Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Interzicerea instalării centralelor termice de apartament în blocurile care se construiesc acum

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#235
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acuma nu vreau sa politizez,  dar nu vedeti ca USR -istii propun peste tot numai scumpiri? Nicusor Dan propune scumpirea GCal,
Dominic Fritz propune majorarea impozitelor, propune triplarea taxelor de parcare, propune sa fie parcarea pana la 20:00 in loc de 17:00,  propune taxe noi, etc.
Am ajuns sa imi para rau ca am votat cu ei. Astia cred ca avem bani nelimitati si toti suntem corporatisti la multinationale.\

Tin minte in 2000 nu mai puteam cu facturile majorate cu Calor/Colterm si strangeau toti vecinii semnaturi pentru debransare.
In 20 ani au distrus sistemul si mai tare, ei ard carbune si pacura, polueaza la greu, apoi jumate din energie e risipita ca incalzesc sobolanii din canalizari.
Deci nu o sa revenim la sist centralizat doar ca vrea URS ul !!!

#236
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postemeral, on 14 decembrie 2021 - 07:31, said:


RADET are un proprietar - primaria.

Voi nu aveti nimic si nu aveti cum sa inchideti voi RADET.

Pai atunci sa nu mai subventioneze pierderile cu banii din buget. Ca la bugetul ala contribuim toti. Cu banii aia se pot face lucruri de care sa beneficiem toti, nu doar cei care stau in apartamente vechi bransate la Radet

#237
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Nu se propun scumpiri ci taierea pomenilor, e o mare diferenta, s-a ajuns la fundul sacului si traim doar din imprumuturi si jupuit pe putinii ramasi care muncesc cu adevarat.
Amaratul din fundul unui sat plateste jumatate din pensie pe 5 lemne si o soba sa nu moara de frig iar oraseanul da 30 lei pe incalzirea a 3 camere (pret de luna octombrie 2021, ca exemplu) si se vaieta ca se scumpeste la 40 lei. O fi corect?

#238
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postaeon, on 14 decembrie 2021 - 10:19, said:

oraseanul da 30 lei pe incalzirea a 3 camere (pret de luna octombrie 2021, ca exemplu) si se vaieta ca se scumpeste la 40 lei. O fi corect?
Nu orice orasean! Oraseanul din Bucuresti, conectat la Radet intr-o zona inca fara avarii. Ca aia cu avarii platesc la fel, fara sa aiba caldura si/sau apa calda :D

E interesant cum se gasesc bani de "subventie" pentru un furnizor de utilitati "publice" oferite unui numar limitat de clienti, incapabil sa primeasca abonati noi si care functioneaza cu un SLA de 63-64% (pierderile fiind de 36-37%). De fapt, astia habar n-au ce-i ala SLA si sunt sigur ca nici nu vor sa afle.

#239
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostMembruAnonim, on 14 decembrie 2021 - 07:38, said:

Acuma nu vreau sa politizez,  dar nu vedeti ca USR -istii propun peste tot numai scumpiri? Nicusor Dan propune scumpirea GCal,
Dominic Fritz propune majorarea impozitelor, propune triplarea taxelor de parcare, propune sa fie parcarea pana la 20:00 in loc de 17:00,  propune taxe noi, etc.
Am ajuns sa imi para rau ca am votat cu ei. Astia cred ca avem bani nelimitati si toti suntem corporatisti la multinationale.\

Tin minte in 2000 nu mai puteam cu facturile majorate cu Calor/Colterm si strangeau toti vecinii semnaturi pentru debransare.
In 20 ani au distrus sistemul si mai tare, ei ard carbune si pacura, polueaza la greu, apoi jumate din energie e risipita ca incalzesc sobolanii din canalizari.
Deci nu o sa revenim la sist centralizat doar ca vrea URS ul !!!

pai si ce draq sa faca nicusor dan? El e captiv acolo cu consilierii noului usr care nu o sa voteze nimic ca sa-l saboteze si instalatia are pierderi care trebuiau reparate de ani. Cu ce draq sa acopere miile de tone de apa pierdute zilnic. Mai mult decat atata s-a scumpit gazul de cateva ori. E clar ca trebuie scumpita GCaloria. Ce ar fi facut firea daca ai fi votat-o? Tu zici ca din 2000 pana in 2021 au distrus sistemul dar de vina e nicusor dan si iti pare rau ca l-ai votat, mai bine era sa o votezi pe firea ca sa isi termine treaba.

#240
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
V-am mai spus ca noi mai avem si altceva de facut cu banii, nu sa-i dam pe apa calda si caldura pe toti. Cautam investitii imobiliare, cautam plasamente, intram pe bursa, ne gandim la combinatii, vezi aici ca daca n-ai bembeu puti a sarak, unii se gandesc la Porsche.
Viata nu-i corecta, veatza e greu si noi trebuie sa urmarim sa nu fim urmariti.

#241
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
https://www.hotnews....in-ianuarie.htm

Gata, la RADET toata lumea!

E mai ieftin!

Vorbim strict de viitor și doar de construcțiile noi.
Centrale doar la comun, la nivel de bloc sau scară și cu eliminarea fumului deasupra, la o înălțime de 40-50 de metri, care practic să ducă noxele cât mai departe de nivelul la care este cetățeanul.
Aceasta este soluția peste tot în lume, de aceea vedeți la centrale coșuri foarte înalte", a afirmat Tanczos Barna.

#242
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Bai, asta e dobitoc ?!

https://www.realitat...5948d20354d361f

1.Auzi, blocurile noi sa aibe centrala de bloc...! Si cum se va imparti caldura - ca in comunism ?!
2. Cosul de fum sa fie la 40 de m inaltime

Un bloc de 10 etaje, are ~ 30 de m inaltime - poate nici atat cele comuniste cu 2.5 m intre etaje

40 de M inaltime deja inseamna bloc de 14 etaje


- Eu UNUL nu m-as muta in bloc de 14 etaje !
  Deci automat e interzis la blocuri ma mici de 14 etaje ?!
- NU as vrea sa impart caldura in sistem comunist.

Vreau sa platesc cum consum, nu sa se imparata consumul la gramada!

Iara certuri: Dam drumul la caldura, nu dam drumul la caldura

Bah, asta trebuie demis urgent ca numai inemptii scoate.

Cu cacatul asta, a blocat orice dezvoltare imobiliara.

View Postmirc2003, on 17 decembrie 2021 - 15:33, said:

Aceasta este soluția peste tot în lume, de aceea vedeți la centrale coșuri foarte înalte", a afirmat Tanczos Barna.

E plin in Paris de cosuri de CT ca si in Bucuresti.
E o aberatie de lege

40-50 de m, am zis - inseamna blocuri de cel putin 14 etaje
Ca doar NU vreai sa vezi un cos de 50 de m inaltime, langa un bloc de 4 etaje.
Iti imaginezi cum ar arata asa ceva ?!

2. Comunism.

Radet ieftin :D Stai asa sa se scoata de tot compesarea !
Platesti si nici caldura nu ai.

Edited by M4V3RiCk_, 17 December 2021 - 17:16.


#243
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Vei avea caldura, nu asta e probelma. Caldura nu va fi subventionata (ca nu e Radet) si tot blocul va fi incalzit relativ uniform = civilizatie. Si spatiile comune trebuie dotate cu calorifere sa fie o atmosfera placuta si pe casa scarii. Da, e mai scump decat cu CT individuala dar stai ca boieru'. Nu e pentru toate buzunarele si nu e pentru blocurile din periferii cu saraki in ele. Cat va costa caldura caand s-au mutat doar 20 locatari din cele 60 apartamente construite? Ca si alea goale se vor incalzi, asa e normal, e viata la comun si asta implica niste responsabilitati si costuri pe masura. Complicat, nush ce sa zic.

#244
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004

View Postandreic, on 24 noiembrie 2021 - 18:48, said:

O realitate inca din anii 70-80 in unele locuinte inchiriate moderne sau istorice, depinde de proiectant si ce cerinte sunt. Eu doar am sugerat care este buna practica acolo. Unde se asigura spalatorii nu pui tu ce vrei. E un set de reguli pentru care semnezi cand te muti acolo cu chirie.
La proprietate se regula e mai putin restrictiv dar si acolo e bine sa intrebi, de ex in turnul ala din NYC ce detine recordul de inaltime platesti gramada pe un apartament si nimic semnificativ nu ai voie sa schimbi chiar daca esti proprietar, iti pune firma tot ce ai nevoie in materie de utilitati.
Se strica ceva acolo nu te apuci tu cu surubelnita si bormasina sa repari    Posted Image     Suni la receptionistul cladirii, ala iti trimite inginerul rezidential care se ocupa si platesti evident.

Soartă fereşte de aşa ceva. Înţeleg că nu modifici faţadate, nu pui termopane (albe), dacă e chirie nu schimbi gresia şi faianţa de nebun, dar aşa. Aşa de dresaţi au putut ajunge unii?

Edited by djl, 17 December 2021 - 18:20.


#245
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai daca ii lasi sa faca ce vor ei unii ar sparge pereti ca nu le place bucataria

#246
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Bine zis Posted Image

#247
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postchilly willy, on 17 decembrie 2021 - 18:27, said:

pai daca ii lasi sa faca ce vor ei unii ar sparge pereti ca nu le place bucataria

Vin cei de la "Visuri la cheie" si iti muta baia in sufragerie, bucataria in dormitor s.a.m.d :)

Cum serios vorbind, fiind o cladire care apartine mai multor proprietari, care trebuie sa respecte niste norme, nu poti sa te pui cu barosul si sa spargi pereti asa cum vrei tu. Mie nu mi se pare normal nici demolarea debaralelor si camarilor, desi nu sunt pereti de rezitenta, pt ca mai preiau si ei din sarcini.

#248
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostM4V3RiCk_, on 17 decembrie 2021 - 17:15, said:

Bai, asta e dobitoc ?!

https://www.realitat...5948d20354d361f

1.Auzi, blocurile noi sa aibe centrala de bloc...! Si cum se va imparti caldura - ca in comunism ?!
2. Cosul de fum sa fie la 40 de m inaltime

Un bloc de 10 etaje, are ~ 30 de m inaltime - poate nici atat cele comuniste cu 2.5 m intre etaje

40 de M inaltime deja inseamna bloc de 14 etaje


- Eu UNUL nu m-as muta in bloc de 14 etaje !
  Deci automat e interzis la blocuri ma mici de 14 etaje ?!
- NU as vrea sa impart caldura in sistem comunist.

Vreau sa platesc cum consum, nu sa se imparata consumul la gramada!

Iara certuri: Dam drumul la caldura, nu dam drumul la caldura

Bah, asta trebuie demis urgent ca numai inemptii scoate.

Cu cacatul asta, a blocat orice dezvoltare imobiliara.



E plin in Paris de cosuri de CT ca si in Bucuresti.
E o aberatie de lege

40-50 de m, am zis - inseamna blocuri de cel putin 14 etaje
Ca doar NU vreai sa vezi un cos de 50 de m inaltime, langa un bloc de 4 etaje.
Iti imaginezi cum ar arata asa ceva ?!

2. Comunism.

Radet ieftin Posted Image Stai asa sa se scoata de tot compesarea !
Platesti si nici caldura nu ai.


In UK urmeaza sa ii oblige la incalzoire pe electric. Asta cu centrale comune e perioada de tranzitie la noi. Posted Image

Edited by mihaigerard, 17 December 2021 - 19:50.


#249
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aia s-au brexit pe ei. Sa faca ce vor...

Edited by underb, 17 December 2021 - 20:52.


#250
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postunknown_35, on 17 decembrie 2021 - 19:45, said:

Vin cei de la "Visuri la cheie" si iti muta baia in sufragerie, bucataria in dormitor s.a.m.d Posted Image

Cum serios vorbind, fiind o cladire care apartine mai multor proprietari, care trebuie sa respecte niste norme, nu poti sa te pui cu barosul si sa spargi pereti asa cum vrei tu. Mie nu mi se pare normal nici demolarea debaralelor si camarilor, desi nu sunt pereti de rezitenta, pt ca mai preiau si ei din sarcini.

cati nu au demolat pereti de rezistenta....


View Postmihaigerard, on 17 decembrie 2021 - 19:49, said:

In UK urmeaza sa ii oblige la incalzoire pe electric. Asta cu centrale comune e perioada de tranzitie la noi. Posted Image

si? au curent destul? cu ce il produc? e asa mult soare si vant in uk?

Edited by chilly willy, 17 December 2021 - 20:56.


#251
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
In sfârșit, civilizație

Acest guvern PSD face treabă

#252
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Își freacă mâinile firmele de instalații, sunt scoruri mari pentru servisarea centralelor de bloc și VTP ul e anual. Sunt puține blocuri noi cu centrale de bloc, prețul final e mai mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate