habe ich dir gesagt/ti-am spus asta", romanul nostru ar zice, ich habe dir gesagt das. Sau; "ich habe gehört dass dein Auto total kaputt ist/am auzit ca masina ta este complet stricata". Românasul nostru ar zice "ich habe gehört dass deine Auto ist total kaputt". Daca la fraze si propozitii simple se incurca, pai pe alea mai complicate le face terci. Prin urmare bastinasul n-are niciun chef sa stea la povesti cu unul care-i stalceste limba. E ca si cum un strainez i-ar vorbi unui român; " tu dat bani la mine, eu dat nu la tine inapoi bani". Logic, nu prea ai chef sa palavragesti cu cineva care se exprima asa stricat in romaneate.

#111
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.204
  • Înscris: 20.10.2015

 Cristi_E, on 01 decembrie 2021 - 10:31, said:

E adevarat ca pleaca multi tineri români, insa pleaca la iluzii,

Stii ca omul a ajuns pe Marte? Nu romanul
Stii ca pe strada e civilizatie? Nu in Romania
Stii ca angajatii statului isi cam fac datoria? Nu in Romania
Stii ca scoala e serioasa? Nu in Romania.
Stii ca se munceste si se primeste contravaloarea muncii corect? Nu in Romania

Ce e iluzie aici?

#112
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 Cristi_E, on 01 decembrie 2021 - 10:31, said:

E adevarat ca pleaca multi tineri români, insa pleaca la iluzii, dar nu realizeaza asta decat atunci cand mintea sau corpul le cedeaza. Merg in vest, se angajeaza care pe unde apuca, apoi se reped fuguta sa isi faca rate la masini, telefoane si tot felul de porcarii. Viata lor se rezuma la a merge la munca pentru a plati tot felul de rate, taxe si datorii. De integrat nu se integreaza pentru ca invata prost limba, insa ei au impresia ca vorbesc foarte bine. De unde, vorbesc romaneste cu cuvinte frantuzesti/nemtesti/englezesti etc.
De exemplu "das habe ich dir gesagt/ti-am spus asta", romanul nostru ar zice, ich habe dir gesagt das. Sau; "ich habe gehört dass dein Auto total kaputt ist/am auzit ca masina ta este complet stricata". Românasul nostru ar zice "ich habe gehört dass deine Auto ist total kaputt". Daca la fraze si propozitii simple se incurca, pai pe alea mai complicate le face terci. Prin urmare bastinasul n-are niciun chef sa stea la povesti cu unul care-i stalceste limba. E ca si cum un strainez i-ar vorbi unui român; " tu dat bani la mine, eu dat nu la tine inapoi bani". Logic, nu prea ai chef sa palavragesti cu cineva care se exprima asa stricat in romaneate.

Poate tu nu ai chef sa discuti cu persoane care nu vorbesc bine limba ta, pentru ca esti prea putin tolerant. De fiecare data cand am cunoscut straini in Romania care vorbeau mai prost am incercat sa comunic cu ei, nici vb sa ii ignor.

Poate tu ai dat doar de romani care vorbesc prost pt ca te invarti in cercuri dubioase, eu cunosc doar romani care vorbesc mult mai bine germana decat ai scris tu acolo. Ai probleme de adaptare evidente si asta e probabil din cauza faptului in care cataloghezi oamenii si dai verdicte fiind total pe langa subiect.

Editat de giuliani, 01 decembrie 2021 - 10:36.


#113
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.936
  • Înscris: 27.01.2016
Iluzia e ca daca tu mergi intr-o țară straina tu vei fi tratat egal cu cetatenii acelei țări.
In SUA daca mergi tu vei fi un soi de mexican. Pai tot mai bine este decât in Romania dar vei ramane toata viata un mexican.

#114
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.204
  • Înscris: 20.10.2015

 Testosteron, on 01 decembrie 2021 - 10:38, said:

Iluzia e ca daca tu mergi intr-o țară straina tu vei fi tratat egal cu cetatenii acelei țări.
In SUA daca mergi tu vei fi un soi de mexican. Pai tot mai bine este decât in Romania dar vei ramane toata viata un mexican.

Nu extinde experientele tale la general.
Nu se aplica.

#115
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.124
  • Înscris: 31.03.2015

 giuliani, on 01 decembrie 2021 - 10:35, said:


1.Poate tu nu ai chef sa discuti cu persoane care nu vorbesc bine limba ta, pentru ca esti prea putin tolerant. De fiecare data cand am cunoscut straini in Romania care vorbeau mai prost am incercat sa comunic cu ei, nici vb sa ii ignor.

2.Poate tu ai dat doar de romani care vorbesc prost pt ca te invarti in cercuri dubioase, eu cunosc doar romani care vorbesc mult mai bine germana decat ai scris tu acolo. Ai probleme de adaptare evidente si asta e probabil din cauza faptului in care cataloghezi oamenii si dai verdicte fiind total pe langa subiect.
1. Da, nu prea am chef.
2. Eh, doar n-or avea toti românii talentul lui @Dan Alexe. :lol:

#116
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.139
  • Înscris: 15.06.2007

 Fane, on 30 noiembrie 2021 - 12:11, said:

raman la intrebarea mea: de unde au astia din ro toti locuinta?
pai si unde sa stea lumea? Ca nu suntem chiar in epoca de piatra sa stam in pesteri

#117
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.124
  • Înscris: 31.03.2015

 Tsunnnami, on 01 decembrie 2021 - 10:33, said:



Stii ca omul a ajuns pe Marte? Nu romanul
Stii ca pe strada e civilizatie? Nu in Romania
Stii ca angajatii statului isi cam fac datoria? Nu in Romania
Stii ca scoala e serioasa? Nu in Romania.
Stii ca se munceste si se primeste contravaloarea muncii corect? Nu in Romania

Ce e iluzie aici?
=))
Stii ca românul nu e om? Prin urmare românul nu va beneficia de toate aceate "avantaje". :lol:

#118
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.139
  • Înscris: 15.06.2007

 aeon, on 30 noiembrie 2021 - 12:13, said:

Calitatea vietii in strainatate este net superioara celei de aici, chiar cu bani mai putini. Adica exista de la crese, gradinite, scoli, spitale, infrastructura, etc. si pana la parcuri, spatii de relaxare, obiective turistice, etc.
La noi ce gasesti? gunoaie peste tot, masini gramada puse si in scara blocului, spatii verzi putine si aglomerate, strazi lipsa sau pline de gropi, cladiri mizerabile una peste alta..
Apoi oamenii. La noi smenari, interlopi, dorei si cocalari peste tot, la ei mult mai multa civilizatie.



de la Iliescu, s-au dat aproape gratis prin anii '90
cum adica s-a dat pe gratis? Adica in tara asta nu exista nimic in afara de blocurile de cutii de chibrituri comuniste?  
Casa poporului cand s-a construit a fost pe teren liber? Pe naiba, acolo era un cartier de case vechi, care au fost demolate.  Lumea avea destule si inainte sa vina comunizmu peste ei. Si ar fi avut mult mai multe fara comunizm, evident cei harnici, nu lenesii care asteptau sa pice moca de la stat.

#119
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.936
  • Înscris: 27.01.2016

 Tsunnnami, on 01 decembrie 2021 - 10:40, said:



Nu extinde experientele tale la general.
Nu se aplica.
Eh am mai discutat si cu multi alții. Am prieteni si foști colegi peste tot inclusiv in State.

Daca tu prin inteligența si capacitățile pe care le ai reusesti sa te impui acolo unde mergi e ok. Dar trebuie sa ai inteligență si capacități mult peste medie. Altfel vei fi pus sa dai ciocane toata viata ca vei fi un fel de mexican.

#120
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.204
  • Înscris: 20.10.2015

 Cristi_E, on 01 decembrie 2021 - 10:56, said:

=))
Stii ca românul nu e om? Prin urmare românul nu va beneficia de toate aceate "avantaje". Posted Image

Romanul ESTE om, numai ca nu este la nivelul ala.
Luam votul de ex.
In Romania se voteaza 30% in alte tari peste 60%
E vorba de o ora la 4 ani. Atat.

Puturosii or sa-ti spuna ca nu au cu cine vota si atunci, "ce-o vrea Dumnezeu".
Nu-i intereseaza de viata lor, sau a copiilor lor si, de acolo pleaca toate.
Cei mai cu creier in cap, dar nesimtiti, stiu ca-si pot trimite copiii la studii in afara.
Prefera asta decat sa voteze

 Testosteron, on 01 decembrie 2021 - 10:59, said:

Eh am mai discutat si cu multi alții. Am prieteni si foști colegi peste tot inclusiv in State.

Incearca sa dicuti si cu altii care nu-s camionagii

 tfmercedez, on 01 decembrie 2021 - 10:59, said:

cum adica s-a dat pe gratis? Adica in tara asta nu exista nimic in afara de blocurile de cutii de chibrituri comuniste?  
Casa poporului cand s-a construit a fost pe teren liber? Pe naiba, acolo era un cartier de case vechi, care au fost demolate.  Lumea avea destule si inainte sa vina comunizmu peste ei. Si ar fi avut mult mai multe fara comunizm, evident cei harnici, nu lenesii care asteptau sa pice moca de la stat.

Serios?
Ia astazi de ziua Romaniei, "pune mana" si revezi Morometii.
SI spune-mi cum era viata inainte de comunism in Romania

#121
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.139
  • Înscris: 15.06.2007

 Testosteron, on 01 decembrie 2021 - 10:38, said:

Iluzia e ca daca tu mergi intr-o țară straina tu vei fi tratat egal cu cetatenii acelei țări.
In SUA daca mergi tu vei fi un soi de mexican. Pai tot mai bine este decât in Romania dar vei ramane toata viata un mexican.
pai daca esti "ars" si puti, vei fi tratat ca atare. Dar in general "albiturile" au fost avantajate in lumea civilizata, teoretic, in ciuda faptului ca teoretic, asiaticii sunt mult mai harnici .

 Tsunnnami, on 01 decembrie 2021 - 11:04, said:




Serios?
Ia astazi de ziua Romaniei, "pune mana" si revezi Morometii.
SI spune-mi cum era viata inainte de comunism in Romania
aham, bine lasa.
Asta e din categoria, uite ce a facut Mao din China..


#122
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.085
  • Înscris: 10.08.2021

 Tsunnnami, on 01 decembrie 2021 - 11:04, said:


Romanul ESTE om, numai ca nu este la nivelul ala.

De aia te-ai intors in Romania ca sa nu fi la " nivelul " ala ?!

#123
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.204
  • Înscris: 20.10.2015

 BaXXXon, on 01 decembrie 2021 - 11:09, said:

De aia te-ai intors in Romania ca sa nu fi la " nivelul " ala ?!

Am pus intrebarea mai sus:

Iti place salate de beuf?
De ce nu mananci numai d-aia?

#124
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.085
  • Înscris: 10.08.2021

 Tsunnnami, on 01 decembrie 2021 - 11:11, said:


Am pus intrebarea mai sus:

Iti place salate de beuf?
De ce nu mananci numai d-aia?
Nu-mi place , tie-ti place ? Manci numa de aia sau manci si carnat ca si ala-ti place ?!

#125
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.139
  • Înscris: 15.06.2007
E aiurea sa generalizam. Societatea romaneasca este foarte polarizata:  cateva sute de mii care sunt instariti si restul pielea sulii mor de foame, salar minim, ajutor social.
Clasa aia de mijloc, in loc sa fie majoritara este subtire.  
Iar in comunism, toti eram egali in saracie, cu mici exceptii, dar cei care erau privilegiati se ascundeau sau erau discreti.


#126
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.124
  • Înscris: 31.03.2015

 tfmercedez, on 01 decembrie 2021 - 11:15, said:

E aiurea sa generalizam. Societatea romaneasca este foarte polarizata:  cateva sute de mii care sunt instariti si restul pielea sulii mor de foame, salar minim, ajutor social.
Clasa aia de mijloc, in loc sa fie majoritara este subtire.  
Iar in comunism, toti eram egali in saracie, cu mici exceptii, dar cei care erau privilegiati se ascundeau sau erau discreti.
Majoritatea celor care mureau de foame au plecat in  vest. Acolo chiar au ce manca. Ba chiar au si telefoane si masini. In rate, ce-i drept.

Editat de Cristi_E, 01 decembrie 2021 - 11:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate