Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

E.ON - Experientele clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#2107
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Am trecut pana la urma la EON Actual Gas, de azi deja a intrat in vigoare contractul, insa la
Sumarul contractului tău -> Detalii despre preț apare tot pretul vechi de 0,90628 lei/kWh (cu TVA),
desi datele contractului sunt cele noi, pdf-ul descarcat e cel nou cu pretul de 0.31,
nu imi apare pretul din contract precum lui cipri2006 mai sus.

#2108
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.10.2006
Poate nu s-a updatat inca asa cum trebuie... daca nu, da-le mesaj. Eu de obicei vorbesc direct pe chat cu ei, de pe laptop...cand am ceva sa le spun.

#2109
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
Durează câteva zile și îți apare prețul nou.

#2110
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023

 enrique24, on 15 februarie 2024 - 15:19, said:

apare tot pretul vechi de 0,90628 lei/kWh (cu TVA)
Pentru că plătește guvernul diferența, am văzut la Buhnici într-un clip.

#2111
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
Prețul la gaz pe ianuarie la actual GAS pe zona Cluj 3.04 lei/MC.

#2112
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.12.2021
A fost mai frig si am consumat 432 mc,factura 1328,34 lei , scump al naibii pretul la gaz ,,subventionat,,,va fi tragic
anul viitor,utilitatile  se transforma incet,incet in povara financiara.Si nu se vad alternative......

#2113
animi

animi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.09.2021

View Postdaddy0307, on 18 februarie 2024 - 09:05, said:

Prețul la gaz pe ianuarie la actual GAS pe zona Cluj 3.04 lei/MC.
Aceeasi zona, pe actual GAS nou 3.052; pe promo cu pret ramas f. mare, 3.039.

#2114
TuZy

TuZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.12.2008
Salutare,

Am nevoie de pareri poate chiar ajutor in legatura cu un contract la gaz.

Am achizitionat un apartament de la dezvoltator, care o avut/are contract pentru gaz cu Enel. Fiindca nu am vrut o bataie mare cap si energia electrica fiind la ei, am incercat sa trec ambele servici pe numele meu la Enel. Surpiza o fost cand m-am dus la Magazinul Enel din Sibiu in decemberie 2023 ca ei numai ofera contract pentru gaz. Si ca si o informatie pentru mine contractul dezvoltaturului nu se mai poate gasi in sistem la ei.

Am mers la Magazinul Eon din Sibiu cu programare in ianuarie 2024. Fara sa verifice documentele au zis ca ei au 4 oferte:

1. Oferta cu centrala termica in rate + contract gaz => am deja centrala
2. Oferta cu aer conditionat in rate + contract gaz => nu am nevoie
3. Oferta cu service 24/24 + contract gaz. = 22 lei / luna doar service
4. Oferta cu service 24/24 + ceva service special + contract de gaz = 32 lei / luna doar service

Am zis oameni buni, dar pe site aveti oferta fara service, fara nimic doar gaz. Raspunsul: magazinul si partea online sunt doua entitati diferite. Daca doresc contract fara service, sa fac online.

Am inceput contractarea online cu schimbare de titular, folosind POD si numar contract de la Enel. Cand ajung sa dau pasul urmator site-ul Eon imi sugereaza sa schimb furnizorul de la Enel la Eon. Dar atunci imi cere detalii de contract/factura Eon. Si aici ma blochez , fiindca nu are nimeni o factura de la Eon pe acest loc de consum.

Am vorbit cu dezvoltatorul, si are ultima factura in MyEnel pentru 2023 septembrie. De atunci nu au primit alta factura. De la Eon nu o primit nimic si ei nu o trecut contractul la Eon (restul apartamentelor sunt la Enel).

Consum de gaz am, factura nu primesc nici eu si nici dezvoltatorul. Sunt sigur ca asta la un moment dat ma v-a durea la buzunar.

Cum pot afla unde este contractul pe acest POD ?
Pot face contract cu Eon prin email/telefon fara partea de service fix? Daca da, aveti un email/nr. telefon?
Alta optiune care este? Sa incerc la Nova?

Multumesc

#2115
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Aia a abureala ca ei nu pot in magazinul fizic.. Nu cred asa ceva. Si daca e, e abuz.
https://www.eon.ro/contact

Suna la ei, vorbeste cu un consultant. Sau cere o oferta la ei pe site, pentru centrala, sa vezi ce repede te suna. Si apoi ceri informatii.

Edited by bai3tzash, 28 March 2024 - 15:45.


#2116
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
incheie contractul online folosind ultima factura pe care o ai, cea din septembrie de la Enel.
nu iti poate cere factura de la EON daca alegi schimbare furnizor.

#2117
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

View PostTuZy, on 28 martie 2024 - 15:13, said:

Salutare,

Am nevoie de pareri poate chiar ajutor in legatura cu un contract la gaz.

Am achizitionat un apartament de la dezvoltator, care o avut/are contract pentru gaz cu Enel. Fiindca nu am vrut o bataie mare cap si energia electrica fiind la ei, am incercat sa trec ambele servici pe numele meu la Enel. Surpiza o fost cand m-am dus la Magazinul Enel din Sibiu in decemberie 2023 ca ei numai ofera contract pentru gaz. Si ca si o informatie pentru mine contractul dezvoltaturului nu se mai poate gasi in sistem la ei.

Am mers la Magazinul Eon din Sibiu cu programare in ianuarie 2024. Fara sa verifice documentele au zis ca ei au 4 oferte:

1. Oferta cu centrala termica in rate + contract gaz => am deja centrala
2. Oferta cu aer conditionat in rate + contract gaz => nu am nevoie
3. Oferta cu service 24/24 + contract gaz. = 22 lei / luna doar service
4. Oferta cu service 24/24 + ceva service special + contract de gaz = 32 lei / luna doar service

Am zis oameni buni, dar pe site aveti oferta fara service, fara nimic doar gaz. Raspunsul: magazinul si partea online sunt doua entitati diferite. Daca doresc contract fara service, sa fac online.

Am inceput contractarea online cu schimbare de titular, folosind POD si numar contract de la Enel. Cand ajung sa dau pasul urmator site-ul Eon imi sugereaza sa schimb furnizorul de la Enel la Eon. Dar atunci imi cere detalii de contract/factura Eon. Si aici ma blochez , fiindca nu are nimeni o factura de la Eon pe acest loc de consum.

Am vorbit cu dezvoltatorul, si are ultima factura in MyEnel pentru 2023 septembrie. De atunci nu au primit alta factura. De la Eon nu o primit nimic si ei nu o trecut contractul la Eon (restul apartamentelor sunt la Enel).

Consum de gaz am, factura nu primesc nici eu si nici dezvoltatorul. Sunt sigur ca asta la un moment dat ma v-a durea la buzunar.

Cum pot afla unde este contractul pe acest POD ?
Pot face contract cu Eon prin email/telefon fara partea de service fix? Daca da, aveti un email/nr. telefon?
Alta optiune care este? Sa incerc la Nova?

Multumesc
salutare , intra pe chat cu ei , daca nu in loc de factura trimite poza cu contorul

Edited by alex321, 28 March 2024 - 16:05.


#2118
TuZy

TuZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.12.2008
Cand am incercat sa fac contract la magazin, doar cu aceste oferte o venit. Cand am zis ca eu nu vreau cu service o zis fie ma descurc online fie ma duc la un alt furnizor.

Am incercat acum 10 minute sa fac contract online, tot la acelas punct ma opresc, cand cere sa schimb de pe PPC pe E.ON, dupa care cere cod client E.ON care nu am. Am folosit doar datele de pe factura Enel din septembrie.
Am intrat in contact cu un consultat pe chat, care mi-o sugerat sa trimit o solicitare:  pentru Oferte de preț și un nou contract cu E.ON - Documente necesare pentru încheierea unui contract de furnizare.
Am facut, si zice ca primesc email cu confirmare si numar de inregistrare, in ultimele 10 minute nu am primit nimic. Si timpul de raspuns varieaza , maxim 30 zile.

Maine mai incerc la Magazinul Enel. Cineva tot o sa faca un contract de furnizare gaze.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate