Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cadouri profesori: mai scăpăm de ele, vreodată?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#55
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Si spaga si atentia sunt foloase necuvenite, dupa ce ca sunt categorie privilegiata lafel ca parlamentarii politaii militarii.

Este infractiune de fapt, dare / luare mita / primire foloase necuvenite. Tot acolo.

E clar ca babuinele de mamici din acele scoli is pline de bani si posibil au barbatii evazionisti care nu coboara mai jos de x6. Nu le ajunge cat da pe la taxe impozite facturi si toate celelalte cheltuieli.

Edited by pisoiu_22, 29 November 2021 - 23:43.


#56
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpisoiu_22, on 29 noiembrie 2021 - 23:32, said:

Fondul scolii / clasei ar trebui interzis, au buget grosolan si risipesc la greu. sa inceapa economia cu stins lumina ziua si inchis PC-urile care merg degeaba.
Inca unul care vorbeste fara sa stie. Daca nu stiai, invatamantul primeste cel mai mic buget din ultimii 30 ani, in conditiile in care tot timpul a primit cei mai putini bani. Deci, salile de clasa nu au imprimanta (ca are un Xerox directorul si este al lui, mai au contabilitatea si altii de genul). Profesorii scot la imprimanta pe acasa. Si poate tie ti se pare ca-i nimic, dar 30 x cate ore ai pe zi, ori o luna, costa, desi pentru Stat este gratui. Si nimeni nu da bani pentru sala de clasa.

View PostPudu, on 29 noiembrie 2021 - 23:38, said:

Niciuna.
Atunci, cand te-o prinde politistul pe linia continua, da-i o cafea de 7 Lei, ca e tot una., Moralistilor...

#57
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 23:42, said:


Fiica mea nu este asa si nici nu va fi.
Intotdeauna exista educatia de acasa,
Probabil ca poti sa  accepti idioteniile mamicilor, dar copilul tau sa inteleaga ca faci compromisul in interesul lui. Oare ?

#58
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:26, said:

Abia așteptam să scape fii-mea de clasa a VIII-a (de părinții din clasa ei) și să ajungem la liceu, ne-am gândit că aici vom da de alți părinți, mai cu minte, mai cu onoare, mai...altfel.

Haha , termina cu prostiile , eu la facultate am colegi care fac cadouri profilor de ziua lor iar cel care nu da, nu e trecut pe lista Posted Image
Long story short : suntem o natie de idioti

Doar cand vad copiii cu buchete de flori la inceput de an ma apuca dracii

Iti fac putin offtopic pe aici : cam toti copiii ai caror parinti au stat in limba doar ca sa faca pe plac profesorilor, nu au ajuns cine stie ce, cam toti sunt plecati pe dincolo .... probabil ca in viata de zi cu zi , nu mai intervine mama cu un cercel sau un lantisor incat sa ii bage in fata

Edited by Andreysc7, 29 November 2021 - 23:53.


#59
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostNoua_pe_site, on 29 noiembrie 2021 - 23:40, said:

Plecatu din liceu e o masura cam drastica.
De curiozitate , care-i suma totala la care se gandesc mamicile astea?

Stai ca inca nu s-au hotarat la bijuterii, pachete. Majoritatea preturilor sunt fara TVA, fara transport, inca nu e calculata suma.
Sunt sute de mesaje si de poze, nu le faci față. Majoritatea parintilor ingana dupa ele, nu sunt asa vocali, probabil accepta situatia din neputinta.

#60
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
@you-good, esti din sistem?

Imprimanta in clasa?

"Creonul si caetul" put?

Cred ca matematica se invata eficienti cu creionul si hartia nu cu imprimanta si whatsapul.

Exista xeroxuri in cancelarii.
Si daca scoate profu acasa 3 hartii nu crapa. da-o drecu de treaba ca o imprimanta e 9 lei peolx si un cartus negru e 50 lei si-l poate reumple de 15 ori.

Dar la nepriceputi nici ultimul raget sau racnet nu e bun.

Exista si centre de copiere. Naiba de putori. Niciodata nu le ajunge, nici tot bugetul Chinei sa-l dai ca nu le ajunge.

Edited by pisoiu_22, 29 November 2021 - 23:51.


#61
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAndreysc7, on 29 noiembrie 2021 - 23:49, said:

Haha , termina cu prostiile , eu la facultate am colegi care fac cadouri profilor si care nu da, nu e trecut pe lista Posted Image

Mi-amintesc asta si eu din facultate. Un anumit prof a primit lista cu spagile, eu nu eram printre studentii aia, am primit nota 5 cu greu, la acel examen.
Eram a doua medie din serie, pana la acel moment.
Nu am sa uit niciodata, nici pe cele 2 colege care au facut lista (cred ca e un pattern cu 2 muieri Posted Image ).

#62
_-A-_

_-A-_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2021
Vroiam sa scriu ca ar trebui intrebat copilul.

#63
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Mita e atat de inradacinata in societate, incat majoritatea considera ca e normal sa dai o spagutza, vorba celui de mai sus, cu 'atentia'. Problema e ca cel care ia spaga o sa faca diferenta intre copii, ca doar de asta accepta sa fie spaguit. Medicii si profesorii reprezinta niste categorii care au pierdut respectul populatiei, sunt asociati automat cu spaga. Multi bizoni care se plang ca la noi nu e ca afara, nu vad nicio problema in a da atentii.

#64
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Stai , sa nu ne pripim .. spaga e spaga si cadoul e cadou (practic tot spaga , dar e spaga 2.0) :lol:

#65
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Post_-A-_, on 29 noiembrie 2021 - 23:53, said:

Vroiam sa scriu ca ar trebui intrebat copilul.

Copilul nu vrea, evident ca nu!

#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post_-A-_, on 29 noiembrie 2021 - 23:53, said:

Vroiam sa scriu ca ar trebui intrebat copilul.
Corect. Asta e si concluzia mea.
Are o varsta la care isi poate da cu parerea.

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 23:56, said:


Copilul nu vrea, evident ca nu!
Atunci stii ce ai de facut.

#67
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Din partea mea invatamantul poate primi buget zero. Cadouri cate o luna de concediu fara plata asa de sarbatori. Macar sa nu mai inghete prin statii sau prin curte fumand sau asteptand taxiul. Suntem codasi  total pe ultimul loc in europa la matematica si stiinte, asta e rezultatul maririlor salariale de la PSD Dragnea. Si putorile spun ca sunt mega eficienti ca scot 2 olimpici.

La mine nu s-a dat fondul clasei in liceu decat de vreo 2 ori si atat. Noi nu am dat, eram liberali de mai demult se pare cu totii acolo. Desi aveam si pesedisti prin clasa totusi era o gandire liberala si de independneta nu de turma. Dar pesedismul nu insemna sa te milogesti si sa dai spaga. Un martisor pe an era suficient la diriga si aia daca aveam ora atunci. Diriga era cu PD-L ul, nu suporta pe nimeni de la psd si ne-a lasat o marja de libertate.

#68
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 23:10, said:

Copiii astia, ce vor invata din toata treaba asta? Ce asteptari vor avea pe mai departe? Vor vrea si ei cadouri si alte alea pe viitor? Nu toti, dar unii dintre ei vor crede ca asa e bine!?

Inteleg ca mai este totusi o speranta

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:43, said:

Nici copiii nu intelegeau de ce trebuie sa ducem cadouri la scoala, nu sunt de acord nici ei.


#69
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:26, said:

.
Ce facem, cum le tolerăm? Sau...le mai tolerăm?
Ne mai schimbăm vreodată sau vom perpetua obiceiurile astea, ani și ani?
E al treilea mesaj ce îl scriu.
Scrii bolduit pe WhatsApp că NU ești de acord cu aceste cadouri.
Scrii așa
*text* cu tot cu steluțe că iese bolduit.
* NU SUNT DE ACORD*

Ce sfat mai dorești aici pe SP.
Ia inițiativa, pune piciorul în prag, rupe mâța.


#70
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postadisz, on 30 noiembrie 2021 - 00:00, said:

Inteleg ca mai este totusi o speranta

Da, dar cantitate neglijabila.

Revenind, multi dintre useri nu au inteles ca discutia nu este la profesori, ci la parinti.
Ce sa mai zic?
Poate inca o dovada a analfabetismului functional care ne-a facut celebri in lume....

View Postdorin_2k, on 30 noiembrie 2021 - 00:03, said:

E al treilea mesaj ce îl scriu.
Scrii bolduit pe WhatsApp că NU ești de acord cu aceste cadouri.
Scrii așa
*text* cu tot cu steluțe că iese bolduit.
* NU SUNT DE ACORD*

Ce sfat mai dorești aici pe SP.
Ia inițiativa, pune piciorul în prag, rupe mâța.

Am deschis un subiect, accept opinii si schimb de idei. Nu sunt singurul om care se loveste de problema asta, nu este o problema personala, ci o discutie.
Mai exact, se vrea a fi o constientizare asupra stadiului in care ne aflam inca.
Acum care e solutia ta? Lacat pe subiect si gata? Ca nu te inteleg nici pe tine.

#71
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
In primul rand programa incarcata, deci parintii si copiii multumesc prin atentii si spagi profesorilor ca-i mai scutesc de toate cacaturile de prin programa aia incarcata si c aii trece clasa.

Cu alte cuvinte, nici einu-si fac treaba, si atonci vin cu foloase necuvenite.

te duci cu spaga cand esti in neregula.

Exemple, puteti nota, de exemplu la ITP mergi cu cazanul de la cimitirul auto din vest si dai spaga ca sa nu ti-l respinga.
La liceu seral, mergi cu spaga pt ca ai lipsit tot anul si nu te poate trece astfel.


La medic nu stiu de ce ai duce spaga, ca doar trebuie sa te faca bine. Nu te duci sa te omoare.
la politai dai spaga ca te-a oprit pt ca sigur ai ceva in neregula sau ca e al drecu si inventeaza ceva

View Postdorin_2k, on 30 noiembrie 2021 - 00:03, said:

E al treilea mesaj ce îl scriu.
Scrii bolduit pe WhatsApp că NU ești de acord cu aceste cadouri.
Scrii așa
*text* cu tot cu steluțe că iese bolduit.
* NU SUNT DE ACORD*

Ce sfat mai dorești aici pe SP.
Ia inițiativa, pune piciorul în prag, rupe mâța.
degeaba, va fi oaia neagra. O sa zica aia ca e ori a dracu ori sarantoaca. Si fiind un colectiv e si regula ca minoritatea se supune majoritatii

#72
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View Post-Diana-, on 30 noiembrie 2021 - 00:05, said:

Revenind, multi dintre useri nu au inteles ca discutia nu este la profesori, ci la parinti.
Este si la profesori, pentru ca daca ei n-ar accepta cadourile si banii, nu ar mai avea loc astfel de initiative. Trebuie sa vezi imaginea de ansamblu, nu doar bucata care te priveste.

Edited by Manasu, 30 November 2021 - 00:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate