Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Interzicerea instalării centralelor termice de apartament în blocurile care se construiesc acum

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#325
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă o fi din aia din fontă, a rezistat. Deși mă îndoiesc că e încă 100% originală. O poză ne-ar lămuri. Bloc de 6 etaje... e cumva pe una din acele străzi de dă în parc. Că pe acolo știu un bloc de vreo 6 etaje construit în anii '60. Știu bloc mai vechi, mare, unde s-a trecut la inviduală din păcate... o centrală modernă ar putea asigura apă caldă și căldură pentru 2 blocuri.
Nu se pun pompe de căldură pentru că în general se marjează pe centrala de apartament - o prostie la blocurile mari. Iar pompele de căldură nu sunt așa de populare în România.

#326
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 the_blue_raven, on 01 octombrie 2023 - 14:27, said:

Si eu m -am intrebat. Amicii care au in bloc de prin 2010-11 spun aceleasi lucruri si vb despre aceleasi costuri iarna ca si cunostintele din blocul vechi.

Eu as avea curiozitatea la noi de ce nu se construiesc blocuri cu pompe de caldura
Ca sa utilizezi pompe de caldura ar trebui sa izoleze mult mai bine cladirile, 10cm de polistiren pe exterior nu sunt de ajuns. Sunt scumpe si dpdv cost-beneficiu, in prezent nu merita.

#327
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Este un complex in Alba Iulia cu PDC daca nu ma insel era prezentat pe YouTube.

#328
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Este foarte costisitor sa pui ( chiar sa inlocuiesti) centrale de bloc sau pompe de caldura. Eu inteleg de ce se merge pe individuale. Tu centrezi, tu dai cu capul, repari/ inlocuiesti ieftin, faci revizii, controlezi consumul. Nu platesti fochisti, etc.

Si vad ansambluri cu predare in 2025 cu centrale individuale..

Edited by the_blue_raven, 01 October 2023 - 15:20.


#329
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
UE este si perversa. Normal ca atata timp cat tarile importante (Germania, Franta, etc) nu au gaz, ei vor sa il elimine. Este usor sa elimini ceea ce nu ai.
Lucrul s-ar fi schimbat fundamental daca prin absurd Germania ar fi descoperit ca are un zacamant urias de gaze. Credeti ca in acel caz s-ar mai fi eliminat gazul din incalzirea rezidentiala?

Edited by the_lion, 01 October 2023 - 15:27.


#330
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Articolul e fake news.
UE nu poate decide în locul tarilor membre sursele de energie,iar directiva aia nu interzice nimic. Stabilește doar ținte graduale.
Jurnaliști analfabeți funcțional. Sau mâncători intenționați de c.cat.

https://energy.ec.eu...d-2023-09-20_en


Textul complet al directivei e aici
https://eur-lex.euro...d=1695186598766

Învățati sa căutați singur informațiile, ca pe presa nu mai exista de mult. Doar clickbait sau mai rău, propaganda.

Edited by KiloW, 01 October 2023 - 15:45.


#331
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Sper.

Mai sunt si initiative locale: ex Cluj

https://www.google.c...e/31672982.html

( sa faca ceva cu gropile alea de gunoi nu..)

Edited by the_blue_raven, 01 October 2023 - 15:57.


#332
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Și la mine în oraș primăria e mai talibana decât UE, însă cu mașinile, nu cu centralele.

Eu am citit (în diagonala) directiva aia și sunt câteva chestii care îmi convin. De exemplu statele sunt obligate sa elimine piedicile din calea renovarilor energetice a clădirilor. Eu nu pot să-mi izolez fatada muncitoreasca construita în '64 la ftu-i-ma-sa pentru ca nu-mi da voie primăria, de parca ar fi cine știe ce monument arhitectonic. Teoretic nici geamurile sau usa nu le puteam schimba fără sa le cer voie, trebuia sa stau sa bata crivățul prin ele...

#333
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Nu gasesc nimic in directiva despre centralele individuale.

#334
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Chestia este ca prin directiva asta se doreste controlul si reducerea consumului de energie pentru incalzire (si racire, unde este cazul). Pentru a putea ei sa atinga acele tinte de reducere mentionate in direktiva, este logic ca este mai usor de contorizat si controlat sisteme de incalzire care sunt centralizate, la nivel de bloc, cvartal, district, dracu sa-i ia.
Centralele individuale de apartament sunt dracu pe pamant pentru komisarii verzi, la fel cum este si cash-ul care trebuie eliminat (bineinteles, totul se face pentru binele nostru).

Daca ai centrala de bloc si se doreste o economie de 15% (sau reducere de emisii, cum vreti sa o luati), se verifica doar un singur punct de consum, cel de la intrarea in bloc. Nici asa nu este usor de controlat totul, dar este mult mai usor decat sa verifici indivdual fiecare apartament care are centrala si sa ii impui fiecarui om in parte sa reduca consumul cu 15%.

Stiu, toate astea par glume la momentul in care apar. Dar ale dracu, cand te uiti in urma peste 3-5 ani, nu mai sunt deloc glume si doar realitati triste.

Deci in nicio direktiva de-asta nu o sa gasesti mot-a-mot ca se interzice centrala individuala...dar daca insiri in ordinea potrivita cateva zeci de articole care fiecare face referire la un alt articol, komisarii transmit ca de fapt asta ar trebui facut.

Edited by the_lion, 01 October 2023 - 16:27.


#335
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Sa se faca ansambluri noi cu centrale de cvartal care chiar functioneaza... aaaa nu sunt? E mai usor sa interzici ceva fiabil si ieftin .

#336
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Anonymous1986, on 30 septembrie 2023 - 21:00, said:

Centralele pe gaz, INTERZISE în România! A fost anunțată data exactă când trebuie înlocuite
Iar postezi tampenia asta fake news ca pe celalt topic ?

https://forum.softpe...zise-fake-news/

Edited by andreic, 01 October 2023 - 21:19.


#337
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
A postat înainte să se zică că e fake news. "Gândul" a fost ceva mai tare decât "Scînteia".
În rest, imobilarilor nu le pasă, oamenilor nu le pasă şi centrala de apartament e visul superm, aşa că pe centrala de apartament se va marja.
În România există conducte de gaz şi se poate face un terminal la Constanţa pentru aducere gaz lichefiat, nu trebuie transportat cu trenul. Azi uneori nici în tren nu e cald.   Posted Image   Ce nănicu rapid am tras în 2006? într-un vagon o.k.

Edited by djl, 02 October 2023 - 09:46.


#338
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 KiloW, on 01 octombrie 2023 - 16:05, said:

Și la mine în oraș primăria e mai talibana decât UE, însă cu mașinile, nu cu centralele.

Eu am citit (în diagonala) directiva aia și sunt câteva chestii care îmi convin. De exemplu statele sunt obligate sa elimine piedicile din calea renovarilor energetice a clădirilor. Eu nu pot să-mi izolez fatada muncitoreasca construita în '64 la ftu-i-ma-sa pentru ca nu-mi da voie primăria, de parca ar fi cine știe ce monument arhitectonic. Teoretic nici geamurile sau usa nu le puteam schimba fără sa le cer voie, trebuia sa stau sa bata crivățul prin ele...

Frige-i o placare interioara cu Multipor si nu mai sta dupa ei. E permeabil la vapori, nu risti nimic. Merge chiar si pe tavan. E ca un BCA mai usor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OS9dC1SidSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#339
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 02 octombrie 2023 - 09:45, said:

A postat înainte să se zică că e fake news. "Gândul" a fost ceva mai tare decât "Scînteia".
Asa e, a facut crossposting, mai intai aici dupa aia copy dincolo.

#340
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Sper din suflet sa fie fake !!!

#341
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 cipaul, on 01 octombrie 2023 - 11:59, said:

2008 e anul si sunt mai multe scari fiecare cu centrala ei.
La 5 apartamente pui 1 sau 2 centrale normale si un boiler igenic si nu ai nevoie de fochist cu siguranta.
Dar fiecare trebuie sa caute ofertele corecte.

 the_blue_raven, on 01 octombrie 2023 - 13:53, said:

Ambele ! Un bloc cu 6 etaje din cismigiu.
ala pica oricum la primul cutremur, asa ca nu conteaza!

#342
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e din anii '60, nu pică aşa de uşor. Că aşa a zis, că e din anii '60.
La partea cu întreţinerea... se depunde o garanţie de să zic 1.000 - 2.500 Lei. Dacă din diverse motive nu se plăteşte întreţinerea pe 2-3 luni, să nu fie pagubă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate